Pobudka dla wielu z nas nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli na zewnątrz ciemno, buro i ponuro, a nas czeka dzień pełen niekoniecznie najprzyjemniejszych wyzwań. Delikatne odczucie niepokoju po wybudzeniu się, jest normalnym zjawiskiem, jeśli czeka nas ciężki dzień. Problem pojawia się jednak, kiedy regularnie odczuwamy stres po przebudzeniu i dokuczają nam silne, poranne lęki, które niemal uniemożliwiają nam wyjście z łóżka. Jak sobie z nimi poradzić i dlaczego się pojawiają?
Z porannymi lękami boryka się wielu z nas, a spowodowane jest to najczęściej bardzo szybkim tempem życia, codziennym stresem, różnego rodzaju presją, trudną sytuacją życiową. Tegoroczne wydarzenia na świecie i w kraju, których jesteśmy stale świadkami, również nie pomagają nam utrzymać wewnętrznej stabilizacji i spokoju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób budzi się z uczuciem silnego niepokoju, a nawet strachu, często także bezpodstawnego. Zjawiska tego nie powinniśmy lekceważyć i jak najszybciej rozwiązać ten problem, aby się nie nasilił, gdyż często może być on jednym z objawów depresji.
Czym są poranne lęki i jak je rozpoznać?
Niepokój po przebudzeniu wiąże się często z uczuciem kołatania serca, poceniem się, drżeniem rąk, bólem głowy, napięciem mięśniowym. Obniżone samopoczucie, fatalny nastrój i nieuzasadniony lęk po przebudzeniu skutecznie niszczą nam plany na cały dzień. Ciężkie przypadki porannych lęków skutkują także bezsennością, migrenami, bólem brzucha, a nawet wymiotami. Wielu osobom, które doświadczają stresu po pobudce, bardzo trudno jest rozpocząć dzień, co często powoduje spóźnienie do pracy czy nawet niestawienie się w niej.
Często przez nasze poranne problemy nie realizujemy codziennych obowiązków, zawodzimy naszych bliskich, a także samych siebie. Sytuacja ta nas jeszcze bardziej stresuje i mamy klasyczne błędne koło, z którego trudno się wydostać.
Jeśli nawet odczuwasz tylko delikatny niepokój po przebudzeniu, ale nie znasz jego przyczyny i dziwi Cię to uczucie, warto się temu przyjrzeć i zastanowić się, jak rozpocząć dzień z uśmiechem.
Jak zwalczyć niewielki niepokój po przebudzeniu?
Jeśli dokucza Ci lekkie uczucie niepokoju, pojawiające się tuż po tym, gdy wyłączysz budzik, są różne sposoby, które pomogą Ci pożegnać ten problem. Przede wszystkim spróbuj samodzielnie wsłuchać się w swoje ciało i ze spokojem zastanowić się, czego może dotyczyć ten lęk.
Być może jest to spowodowane tym, że czeka Cię dzisiaj dużo zadań i czujesz, że nie podołasz wszystkiemu? A może masz wrażenie, że zapomniałaś o czymś ważnym, czego powinnaś była dopilnować? Dobrą metodą jest przygotowywanie sobie listy zadań do wykonania, która będzie Twoim przewodnikiem na kolejny dzień. Wieczorne podsumowanie wykonanych zadań i ustalenie kolejnych może być zajęciem, które oczyści Twoją głowę i pozwoli odpocząć.
Może stresuje Cię fakt, że nie masz o poranku przygotowanych wszystkich niezbędnych rzeczy (np. wyprasowanych ubrań, lunchu do pracy, dokumentów itd.) albo w Twoim otoczeniu panuje nieład? Dobrą metodą na pozbycie się lęku spowodowanego właśnie tymi powodami jest przygotowanie się do kolejnego dnia jeszcze wieczorem. Naszykuj sobie wszystko w zasięgu ręki, aby rano ze spokojem, bez pośpiechu przygotować się do pracy. Posprzątaj mieszkanie, choćby względnie, aby rzeczy znajdujące się poza swoim miejscem nie rozpraszały Twojej uwagi.
Powodem lęku po przebudzeniu mogą być także problemy w relacjach z najbliższymi. Być może nie wyjaśniłaś jeszcze jakiegoś nieporozumienia albo nie rozwiązałaś konfliktu, który skutecznie wprowadza Cię w stan ciągłego napięcia? Spróbuj znaleźć rozwiązanie tych problemów jak najszybciej i popraw stosunki z najbliższymi, aby mieć spokojną głowę każdego dnia. A może przeciwnie, w Twoim otoczeniu znajdują się toksyczne osoby, od których warto trzymać się z daleka?
Jeśli stresuje Cię praca, często rozmowa z przełożonym lub kolegą czy koleżanką z pracy może bardzo pomóc. Czasami pewne problemy wydają nam się nie do pokonania, a współpracownicy szybko pomogą nam znaleźć ich rozwiązanie. Warto szczerze mówić o tym, że np. przydzielono nam zbyt dużo zadań lub są one zbyt trudne. Bardzo często wtedy, gdy mówimy głośno o naszych trudnościach, to już pierwszy krok ku zaradzeniu im.
Poranne lęki mogą mieć związek ze zmęczeniem psychicznym i życiem w ciągłym napięciu. Postaraj się znaleźć dla siebie odskocznię i ukojenie, Możliwe, że pomoże Ci oddanie się pasji lub znalezienie nowego hobby. Zalecane są także spacery i przebywanie na świeżym powietrzu, z dala od hałasu i zgiełku. A może pójdziesz o krok dalej i spróbujesz jogi czy medytacji? Medytacja mindfulness jest bardzo skutecznym sposobem na zażegnanie lęków.
Spróbuj również znaleźć jakieś drobne przyjemności, które pomogą Ci się przebudzić. Nawet błahostki mogą wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Być może wprowadzenie nowego przyzwyczajenia, takiego jak np. prysznic z użyciem pięknie pachnącego żelu pod prysznic, pomoże Ci znieść trudy poranka? Kto wie, może będzie to nowy ekspres do kawy, której smak o poranku będzie budził uśmiech na Twojej twarzy? Może pobudka w nowej, pięknej pościeli sprawi, że będzie Ci się lepiej wstawało? A może mięciutki dywanik położony tuż obok łóżka sprawi, że łatwiej będzie postawić nogi na ziemi?
Zadbaj także o swoje wieczory. Zrelaksuj się przed zaśnięciem, odłóż wszelkie urządzenia elektroniczne, wywietrz swoją sypialnię. Jeśli masz kłopoty z zasypianiem, być może sprawdzą się delikatne zioła na sen. Sprawdź nasz artykuł o tzw. my evening routine i zainspiruj się.
Nieuzasadniony lęk po przebudzeniu, który nie pozwala nam funkcjonować
Jeśli Twój problem jest naprawdę poważny i nie potrafisz poradzić sobie z nim samodzielnie, koniecznie udaj się do specjalisty. Wizyta u psychologa czy psychiatry czasem bywa konieczna, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Nic się nie martw - wszystko da się naprawić. Terapeuta z pewnością znajdzie przyczynę Twoich problemów, pomoże Ci je zrozumieć, a także wyleczyć. Proces ten może być dla Ciebie niezwykle oczyszczający i zmienić Twoje życie na lepsze w każdym jego aspekcie - nie tylko polepszając Twoje poranki.