Dzisiejszy świat, gonitwa obowiązków i przytłaczający tryb życia niejednokrotnie wskazują, że potrzebujemy odpoczynku. Ale jak go rozumieć? W jaki sposób możemy przynieść wytchnienie zmęczonemu ciału i przeciążonemu masą bodźców umysłowi? Odpowiedzią może być medytacja mindfulness, która nie tylko w obecnych czasach przynosi wybawienie od ciężaru codzienności. Dowiedzmy się o niej czegoś więcej!
Czym jest medytacja? Garść informacji i wskazówek
Wedle różnorodnych teorii, słowo medytacja pochodzi z języka łacińskiego i oznacza zgłębianie się w swoich myślach, rozważanie, dumanie. Polega na wprowadzeniu się w inny stan świadomości, który dąży m.in. do oczyszczenia myśli, pozbycia się złości, napięcia czy lęku. Niektórzy badaczy ważają również, że jest to niejako “wgląd wewnątrz siebie”. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć swoje emocje, osobowość, głębię. Już od wieków medytacja była łączona z różnymi praktykami religijnymi oraz prądami filozoficznymi, dziś jednak często stosowana jest w jodze oraz psychoterapii. Aby odpowiedzieć na pytanie,
czym jest medytacja i jakie ma początki, warto wspomnieć również o tradycjach antycznych - gdyż już wtedy była znana, oraz o kulturach Dalekiego Wschodu jako dominującym obszarze jej praktykowania.
Jaki jest cel medytacji mindfulness?
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, dzisiejsze czasy niejednokrotnie kojarzą nam się z pośpiechem oraz wszechobecnym stresem. Jesteśmy bombardowani masą informacji, silnymi bodźcami i tylko z pozoru przyjazną elektroniką. Gdy do całej mieszanki wybuchowej dodamy codzienne, piętrzące się obowiązki, zanieczyszczenia środowiska i syntetyczne pożywienie, otrzymujemy jasny sygnał, że należy zwolnić. Ratunkiem na trudy współczesności często staje się
medytacja mindfulness. Jest to inaczej “uważna obecność” bądź “sztuka uważności”. Na czym polega? Na dostrzeganiu drobnych szczegółów nawet w paradoksalnie nudnych czynnościach, na wyciszeniu umysłu, na kontroli własnego ciała oraz akceptacji otaczającej nas rzeczywistości.
Czy medytacja pomaga? Jak praktykować “uważną obecność”?
Mindfulness to także skoncentrowanie swojej uwagi na bodźcach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych występujących w danej chwili. Pozwala zarządzać naszymi emocjami i czerpać spokój z obserwacji bądź pełnego przeżywania jakiejś czynności, krajobrazu, widoku bądź dźwięku. Aby osiągać pozytywne efekty, warto korzystać z pozycji siedzącej oraz podczas medytacji przymykać oczy. Możemy również przyglądać się danej czynności, procesowi bądź przedmiotowi uruchamiając wszystkie zmysły - nawet przez kilkanaście minut dziennie. Spójrz na liść w lesie, poczuj jego fakturę, powąchaj, przyjrzyj się światłu, który przez niego przenika. Podobnie jak z herbatą, którą prawdopodobnie przyrządzasz codziennie - dostrzeż i poczuj każdy drobny szczegół w całym procesie - od dźwięku wsypywanych listków, po falującą parę wodną nad kubkiem!
Czy medytacja pomaga? Oczywiście!
Psychoterpeuci i psychologowie rekomendują ćwiczenia uważności każdemu. Praktykowanie tego rodzaju wyciszenia pozwala osiągnąć szereg korzyści, w tym ukoić nerwy, zredukować stres oraz stany depresyjne, wspomaga odporność oraz podnosi jakość naszego snu.
Czym jest medytacja? To również realne wspieranie naszego organizmu oraz leczenie różnych dolegliwości, takich jak choroby Parkinsona, padaczki, nadciśnienia, a nawet chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Zatrzymaj się, wyzbądź się natłoku myśli oraz chłoń z
medytacji mindfulness siłę na każdy dzień!