Zioła na sen - czy naturalne metody pomagają na bezsenność?

Sen
Zioła na sen - czy naturalne metody pomagają na bezsenność?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemem bezsenności. Szybkie tempo życia, presja, mnóstwo stresu, niezdrowy tryb życia - wszystkie te czynniki mogą powodować kłopoty z zasypianiem i wysypianiem się. Niestety, powodów tych jest znacznie więcej, a często bezsenność jest niesamowicie złożonym stanem, który trzeba leczyć wielotorowo. Wielu z nas bierze pod uwagę zioła na sen, które mają nam pomóc w łagodny i naturalny sposób z naszymi trudnościami. Jakie zioła na bezsenność będą skuteczne? W jaki sposób je stosować?

Jeśli od czasu do czasu trudno jest Ci zasnąć, a w nocy budzisz się wielokrotnie, na pewno chcesz jakoś sobie pomóc, by poprawić samopoczucie i odzyskać energię, której ten problem Cię pozbawił. Z pewnością sięganie po naturalne metody w pierwszej kolejności jest łagodniejszą i bardziej bezpieczną metodą radzenia sobie z bezsennością, niż korzystanie z chemicznych środków, często niosących za sobą różne skutki uboczne i wykazujących działanie uzależniające. Trzeba podkreślić jednak, że należy podejść do tego z rozsądkiem! Jeżeli inne sposoby na bezsenność nie skutkują, możesz wypróbować picie ziół, które będą przyjaznym i bezpiecznym wsparciem.

Kto i kiedy może stosować zioła na sen?

Zastanów się, czy Twoje trudności z zasypianiem są chwilowym i stosunkowo drobnym problemem, czy jednak już znacznie bardziej zaawansowanym. Dobrze byłoby najpierw zidentyfikować przyczyny bezsenności i spróbować je wyeliminować. Problemy ze snem mają różne podłoże, dlatego też leczy się je w różny sposób.

Kłopoty te mogą przejawiać się na różne sposoby. Czasem są to okresowe, przejściowe problemy z zasypianiem i wysypianiem się, wyzwolone jakimś określonym czynnikiem, np. stresem, przemęczeniem, zagubieniem, problemami zdrowotnymi lub nieodpowiednimi warunkami do snu. Z taką krótkotrwałą bezsennością (trwającą od kilku dni do kilku tygodni) miała do czynienia niemal połowa Polaków, blisko 51-52% populacji. Z bezsennością przewlekłą, którą klasyfikujemy już jako chorobę, zmaga się około 10%.

Jeśli zatem od dłuższego czasu zmagasz się z bezsennością, z pewnością doradzamy wizytę u specjalisty. Zacznij od konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu pokieruje Cię na odpowiednią drogę leczenia i prawdopodobnie da skierowanie do odpowiedniego lekarza. W taki sposób na pewno szybko znajdziesz odpowiedź, jak się wysypiać i pożegnać bezsenność. Podczas wizyty zapytaj o to, czy możesz w swoim przypadku zastosować zioła na bezsenność - z pewnością usłyszysz cenne rady i wskazówki. Zwłaszcza, jeśli chorujesz na coś przewlekle - w takich przypadkach konsultacja stosowania ziół na sen i uspokojenie jest konieczna!

Jeżeli jesteś zdrowy, a Twoje trudności z zasypianiem są chwilowe i ewidentnie spowodowane np. tymczasowym stresem (egzaminy, zmiana pracy, choroba bliskiej osoby, rozstanie i inne zmiany w życiu), zioła na bezsenność na pewno Ci nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Wszyscy wiemy, że sen a zdrowie to bardzo silna zależność, dlatego do problemu bezsenności należy podchodzić kompleksowo. Sprawdź, jakie zioła na sen i uspokojenie możesz zastosować oraz w jaki sposób.

zioła nasenne do picia przed zasypianiem

Zioła nasenne - co pić, by ułatwić sobie zasypianie?

Większość ziół na bezsenność możesz stosować na dwa sposoby - pijąc z nich wywar albo stosując preparaty z ich wyciągami. Oba produkty na pewno znajdziesz w aptece lub w internecie. Często można spotkać herbatki lub tabletki zawierające mix różnych ziół, aby ich skuteczność była lepsza. Zapytaj zatem w pobliskiej aptece, co może doradzić farmaceutka, a na pewno wskaże Ci odpowiednie suplementy.

Jakie są najbardziej znane zioła na bezsenność do spożywania?

  • Melisa - najpopularniejszy środek uspokajający i ułatwiający zasypianie, który znajdziesz nie tylko w każdej aptece, ale i w większości sklepów spożywczych w postaci herbatki. Rozluźnia napięcie, redukuje uczucie niepokoju, działa przeciwzapalnie i kojąco. 

  • Lawenda - te intensywnie pachnące, fioletowe kwiaty znane są chyba każdemu z nas. Często spotykamy je w postaci kosmetyków, mydeł, świec, olejków zapachowych czy suszu. Nic dziwnego - lawenda wykazuje silne działanie wyciszające, uspokaja nasze zmysły, relaksuje. Możemy stosować ją w postaci naparu do wypicia przed snem. Można także spryskać specjalnym lawendowym sprayem sypialnię, a w szczególności poduszkę. Na rynku można spotkać także specjalne poduszki lub bawełniane woreczki, wypełnione suszem lawendy. 

  • Kozłek lekarski czyli waleriana - jego korzeń rozkurcza mięśnie gładkie, działa przeciwlękowo i obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Jest dostępny w aptekach bez recepty i występuje w różnych postaciach - suszu do zaparzania, proszku, a także kapsułek.

  • Szyszki chmielu - zmniejsza pobudzenie, ułatwia trawienie, obniża ciśnienie krwi, działa przeciwbólowo i koi zszargane nerwy. W porównaniu do innych ziół nie tylko pomaga zasnąć, ale także podtrzymać sen głęboki w ciągu całej nocy. Warto wypić napar z tego zioła kilka razy w ciągu doby (2-4), aby osiągnąć taki efekt. 

  • Passiflora czyli męczennica -  doskonała dla osób mających problemy z zasypianiem w wyniku stanów lękowych. Poprawia komfort snu, łagodzi uczucie paniki, lęku i stresu. 

Zioła na sen i uspokojenie w postaci olejków eterycznych

Nie zapominajmy o drogocennym działaniu olejków eterycznych, które możemy zastosować w różnoraki sposób: dodając je do kominka zapachowego, nawilżacza powietrza w sypialni, świecy, masażu, a także kąpieli. Następujące zioła na sen i uspokojenie spotkamy w postaci olejku:

  • jałowiec,

  • kumin,

  • lawenda,

  • majeranek.

zioła na sen i uspokojenie w postaci olejków eterycznych

Zioła nasenne działają wtedy, gdy stosujemy je regularnie!

Chociaż napar wypity tuż przed snem pomoże nam się szybko zrelaksować, to jednak w większości przypadków najlepsze efekty osiągniemy, gdy będziemy stosować je regularnie. Warto przeprowadzić sobie kurację, pijąc ziołowe napary co najmniej przez kilka dni, aby przetestować ich efekty. Jeśli zioła nasenne wypite w postaci naparu nie pomagają wystarczająco, możemy jednocześnie sięgnąć po wyżej wspomniane olejki, świece, kosmetyki i inne ich postaci. 

 

wróć do listy