Dobór kolorów do każdego wnętrza jest niezwykle przyjemnym, ale i trudnym zadaniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że kolory ścian definiują charakter wnętrza i decydują o jego wystroju. Sprawa się komplikuje, gdy wybieramy kolory do małej sypialni. Na jakie odcienie pomalować ściany, by optycznie powiększyć pomieszczenie?
Nie od dziś wiadomo także, że wybrane przez nas kolory do sypialni mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie każdego dnia, a także na jakość naszego snu! Sprawa jest zatem poważna i należy podejść do niej z dużym rozsądkiem. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki kolor ścian do małej sypialni będzie odpowiedni, to warto poznać pewne zasady optyki. Wiedza ta pomoże nam w taki sposób zaaranżować wnętrze, aby wydawało się większe, a jednocześnie było bardzo przytulne.
Kolory ścian do małej sypialni powinny kojarzyć się z czystością, lekkością i świeżością - w ten sposób uzyskamy zadowalający nas efekt. Jakie to będą jednak odcienie? Stojąc przed ogromną paletą próbek farb w sklepie budowlanym każdy z nas złapałby się za głowę. Wybór jest niemal nieograniczony, dlatego dobrze jest zapoznać się z pewnymi zasadami wcześniej, aby wiedzieć, na jakich kolorach się skupić.
Jaki kolor do małej sypialni będzie najlepszy?
Jedno jest pewne - w małych wnętrzach najlepiej prezentują się bardzo jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Przede wszystkim, jeśli są to chłodne barwy - wizualnie nasze oko widzi je, jakby były oddalone, co daje złudzenie przestronności pomieszczenia. Jasne i chłodne odcienie wnoszą do wnętrza świeżość i lekkość, dzięki czemu wnętrze nie będzie przytłaczało. Dlatego właśnie poniższe kolory ścian do małej sypialni będą doskonałym, bezpiecznym wyborem:
-
Niezawodna biel - śnieżnobiały lub złamany innym odcieniem.
-
Zimne pastele - miętowy, różowy, wrzosowy, brzoskwiniowy, jasnoszary, błękitny, bananowy itd.
-
Chłodne odcienie ziemi - beżowy, kremowy, ecru, piaskowy, migdałowy, waniliowy, cappuccino.
Jeśli marzy Ci się mocny, intensywny i nieco bardziej odważny kolor ścian w sypialni, która nie zachwyca dużym metrażem, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Śmiało możesz pomalować tylko jedną ścianę w wybranym przez Ciebie energetycznym kolorze, a resztę pozostawić bardzo stonowaną, np. białą. Dzięki temu zyskasz efekt głębi, co optycznie powiększy sypialnię. Wnętrze nabierze także ciekawego charakteru. To ciekawy pomysł zwłaszcza, gdy ma to być typowo męska sypialnia. Wtedy warto jedną ścianę pomalować np. na granatowo, szmaragdowo, burgundowo, pomarańczowo, śliwkowo, purpurowo czy turkusowo.
Pamiętaj o tym, że chłodne odcienie oddalają optycznie ścianę, a ciepłe przybliżają. Wiedzę tą możesz bardzo sprytnie wykorzystać, jeśli Twoja sypialnia ma kiepskie proporcje, np. jest długim i wąskim pomieszczeniem. Malując dłuższą ścianę chłodnym odcieniem, a krótszą ciepłym, wyrównasz nieco dysproporcje między poszczególnymi ścianami i sprawisz, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na znacznie bardziej przytulne.
Mała sypialnia? Kolory ścian to nie wszystko - poznaj te triki!
Jasne kolory do małej sypialni doskonale sprawdzają się nie tylko na ścianach, ale także jako odcienie mebli. Wybierając białą lub bardzo jasną szafę, ramę łóżka czy nocne stoliki możesz stworzyć wrażenie braku krawędzi, ograniczających przestrzeń. Aby nieco zrównoważyć tę ilość bieli, udekoruj sypialnię kolorowymi, ciekawymi dodatkami.
Jeśli dręczy Cię mała sypialnia - kolory to nie jedyny sposób na zwiększenie przestrzeni. Tutaj znakomicie sprawdzają się także lustra, przede wszystkim te bez ram. Są ciekawym dodatkiem do wnętrz, który będzie pełnił nie tylko funkcjonalną rolę, ale przede wszystkim dekoracyjną.
Zrezygnuj z ciężkich dodatków w postaci np. zasłon, na rzecz lekkich, przezroczystych i przewiewnych firanek. Postaw na tkaniny delikatne, naturalne i takie, które wydają się być “zwiewne”. Unikaj pluszu, weluru czy grubej wełny.
W tym wyjątkowym przypadku spróbuj nie dekorować łóżka dużą ilością poduszek, nakryć i koców. Sprawdź, czy ten trik w przypadku Twojej sypialni okaże się być skuteczny i doda wnętrzu lekkości.
Zastosuj dekoracje odbijające światło, np. kryształowy żyrandol, lustrzane lampki do zdjęć, szklany organizer na biżuterię czy świeczniki ozdobione koralikami.
Trudnym przypadkiem bywa też niewielka sypialnia w salonie - tutaj czeka Cię prawdziwe wyzwanie, jeśli chcesz zachować wrażenie przestronności. Jeżeli łóżko mieści się we wnęce i chcesz je przysłonić, spróbuj wykorzystać w tym celu zasłonę w kolorze identycznym, jak odcień ściany. Możesz też pójść w drugą stronę i wybrać zasłonę, która prezentuje jakiś przestrzenny, trójwymiarowy krajobraz (np. drogę). Postaraj się nie zasłaniać łóżka regałem, specjalną ścianką z drewna czy innymi tego typu dodatkami.