Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Sen,Zdrowy kręgosłup

Sierpniowe rabaty - zacznij się wysypiać razem z nami!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-14%

z kodami rabatowymi

-14% Sprawdź
Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Na nasze samopoczucie po przebudzeniu i poziom energii w ciągu dnia ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest na pewno materac, na którym śpimy, ale również ogromne znaczenie ma także nasza poduszka. Jeśli nie jest wygodna, najprawdopodobniej obudzimy się z bólem karku i kręgosłupa, rozdrażnieni i zmęczeni. Jak tego uniknąć? 

Czy zdarzyło Ci się obudzić z uczuciem sztywności karku, ciężkiej głowy, spiętych barków lub bólu całych pleców? Zastanawiasz się, w czym leży problem, skoro kupiłaś wysokiej jakości, wygodny materac do łóżka? Możliwe, że jesteś jedną z wielu osób, które wpadły w podobną pułapkę. Bardzo dużą uwagę bowiem przywiązujemy do tego, jaki materac wybrać, ale zapominamy później o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniej dla nas poduszki do spania. W konsekwencji śpimy często na dość przypadkowych poduszkach, które nie spełniają potrzeb naszego ciała, a w szczególności kręgosłupa. Nawet najlepsze materace nie zagwarantują nam wygodnego i zdrowego snu, jeśli będziemy kłaść się co noc na niedopasowanej do naszych potrzeb poduszce.


Z wyborem poduszki do spania będzie tak samo, jak z doborem materaca - wszystko zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb, budowy ciała, ulubionej pozycji snu i ewentualnych problemów zdrowotnych. Na rynku spotkamy wiele różnych rodzajów poduszek do spania, które różnią się twardością, wysokością, kształtem, rodzajem wypełnienia i rozmiarem. Łatwo się więc pogubić, mając tak szeroki wybór! Sprawdźmy zatem, jakie poduszki do spania są dostępne i czym się charakteryzują. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak się wysypiać, to warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poduszek!


Jakie poduszki do spania są dostępne i które wziąć pod uwagę?


Jest jedna uniwersalna wskazówka, jak dobrać poduszkę do spania dla siebie. Poduszka powinna zapewnić nam możliwość ułożenia się w taki sposób, by szyja i głowa były naturalnym przedłużeniem kręgosłupa, niezależnie od przybranej przez nas pozycji snu. Nie powinno zatem dochodzić do nadmiernego wygięcia szyi w górę, ani w dół - czy to przy leżeniu na plecach, czy na boku. 

  • Poduszka twarda - Poduszka ortopedyczna PlantPur HR Twarda, do spania w każdej pozycji zapewnia stabilne i solidne podparcie. Sprawdzi się w przypadku spania na boku, gdyż pomoże utrzymać właściwą krzywiznę kręgosłupa. Nie dopuści do zapadania się w poduszce czy nadmiernego odchylania głowy w bok. Lepsze są dla osób cięższych, bardziej masywnych. 
  • Poduszka miękka lub średnio miękka (ortopedyczna) - Miękka Poduszka ortopedyczna Plantpur visco daje przyjemne uczucie otulenia i odprężenia po ciężkim dniu. Dobre do spania na brzuchu, na plecach, a nawet na boku, to także najlepszy wybór dla osób często zmieniających pozycję snu.
  • Poduszka niska (niska) - do spania na boku i na plecach dobra dla osób o niższej masie ciała, drobniejszej budowie i węższych barkach. Sprawdzi się również u osób śpiących na miękkim materacu. Polecana w przypadku spaniu na plecach.
  • Poduszka wysoka - lepsza dla osób masywniejszych, wysokim wzroście, o szerokich barkach. Polecana w przypadku spania na boku.
    Poduszka profilowana - polecana najczęściej osobom śpiącym na boku, by wypełniła przestrzeń między kręgosłupem a barkiem i utrzymywała głowę w neutralnej pozycji. Mogą występować w różnych kształtach, które warto dopasować do własnego ułożenia i budowy ciała.
  • Poduszka z naturalnym wypełnieniem - zwykle produkowane z puchu lub pierza. To dość uniwersalny wybór, który nadaje się dla każdego, bez względu na pozycję spania czy budowę ciała. Są przewiewne, utrzymują ciepło i jednocześnie absorbują wilgoć. Są lekkie, sprężyste i puszyste. Mogą jednak uczulać i są dość trudne w utrzymaniu w czystości.
  • Poduszka z wypełnieniem syntetycznym - są antyalergiczne i tańsze od tych z naturalnym wypełnieniem. Miękkie i trwałe, nie ulegają odkształceniom. Łatwo je prać w domowych warunkach.
  • Poduszka z pianki termoelastycznej - sprężyste i uniwersalne, dopasowują się do krzywizn naszego ciała pod wpływem jego ciepła. Doskonale otulają ciało i dają przyjemne uczucie zapadania się w poduszkę, jednocześnie dając kręgosłupowi idealne podparcie. 

jaką poduszkę wybrać

Poduszka ortopedyczna - dla kogo?

Poduszki ortopedyczne często kojarzą nam się z osobami starszymi, chociaż bardzo niesłusznie. Tak naprawdę wielu z nas powinno sięgnąć po tego rodzaju poduszki, bez względu na wiek. Nawet osoby młode, często pochylające się nad ekranem telefonu czy komputera dużo by skorzystały na spaniu na poduszce ortopedycznej. Poduszka ortopedyczna odciąża odcinek szyjny kręgosłupa i zmniejsza napięcie mięśni, w konsekwencji dając nam uczucie wyspania się i zrelaksowania. 


Jaka poduszka do spania na boku, a jaka na plecach?


Poduszka do spania na boku powinna spełniać jedno zadanie - niwelować nacisk ramion i bioder na materac, a także utrzymywać głowę w neutralnej pozycji, by minimalizować wygięcie w odcinku szyjnym. Poduszka dla osób śpiących na boku powinna być raczej twarda, niż miękka, ale przesada w każdą ze stron byłaby nieodpowiednia. Śpiąc na boku powinniśmy wybrać raczej wyższą poduszkę, aby umożliwiła ona odpowiednie ułożenie głowy względem reszty ciała. Musi być na tyle elastyczna, by dopasowywać się do użytkownika. Zwykle sugeruje się poduszki z syntetycznym wypełnieniem lub profilowane, w kształcie sprzyjającym bocznej pozycji. 

Poduszki-Ortopedyczne-Wybierz-poduszkę-z-rodziny-PlantPur
Poduszka do spania na plecach powinna być raczej niska i miękka lub średnio-twarda, by utrzymywać kręgosłup szyjny podczas snu w naturalnej, niewymuszonej pozycji. Polecane są poduszki ortopedyczne o płaskim kształcie lub z delikatnym profilowaniem w dolnej części (pod szyją).

 


Teraz wiesz już, jaką poduszkę wybrać. Zalecamy samodzielne przetestowanie sugerowanego modelu i wsłuchanie się w potrzeby własnego ciała. Pamiętaj także, że podstawą wysypiania się i dobrego samopoczucia są wygodne materace do spania - bez właściwego materaca żadna poduszka nie pomoże!

wróć do listy