Zdrowy sen, choć być może często się nad nim nie zastanawiamy, to niezwykle ciekawy temat. Wiele tajemnic dotyczących śnienia jest jeszcze nieodkrytych, ale naukowcy co jakiś czas podejmują się kolejnych badań i przedstawiają nowe teorie. Warto je śledzić, bo możemy z wielu z nich dowiedzieć się, jak się wyspać lepiej, zdrowiej i łatwiej. Jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo fascynujący jest sen, koniecznie przeczytaj 5 ciekawostek na jego temat. Trzecia może Cię zaskoczyć!
1. Jak się wyspać? Nie da się odespać nocy
Wielu z nas, tłumacząc się domowymi obowiązkami oraz pracą, w ciągu tygodnia nie śpi tyle ile powinno. Od poniedziałku do piątku pozwalamy sobie na deficyt snu, który potem, w czasie weekendu, chcemy nadrobić. Szukamy możliwości na to, jak się wyspać, odsypiając stracony czas. Badania jednak pokazują, że to wcale nie jest takie proste.
Wyniki testu Walter Reed Army Institute wykazały, że nawet jeśli po tygodniu mniejszej dawki snu będziemy trzykrotnie pod rząd spać powyżej 8 godzin, to i tak nie zlikwidujemy skutków ubocznych niedosypiania, czyli na przykład braku koncentracji. Warto zatem zadbać o zdrowy sen w swoim czasie.
2. Zdrowy sen? Podczas pełni księżyca śpimy gorzej
Jeszcze do niedawna stwierdzenie, że w czasie pełni gorzej się śpi było uznawane za mit. Tymczasem badania szwajcarskich naukowców dowodzą, że fazy księżyca rzeczywiście mają wpływ na ludzki organizm i jego zdrowy sen.
Pracownicy Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei udowodili, że podczas pełni obniża się poziom melatoniny w organizmie, przez co zdecydowanie trudniej jest zasnąć, a dodatkowo faza REM skraca się o 20 minut w każdym cyklu.
3. Niewidomi mają sny
Czy wiesz, o czym śni niewidoma osoba? Wszystko zależy od tego, kiedy straciła wzrok. Jeśli w ciągu swojego życia, wówczas w snach doświadcza swego rodzaju widzenia, to znaczy śni o tym, co mózg zarejestrował w pamięci w przeszłości. Mogą się więc pojawiać wspomnienia, rodzina czy znajome miejsca. Jeśli jednak ktoś nie widzi od urodzenia, będzie śnić innymi zmysłami. Sen takiej osoby składa się z wrażeń słuchowych, dotykowych, smakowych oraz emocjonalnych.
4. Skutki uboczne braku snu mogą być groźne
Jednorazowe zarwanie nocy może co najwyżej skutkować gorszym samopoczuciem, jednak przewlekła bezsenność jest naprawdę groźna i nie można jej lekceważyć. Badania wielu instytutów naukowych, w tym amerykańskiego stowarzyszenia Associated Professional Sleep Societies, dowiodły, że długotrwały brak snu może skutkować skłonnościami do depresji, zaniżeniem progu bólu, zaniżeniem czasu reakcji, nieumiejętnością rozpoznawania emocji innych osób, zwiększeniem ryzyka zachorowania na choroby serca, obniżeniem libido, zaburzeniami pamięci, nadwagą bądź otyłością.
5. Nie wszyscy potrzebujemy tyle samo snu
Wbrew obiegowej opinii, nie wszyscy potrzebujemy równych 8 godzin, aby uznać, że był to prawdziwie zdrowy sen. Dużo zależy od wieku, trybu życia oraz indywidualnych cech organizmu. Jedni wyśpią się już po 6 czy 7 godzinach, inni potrzebują 9.
Ciekawostką jest fakt, że również w świecie zwierząt panują takie dysproporcje. Słoniom i żyrafom wystarczają 3-4 godziny snu, natomiast niektóre nietoperze śpią nawet 20 godzin na dobę! Kiedy przyjrzysz się zwierzętom domowym, zobaczysz, że psy potrzebują 10 godzin, koty około 12, a króliki czy świnki morskie mniej więcej tyle co ludzie, czyli 8-9.
Jesteś zaskoczony ciekawostkami na temat snu? Wiedziałeś o wszystkich? Być może któreś z nich pomogły Ci odpowiedzieć na pytanie jak się wyspać?Pamiętaj, że podstawą wysypiania jest podłoże, które idealnie dopasuje się do Twojego ciała i zapewni Ci wygodę przez całą noc. Dlatego rekomendujemy nasz Materac termoelastyczny PlantPur, w pełni bezpieczny, antyalergiczny i termoplastyczny materac.