My evening routine - jak dobrze zakończyć dzień? Pomysły na wieczorny relaks

Sen

Materac online! Natural & Composite: 101 nocy darmowych testów!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

- 12%

z kodami rabatowymi

- 12% Sprawdź
My evening routine - jak dobrze zakończyć dzień? Pomysły na wieczorny relaks

Każdy z nas ma swoje codzienne rytuały i przyzwyczajenia, które wprowadzają harmonię do naszego życia, dają nam poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jedni z nas wykonują te czynności automatycznie, naturalny sposób, bez głębszej refleksji, a inni celebrują je, pielęgnują i w myśl idei uważności, poświęcają im sporo uwagi. Przyjrzyjmy się dziś wieczornym rytuałom, czyli tzw. evening routine.

Pojęcie “my evening routine” (z ang. wieczorna rutyna, cykl przyzwyczajeń) ma swoje początki w lifestylowych kanałach na Youtube, gdzie różne vlogerki często dzieliły się ze swoimi odbiorcami własną wieczorną rutyną. Dlaczego? Po pierwsze, współcześnie bardzo lubimy szukać inspiracji w życiu innych - zwłaszcza tych osób, które nam czymś imponują i które mogą być dla nas wzorem w określonej dziedzinie. Po drugie, w ostatnich czasach pojęcia typu mindfulness, hygge, uważność i slow life spowodowały, że wprowadzanie do swojego życia zdrowych i przyjemnych nawyków stało się bardzo popularne. Dlatego właśnie każdy z nas powinien przez chwilę przeanalizować, a może nawet zaplanować własną “evening routine”. 

co robić wieczorem

Evening routine - dlaczego warto celebrować wieczór?

Wieczór to wyjątkowa pora każdego dnia - moment podsumowania, relaksu, wyciszenia, odprężenia i przygotowania do snu. W dzisiejszych czasach, w których towarzyszy nam dużo pośpiechu, presji i stresu, wszyscy już doskonale wiemy, że mamy ogromną potrzebę prawdziwego, głębokiego relaksu. Dlatego właśnie często szukamy inspiracji co robić wieczorem, by wyciszyć się, porządnie zrelaksować i odzyskać zdrowy balans. Ponadto, wielu z nas ma także problemy ze snem, więc taka wieczorna rutyna jest jedną z metod leczenia bezsenności. 

Evening routine kojarzyć się będzie zatem z szeregiem przyjemnych czynności, które mają na celu poprawić nasze samopoczucie i zakończyć nasz dzień. Jeśli zastanawiasz się, co można robić wieczorem, przede wszystkim odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • jakie czynności i metody mogą sprawić, że pozbędę się stresu i napięcia?

 • co sprawia, że się relaksuję, odprężam i wyciszam?

 • jakie zapachy powodują u mnie uczucie ukojenia?

 • czego potrzebuje moje ciało wieczorem, by się rozluźnić?

 • z jakim nastrojem chciałabym zakończyć swój dzień?

Dzięki tym pytaniom być może znajdziesz własne pomysły na to, co można robić wieczorem - nie tylko po to, by “zabić czas”, ale także w pełni wykorzystać tę porę dnia do własnych celów. Spokojny wieczór jest gwarancją dobrego snu, zmniejszenia napięć mięśniowych, zrelaksowania ciała i umysłu, a także przygotowania się na kolejny dzień pełen wyzwań.

evening routine

Co robić wieczorem - doskonałe pomysły na spokojny i relaksujący wieczór

Czy poszukiwanie w internecie pomysłów na to, co robić wieczorem, jest dziwne? Absolutnie nie! Wiele osób w wyniku stresu i napięcia, które towarzyszą nam każdego dnia, czuje się zagubione, zaniepokojone i po prostu “nie może znaleźć sobie miejsca”. Zaplanowanie wieczornej rutyny sprawi, że nasz wieczór będzie spokojniejszy, bardziej relaksujący i wyciszający. Dlatego właśnie warto przejrzeć pomysły i inspiracje innych na to, co można zrobić wieczorem, aby samemu móc przygotować i wypracować sobie własną, przyjemną rutynę wieczorną. Być może właśnie dlatego tak chętnie oglądamy również filmiki o tym temacie na Youtube.

evening routine

Co można robić wieczorem?

 • Spisz na kartce lub w kalendarzu wszystkie zadania, jakie musisz zrealizować jutro - w ten sposób pozbędziesz się uczucia zagubienia, lęku przed zapomnieniem o ważnych sprawach i przygotujesz głowę do odpoczynku.

 • Przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty, ubranie oraz posiłek na kolejny dzień. Wielu osobom pomaga to spokojniej zasnąć, a także zaoszczędzić cenny czas o poranku. 

 • Wyjdź na chwilę na spacer, na podwórko, na balkon lub chociaż pooddychaj głęboko przy otwartym oknie. Popatrz przez okno, przyjrzyj się temu, jak robi się ciemno, jak wszystko na zewnątrz zwalnia i uspokaja się.

 • Przebierz się w wygodne ubrania, by zasygnalizować swojemu ciału, że to pora na relaks. Zepnij włosy, jeśli tak Ci wygodniej.

 • Posprzątaj swoje otoczenie - zdecydowanie łatwiej relaksować się w pomieszczeniu, w którym wszystko znajduje się na swoim miejscu i nie przyciąga niepotrzebnie naszej uwagi.

 • Obejrzyj ulubiony serial, który poprawia Twoje samopoczucie. Zrelaksuj się przy nim - zasłużyłaś sobie na to! Pamiętaj jednak, by patrzeć w ekran najpóźniej 2, a najlepiej 3h przed snem.

 • Po sprawdzeniu maili, social mediów i wszystkiego, co jest dla Ciebie ważne, spróbuj wyłączyć telefon, by nie dekoncentrował Cię. Nie chcesz przecież, by Twój spokojny wieczór zaburzyła jakaś niepotrzebna informacja czy fake news. 

 • Zjedz swój ostatni posiłek w ciągu dnia z dużym odstępem przed położeniem się do łóżka - w ten sposób łatwiej będzie Ci zasnąć. Sprawdź także nasz artykuł nt. tego, co jeść na kolację, żeby się wyspać - okazuje się bowiem, że jedzenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu nocy i stabilny, spokojny sen. 

 • Zapal ulubioną świecę zapachową o kojącym aromacie. Przyjrzyj się jej blaskowi, popatrz przez chwilę na płomień. 

 • Zrób sobie domowe spa. Zadbaj o swoją urodę - zrób porządny demakijaż, a następnie maseczkę, peeling czy dowolny zabieg na twarz. Nałóż maskę lub olej na włosy. Weź gorącą kąpiel przy świecach lub ciepły, kojący prysznic. Zrób peeling ciała oraz użyj balsamu lub masła do skóry.

 • Włącz wyciszającą, kojącą muzykę, która wprawia Cię w dobry nastrój.

 • Poćwicz przez chwilę - wybierz taką aktywność fizyczną, która pomaga Ci się zrelaksować. Być może będzie to taniec do spokojnej muzyki, stretching, pilates, a może joga? Polecamy w szczególności relaksacyjne ćwiczenia na piłce.

 • Jeśli potrzebujesz jeszcze bardziej odprężyć swoje ciało, wypróbuj maty do masażu. To doskonały sposób na relaks, a także dbanie o kręgosłup.

 • Sprawdź, czy wieczorna medytacja stanie się Twoją nową pasją. Dla wielu to prawdziwy hit, jeśli chodzi o sposoby na bezsenność i nadmierny stres. Możesz praktykować ją z pomocą aplikacji na telefon (np. Calm, Headspace), nagrań dźwiękowych lub filmów na youtube.

 • Zaparz sobie ulubioną herbatę, kakao lub zioła na sen, które pomogą Ci się zrelaksować i odprężyć. Skup swoją uwagę na napoju, gdy go pijesz - na jego zapachu, smaku, temperaturze i parze, która unosi się znad kubka. Zatrzymaj się w tej chwili, uspokój oddech i poczuj, jak ciepły napój wypełnia, a następnie koi Twoje ciało.

 • Poczytaj ulubioną książkę - wystarczy kilka stron przed snem, aby całkowicie zapomnieć o własnych zmartwieniach. 

 • Zatop się we własnej pościeli - poczuj ją pod palcami, wtul się w poduszkę, rozluźnij wszystkie swoje mięśnie. Pamiętaj, że materac do spania ma ogromny wpływ na to, jak się wysypiasz oraz w jakiej kondycji jest całe Twoje ciało. Jeśli czujesz, że Twój dotychczasowy materac nie jest wystarczająco wygodny, sprawdź ofertę PlantPur.

sposoby na spokojny wieczór

Spodobało Ci się nasze zestawienie? Sprawdź także pomysły na dobry poranek, w oparciu o które zbudujesz swoją “morning routine”.

 

wróć do listy