Sen a zdrowie - jak sen wpływa na nasze funkcjonowanie

Ekologia,PlantPur,Materac
Sen a zdrowie - jak sen wpływa na nasze funkcjonowanie

W kategorii 'sen a zdrowie niejednokrotnie wspominaliśmy o znaczeniu snu dla organizmu człowieka. Pisaliśmy, dlaczego powinniśmy spać minimum 7 godzin dziennie i dlaczego ważny jest dobry materac w sypialni. W tym artykule skupimy się na wpływie snu i wypoczynku na codzienne funkcjonowanie. 

Sen a zdrowie - kilka słów o ważnych aspektach snu

Zastanawiasz się nad zależnością "sen a zdrowie? Znasz to uczucie, kiedy po nieprzespanej nocy jesteś bardzo zmęczony, nie potrafisz się na niczym skupić, a w ciągu dnia szukasz okazji, żeby choć przez chwilę móc się zdrzemnąć i nawet dobry materac nie wystarczy?. Organizm człowieka zaprogramowany jest w ten sposób, że potrzebuje codziennej porcji odpoczynku, żeby się zregenerować i nabrać sił. Musisz zapewnić sobie minimum 7 godzin snu w nocy, żeby kolejnego dnia nie czuć się zmęczonym, a twój organizm mógł w tym czasie odpocząć. Sen w dzień niestety nie jest tak wartościowy jak sen w nocy, ale jeśli nie spałeś w nocy, dobrze jest zdrzemnąć się w ciągu dnia. I oczywiście... zagwarantować sobie dobry materac do spania, który ułatwi Ci wysypianie się!

 

Sen a zdrowie czyli... regenaracyjne właściwości snu

Głęboki i spokojny sen to jedyny sposób, by organizm odpowiednio zregenerował się po ciężkim dniu i nabrał sił na nadchodzące nowe wyzwania. Obecnie robimy bardzo dużo dla swojego zdrowia i doskonale zdajemy sobie sprawę, że sen a zdrowie to bardzo powiązane zjawiska. Jesteśmy eko, używamy ekologicznych produktów do gotowania, prania i sprzątania, kupujemy zdrowe jedzenia u lokalnych producentów, jesteśmy fit, uprawiamy różne sporty. Dbając o siebie nie możemy zapomnieć o codziennej dawce snu i wysypianiu się. Zarywanie nocy ze względu na pracę lub imprezowanie ze znajomymi nie jest najlepszym pomysłem. Od czasu do czasu możemy sobie pozwolić sobie na późniejsze położenie się do łóżka lub nawet na nieprzespanie nocy, ale na dłuższą metę jest to niedobre i niezdrowe dla organizmu. Nie wystarczy więc dobry materac, ważne jest także to, jak 'organizujemy' swój sen.

Dobry materac, wysoka jakość snu... dlaczego to takie ważne?

 Sen ma właściwości regeneracyjne, pozwala na ogólny wypoczynek organizmu, uporządkowanie myśli i wspomnień, pozwala nabrać dystansu do wielu spraw, poprawia funkcjonowanie całego organizmu, narządów, komórek i mózgu. Po dobrze przespanej nocy masz w sobie energię i siłę do działania, jesteś wypoczęty, lepiej pracujesz, zmagasz się ze stresem i sytuacjami kryzysowymi. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o dobrą jakość snu, a także o dobry materac do sypialni.

Przesypiamy ok. 1/3 swojego życia. To, jak śpimy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. W trakcie snu rozluźniają się mięśnie, odpoczywają stawy, nerwy uspokajają, cały organizm się regeneruje. Warto zadbać o to, aby jakość naszego snu była na najwyższym poziomie, a sam sen był przyjemnością. Celebrujmy czas, który spędzamy w łóżku, a snu nie traktujmy jako konieczności, ale jak jedną z ważnych czynności, którą możemy zrobić dla naszego organizmu. Materac do spania jest więc jednym z czynników, o które powinniśmy zadbać.

To, jak śpisz w nocy, wpływa na to jak czujesz się w ciągu dnia. O wiele lepiej funkcjonuje się w ciągu dnia, gdy jest się wyspanym i wypoczętym, a dobry materac do spania może nam w tym pomóc. Efektywny, szczęśliwy dzień znacznie częściej przychodzi przecież po przespanej nocy. Codziennie życie stawia nam najróżniejsze zadania, z którymi musimy się mierzyć, tylko wypoczęci potrafimy dobrze sobie z nimi poradzić.

sen a zdrowie

Skutki niewyspania

Widoczne na pierwszy rzut oka skutki niewyspania są znane każdemu. Nie ma chyba osoby, której by się nie zdarzyło spędzić cały dzień w pracy po nieprzespanej nocy. Zazwyczaj łatwo rozpoznać taką osobę. Pierwszym odczuwalnym skutkiem niewysypiania się lub spania na źle dobranym materacu są bóle kręgosłupa, które są bardzo nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia. Dobry materac zadba o odpowiednią pozycję w czasie snu. Człowiek, który śpi w niewłaściwej pozycji naraża się na nadmierne obciążenia niektórych stref kręgosłupa, co prowadzi do złej postawy oraz powtarzających się i bardzo uciążliwych bóli mięśniowych. Osoby niewyspane są rozdrażnione, zdarza im się opóźniona reakcja na bodźce zewnętrzne, mają trudności w skupieniu się na nawet najprostszych czynnościach. Jeśli problemy ze snem stają się rutyną, a stan niewyspania i przemęczenia trwa od dłuższego czasu, zdrowie na pewno na tym ucierpi. Skutkiem permanentnego stanu niewysypiania się może być nawet nerwica lub depresja. 

Materac do spania i inne zmiany, które warto poczynić

Ktoś kiedyś powiedział, że sen działa jak najlepsze lekarstwo. Znając już skutki zdrowotne niewysypiania się, chyba warto zadbać o swój organizm pozwalając mu po prostu się wyspać, przecież to tak niewiele. Jeśli chcesz lepiej się wysypiać i pozbyć się kłopotów z regeneracją organizmu, skorzystaj z naszych porad. Rozważ także to, czy Twój materac do spania jest dla Ciebie wystarczająco dobry. Teraz wiesz już, jak ważny jest sen na zdrowie!

 

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.