Niemowlę nie chce spać? Prawdopodobne błędy rodziców

Sen

Sierpniowe rabaty - zacznij się wysypiać razem z nami!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-14%

z kodami rabatowymi

-14% Sprawdź
Niemowlę nie chce spać? Prawdopodobne błędy rodziców

Rodzice, w szczególności gdy na świat przychodzi ich pierwsze dzieciątko, popełniają sporo błędów. Chcą dla swojej pociechy jak najlepiej, ale niestety nawet nie zdają sobie często sprawy z tego, że robią dziecku krzywdę złymi nawykami. Dla przykładu kilka błędów popełnionych przez rodziców, które sprawiają, że niemowlę nie chce spać. Dobry materac do łóżeczka to nie wszystko, o czym warto pamiętać.

Co jeśli niemowlę nie chce spać? Zasypianie z rodzicami.

Częstym błędem jaki rodzice popełniają jest przyzwolenie, żeby dziecko kładło się z nimi spać. Jest to z jednej strony wygodne, bo nie trzeba w nocy do niego wstawać. Ale tak się nie da na dłuższy czas. Powinno mieć swoje łóżeczko i przystosowany do siebie materac do łóżeczka. Od niedawna na polskim rynku zaistniał producent materacy PlantPur, który w swoim asortymencie posiada materac dla dziecka. Jest on produktem ekologicznym. Warto o tym pomyśleć, bo przysłowiowy kącik w którym maleństwo “powinno” spać musi być przyjazny i bezpieczny. Nie oczekujmy więc, że po kilku nocach spędzonych z nami będzie chciało wracać do swojego łóżka. Będzie to wędrówka ludów. My będziemy dziecko odnosić, a ono w momencie, gdy nie będzie czuło naszej obecności, przebudzi się i albo będzie płakało oczekując na to, że je weźmiemy do siebie, albo po prostu przyjdzie samo. Gdy nauczone jest spać w swoim łóżeczku na wygodnym materacu, wysypia się zarówno ono, jak i rodzice.

 

Materac do łóżeczka to nie wszystko. Co jeśli nie przestrzegamy godzin zasypiania?

Jeżeli nie ustalimy i nie będziemy przestrzegać godzin snu to rozregulujemy cały harmonogram dnia. Będzie to niekorzystne zarówno dla dziecka jak i dla nas samych. Wiadomo, że małe dzieci potrzebują drzemki w ciągu dnia, która też powinna być o określonych porach i tak jak w nocy w swoim łóżeczku, na wygodnym materacu dla dziecka, z ulubioną przytulanką. Dziecko które kończy 3 lata zazwyczaj już nie ma ochoty na wypoczynek za dnia. Wystarczy, że o godzinę przesuniemy sen na noc, to dziecko będzie wybite i rozdrażnione. Sprawi to, że nie będzie mogło zasnąć. Rano maluszek wstanie niewyspany, gdyż nie przespał wystarczającej liczby godzin, jaka jest mu potrzebna.

 

Rytuały a sen.

Gdy nasz kochany szkrab przychodzi na świat zmienia się wszystko w naszym życiu. W szczególności czynności jakie wykonujemy przed snem są swego rodzaju rytuałem. Kąpiel, oliwkowanie, ubieranie, kolacja, bajka na dobranoc i w końcu czuły uścisk... jest to niezwykle ważne. Z czasem staje się to nawykiem, który wykonujemy mechanicznie. Wszystkie te czynności spowodują, że dziecko będzie to odbierało jako sygnały że... “czas na sen”. Więc gdy nasza pociecha podrośnie, nie rezygnujmy z tych przyzwyczajeń, ponieważ zaburzy to ich wieczorny rytuał zasypiania i ucierpi na tym nie tylko ono ale my też. Przecież czas jaki wspólnie spędzamy jest nieoceniony.

 

niemowlę nie chce spać

Niemowlę nie chce spać... Lulanie, kołysanie - czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców lubi lulać swoje maleństwa do snu, bo chcą jak najdłużej czuć ich bliskość. Zwłaszcza metoda ta wykorzystywana jest, jeśli dziecko nie chce spać i ma problemy z zaśnięciem. Niestety jest to błąd, ponieważ szybko przyzwyczają się do ruchu w czasie zasypiania. Najlepiej będzie gdy będą zasypiać na wygodnym materacu do łóżeczka z przytulanką, bo inaczej za każdym razem gdy się przebudzą i zapłaczą, będą oczekiwały od Was kołysania. Póki dzieciątko jest malutkie to nie jest aż tak źle. Ale samo to, że w ciągu nocy obudzi się kilka razy, sprawia, że rano jesteśmy zmęczeni i niewyspani.

 

Czego unikać przed snem.

Dziecko przed snem powinno być wyciszone. Zbyt duża stymulacja taka jak słuchanie głośnej muzyki, oglądanie bajki ze złym bohaterem, przesiadywanie przed monitorem komputera czy ekranem telewizora będzie stanowić problem. Może zniechęcić je do wypoczynku i spowoduje rozdrażnienie. Tak więc, kiedy zbliża się pora snu musimy zwrócić uwagę na to co robi nasze dziecko. Łóżeczko, wygodny materac dla dziecka, bajka na dobranoc i lampka dająca delikatne, ciepłe światło pomoże spokojnie usnąć.

 

Jak zmiana łóżeczka na zwykłe łóżko może wpłynąć na dziecko.

Gdy nasza pociecha wyjdzie z pieluch, zaczyna być samodzielna, wówczas myślimy, że potrzebne są zmiany. Przemeblowania, zmiana wystroju pokoju i wreszcie wymiana łóżeczka na duże łóżko. Jest to duży błąd! W szczególności pozbycie się kochanego, przytulnego mebelka. Nie są one gotowe na to, gdyż ich łóżeczko, wygodny materac do łóżeczka to swego rodzaju azyl, który zapewnia im dobry sen. Zbyt wczesna wymiana na duże łóżko może wpłynąć na jakość snu, doprowadzić do kłopotów z zasypianiem jak i z bezsennością.

 

Jak wiadomo nikt nie jest nieomylny. Każdy popełnia w życiu błędy, ale trzeba umieć się do tego przyznać i z pokorą wysłuchać rad starszych, którzy już to przeżyli. Mamy, babcie są skarbnicą wiedzy i gdy nam mówią... nie lulaj, niech śpi samo, to zwykle wiedzą co mówią, bo widocznie te same błędy popełniły :). Jeśli niemowlę nie chce spać, warto wziąć pod uwagę te porady i sprawdzić, czy my również nie popełniamy błędów.

 

wróć do listy