Sypialnia z łóżeczkiem - jak urządzić ją stylowo i funkcjonalnie?

Inspiracje do sypialni
Sypialnia z łóżeczkiem - jak urządzić ją stylowo i funkcjonalnie?

Kiedy w życiu pary pojawia się maleństwo, zmienia się wszystko - od całkowitej zmiany przyzwyczajeń, przez zupełnie nową organizację codzienności, aż po przygotowanie domu na przyjście pociechy na świat. Jednym z najważniejszych mebli, które pojawia się w nim tuż przed narodzinami malucha jest łóżeczko niemowlęce, które musi znaleźć swoje miejsce. Sypialnia z łóżeczkiem to rozwiązanie, na które wielu rodziców decyduje się ze względu na wygodę. Jak urządzić sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym? Sprawdź!

Wielu z nas nadejście dziecka na świat kojarzy także z przygotowaniem dla niego specjalnego pokoiku dziecięcego. To właśnie w nim wyobrażamy sobie łóżeczko niemowlęce, przewijak, komodę z ubrankami malucha, mnóstwo zabawek, pozytywkę, fotel do karmienia dziecka, lampkę nocną… Tymczasem rzeczywistość wygląda nieco inaczej i wielu rodziców decyduje się na to, by łóżeczko niemowlaka wstawić do własnej sypialni. Co ciekawe, na taki pomysł wpadają nie tylko ci rodzice, którzy nie posiadają w swoim domu lub mieszkaniu osobnego pokoju, który będzie przeznaczony dla dziecka. 

Okazuje się, że rozwiązanie to ma swoich zwolenników ze względu na ogromną wygodę - w nocy nie trzeba specjalnie wstawać do dziecka, wychodzić z sypialni i iść do osobnego pokoju dziecka. Spacer do osobnego pokoju, ponowne usypianie dziecka lub nocne karmienie, a potem powrót do własnego łóżka mogą wybudzić na tyle, że mama lub tata nie będą w stanie szybko ponownie zapaść w sen. Ponadto, bliskość rodzica i dziecka jest niezwykle ważna w pierwszych miesiącach życia maluszka, a ustawienie łóżeczka tuż obok sypialnianego łóżka na pewno to poczucie bliskości wzmocni.

Zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym, by wciąż wyglądała estetycznie i stylowo? Czy da się w takiej sypialni wciąż zachować aurę spokoju, przytulności i intymności? Czy pomieszczenie to nie będzie nagle zagracone, pełne bałaganu? Sprawdź nasze porady i zaaranżuj sypialnię tak, by była gotowa na Twoją pociechę!

Sypialnia z łóżeczkiem - gdzie umieścić dodatkowy mebel?

Łóżeczko w sypialni może być sporym problemem, który spędza sen z powiek rodziców - oczywiście zaraz po tym, jaki będzie najlepszy materac dla dziecka. Zwłaszcza wtedy, gdy sypialnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów i trudno znaleźć odpowiednie miejsce do tego, by umieścić w nim dodatkowy mebel. 

  • Najczęściej rodzice maluszków decydują się na ustawienie łóżeczka niemowlęcego tuż obok łóżka, z jego prawego lub lewego boku - najlepiej z tej strony, z której śpi mama, która nocą karmi piersią pociechę. 

  • Łóżeczko w sypialni można ustawić także w odległym kącie sypialni, jeśli rozmiary pomieszczenia na to pozwalają. Możesz wtedy zaaranżować cały kącik niemowlaka, stawiając obok łóżeczka również przewijak, komodę z najpotrzebniejszymi akcesoriami, a nawet dekoracje, które wyróżnią i wydzielą tę część pokoju.

  • W malutkiej sypialni możecie zdecydować się również na ustawienie łóżeczka niemowlęcego wzdłuż tej części łóżka, w której mieszczą się nogi.

  • Wielu rodziców decyduje się na tzw. łóżeczko dostawne, które przymocowuje się do łóżka rodziców. Takie łóżeczko pozbawione jest jednej ze ścianek, którą przylega do materaca rodziców. Dzięki temu rodzic nie musi nawet na chwilę podnosić się z łóżka, by utulić pociechę.

Wszystko zależy od tego, jakich rozmiarów jest Wasza sypialnia. Tak samo, jak zastanawiamy się, jakie łóżko do małej sypialni będzie najlepsze, tak samo ciężko jest podjąć decyzję, co do dziecięcego łóżeczka. Wiadomo, im większe pomieszczenie, tym więcej możliwości, aby sypialnia z łóżeczkiem wyglądała wciąż pięknie, elegancko i stylowo. Jeśli chodzi o łóżeczko w sypialni rodziców, aranżacje znalezione w internecie sugerują, że najczęściej mebel ten ustawiamy po prostu pod ścianą z boku łóżka małżeńskiego, by mieć do obu z nich swobodny i wygodny dostęp. 

Jak urządzić sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym?

Sporym zmartwieniem rodziców, którzy planują lub potrzebują urządzić sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym jest to, by nie utracić intymności, bliskości i swobody, przy jednoczesnej obecności brzdąca w pomieszczeniu. Jak sprawić, by i dziecko, i rodzice, mieli w sypialni przestrzeń dla siebie, nie przeszkadzając sobie jednocześnie np. lampką nocną zapaloną do nocnej lektury? Dobrym pomysłem jest subtelne odgrodzenie łóżeczka niemowlęcego od części rodziców, np. piękną zasłoną lub parawanem. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o obudzenie dziecka np. rażącym go światłem. Materiałowa zasłona pozwoli nam na łatwe odsłonięcie jej zawsze wtedy, gdy będziemy tego potrzebować, a jednocześnie pozwoli na kontakt wzrokowy z dzieckiem. W odpowiednich chwilach pozwoli nam także na odrobinę prywatności.

Łóżeczko w sypialni nie powinno mieścić się blisko kaloryfera - suche powietrze niekorzystnie wpływa na samopoczucie, sen i zdrowie dziecka. Kiepskim pomysłem będzie również ustawienie niemowlęcego łóżeczka blisko okna, którego potem nie będziemy mogli otwierać tak często, jak byśmy tego chcieli. Ponadto promienie słoneczne czy deszcz uderzający o parapet lub szybę mogą wybudzić dziecko ze snu. Jeśli niemowlę nie chce spać, być może przyczyną jest właśnie nieodpowiednie ustawienie łóżeczka.

Pamiętajmy także o tym, że nie samo ustawienie łóżeczka jest najważniejsze, jeśli chodzi o zdrowy i regeneracyjny sen dziecka, ale to, na czym będzie ono spało. Postawmy zatem na najzdrowsze materace dla dzieci, które pozwolą maluchowi zdrowo się rozwijać i zadbają o jego malutki, wciąż rosnący kręgosłup.

Łóżeczko w sypialni rodziców - aranżacje

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię z łóżeczkiem dziecięcym, koniecznie poszukaj w internecie inspiracji - na pewno znajdziesz je na Pintereście, blogach parentingowych i wnętrzarskich, a także na stronach wielu sklepów meblarskich, takich jak np. Ikea. Jeśli chodzi o łóżeczko w sypialni rodziców, aranżacje zgromadzone przez nas poniżej powinny ułatwić Ci to trudne zadanie! 

wróć do listy