Jak zrobić łóżko z palet?

Inspiracje do sypialni
Jak zrobić łóżko z palet?

Meble z palet są obecnie bardzo popularne i pasują do wnętrz w wielu stylach. Takie meble to również doskonałe rozwiązanie, gdy dysponujemy szczupłym budżetem, bo urządzamy swoje pierwsze mieszkanie, albo przygotowujemy mieszkanie pod wynajem. Jednym z najłatwiejszych do wykonania mebli z europalety jest łóżko. Jak zrobić łóżko z palet i jaki materac wybrać do takiego łóżka?

Jak zrobić łóżko z palet? – wybierz odpowiedni materiał

Łóżka z palet swoją popularność zawdzięczają w dużej mierze … Instagramowi, gdzie designerskie wnętrza przykuwają uwagę odbiorców. Drewniane stelaże doskonale wpisują się w różne style - od sypialni w stylu  rustykalnym, aż po sypialnie w stylu industrialnym - dlatego często trafiają do nowoczesnych apartamentów. Dodatkowo, wcale nie trzeba ich kupować. Łóżko na paletach można zrobić samemu. Będzie to nie tylko rozwiązanie niskobudżetowe, ale przede wszystkim ciekawe wyzwanie.

Na dwuosobowe łóżko z palet potrzebne jest sześć sztuk palet o wymiarach 80 x 120 cm. Cena jednej palety waha się od 35 do 80 złotych. Palety można kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży palet lub przez Internet. Do zbudowania łóżka najlepiej jest użyć europalet wykonanych w całości z litego drewna sosnowego z klockami włącznie. Łóżko z palet zawsze powinno mieć większy wymiar niż standardowe materace do spania do łoża małżeńskiego (140/160/180 cm).

Łóżko z palet euro – co będzie potrzebne do jego wykonania?

Podstawową kwestią budowy łóżka z palet jest wybór odpowiedniego materiału do budowy łóżka. Poniżej przedstawiamy listę potrzebnych materiałów do samodzielnego wykonania łóżka z palet 160x200 o wysokości 15 cm. Przygotuj:

 • 6  sztuk europalet o wymiarze 80x120,
 • 7 sztuk łączników płaskich/blaszek,
 • 4 sztuki łączników kątowych,
 • 50 sztuk wkrętów do drewna oraz opcjonalnie klej do drewna,
 • folia zabezpieczająca,
 • podkładki filcowe pod łóżko z palet,
 • 3 l białego gruntu do drewna.

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne do samodzielnego wykonania łóżka z europalet? Skompletuj:

Szlifierkę mimośrodkową, pasmową lub oscylacyjną,

 • papier ścierny,
 • wkrętarka,
 • maskę przeciwpyłową,
 • okulary ochronne,
 • pędzel oraz wałek do gruntu,
 • kuwetę na farbę.

 

jak zrobić łóżko z palet

Łóżko z palet krok po kroku

Jak zrobić łóżko z palet? Wszystkie palety potrzebne do wykonania łóżka na początku trzeba dokładnie wyszlifować. Po oszlifowaniu palet można opcjonalnie wypełnić przerwy pomiędzy deskami oraz pomalować. Najlepsze do tego będą sosnowe listewki, które można kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Po wyszlifowaniu, opcjonalnym przybiciu listewek oraz malowaniu powstaje jednolita powierzchnia, na której będzie można położyć materac do spania. Następnie należy skręcić wszystkie palety tak, aby stworzyły stelaż naszego łóżka z palet.

Zapraszamy do pobrania graficznej instrukcji DIY Jak samodzielnie zrobić łóżko z palet. 

Łóżko z palet jak zrobić je samodzielnie Instrukcja

Zapraszamy do pobrania poniższej instrukcji. Instrukcja uprości w montażu łóżka z palet.  

Łóżko z palet-jak-zrobić-je-samodzielnie-Instrukcja

Łóżka na paletach - Krok pierwszy - wybierz odpowiednie Palety

Wbrew pozorom nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Niestety zdecydowana większość palet nie nadaje się na stelaż łóżka. Warto więc unikać palet, które pochodzą z nieznanego dla nas źródła. Mogły być one wykorzystywane wcześniej w przemyśle chemicznym lub po prostu impregnowane środkami chemicznymi. W zależności od stanu palet i ich wieku, obecne na powierzchni chemikalia mogą przedostać się do materaca, co nie jest zdrowe dla śpiących na nim ludzi.

Do zbudowania łóżka z palet najlepiej jest użyć europalet wykonanych w całości z litego drewna sosnowego z klockami włącznie. Łóżko z palet zawsze powinno mieć większy wymiar niż standardowe materace do spania do łoża małżeńskiego (140/160/180 cm). Europalety są najczęściej wykorzystywanym typem palet w logistyce. Swoją popularność zawdzięczają standaryzowanym wymiarom (1200mm x 800mm x 144mm) i dużej wytrzymałości - do 1500 kg.  Za dużą wytrzymałością idzie jednak również spora waga – jedna europaleta waży około 25 kilogramów.

Gdzie można kupić europalety do łóżka z palet?

Bez trudu znajdziesz je na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych jak OLX, czy Allegro. Również Palety potrzebne do łóżka z palet można kupić w stacjonarnych punktach sprzedaży palet. Do wykonania łóżka sypialnianego 160 x 200 cm potrzebne będzie w zależności od wysokości łóżka od 6 do 10 europalet. Poniżej przedstawimy instrukcje na łóżko z 6 europalet o wysokości 15 cm – (jeśli chcemy aby łóżko było wyższe, to według instrukcji w krokach 4 oraz 5 należy dodać oraz skręcić dodatkowe 4 europalety.

Łóżko z palet – koszt zakupu palet:

 • jedna europaleta używana - cena od 10 do 40 złotych,
 • jedna europaleta nowa - cena od 50 do 80 złotych,
 • łączny koszt nowych europalet: 420 złotych.

Kupując używane palety, pamiętaj o dokładnej weryfikacji ich jakości. Do łóżka z palet unikaj palet uszkodzonych oraz takich, które mają dużą liczbę mikrootworów - to idealne środowisko dla owadów. Unikaj również palet z oznaczeniem “MB”, ponieważ zostały poddane fumigacji bromkiem metylu, czyli bardzo niebezpiecznym pestycydem.

Łóżko na paletach – Krok drugi - oczyść materiał

Jak zrobić łóżko z palet? Wszystkie palety potrzebne do wykonania łóżka na paletach to trzeba dokładnie wyszlifować. Nie ma rzeczy mniej przyjemnych, niż uczucie wbijającej się drzazgi szczególnie o poranku. Jeśli nie chcesz, aby drobne kawałki drewna psuły Ci humor na cały dzień, to przyłóż się do oczyszczenia palet - nawet jeśli kupiłeś nowe palety.

Łóżko z palet - oczyszczanie palet

Potrzebne Ci będą:

 • szlifierka oraz całkiem sporo papieru ściernego,
 • pamiętaj również o okularach ochronnych, które zabezpieczą Cię przed pyłami,
 • cierpliwość.

Przy pomocy materiałów ściernych wyczyść powierzchnię palet, aż do uzyskania gładkiej struktury. Szczególną uwagę zwróć na krawędzie, które najlepiej jest całkowicie zeszlifować, tak by przy każdym schodzeniu z łóżka nie kaleczyć sobie nóg. Po wykonaniu prac usuń z powierzchni palet kurz i zabrudzenia.

Łóżko na paletach – Krok drugi - oczyść materiał

Jak zrobić łóżko z palet - Krok trzeci – zaimpregnuj i pomaluj

Mimo, że łóżko z palet nie będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych, to warto zadbać o jego kondycję. Zastosowanie odpowiedniej impregnacji sprawi, że wydłużysz czas użytkowania drewna, a także poprawisz jego wygląd. Wystarczy pomalować wszystkie elementy łóżka przy pomocy gruntu do drewna, a następnie odczekać aż impregnat wsiąknie w głąb materiału.

Kiedy palety będą już suche, można przejść do malowania. To moment, w którym można popisać się kreatywnością. Ogromną zaletą łóżka z palet jest możliwość dostosowania go do dowolnego stylu wnętrza używając białego gruntu i farby otrzymasz np. sypialnie w stylu skandynawskim. Wystarczy, że użyjesz tylko lakieru do drewna, a naturalna jego barwa sprawi, że łóżko idealnie wkomponuje się w sypialnie w stylu rustykalnym. Jeśli chcemy podkreślić sosnowe słoje łóżka, do malowania najlepiej wybrać bejcę. Jeśli nie zależy nam na podkreśleniu struktury drzewa, dobrze sprawdzi się kryjąca farba akrylowa w dowolnym kolorze. Co ważne, możliwości aranżacyjne łóżka z palet są w zasadzie nieograniczone.

Podczas malowania zwróć uwagę na to, jak drewno wpija farbę. Całość zapewne będzie wymagała gruntowania oraz pomalowania dwa lub nawet trzy razy. Użyj do tego wałka malarskiego, dzięki któremu szybciej pokryjesz farbą większe powierzchnie. Do wykończenia drobnych elementów użyj pędzla.

Jak zrobić łóżko z palet - Krok trzeci – zaimpregnuj i pomaluj

Łóżko z palet - koszt malowania:

Pół litra bejcy lub farby to wydatek rzędu około 20 złotych. Do pomalowania łóżka potrzebne będzie około 3 litrów farby lub bejcy, ponieważ łóżko z palet wymaga dwukrotnego malowania. Po wyschnięciu należy nałożyć jeszcze warstwę lakieru akrylowego, który zabezpieczy kolor przed wycieraniem się podczas użytkowania łóżka.

Łóżko z palet - Krok czwarty - połącz elementy

Teoretycznie, poszczególnych elementów łóżka z palet, nie trzeba w ogóle łączyć - można by je ustawić obok siebie. Ale to tylko teoria, bo w praktyce takie rozwiązanie nie gwarantuje stabilności konstrukcji. 

Najprostszym sposobem na połączenie palet będzie użycie kleju do drewna oraz łączników przytwierdzonych wkrętami. Grubą warstwę kleju należy rozprowadzić w miejscach, gdzie odbędzie się łączenie elementów oraz wkręcenie wkrętów do drewna. Należy zwrócić uwagę, aby miejsca te były suche i pozbawione kurzu. W przeciwnym wypadku, właściwości kleje będą słabsze. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie kątowników oraz śrub. Wystarczy przykręcić po dwa łączniki pomiędzy każdą paletą, aby całość była stabilna. Zwróć jednak uwagę, aby śruby były odpowiedniej długości - zbyt krótkie mogą nie gwarantować przyzwoitego łączenia.

Po połączeniu elementów, użyj filcowych podkładek, które ochronią Twoją podłogę przed zarysowaniem. Zapraszamy do pobrania poniższej graficznej instrukcji jak zrobić łóżko z palet. Łóżko z palet instrukcja krok po kroku jak zrobić oraz poskręcać:

Łóżko-z-palet-instrukcja-krok-po-korku-jak-zrobić

 

Łóżko z palet – Krok piąty - Jaki materac wybrać do łóżka z palet? 

Gdy nasze łóżko z palet jest już gotowe, trzeba dokupić do niego materac. Jaki materac wybrać? To w zasadzie najważniejszy krok budowania łóżka z palet. Co z tego, że będzie wyglądało on świetnie, jeśli nie da się na nim spać. Dlatego poświęć więcej czasu, aby wybrać odpowiedni materac na paletach.

Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Rynek materacy oferuje wiele możliwości - każde rozwiązanie dopasowane jest do innych preferencji i wymagań. Oferowane są również różne typy materacy na palety. Jaki materac wybrać? Do łóżka z palet odpowiednie będą materace o szerokościach od 120 – 160 cm i większe, jak również te w niestandardowym rozmiarze, o ile pozwala nam na to przestrzeń. Zbita przez nas konstrukcja jest tylko stelażem, który ma utrzymywać materac na palety i zabezpieczyć go przed bezpośrednim położeniem na podłodze.

Na łóżko z palet idealnie nadają się materace ekologiczne oraz materac rehabilitacyjny które możesz znaleźć w naszym sklepie. Wykonane są z pianki termoelastycznej, dzięki czemu dopasowują się do kształtu ciała. Dodatkowo, są w dużej mierze wykonane z naturalnych olejów roślinnych (kosztem substancji ropopochodnych), a także zabezpieczone antybakteriantem, co sprawia, że są zdrowe dla organizmu.

Już teraz przeczytaj, jaki materac wybrać na łózko z palet i pobierz darmową instrukcje budowy łóżka z palet, która pomoże Ci podczas zakupów.

jak zrobić łóżko z palet

Wybierając materace do spania trzeba się kierować kilkoma wyznacznikami. Rodzajów materacy jest tak wiele, że zakup najlepszego modelu może być trudny, dlatego trzeba się skupić przede wszystkim na rodzaju wypełnienia materaca i wygodzie, którą daje. Jaki materac wybrać pod tym kątem? Najlepszymi materacami do spania są średnio twarde materace z pianki termoelastycznej. Materace piankowe najlepiej dopasowują się do kształtu ciała, dając pełny komfort snu i wypoczynku. Materace piankowe w przeciwieństwie do materacy sprężynowych nie posiadają w środku przestrzeni, w których mogłyby gromadzić się bakterie i inne drobnoustroje, dlatego są najlepszym wyborem dla alergików. 

Dlaczego materace z pianki termoelastycznej są najlepsze do spania? Materac termoelastyczny reaguje nie tylko na nacisk całego ciała, ale także na jego temperaturę i pod wpływem ciepła ciała osoby śpiącej dopasowuje się do kształtu jej ciała, tworząc uczucie otulenia. Dzięki temu wszystkie części ciała mają równomierne podparcie. Materace termoelastyczne posiadają również właściwości ortopedyczne i rehabilitacyjne, dzięki czemu są najlepszym wyborem dla osób chorych i cierpiących na poważne problemy z kręgosłupem. Jeśli więc zastanawiasz się jaki materac wybrać, tego typu materace do spania są warte największej uwagi.

Jaki materac wybrać-do-łóżka-z -palet-materace-rehabilitacyjne

Wybierając materace do spania trzeba przede wszystkim myśleć o swoim zdrowiu. Twoja sypialnia powinna być bezpiecznym miejscem do odpoczynku, ale niestety coraz więcej badań ujawnia, że pokój w którym spędzamy jedną trzecią naszego życia może być jednym z najbardziej toksycznych miejsc w domu, siedliskiem kurzu i alergenów. Konwencjonalny materac piankowy zawiera więcej substancji toksycznych niż beczka ropy, a nasza skóra jako największy organ ciała je wchłania. Nic więc dziwnego, że substancje toksyczne występujące w materacach znajdują się w próbkach ludzkiej krwi. Jeśli chcesz kupić materac, który będzie wygodny do spania i bezpieczny dla Twojego zdrowia najlepszym wyborem będzie ekologiczny materac z dodatkiem olejów roślinnych.

Łóżko z palet – Krok szósty- podsumowanie kosztów

Jak widzisz, nie ma nic trudnego w zbudowaniu własnego łóżka paletowego. Na koniec sprawdźmy, ile kosztuje wykonanie łóżka z palet.

 • Koszt zakupu 6 europalet (dobrej jakości): 420 złotych,
 • Grunt do drewna (3l): 60 złotych,
 • Biała farba kredowa (3l): 120 złotych,
 • Folia ochronna malarska: 2 złote,
 • Zestaw malarski: pędzel, wałek, kuweta: 25 złotych,
 • Podkładki filcowe: 10 złotych,
 • Papier ścierny: około 20 złotych za dużą rolkę,
 • Klej do drewna 1kg: 15 złotych.
 • Kątowniki i śruby: do 40 złotych.
 • Łącznie około: 720 złotych. 

Teraz wiesz już, jak zrobić łóżko z palet oraz jaki materac wybrać, dlatego... Do dzieła!

 

wróć do listy