Zastanawiałeś się ostatnio jak długo spałeś ostatniej nocy i czy był to wartościowy sen? A może znowu do późna oglądałeś serial lub pisałeś raport do pracy i na sen miałeś tylko kilka godzin? Zaśnięcie sprawiało Ci problem? Co zrobić żeby szybko zasnąć? Widoczne skutki niedosypiania odczujesz już kolejnego dnia po nieprzespanej nocy. Poranne zmęczenie towarzyszące Ci już tuż po przebudzeniu, to pierwszy sygnał, że Twój organizm dostał w nocy zbyt małą dawkę snu.
Zdrowy sen - wpływ snu na zdrowie
Deficyt snu pogarsza nastrój, osłabia pamięć i negatywnie wpływa na zdolność podejmowania decyzji – i to przez cały dzień. Ponadto rozprasza uwagę, zwiększa podatność na stany lękowe, kiedy przychodzimy zaspani do pracy wszystko wydaje się trudniejsze i zabiera nam więcej czasu. Zdrowy sen to podstawa dobrego funkcjonowania w ciągu dnia.
Co zrobić żeby szybko zasnąć?
Aby móc pracować na pełnych obrotach, organizm wymaga odpoczynku. Ponieważ większość z nas nie może pospać dłużej rano, jedynym wyjściem pozostaje położenie się wcześniej do łóżka wieczorem. Jak zorganizować swój wieczór i ostatnie 10 minut przed położeniem się spać, żeby zyskać więcej czasu na sen? Co zrobić żeby szybko zasnąć i dłużej cieszyć się zdrowym, regenerującym snem?
Jak się wyspać? Określ godzinę, o której chcesz zasnąć
Jeśli zastanawiasz się, jak się wyspać, postaraj się zagwarantować sobie więcej czasu na sen. Pierwszym krokiem przybliżającym do wcześniejszego położenia się spać jest dokładne określenie godziny, o której musisz być w łóżku. Chęć pójścia spać tak wcześnie jak to tylko możliwe jest trudna do zrealizowania, ponieważ nie wyznaczasz sobie konkretnej godziny i możesz przeciągać swoje postanowienie o kolejne minuty. Żeby określić godzinę, o której musisz się położyć spać, żeby rano być wypoczęty, najlepiej jest ustalić, o której godzinie musisz wstać rano i policzyć wstecz minimum 8 godzin na zdrowy sen.
Co zrobić żeby szybko zasnąć? Wyeliminuj czynności, które kradną Twój czas
Postaraj się wieczorem podsumować jak minął Ci wieczór. Przypomnij sobie co robiłeś i ile czasu zajęły Ci konkretne czynności po powrocie z pracy. Czy naprawdę spędziłeś popołudnie i wieczór tak jak chciałeś, czy odpocząłeś po ciężkim dniu, a może nudziłeś się i traciłeś cenny czas na nieproduktywne zajęcia? Gdy prześledzisz dokładnie to, co robiłeś po przyjściu z pracy możesz zauważyć, że zamiast robić rzeczy, które lubisz, a które często sprawiają, że odkładasz pójście spać np. oglądanie telewizji między 22:00 a 23:00 możesz zacząć robić je wcześniej, rezygnując z innych czynności, które zabierają Ci czas wcześniej np. przeglądanie portali społecznościowych w łóżku, które zabiera naprawdę bardzo dużo czasu. Kiedy już przeanalizujesz swoje rytuały, znajdziesz odpowiedź na pytanie co zrobić żeby szybko zasnąć.
Stwórz swój wieczorny rytuał i znajdź swój sposób na to, jak się wyspać
Kiedy ustalisz konkretną godzinę chodzenia spać i znajdziesz sposób na eliminację złodziejów czasu, którzy skutecznie Ci w tym przeszkadzają, skoncentruj się na stworzeniu wieczornego rytuału, który pomoże Ci się zrelaksować i wprawi Cię w nastrój odpoczynku. Co zrobić żeby szybko zasnąć? Na 10 minut przed wybiciem godziny, o której planujesz się położyć spać wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, przewietrz sypialnię, przyciemnij światło – w ten sposób dasz sygnał swojemu organizmowi, że nadchodzi pora spania. Aby ułatwić zasypianie dobrze jest zorganizować sobie jakąś przyjemną czynność, która stanie się rytuałem, czynność ta powinna umożliwić przejście z czasu aktywności w czas wypoczynku. Przejście to jest niezwykle ważne. Samo zmęczenie nie gwarantuje łatwego zasypiania. Przed snem musisz poczuć się naprawdę zrelaksowany, powinieneś zapomnieć o codziennych obowiązkach i stresie i poddać się stanowi błogiego odpoczynku.
Jak możesz spędzić ostatnie 10 minut dnia?
Poczytaj dla przyjemności
Przed snem najlepiej czytać tzw. lekkie i przyjemne lektury, które nie wymagają wytężenia uwagi i wysiłku intelektualnego. Poczytaj: powieść, poezję, komiks, coś co wprawia Cię w dobry nastrój. Przed snem nigdy nie czytaj czegoś, co jest związane z Twoją pracą, w przeciwnym razie wieczorna lektura nie będzie przyjemna, tylko będzie przypomniała Ci, o tym że jutro rano idziesz do pracy.
Niska temperatura
Łatwiej zasypia się w niższej temperaturze. Optymalna temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 19-20 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby na kilka minut przed położeniem się spać przewietrzyć sypialnię. Świeże powietrze ułatwia zasypianie.
Unikaj niebieskiego światła
Kontakt z niebieskim światłem, które emitują wyświetlacze smartfonów, laptopów i tabletów powoduje, że organizm przestaje wytwarzać melatoninę, hormon, który sprawia, że czujemy senność. Ograniczenie korzystania z tych urządzeń przed snem poprawia jakość snu i ułatwia zasypianie.
Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Zaprojektuj otoczenie sypialni tak, by nie było źródłem nadmiernych bodźców. Przyciemnij oświetlenie, włącz spokojną muzykę, zapal świece. Ostatnie 10 minut przed snem spędź jak w spa – niech to będzie najmilszy czas w ciągu całego dnia.
Wybierz się na spokojny spacer
Wieczorem na 2-3 godziny przed snem wykonuj czynności relaksacyjne i uspokajające. Intensywny trening na siłowni chociaż jest potrzebny – lepiej wykonać go rano, ponieważ pobudza organizm i może utrudniać zasypianie. Relaksacyjny spacer może być aktywnością, która Cię wyciszy i uspokoi. Jeśli tylko pogoda pozwala, wybierz się na spacer. Przebywając na świeżym powietrzu dotlenisz organizm i łatwiej będzie Ci usnąć.
Uwolnij się od myśli
Wyciszenie organizmu przed położeniem się spać najlepiej zacząć już minimum 10 minut wcześniej. Do tego czasu powinieneś zrobić wszystkie czynności, które mogą zaprzątać Ci głowę, gdy będziesz już w łóżku. Cokolwiek będziesz robił przez pójściem spać, postaraj się, by czas ten był wolny od negatywnych emocji. Przygotuj rzeczy na drugi dzień do pracy, ustaw budzik – lepiej nie robić tego leżąc już w łóżku, bo cały czas będziesz się stresować czy nie zaśpisz. Dobrym pomysłem jest mieć pod ręką notatnik i coś do pisania. Jeżeli w łóżku myślisz o czymś, co będziesz musiał zrobić nazajutrz, zapisz to, kiedy przelejesz myśl na papier, zauważysz, że o wiele szybciej się od niej uwolnisz i spokojnej zaśniesz. Teraz wiesz już, co zrobić żeby szybko zasnąć - wykorzystaj te pomysły już dziś!