Kalkulator snu - czym jest i jak go stosować? Oblicz czas snu

Sen

Jesienne wieczory z PlantPur!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-13%

z kodami rabatowymi

-13% Sprawdź
Kalkulator snu - czym jest i jak go stosować? Oblicz czas snu

Wraz z nastaniem trendu świadomego dbania o własne zdrowie, coraz częściej mówi się o istocie, roli i dobroczynności snu. Chętnie czytamy ciekawostki o nim, stawiamy sobie cele, by lepiej się wysypiać i planujemy, jak poprawić jakość naszego snu każdego dnia. Chociaż od zawsze wiemy, że organizm potrzebuje określonego czasu na sen, to jednak dopiero teraz tak bardzo przywiązujemy do tego uwagę. Ogromną popularność zyskał kalkulator snu, który przez wiele osób traktowany jest jako narzędzie ułatwiające osiągnięcie różnych celów związanych ze snem. Czym jest kalkulator snu i jak go stosować? Sprawdź, jak obliczyć czas snu!

Nie ma jedynych słusznych wytycznych, ile powinno się spać, o której godzinie powinno się kłaść do łóżka i o której wstawać. Jakość i skuteczność naszego snu zależy od bardzo wielu różnych czynników: naszego wieku, stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, rodzaju pracy, ilości energii użytkowanej każdego dnia, poziomu stresu, warunków, w jakich śpimy, a także indywidualnych potrzeb. Nauka mówi jednak o tym, że najczęściej potrzeba między 6 a 9 godzin dobrej jakości snu, aby organizm człowieka funkcjonował poprawnie. Niektórzy już po 5 godzinach będą czuli się wypoczęci, a inni dopiero po 9 odczuwają znaczny przypływ energii. Zdarza się, że długość potrzebnego nam snu różni się w niektórych dniach czy momentach naszego życia. Każdy z nas powinien samodzielnie sprawdzić, kiedy czuje się najlepiej i jak długi sen jest mu potrzebny. Po co zatem jest kalkulator snu?

Każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć sytuacji, gdy budząc się jakiś czas przed budzikiem, czuliśmy się wyspani, ale zdecydowaliśmy się pospać dłużej, a po kolejnej pobudce nasze samopoczucie było dużo gorsze, mimo dodatkowego czasu snu. Każdy zapewne zauważył też, że czasem krótszy niż zazwyczaj sen był tak samo, a nawet bardziej energetyzujący, niż regularny, dłuższy sen, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Czemu tak się dzieje? Wszystko opiera się o przebiegające fazy snu REM (sen płytki) oraz NREM (sen głęboki). To, ile cykli zmieniających się faz doświadczymy w czasie ciągłego, nocnego snu oraz w której z nich się wybudzimy, będzie miało wpływ na nasze odczucia po obudzeniu się. Warto zgłębić tajniki skutecznego snu i przyjrzeć się własnym przyzwyczajeniom, aby zacząć planować wdrażanie zmian, mających na celu polepszenie jakości snu.

Kalkulator snu online - co to jest?

Kalkulator snu to narzędzie, które pozwala zaplanować w czasie najlepszej jakości sen. Dzięki niemu możesz obliczyć, o której powinieneś położyć się spać, jeśli wiesz, o której musisz wstać rano lub odwrotnie - o której należy zaplanować pobudkę, gdy wiesz już, o jakiej porze zaśniesz. Korzystając z pomocy kalkulatora snu będziesz wiedzieć, na którą godzinę dokładnie należałoby nastawić budzik, by najskuteczniej się wyspać. Nasze samopoczucie i poziom energii po obudzeniu się zależy od tego, jak przebiegał nasz sen, a dokładniej ile cykli snu i jakie jego fazy przeszliśmy w ciągu nocy, a także w jakiej fazie snu nastąpiła pobudka. Wiedząc o tym i stosując pomoc w postaci kalkulatora snu, możemy w maksymalny sposób wykorzystać czas snu - nawet, jeśli nie mamy go zbyt wiele.

Kalkulator snu online od PlantPur to bezpłatne, internetowe narzędzie, które jest bardzo proste w obsłudze i dostępne dla każdego. Pozwoli on zaplanować i obliczyć dokładny czas zaśnięcia i pobudki, rekomendowany w oparciu o wiedzę na temat snu. Wiedząc, że większość z nas przechodzi przez cztery do sześciu 90-minutowych faz snu NREM, po których przychodzi około 15-minutowa faza REM, a także biorąc pod uwagę fakt, że najlepiej jest wybudzić się właśnie w fazie snu REM, możemy dokładnie sprawdzić, jak powinien być zaplanowany w czasie nasz sen. Kalkulator snu wskaże Ci różne opcje zaplanowania swojego snu - w zależności od tego, o której planujesz się obudzić lub o której zasypiasz, narzędzie to pokaże Ci potencjalny przebieg faz snu i podpowie najlepsze opcje dla Ciebie, by Twój sen był jak najlepszy.

Jak korzystać z kalkulatora snu PlantPur?

Kalkulator snu online od Plantpur jest bardzo prosty w obsłudze. Aby z niego skorzystać, wystarczy wykonać następujące kroki:

  • Wejdź na stronę https://plantpur.pl/pl/kalkulator-snu
  • Wprowadź swój wiek za pomocą suwaka.
  • Zaznacz jedną z opcji - wprowadzenie godziny, w której chcesz zasnąć lub w której potrzebujesz się obudzić, a następnie wybierz dokładną godzinę i kliknij “oblicz”.
  • Zapoznaj się z 4 proponowanymi możliwościami, a szczególną uwagę zwróć na dwie zalecane. Zdecyduj, którą z nich wybierasz i śpij we wskazanych godzinach - zaśnij o podanej porze lub nastaw budzik na rekomendowaną, w zależności od tego, którą opcję wybrałeś/aś.

kalkulator snu plantpur

Planowanie snu - dla kogo jest i co daje?

Pewnie zastanawiasz się, po jest kalkulator snu i dlaczego tak naprawdę warto tak dokładnie planować swój sen. Odpowiadamy, dla kogo jest planowanie snu:

  1. dla osób, które chcą być wyspane po przebudzeniu, a nie mają lub nie chcą poświęcać dużej ilości czasu na sen, w tym także pracowników nocnych, medyków, wojskowych, pracowników służb ratowniczych, sportowców, alpinistów itd.,
  2. dla osób starszych i dzieci, którzy nie potrafią długo spać snem zasadniczym,
  3. dla osób borykających się z problemem budzenia się o świcie, mających trudności ze wstaniem z łóżka,
  4. dla wszystkich, którzy czują, że mogliby się lepiej wysypiać, a im to nie wychodzi,
  5. dla pracujących na różne zmiany, przez które sen jest zaburzony i utrudniony,
  6. dla osób, które interesuje sen polifazowy i chciałyby go wypróbować.
wróć do listy