Temperatura do spania - jaka będzie odpowiednia?

Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Temperatura do spania - jaka będzie odpowiednia?

Jednym z wielu czynników mających wpływ na nasz zdrowy, spokojny i regenerujący sen jest temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym śpimy. Zastanawiasz się, jaka temperatura w sypialni będzie najlepsza, aby się dobrze wysypiać? Sprawdź nasze porady na temat temperatury do spania i skontroluj, ile stopni jest w Twojej sypialni!

Wielu z nas zastanawia się co zrobić, żeby szybko zasnąć, a także dobrze się wysypiać. W zasypianiu i utrzymaniu ciągłości snu przeszkadzają nam różne rzeczy i jest to problem bardzo indywidualny. Jedną z nich może być odczucie zimna lub gorąca, które potrafi błyskawicznie wybudzić nas ze snu, a także znacząco wydłużać proces zasypiania. Uczucie zimna lub gorąca i towarzyszącego temu dyskomfortu może być związane zarówno z naszymi problemami zdrowotnymi (gdy organizm ma kłopoty z regulacją temperatury), ale też po prostu z niewłaściwą temperaturą panującą w pomieszczeniu, w którym kładziemy się spać. Zanim zaczniesz martwić się o swoje zdrowie lub sięgać po leki bądź zioła na sen, sprawdź w pierwszej kolejności, jaka temperatura panuje w Twojej sypialni. Następnie zrób mały eksperyment, świadomie zmieniając ją. Być może zaobserwujesz wtedy, że śpi Ci się lepiej np. w mocniej dogrzanym pomieszczeniu lub wręcz przeciwnie - w wychłodzonym. 

Jaka temperatura w sypialni jest najlepsza do snu?

Idealna temperatura do snu to bardzo indywidualna sprawa związana z osobistymi preferencjami. Według naukowców najlepszą temperaturą do spania będzie 16-19 °C. To właśnie wtedy nasz organizm ma najlepsze warunki do wypoczynku i regeneracji, a my nie powinniśmy mieć problemów ani z zaśnięciem, ani z wybudzeniem się o poranku. Ciało nie będzie przegrzewało się, a w ciągu dnia będziemy mieć znacznie więcej energii.

Większość z nas, przyzwyczajona do wyższych temperatur panujących w mieszkaniu, uzna 19-21 °C za najbardziej komfortową temperaturę do snu. Jeśli w takiej temperaturze nasze ciało potrafi wypoczywać, a w ciągu dnia czujemy się dobrze, to jak najbardziej możemy spać właśnie w takiej temperaturze. Wystarczy obserwować swój organizm i wsłuchać się we własne ciało, aby przekonać się, jaka będzie najlepsza temperatura do spania dla nas samych.

jaka temperatura do spania będzie najlepsza

Zbyt wysoka temperatura do spania - co może powodować?

Wiemy już, jaka temperatura w sypialni będzie najlepsza, a także mamy świadomość tego, że najwięcej wskazówek daje nam własne ciało, jeśli chodzi o zdrowy i spokojny sen. Co może się zatem stać, jeśli będziemy przegrzewać się w czasie snu, a temperatura do spania panująca w pomieszczeniu będzie regularnie zbyt wysoka?

  • Będziemy mieli niższą odporność. Zbyt wysoka temperatura do spania powoduje zaburzenie naturalnych procesów termoregulacji, co w konsekwencji osłabia nasz organizm. Nasze ciało będzie miało trudności z bronieniem się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tyczy się to również dzieci - jeśli od urodzenia będą przegrzewane w czasie snu, w późniejszych etapach życia będą bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

  • Będziemy mieli problemy z zasypianiem. Jeśli będzie nam zbyt ciepło, nasz organizm poświęci sporą ilość energii na ochłodzenie się, zamiast wyciszyć się do snu.

  • Nie będziemy się wysypiać, ponieważ nasz organizm będzie produkował zbyt małą ilość melatoniny. Po przebudzeniu będziemy ospali, pozbawieni energii i możemy mieć problemy z koncentracją.

  • W naszym organizmie zwiększy się poziom kortyzolu czyli hormonu odpowiedzialnego za stres, depresję, poczucie napięcia i lęku, które będą towarzyszyły nam w ciągu dnia.

najlepsza temperatura do spania

Najlepsza temperatura do spania - jak ją sobie zapewnić?

Najlepszym sposobem na zadbanie o to, aby temperatura do snu panująca w sypialni była odpowiednia, jest kontrolowanie jej z użyciem termometru pokojowego. Chociaż czasem wydaje nam się, że umiemy ocenić temperaturę “na oko”, to jesteśmy w błędzie, a w przypadku temperatury do snu nawet 2°C mogą mieć znaczenie. Jeśli zatem nie posiadasz jeszcze termometra w sypialni, koniecznie się w niego zaopatrz.

Wymień kołdrę na taką o właściwościach termoregulacyjnych, np. z naturalnym puchem gęsim. Lepiej posiadać lżejszą kołdrę i w zimne noce dodatkowo użyć np. koca czy grubszej piżamy, niż regularnie się przegrzewać ze względu na zbyt grubą czy nieprzepuszczającą powietrza kołdrę. Możesz mieć dwie różne kołdry na cieplejszą i chłodniejszą porę roku albo jedną, która sprawdzi się jako całoroczny model. 

Niemałe znaczenie ma również to, w czym śpimy. Powinniśmy ubierać się do snu stosownie do pory roku, a przede wszystkim wziąć pod uwagę to, z jakiej tkaniny wykonana jest nasza bielizna nocna. Najlepiej, gdyby była to czysta bawełna, tkanina bambusowa lub len. Unikajmy tkanin sztucznych, nieoddychających, bo w takich nasza skóra nie będzie mogła utrzymać odpowiedniej temperatury. Warto rozważyć również spanie nago, które może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pamiętajmy o wietrzeniu sypialni przed snem - świeże powietrze rewelacyjnie wpłynie na nasz organizm i regeneracyjną moc naszego snu. Nie zapominajmy o tym, że okna należy otwierać również zimą! Wielu z nas bowiem wietrzy regularnie pomieszczenia latem, ale w zimne dni celowo tego unika, co jest ogromnym błędem.

Wybierzmy materac do sypialni, który będzie zapewniał naszemu ciału komfort, wygodę, a także nie będzie powodował przegrzewania się naszego ciała. Najlepszym materacem będzie materac termoelastyczny, który pod wpływem temperatury naszego ciała dostosowuje się do niego. 

Pamiętajmy, że temperatura w sypialni odczuwana jest przez nas także… wzrokowo! W zależności od tego, jakie kolory do sypialni wybierzemy, możemy mieć wrażenie, że jest w niej cieplej lub chłodniej. 

wróć do listy