Kolor ścian w sypialni - jakie odcienie wybrać?

Inspiracje do sypialni
Kolor ścian w sypialni - jakie odcienie wybrać?

Wystrój sypialni ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, odpoczynek i ogólny nastrój. Oczywiście wygodny materac oraz dobrze dobrane łóżko to podstawa, jednak kolor ścian w sypialni również ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Na jaki odcień warto się zdecydować? Co oznaczają poszczególne kolory i jak wpływają na nasz sen?

Dlaczego kolor ścian w sypialni ma ogromne znaczenie?

Swoboda w komponowaniu oraz wymyślaniu ciekawych aranżacji jest tak ogromna, że ciężko zdecydować się na odpowiedni kolor ścian w sypialni. Warto jednak dowiedzieć się jakie sprawdzą się najlepiej, aby w sypialni stworzyć przyjemny, wyciszający nastrój. Barwy mogą definiować nasze nastroje, charakter czy osobowość. Z kolei intensywność koloru może wywołać rozdrażnienie, niepokój ale też zrelaksowanie, ukojenie czy poruszenie. Oczywiście to w jakiej przestrzeni będziemy czuć się dobrze zależy od osobistych preferencji. Warto jednak poznać ogólne znaczenie kolorów i ich wpływ na naszą codzienność. Dzięki tej wiedzy wybrane kolory w sypialni sprawią, że będzie to miejsce, do którego będziemy wracać po ciężkim dniu z przyjemnością.

kolory ścian w sypialni

Aranżacja sypialni - jaki kolor wybrać?

Sypialnia powinna być pomieszczeniem, w którym wyciszymy się po intensywnym dniu i wypoczniemy. Właśnie dlatego nie wszystkie odcienie będą odpowiednie do różnych aranżacji w sypialni. Najepszy możliwy kolor to taki, który będzie działać uspokajająco oraz relaksująco. Odpowiednie są jasne, uniwersalne oraz zimne barwy, które subtelnie wprowadzą nas w senność i pozwolą się wyciszyć. Świetnie sprawdzą się zatem wszelkie odcienie:

 • bieli - najbardziej uniwersalny i klasyczny kolor, który stanowi świetną bazę do całej aranżacji sypialni,
 • szarości - gwarancja harmonii i wyważonej aranżacji, na szarym tle świetnie prezentują się meble w stylu klasycznym,
 • błękitu - pozwala się wyciszyć i zrelaksować, idealnie komponuje się z bielą i odcieniami kremowymi,
 • beżu - uniwersalny, bezpieczny i chętnie wybierany, nie jest ani za ciepły, ani za chłodny,
 • fioletu - polecany jako kolor w sypialni ze względu na swoje właściwości relaksujące oraz wyciszające.

  kolory ścian w sypialni

  Kolory w sypialni, o których musisz zapomnieć

  Warto odstawić wszelkie intensywne i agresywne barwy, które zamiast wyciszać, pobudzają. Lepiej odrzucić intensywne i jaskrawe kolory w sypialni, które zdecydowanie skuteczniej sprawdzą się np. w pokoju dziennym. W trakcie aranżacji w sypialni powinniśmy zapomnieć o kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym, jaskrawych odcieniach różu oraz zieleni. Warto też uważać na landrynkowe pastele - te zdecydowanie lepiej sprawdzą się w pokoiku dziecięcym, jednak w jasnych, spokojnych odcieniach. Warto też uważać na silne kontrasty, np. błękitu i żółtego, burgundu i bieli czy fioletu z szarością.

  Aranżacja sypialni to jedno z najprzyjemniejszych ale i trudnych zadań. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednią bazę czyli kolor ścian, dalsze kroki będą o wiele prostsze. Wyciszone kolory ścian w sypialni przełożą się na lepszą jakość snu, a stonowaną kolorystykę sypialni zawsze można przełamać barwnymi dodatkami, np. poduszkami, zasłonami czy dywanem.

 • wróć do listy