Poranna rutyna, poranne zwyczaje czy sposób na rozpoczęcie dobrego dnia - to właśnie oznacza popularne, znane nam przede wszystkim z filmów na Youtube określenie “my morning routine”. Dlaczego tak wielu Youtuberów nagrywa filmiki, w których pokazuje, jak zacząć dzień z uśmiechem? I co jeszcze bardziej ciekawe - dlaczego widzowie tak chętnie oglądają tego typu wideo, a wręcz poszukują ich? Lubimy czerpać inspirację z życia naszych ulubionych youtuberów, które tak często wydaje nam się wręcz idealne, dlatego z dużą przyjemnością “podglądamy” i naśladujemy ich zwyczaje. Wszyscy doskonale wiemy, że bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie przez cały dzień ma właśnie poranek i te kilkadziesiąt minut tuż po przebudzeniu. Dlatego, specjalnie dla Was, zgromadziliśmy tu najpopularniejsze sposoby na dobry poranek, które mogą pomóc Wam zgromadzić jak najwięcej pozytywnej energii w pierwszej części dnia.
Jak zaplanować poranek? Eliminacja najmniej przyjemnych obowiązków
Oczywistym jest, że inaczej wygląda nasz poranek, gdy jest to środek tygodnia i spieszymy się do pracy, a inaczej, gdy chodzi o dni wolne, np. weekend. Jednakże, jest jedna uniwersalna zasada, jeśli chodzi o to, jak zacząć dzień z uśmiechem, która sprawdzi się niezależnie od dnia tygodnia. Nie wymaga ona od nas wdrożenia wielu zmian w obrębie naszych przyzwyczajeń, ale z pewnością pozytywnie wpłynie na naszą organizację czasu o poranku. Mowa o tym, by wyeliminować obowiązki, które z rana nie są dla nas przyjemne, a zabierają nam sporo czasu. Dla każdego będą to nieco inne zadania, ale znamy kilka takich, które z pewnością warto przenieść na wcześniejszy wieczór, by zaoszczędzić nieco cennego czasu z rana i móc wykorzystać go na przyjemności. O jakie obowiązki chodzi? Jak zaplanować poranek, aby oszczędzić czas i nerwy?
- Posprzątaj kuchnię i pozmywaj wieczorem, nie zostawiaj brudnych naczyń na poranek - chociaż często wieczorem nie mamy zbyt wiele siły na tego typu porządki, to jednak warto się zebrać w sobie i oszczędzić sobie konieczności sprzątania tuż po przebudzeniu. Jeśli wejdziesz do czystej, uporządkowanej kuchni o poranku, z pewnością Twój nastrój będzie lepszy.
- Przygotuj i wyprasuj ubranie na następny dzień wieczorem -racja, pogoda bywa zmienna, ale warto dzień wcześniej zaplanować chociaż część naszej stylizacji i przygotować ją do założenia, zwłaszcza jeśli wymaga prasowania.
- Spakuj się wieczorem - jeśli następnego dnia będziesz musiała spakować różne dokumenty i najpotrzebniejsze przedmioty, istnieje spore ryzyko, że zapomnisz o czymś ważnym, a to skutecznie psuje dzień.
- Zaplanuj wcześniej drogę lub sposób dojazdu - jeśli wybierasz się w jakieś inne miejsce niż dotychczas, sprawdź parking, najlepszą trasę dojazdu czy rozkład autobusów dzień wcześniej i od tego uzależnij czas, jakiego potrzebujesz o poranku.
- Przygotuj sobie zawczasu składniki potrzebne do zrobienia śniadania - jeśli lubisz zdrowo się odżywiać, z pewnością masz swoje ulubione potrawy na śniadanie. Jeśli jest to np. pudding jaglany czy chia, to warto przygotować sobie część składników poprzedniego wieczoru (np. ugotować kaszę jaglaną, którą później jedynie zblendujesz i odgrzejesz).
Sposoby na dobry poranek - jak poprawić sobie humor?
Niezależnie od tego, z jakim humorem wstaniesz, w pierwsze kilkadziesiąt minut dnia możesz wpłynąć na to, jaki nastrój będzie towarzyszył Ci przez resztę dnia. Wiesz już, jak zaplanować poranek, aby oszczędzić sobie stresu i czas. Znamy również sposoby na to, by był on również maksymalnie przyjemny. Oczywiście, nie wszystkie sprawdzą się dla każdego - wybierz te z nich, które faktycznie mogą świetnie wpasować się w Twoje preferencje.
- Wstań odpowiednio wcześnie, by mieć czas na przyjemności - wielu z nas cieszy się z każdej dodatkowej minuty snu, ale może być to mylne wrażenie. Późniejsze szybkie tempo i presja czasu mogą skutecznie zepsuć nam nastrój o poranku. Jeśli wstaniemy na tyle wcześnie, by móc zmieścić wśród porannych czynności te, które sprawiają nam radość (np. kawa na balkonie czy kilka energetyzujących ćwiczeń), to z pewnością nasz organizm doceni to bardziej, niż te kilka ostatnich minut płytkiego snu.
- Włącz muzykę, która dodaje Ci energii - przyrządzanie śniadania czy nawet poranny prysznic w rytmie np. radosnej salsy z pewnością dodadzą Ci odrobinę endorfin!
- Zamiast rozpoczynać dzień od przejrzenia telefonu, poświęć ten czas na rozruszanie się - nie sięgaj od razu po media społecznościowe czy skrzynkę email, gdyż możesz zobaczyć tam coś, co nieco zniechęci Cię do rozpoczęcia dnia z uśmiechem. Zamiast tego potańcz chwilkę, poćwicz jogę czy porozciągaj się. Rozbudzone ciało to rozbudzony umysł :)
- Otwórz okno, rozsuń zasłony, spojrzyj w niebo - brzmi iście poetycko, ale to prawda - dosłownie 3 minuty takiego ‘mindfulness’ mogą nam pomóc w pozytywnym nastawieniu się na wszystko, co czeka nas danego dnia.
- Sięgnij po kosmetyki o ulubionych zapachach - o poranku towarzyszą nam niestety głównie bodźce dźwiękowe (głośny budzik), a szkoda - zapachy także potrafią rozbudzać i to w rewelacyjny sposób! Znajdź żel pod prysznic czy perfumy, które nastrajają Cię pozytywnie, a z pewnością wpłyną one na jakość Twojego poranka!
Jeśli chcesz zacząć dzień z uśmiechem, zadbaj też o swój dobry, regenerujący sen
Pamiętaj o tym, że wpływ na Twój nastrój o poranku mają nie tylko czynności, które wykonasz po przebudzeniu, ale też… sam sen w ciągu całej nocy. Jeśli dobrze się wysypiasz, jest Ci wygodnie i komfortowo, z pewnością będzie Ci łatwiej rozpocząć dzień. Wśród sposobów na dobry poranek nie może zatem zabraknąć także kilku zasad związanych z dobrym snem. Koniecznie wyłącz wszelkie urządzenia, które mogą zakłócać Twój spokój. Zadbaj o porządek w sypialni, aby poświadomie nie stresować się niepotrzebnie. Śpij w pomieszczeniu uprzednio przewietrzonym, z odpowiednią temperaturą (nie może Ci być ani za ciepło, ani za zimno, ale generalnie zwykle lepiej, gdy jest w nim odrobinę chłodniej), a także na wygodnym, dopasowanym do Twoich potrzeb materacu. Sprawdź, jaki materac wybrać i zainwestuj w ten sposób w swoje dobre samopoczucie każdego dnia.