Spanie nago - dlaczego warto? Sprawdź, a może zmienisz zdanie!

Sen

Jesienne wieczory z PlantPur!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-13%

z kodami rabatowymi

-13% Sprawdź
Spanie nago - dlaczego warto? Sprawdź, a może zmienisz zdanie!

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników, a wśród nich z pewnością wymienilibyśmy również to, w czym śpimy. Nasz ubiór podczas snu może zagwarantować nam komfort, odpowiednią temperaturę, swobodę ruchów… A gdybyśmy tak spali bez niczego? Czy spanie nago jest zdrowe i pozytywnie wpłynie na nasz sen? Sprawdź i przekonaj się, dlaczego spać nago!

Zdrowy, regenerujący i głęboki sen pozwala nam każdego dnia doładować akumulatory, zdobyć energię na kolejne zadania i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Bardzo często analizując sposoby na to, jak się wysypiać lepiej, wymienia się spanie nago. Chociaż zaledwie 10% ludzi przyznaje się do spania nago (w tym głównie mężczyzn), to jednak wiele dowodów wskazuje na to, że spanie bez piżamy i bielizny może znakomicie wpłynąć na nasze samopoczucie i relaks. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego spać nago? Wymienimy Wam kilka najważniejszych powodów!

zalety spania nago

Najpopularniejsze zalety spania nago, które mogą przekonać Cię do tego rytuału

Jeśli nigdy wcześniej nie spałaś nago, pomysł ten może wydawać Ci się wstydliwy i krępujący. Absolutnie jednak nie powinien taki być - spanie nago może być najbardziej naturalną rzeczą, jaką robimy dla naszego zdrowia. Nie tylko zioła na sen, wietrzenie sypialni czy wygodny materac mogą całkowicie odmienić jakość naszego snu. Zalety spania nago wyróżniamy na wielu płaszczyznach, dlatego warto poznać je wszystkie. 

Spanie nago pomoże wyregulować temperaturę ciałą idealną dla snu

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie uważają, że obniżona temperatura skóry zapewnia nam głębszy, bardziej relaksujący i nieprzerwany, zdrowy sen. Dzięki spaniu nago jesteśmy w stanie w najbardziej naturalny sposób wyregulować temperaturę naszego ciała, dzięki czemu rzadziej będziemy wybudzać się w nocy. Spanie nago zapobiegnie przegrzaniu nie tylko w upalne dni, ale także spowoduje, że każdego wieczoru będziemy zasypiać szybciej.

Spanie nago umożliwi nam swobodę ruchu w czasie snu

Bardzo niewielki procent z nas śpi całkowicie bez ruchu. Zmiana pozycji snu i delikatny ruch są całkowicie naturalnym i zdrowym zachowaniem, którego potrzebuje nasze ciało do zapewnienia sobie maksymalnego komfortu. Piżama, koszula nocna czy bielizna z pewnością w pewnym stopniu krępują te ruchy i sprawiają, że często wybudzamy się lekko. Spanie nago wyklucza ten problem.

Spanie nago pozwoli odpocząć naszej skórze

Niektóre tkaniny i elementy ubioru nocnego mogą podrażniać naszą skórę i dawać nam uczucie niewygody. Nasz naskórek przez cały dzień narażony jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, dlatego nocą również potrzebuje wypoczynku. Dzięki spaniu nago nasza skóra w pełni wypoczywa, regeneruje się, zachowuje swoją miękkość i elastyczność, a także oddycha.

Spanie nago poprawia krążenie krwii

Jeśli będziemy spać bez ubrań, przepływ naszej krwii nie będzie niczym ograniczony, co z całą pewnością pozytywnie wpłynie na pracę wszystkich naszych organów, w tym w szczególności serca. Nasze mięśnie szybciej się dzięki temu regenerują, co sprawi, że obudzimy się bardziej wypoczęci. Jeśli zastanawiasz się, czy spanie nago jest zdrowe, to to z pewnością wystarczający dowód, by Cię do tego przekonać.

Spanie nago pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy

Według naukowców związanych z National Institutes of Health niższa temperatura ciała w czasie snu korzystnie wpływa na metabolizm, dzięki czemu z pewnością łatwiej będzie Ci zredukować swoją tkankę tłuszczową. Pamiętaj jednak, że samo spanie bez ubrania nie wystarczy - połącz je ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz wybraną przez siebie aktywnością fizyczną.

Spanie nago pomaga w regulacji hormonów

Według badań spanie nago pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej, przede wszystkim w obniżeniu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Spanie bez piżamy utrzymuje także większy poziom melatoniny we krwi, co zwiększa jakość snu, a także obniża poziom głodu. Jeśli do tej pory inne sposoby na bezsenność nie skutkowały, być może to właśnie spanie bez odzienia okaże się być strzałem w dziesiątkę. Wykazuje się również, że spanie nago zwiększa poziom hormonu wzrostu w organizmie.

Spanie nago pomaga uniknąć infekcji intymnych

Ginekolodzy sugerują, że najzdrowszym dla naszych intymnych części ciała jest spanie nago. Dzięki temu nasza skóra ma możliwość swobodnego oddychania, nie przegrzewa się, a bakterie i grzyby nie mogą się namnażać. Spanie nago wspomaga procesy naturalnego oczyszczania się naszego ciała. Kobiety, które zdecydowały się spać nago, rzadziej doświadczają infekcji intymnych.

Spanie nago zwiększa poziom libido oraz zbliża partnerów

Jedną z zalet spania nago jest zwiększone libido, co może pozytywnie wpłynąć na Twoje życie erotyczne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chętniej zbliżają się do swoich drugich połówek wtedy, gdy one lub oni sami śpią bez ubrań. Kontakt skóra do skóry powoduje wydzielanie się oksytocyny, która zwiększa uczucie przywiązania do partnera, poczucie bezpieczeństwa i bliskości emocjonalnej. 

czy warto spać nago

Dlaczego spać nago? Teraz już wiesz!

Dzięki tym wszystkim informacjom wiesz już, czy warto spać nago. Spanie bez ubrań może pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów naszego zdrowia i komfortu, dlatego po poznaniu ich wszystkich trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, czy spanie nago jest zdrowe. Bardzo możliwe, że teraz odłożysz swoje piżamy w głąb szafy!

 

wróć do listy