Wysokość materaca - jaki materac będzie najlepszy?

Materac
Wysokość materaca - jaki materac będzie najlepszy?

Szukając materaca do spania na pewno zastanawiałeś się jaką wysokość powinien mieć ten idealny model, na którym będziesz się wysypiać każdej nocy. Wysoki materac kojarzy się z komfortowym snem i sprawia wrażenie drogiego materaca na lata, ale czy naprawdę tak jest, że im wyższy materac, tym jest lepszy? Jak dopasować wysokość materaca i jaki materac wybrać, żeby był wygodny?

Wysokość materaca - wszystko, co powinniście wiedzieć

Na wysokość materaca składają się warstwy, które budują materac i znajdują się w jego wnętrzu. Na rynku można spotkać materace o bardzo różnej wysokości, które zaczynają się już od kilkunastu centymetrów. Najbardziej popularne są modele o wysokości między 22 a 27 centymetrów. Jaki materac wybrać? Bardzo często jest tak, że wysokość materaca świadczy o jego jakości. Materace, które mają kilkanaście centymetrów nigdy nie będą tak wygodne i komfortowe jak te powyżej 18 centymetrów.

Najlepsze materace - jaką wysokość materaca wybrać?

Przed zakupem materaca warto zwrócić uwagę na jego wysokość choćby ze względu na to, czy będzie on wygodny w użytkowaniu - dzięki temu możemy wybrać najlepsze materace do spania. Czasami materac wysoki jest konieczny kiedy dobieramy materac do łóżka o wysokiej burcie, wówczas materac musi odpowiednio wystawać ponad bok łóżka, żeby wygodnie się z niego korzystało. Jeśli rama łóżka jest wysoka, niski materac będzie nieodpowiedni, bo będziemy się uderzać o bok łóżka. Czasami jednak zbyt wysoki materac również może stanowić problem. Jeśli łóżko jest niskie i ma płytką burtę, wysoki materac będzie wystawać, co wygląda bardzo nieestetycznie. Warto wziąć to pod uwagę, zastanawiając się nad tym, jaki materac wybrać.

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o wysokość materaca? Wyższy materac jest również cięższy. Kupując materac trzeba dostosować go do rodzaju i jakości stelaża łóżka. Jeśli łóżko ma podnoszony stelaż pod którym znajduje się np. pojemnik na pościel, również trzeba wziąć pod uwagę wysokość materaca i jego ciężar. Najlepsze materace to nie tylko te, które gwarantują nam maksimum komfortu, ale także te, które nie sprawiają nam problemów przy codziennych czynnościach, takich jak ścielanie łózka czy wymiana pościeli.

 

Jaki materac wybrać? Jaką wysokość mają poszczególne rodzaje materacy?

Materace w zależności od swojej budowy i rodzaju wypełnienia różnią się wysokością.

Materace kieszeniowe, dzielą się na obustronne i ich optymalna wysokość to 22 – 24 centymetrów, jednak tylko w wypadku gdy mówimy właśnie o materacu obustronnym. W przypadku materaców kieszeniowych, jednostronnych, często stosowanych w łóżkach kontynentalnych, wysokość materaca powinna mieścić się w przedziale 35-40 centymetrów. Wynika to z budowy materaca i konieczności zastosowania dwóch rodzajów sprężyn: bonellowych na stronie dolnej oraz kieszeniowych od strony górnej.

Dla popularnych materacy lateksowych optymalna wysokość materaca mieści się pomiędzy 22 a 25 centymetrów. Materace lateksowe, które składają się w 100% z samego lateksu powinny mieć wysokość 22 centymetrów. Taka wysokość zapewni komfort spania i odpowiednio rozłoży nacisk materaca na stelaż podczas jego użytkowania. W przypadku materacy lateksowych z warstwą termo-elastyczną materac powinien mieć minimum 23 centymetry wysokości, jednak nie więcej niż 25 centymetrów. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zależy nam na najlepszym materacu do spania.

wysokość materaca

Popularne i najczęściej kupowane materaca piankowe powinny mieć wysokość minimum 20 centymetrów. Co ważne, materace piankowe powinny być stosowane ze stelażami elastycznymi, co wydłuży ich żywotność, zapobiegnie odkształceniom materaca i zapewni dłuższy komfort użytkowania. Pamiętaj o tym, jeśli myślisz, jaki materac wybrać.

Najlepsze materace - jaką wysokość mają materace PlantPur?

Grubość ekologicznego materaca PlantPur Composite to 27 centymetrów (wkłady to 25 cm i materiały to 2 cm). Materac składa się z dwóch warstw - pierwsza to baza materaca, druga to przyszyty zamkiem błyskawicznym materac nawierzchniowy. Baza materaca wykonana jest z zalanych sprężyn pianką poliuretanową, połączonych ekologiczną pianką typu PlantPurHR w proporcjach: 16 centymetrów sprężyny z pianką i 4 centymetry pianka PlantPurHR (łącznie 20 cm). Druga warstwa składa się z doszytego zamkiem błyskawicznym, ściągalnego materaca nawierzchniowego z możliwością konfiguracji, wykonanego z połączenia dwóch ekologicznych pianek o łącznej grubości 5 centymetrów. Wierzymy, że tak zbudowane materace, to najlepsze materace dla każdego.

Nietypowe łóżko? Jaki materac wybrać? Materac PlantPurComposite pasuje do wszystkich typów łóżek – ze stelażem, bez stelaża i ze stelażem zabudowanym.

Grubość ekologicznego materaca PlantPur Natural to 25 centymetry (wkłady to 23 cm i materiały to 2 cm). Materac PlantPur Natural składa się z dwóch warstw o łącznej grubości 23 cm. Pierwsza warstwa to baza materaca. Wykonana z pianki PlantPurTM HR (35kg/m3) z dodatkiem oleju kokosowego 20 cm. Baza nadaje materacowi stabilność i trwałość, ponadto powierzchnia moletkowana gwarantuje prawidłowe ułożenie ciała oraz poprawia krążenie krwi. Dzięki zastosowanej piance o zwiększonej gęstości udzielamy na materac 7 lat gwarancji. Druga warstwa składa się z pianki PlantPurTM Visco (50kg/m3) o wysokości 3 cm, która nadaje materacowi komfort, oraz sprawia, że dostosowuje się on idealnie do ciała śpiącego. Jest ona przymocowana do bazy materaca zamkiem błyskawicznym.

Również dostępna jest personalizacja według preferencji konsumenta proporcje Visco: 4 cm, 6 cm lub 8 cm. Pełni ona funkcje elementu dopasowującego się do kształtu ciała - to właśnie wyróżnia najlepsze materace.

Grubość ekologicznego materaca PlantPur Life to 20 centymetrów (18 cm wkład i materiały to 2 cm). Grubości warstw we wkładzie materaca PlantPur Life różnią się w zależności od konfiguracji:

  • Twardość H2/H3- przeznaczona dla osób do 65 kg. 14 cm pianka HD + 4 cm pianki HR

  • Twardość H3/H4- przeznaczona dla osób o wadze do 65-90 kg. 15 cm pianki HD+ 3 cm pianki HR

  • Twardość H4/H5 - przeznaczona dla osób powyżej 90 kg. 16 cm pianki HD + 2 cm pianki HR

Najlepsze materace dla dzieci

Materace piankowe dla noworodków i małych dzieci (do 2 lat) powinny mieć minimalną wysokość 10 centymetrów. Materace do wózków, ze względu na elastyczne dno, mogą być niższe i wynosić około 8 centymetrów. Jakość materaca dla dziecka i jego wysokość ma ogromne znaczenie, bo dziecka przez pierwsze kilkanaście miesięcy  życia bardzo dużo czasu spędza w łóżeczku i musimy zapewnić mu zdrowy i bezpieczny sen na materacu, który idealnie podpiera jego ciałko i kręgosłup zapewniając zdrowy i prawidłowy rozwój.

Materac PlantPurBaby ma wysokość 14 centymetrów. Składa się z pianki PlantPurHR 35kg/m3 (10cm) oraz z pianki PlantPurVisco 50kg/m3 (3cm). Taka konfiguracja zapewni każdemu maluszkowi zdrowy i spokojny sen, podpierając jednocześnie kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Wysokość materaca dobieraj do stelaża łóżka

Na wysokość materaca, który powinniśmy zakupić do naszej sypialni duży wpływ ma stelaż, który musi utrzymywać materac nie powodując nacisków, które mogą go deformować i odkształcać. Stelaż powinien być jak najbardziej elastyczny i razem z materacem pracować, zapewniając komfort spania. Kupując materac w sklepie najczęściej spotkamy się z materacami o standardowych wysokościach powyżej 20 centymetrów, ale nie wyższy niż 30 centymetrów. Taka wysokość materaca zdecydowanie wystarczy i będzie dobrym materacem do spania.

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.