Sypialnia w salonie. Co, jeśli mieszkanie jest małe?

Inspiracje do sypialni

Jesienne wieczory z PlantPur!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-13%

z kodami rabatowymi

-13% Sprawdź
Sypialnia w salonie. Co, jeśli mieszkanie jest małe?

Zbyt mały metraż mieszkania i konieczność przearanżowania salonu w sypialnię to w Polsce dość powszechny problem. Bardzo często decydujemy się na rozszerzenie funkcjonalności salonu o miejsce do spania, gdy w naszym życiu pojawia się dziecko lub gdy zamieszkujemy kawalerkę, która nie posiada osobnego pomieszczenia sypialnianego. Chociaż sypialnia w salonie to duże wyzwanie aranżacyjne, nie jest to niewykonalne. Są świetne sposoby na to, aby takie pomieszczenie nie tylko było funkcjonalne i praktyczne, ale także całkiem dobrze się prezentowało. Dziś podsuwamy Wam pomysły, co zrobić, gdy zmuszeni jesteśmy umieścić łóżko w salonie (albo z kanapy zrobić łóżko!). Sprawdźcie nasze inspiracje!

Sypialnia w salonie - co stanowi największy problem? Jak sobie z nim poradzić?

Kiedy nasz salon ma służyć nam również za sypialnię, największym problemem staje się oczywiście brak odpowiedniej przestrzeni. Prawdopodobnie w wielu przypadkach nie możemy pozwolić sobie na typowe, duże, dwuosobowe łóżko w salonie, bo zajęłoby nam ono całe miejsce, które przecież potrzebujemy do innych, codziennych czynności - odpoczynku, relaksu, pracy, zabawy, spożywania posiłków… Rozwiązaniem wtedy staje się rozkładana kanapa z funkcją spania, która pozwala nam na zaoszczędzenie przestrzeni.

Tutaj pojawia się największe zmartwienie - czy taka kanapa będzie wygodna do spania na co dzień? Rozkładana sofa jest zwykle bardzo przydatna, gdy odwiedzają nas goście i potrzebujemy dodatkowych miejsc noclegowych, ale co gdy ma być ona naszym jedynym miejscem do spania? Bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednią kanapę, która będzie zapewniała nam odpowiedni komfort w czasie snu, gdyż nasze ciało potrzebuje naprawdę idealnego podparcia, aby miało szansę maksymalnie się zregenerować. Niezależnie od tego, czy mamy całkiem zdrowy kręgosłup, czy mamy z nim jakieś problemy, sofa, finka, kanapa czy narożnik nie będą nigdy tak wygodne, jak łóżko. Nawet, jeśli po kilku nocach wydaje się dość wygodna, skutki spania na nieodpowiedniej powierzchni prawdopodobnie pojawią się za jakiś dłuższy czas. Możemy tego jednak uniknąć! Jak sobie z tym poradzić? Mamy na to znakomity sposób!

Materac nawierzchniowy - sposób na wygodne łóżko w salonie, niezależnie od metrażu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kanapy posiadasz, jeśli ma ona służyć za łóżko w salonie, warto zadbać o to, by naprawdę mogła stanowić dobre miejsce do spania dla naszego kręgosłupa i całego ciała. Rozwiązaniem idealnym jest materac nawierzchniowy, czyli taka nakładka na sofę, kanapę lub narożnik, która zapewni nam wygodę i odpowiednie podparcie w czasie snu. W ten sposób sprawisz, że Twoja kanapa będzie mogła zastąpić Ci prawdziwe łóżko, a także będziesz w stanie “odnowić” sofę, która jest już nieco wysłużona. Zwłaszcza wtedy, gdy posiada ona jakieś nierówności, albo np. jest w jednym miejscu zapadnięta czy wysiedziana. Taki materac nawierzchniowy PlantPur występuje aż w 8 rozmiarach i posiada zdejmowalny pokrowiec, który możesz uprać w pralce. Składa się z 3 cm ekologicznej pianki visco oraz 2 cm ekologicznej pianki HR połączonych ze sobą przy użyciu naturalnego kleju żywicowego. Po prostu nakładasz go na swoją wersalkę i w ten sposób uzyskujesz wygodę niemal tak wysoką, jak na tradycyjnym łóżku. O poranku, składając kanapę, możesz po prostu zdjąć z niej materac nawierzchniowy, zwinąć w rulon i ukryć go, np. w skrzyni sofy.

Łóżko w salonie - inspiracje do aranżacji wnętrza

Wiesz już jak sprawić, aby Twoja kanapa w salonie stała się wygodnym miejscem do spania. Jest jednak jeszcze jedno wyzwanie przed nami - co zrobić, aby pokój dzienny był funkcjonalny i dobrze się prezentował, kiedy umieszczamy łóżko w salonie? Często bowiem, chociaż nie mamy oddzielnej sypialni, nasz salon jest na tyle duży, aby umieścić w nim i łóżko, i kanapę. Na pewno nie chcemy wtedy, by łóżko rzucało się w oczy i stanowiło jego centralny punkt.

  • Ukryte łóżko w salonie - możemy w taki sposób zaaranżować salon, aby łóżko było w nim ukryte w odpowiedni sposób, oddzielone od dziennej przestrzeni. Gdy odwiedzą nas goście, nasze łóżko nie będzie rzucało się od razu w oczy, albo wcale nie będzie widoczne. Dzięki temu nie tylko zachowamy estetykę wnętrza i porządek, ale także zapewnimy sobie prywatność i intymność. Możemy to zrobić np. z pomocą kotary lub zasłaniając łóżko np. ścianką odgradzającą czy regałem.
  • Łóżko chowane w ścianie/wiszące - to dość niestandardowy pomysł, ale jeśli mamy dość dużo przestrzeni i odpowiednią do tego ścianę, możemy zamontować w naszym salonie łóżko, które się w niej po prostu schowa. Tego typu rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsce, utrzymać ład i porządek w pomieszczeniu.
  • Łóżko ZAMIAST kanapy - jeśli musimy zdecydować się tylko na jeden mebel w naszym salonie i koniecznie chcemy mieć wygodne łóżko, na rynku dostępne są teraz opcje, które posiadają materac jak tradycyjne łóżko, ale w ciągu dnia stają się kanapą. Po prostu możemy je złożyć i nakryć np. ładną narzutą.
  • Standardowa sofa rozkładana - jeśli naszym łóżkiem będzie po prostu rozkładana kanapa, warto zadbać o odpowiedni układ mebli wokół niej oraz o atrakcyjną dekorację. Warto postawić obok komodę, która zastąpi nam nocny stoliczek (postawmy na niej lampę i zostawmy trochę miejsca na książkę oraz kubek herbaty). Na kanapie możemy rozłożyć piękne, dekoracyjne poduchy i stylowy koc lub pled. W ten sposób sprawimy, że nasz salon/sypialnia będzie nie tylko funkcjonalny, ale i przytulny.

Sypialnia w salonie to nie problem!

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zaplanować aranżację wnętrza w taki sposób, by sypialnia w salonie nie była już utrapieniem. Grunt to skorzystać z takich rozwiązań, które pozwolą nam się tym pomieszczeniem cieszyć i czuć w nim dobrze. Pamiętaj, że w naszym kraju bardzo dużo osób jest w takiej samej sytuacji, a ciekawych pomysłów na aranżację jest naprawdę wiele, dlatego głowa do góry! Pamiętaj o materacu nawierzchniowym, jeśli Twoje miejsce do spania nie jest wygodne, a to już będzie krok do przodu. Później jeszcze tylko kilka dekoracji, może jakieś przestawienie mebli i sypialnia w salonie stanie się Twoim ukochanym miejscem!

wróć do listy