Pozycja snu a materac. Jaki rodzaj materaca wybrać, w zależności od tego, jak śpisz?

Zdrowy kręgosłup

Jesienne wieczory z PlantPur!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-13%

z kodami rabatowymi

-13% Sprawdź
Pozycja snu a materac. Jaki rodzaj materaca wybrać, w zależności od tego, jak śpisz?

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia dotyczące snu - w tym także w kwestii ulubionej pozycji, w której jest nam najwygodniej zasypiać. Bardzo często mówi się o tym, że w zależności od przybieranej najczęściej pozycji snu powinniśmy dobrać sobie odpowiednią poduszkę. Rzadziej wspomina się o tym, że również wybór materaca może być uzależniony od pozycji spania. Pozycja snu a materac - jaki model wybrać, w zależności od tego, jak śpisz?

Każdy z nas śpi w nieco inny sposób - jedni przesypiają całą noc w jednej pozycji, a inni wykorzystują wszystkie z nich, często zmieniając je podczas nocy. To, w jaki sposób śpimy, często determinuje nasz wybór łóżka, materaca oraz poduszki. Masz swoją ulubioną pozycję, w której zasypiasz? A może przesypiasz w jednym, określonym układzie ciała całą noc? Wiele poradników o tym, jaki materac wybrać wspomina o tym, że bardzo duże znaczenie przy podjęciu tej decyzji zakupowej powinna mieć również pozycja snu, którą najczęściej przybieramy. Dziś dowiesz się, jaki materac powinno wybrać się dla określonych pozycji spania.

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny, ponieważ to on pozwala się kręgosłupowi odpowiednio zregenerować po całym dniu wyzwań oraz przygotować do kolejnego dnia. Nasz tryb życia bardzo często mocno obciąża kręgosłup, a dobry materac do spania pozwoli nam zapobiegać bólom oraz chorobom kręgosłupa. Śpiąc spędzamy niemal ⅓ doby, dlatego powinniśmy zapewnić sobie wygodne podparcie dla naszego ciała, które w tym czasie odpręża się i odpoczywa. Jak zadbać o zdrowy kręgosłup? Rodzaj materaca, który powinniśmy wybrać, zależny będzie od kilku czynników: naszej wagi, wzrostu, osobistych preferencji oraz pozycji, w której śpimy.

pozycja snu a materac

Jak dobrać materac do pozycji spania?

  • Materac do spania na plecach - powinien to być średnio-twardy (H3) lub twardy materac (H4), najlepiej z pianki wysokoelastycznej.

  • Materac do spania na boku - powinien to być miękki (H2) lub średnio-twardy materac (H3), najlepiej z pianki termoelastycznej.

  • Materac do spania na brzuchu - powinien to być średnio-twardy (H3) materac z pianki wysokoelastycznej.

  • Materac dla osób często zmieniających pozycje snu - najlepiej materac termoelastyczny, który będzie za każdym razem dopasowywał się idealnie do przybranej pozycji snu.

pozycja snu a materac jak dobrać materac do pozycji snu

Dlaczego istnieją takie właśnie wskazania na temat pozycji snu a materaca? Już wyjaśniamy!

Materac do spania na plecach

Spanie na plecach jest najbardziej zalecaną pozycją snu, ze względu na jej bezpieczeństwo, równomierne rozłożenie ciężaru ciała na materacu, obniżone ryzyko wystąpienia punktów ucisku, minimalizację ewentualnych bólów i dyskomfortu. Odpowiednio dopasowany materac oraz jego twardość w tej pozycji zadbają o to, by kręgosłup był doskonale podparty na całej linii, stawy odciążone, a nasze biodra i ramiona swobodnie zagłębią się w nim, ale nie zapadną. Kręgosłup i szyja wydłużają się, mięśnie pleców w pełni się rozluźniają, a na naszej twarzy rzadziej pojawiają się zmarszczki. Osoby śpiące na boku najrzadziej zmieniają pozycję snu w czasie nocy, ale też najczęściej chrapią.

To właśnie dlatego śpiąc w tej pozycji powinniśmy wybierać materace średnio-twarde lub twarde, w zależności od naszej wagi i wzrostu. Im większa waga naszego ciała, tym twardszy materac powinniśmy wybrać. Dzięki temu, śpiąc w tej pozycji na takim materacu, nasz kręgosłup będzie bezpiecznie podparty przez całą noc. Nasza przestrzeń do snu będzie tak zdrowa, jak sporadyczne spanie na podłodze, ale nie będzie zbyt twarda, co w przypadku spania na podłodze bywa przyczyną bólu stawów. Pianka wysokoelastyczna w tym przypadku odpowiada za nasze poczucie komfortu i względnej miękkości - będzie nam się wydawało, że przyjemnie “zatapiamy się” w materacu, ale nasze ciało nie zapadnie się w nim.

Materac do spania na boku

Statystycznie najwięcej osób preferuje spanie na boku, wybierając tę pozycję jako najwygodniejszą. Z tej pozycji jednak najłatwiej przejść do innej, wobec czego osoby śpiące na boku najczęściej zmieniają ułożenie swojego ciała podczas całej nocy. Podczas spania na boku dwa stawy stykają się z materacem bezpośrednio, powodując w dwóch głównych punktach duży nacisk - ramiona i barki oraz biodra. 

W tej pozycji kluczowym jest wybór odpowiedniego materaca, który z jednej strony minimalizuje ten silny nacisk, a z drugiej - nie pozwala naszemu ciału zapaść się w materac za bardzo i wygiąć tym samym w łuk. To właśnie dlatego powinniśmy celować między materacem miękkim, a średnio twardym, przy czym należy pamiętać o dobieraniu go pod naszą wagę. Aby zagwarantować sobie idealne wsparcie ciała, materac musi odpowiednio się do niego dopasowywać - to właśnie dlatego tak bardzo polecamy w tym przypadku piankę termoelastyczną. Tam, gdzie materac będzie miał największy nacisk (barki oraz biodra) stanie się nieco bardziej miękki, redukując siłę ucisku. Z kolei na pozostałej linii ciała materac będzie nieco twardszy, dzięki czemu zapewni nam większą podporę i nie pozwoli wyginać się niezdrowo.

Materac do spania na brzuchu

Spanie do brzuchu jest najbardziej ryzykowną pozycją snu, która nie sprzyja naszemu ciału w regeneracji. Przybieranie takiej pozycji snu bardzo często jest wskazówką, że mamy zbyt twardy materac lub problemy z kręgosłupem (zwłaszcza odcinkiem lędźwiowym). Jeśli jednak tylko w tej pozycji dobrze Ci się śpi, a Twoje ciało mimo to dobrze się w niej regeneruje, koniecznie zastanów się nad odpowiednim doborem materaca. W tej pozycji wywieramy duży nacisk na biodra i okolice miednicy, brzuch zapada się w głąb materaca i jest uciskany, a często pojawia się także nienaturalne wygięcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Nasze kręgi szyjne układają się w nienaturalnej pozycji i pozostają w niej skręcone przez kilka godzin.

Materac dla takiej pozycji snu nie może być ani za twardy, ani za miękki. Najlepszym połączeniem będzie zatem średnio-twardy materac z pianką wysokoelastyczną, który w każdej krzywiźnie ciała odpowiednio się ułoży i dopasuje do niej, ale nie pozwoli ciału się zapadać, a dyskom w naszym kręgosłupie naciskać na siebie.

 
wróć do listy