Masz problem z zasypianiem, często wybudzasz się w nocy? Prawdopodobnie cierpisz na bezsenność. Przyczyny bezsenności bywają różne - czasem świadczą o poważnym problemie zdrowotnym, a czasami spowodowane są niewłaściwymi warunkami do zasypiania. Zadajesz sobie pytanie “dlaczego nie mogę spać”? Tutaj dowiesz się, jakie są najczęstsze powody bezsenności u dorosłych, seniorów, kobiet, mężczyzn i dzieci.
Od jakości snu zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale przede wszystkim poprawne funkcjonowanie i zdrowie naszego organizmu. Brak snu, trudności z zasypianiem, wybudzanie się wielokrotnie w czasie nocy i inne problemy ze snem budzą frustrację, powodują ciągłe zmęczenie, niewyspanie i różnorodne trudności w codziennym życiu. Po dłuższym czasie niedobór snu może powodować rozmaite problemy zdrowotne, dlatego warto jak najszybciej rozwiązać problem bezsenności. Jeśli zastanawiasz się, jakie są sposoby na bezsenność, zacznij od sprawdzenia, jakie mogą być jej przyczyny. Sprawdź listę potencjalnych powodów problemów ze snem i dowiedz się, czy któryś z nich Cię dotyczy.
Przyczyny bezsenności moglibyśmy podzielić na kilka kategorii - my wyróżniliśmy następujące:
- przyczyny bezsenności związane z dyskomfortem i niewłaściwymi warunkami do spania,
- przyczyny bezsenności związane z niewłaściwymi nawykami,
- przyczyny bezsenności związane ze zdrowiem psychicznym,
- przyczyny bezsenności związane ze zdrowiem fizycznym.
Źródło Twojego problemu z zasypianiem i spokojnym przespaniem całej nocy mogą dotyczyć jednej z powyższych kategorii, lub być związane po trochu z każdą z nich.
Przyczyny bezsenności: dyskomfort i niewłaściwe warunki do spania.
Pierwszą grupą przyczyn bezsenności, jaką byśmy wyróżnili, jest ta dotycząca nieodpowiednich warunków do spania, które utrudniają zasypianie lub powodują wybudzanie się w ciągu nocy. Należą do nich:
- nieodpowiednia temperatura do snu panująca w sypialni (powinna wynosić 16-19 °C);
- nieprawidłowy poziom wilgotności powietrza w sypialni (powinien wynosić 40-60%);
- brak świeżego powietrza w sypialni (powinno się pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia);
- niezacienione pomieszczenie, zbyt dużo światła wpadającego przez okna;
- zbyt małe, niewygodne łóżko;
- niewygodny, źle dobrany materac do spania (dowiedz się jaki materac wybrać);
- pościel z nieprzyjemnej w dotyku tkaniny, zbyt duże poszewki na kołdrę i poduszki, niewygodne poduszki, zbyt gruba lub zbyt cienka kołdra;
- bałagan w pomieszczeniu budzący uczucie niepokoju i napięcia;
- zbyt duża ilość kurzu niepozwalająca na swobodne oddychanie;
- niewygodna piżama, uwierająca tkanina;
- nieprzyjemne oświetlenie w sypialni, które wywołuje rozdrażnienie czy pobudzenie;
- nieprzyjemny zapach w sypialni, nieświeża pościel;
- zbyt duży hałas w około, niepozwalający zasnąć;
- rozpraszające naszą uwagę przedmioty lub urządzenia w bliskim sąsiedztwie łóżka.
Większość z wymienionych powyżej przyczyn bezsenności związanych z dyskomfortem i nieodpowiednimi warunkami do snu można bardzo szybko usunąć i zapewnić sobie spokojny, maksymalnie regenerujący sen. Unikanie wszystkich tych błędów to najlepszy sposób na to, jak się wysypiać. Wprowadź zmiany w swojej sypialni jak najszybciej, by cieszyć się zdrowym snem bez żadnych zakłóceń i niewygód.
Dlaczego nie mogę zasnąć - niewłaściwe nawyki
Drugą grupą przyczyn bezsenności z pewnością będą złe nawyki i niewłaściwe przyzwyczajenia, które utrudniają spokojne zaśnięcie i przespanie całej nocy. Każdy z nas ma inny plan dnia i wieczorne rytuały, a wśród nich często znajdują się takie, które obniżają nasze szanse na komfortowy, głęboki sen. Wśród nich możemy wymienić:
- zbyt długa ekspozycja na światło niebieskie, które powoduje zatrzymanie wytwarzania melatoniny - hormonu snu - w organizmie (np. zbyt późne korzystanie z telefonu);
- ciężkostrawna kolacja, która powoduje wzdęcia i uczucie ciężkości, a nawet ból brzucha;
- wykonywanie przed zaśnięciem czynności, które powodują pobudzenie organizmu (np. ekscytująca i ożywiona rozmowa przez telefon czy oglądanie strasznego filmu);
- praca do późna, która wzmaga w nas poziom stresu i napięcia;
- zbyt długie leżenie w łóżku, mimo braku uczucia zmęczenia czy senności;
- korzystanie z łóżka do celów innych niż sen, które dają naszemu mózgowi błędne komunikaty (np. regularna praca w łóżku lub oglądanie TV);
- nieregularny rytm dobowy, częsta zmiana godzin zasypiania lub długości snu, zbyt długie spanie w ciągu dnia;
- brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
- zbyt duża ilość aktywności, ogólne przemęczenie organizmu;
- branie na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, brak odskoczni czy formy relaksu;
- picie zbyt małej ilości wody;
- spożywanie zbyt dużej ilości używek (w tym kofeiny, alkoholu, papierosów czy narkotyków);
- zasypianie przy telewizorze lub muzyce.
Prawdopodobnie podobnych przyczyn bezsenności moglibyśmy wymienić jeszcze wiele. Spróbuj przeanalizować swój dzień, przyzwyczajenia, zachowania i wieczorną rutynę, a być może znajdziesz takie sytuacje lub zdarzenia, które mogą zaburzać Twój sen i odbierać Ci zdolność zasypiania. Eliminując je lub redukując na pewno zrobisz pierwszy krok ku temu, by lepiej się wysypiać.
Powody bezsenności mające swoje źródło w zdrowiu psychicznym
Współczesny tryb życia większości z nas jest bardzo wymagający i często sprawia, że po prostu przestajemy sobie dawać radę, co odbija się na naszym samopoczuciu, a w konsekwencji powoduje kłopoty ze snem. Jeśli chodzi o bezsenność, przyczyny na tle psychicznym są bardzo częste, a wśród nich wyróżnia się:
- życie w środowisku wzmagającym w nas poczucie lęku i napięcia (np. toksyczne środowisko pracy czy niezdrowa relacja);
- zbyt duża ilość stresu, spowodowana np. trudną sytuacją życiową;
- traumatyczne doświadczenia;
- nieprzepracowane zdarzenia z dzieciństwa;
- natrętne myśli;
- obawy i lęki;
- zaburzenia przysenne, np. koszmary;
- wywieranie na sobie presji i wyrzutów sumienia;
- strach przed bezsennością, powodujący błędne koło;
- zaburzenia psychiczne, np. depresja, zaburzenia nerwicowe i adaptacyjne, nerwica, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa.
Wszelkie problemy na tle psychicznym niestety są jedną z najczęściej ignorowanych przyczyn bezsenności. Często trudno je zauważyć i nazwać, bywają one bowiem nieuświadomione. W zrozumieniu tych problemów najlepiej pomoże psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Jeśli nie umiesz znaleźć źródła problemów ze snem lub nie wiesz, jak sobie z nim poradzić, nie wahaj się i sięgnij po pomoc specjalisty.
Przyczyny bezsenności związane z kłopotami zdrowotnymi
Bezsenność może być objawem wielu chorób i kłopotów ze zdrowiem. Zalecamy, by regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i dokonywać badań profilaktycznych. Pamiętajcie jednak, że bezsenność nie musi oznaczać poważnej choroby - nim samodzielnie będziecie próbowali postawić diagnozę, sprawdźcie wszystkie pozostałe możliwości. W przypadku konkretnych obaw o zdrowie, skonsultujcie je z lekarzem specjalistą. Bezsenność mogą powodować następujące problemy zdrowotne:
- trudności z oddychaniem, np. spowodowane katarem, skrzywioną przegrodą nosową, chrapaniem, bezdechem sennym, zapaleniem zatok, astma, alergia;
- dolegliwości bólowe, które nie pozwalają zapaść w sen, w tym także przewlekłe stany bólowe lub zapalne;
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
- niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca;
- nadciśnienie tętnicze;
- nadczynność tarczycy;
- zgaga;
- zespół niespokojnych nóg;
- menopauza;
- choroba Parkinsona;
- choroba Alzheimera.
Jak widzisz, przyczyn bezsenności może być naprawdę wiele. Jeśli zastanawiasz się, jakie są powody bezsenności w Twoim przypadku, przeanalizuj powyższą listę i zastanów się, które z punktów dotyczą właśnie Ciebie. Wypróbuj różne domowe sposoby ułatwiające zasypianie, zmień swoje nawyki lub sięgnij po delikatne zioła na sen. W razie potrzeby nie zwlekaj i udaj się na wizytę do specjalisty, w tym przede wszystkim do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by wykonać podstawowe badania. W razie potrzeby prawdopodobnie zostaniesz skierowany do lekarza specjalisty, np. neurologa, laryngologa czy psychiatry, w zależności od źródła Twoich problemów. Pamiętaj, że bezsenność da się wyleczyć! Jesteśmy przekonani, że dasz sobie radę i życzymy powodzenia!