Sypialnia feng shui, czyli jak urządzić piękną sypialnię feng shui

Inspiracje do sypialni

Maj z Plantpur! Rabat -14%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-14%

z kodami rabatowymi

-14% Sprawdź
Sypialnia feng shui, czyli jak urządzić piękną sypialnię feng shui

Sypialnia urządzona według feng shui to oaza relaksu i nocnego wypoczynku, pomieszczenie piękne i dobrze zorganizowane. Takie, w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce, a wydzielone strefy stanowią spójną całość. Podpowiadamy, jak urządzić cudowną sypialnię zgodnie z zasadami Feng shui.

Aranżacja pięknej i harmonijne sypialni to gwarancja dobrego wypoczynku i smacznego snu. Jednak zakładając, że jest to pomieszczenie, które w większości domów pełni również funkcję domowej garderoby i pokoju, w którym pracujemy zdalnie. Jej dekoracja bywa bardzo trudna, a połączenie wszystkich funkcji przy zachowaniu estetyki i harmonii jest wprost karkołomnym zadaniem. Doskonałym pomysłem na urządzenie takiej wielofunkcyjnej sypialni jest skorzystanie ze starożytnej koncepcji, planowania przestrzeni, która wywodzi się z Chin. Zgodnie z feng shui w każdym pomieszczeniu powinna panować harmonia, którą można uzyskać dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji między poszczególnymi żywiołami. W praktyce oznacza to zachowanie proporcji między różnymi dziedzinami życia, a więc strefami w pomieszczeniu. Zobacz, jak urządzić komfortową sypialnię zachowaniem zasad feng shui.

 

Feng shui w sypialni, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz planować pomieszczenie?

Aranżując sypialnię feng shui, warto pamiętać, że każdy szczegół ma znaczenie. Począwszy od koloru ścian i podłogi przez meble i ich ustawienie. Kolejna bardzo ważna kwestia to równy dostęp osób korzystających z sypialni do części wspólnych. Jako że najważniejszym meblem urządzonej zgodnie ze starożytną chińską koncepcją jest łóżko. To właśnie w sypialni dla par po obu jego stronach musi być równy dostęp. Jeśli więc urządzasz sypialnię małżeńską, zadbaj o to, żeby każde z wad miało dokładnie tyle samo wolnego miejsca wokół łóżka. Ponadto w takiej sypialni jedna lampka i szafka nocna to niewybaczalny grzech, gdyż każde z partnerów powinno mieć możliwość decydowania o dostępie do światła po swojej stronie. Miejsce do spania jest traktowane w takim wnętrzu jak przestrzeń życiowa i relacja dwóch osób. Zgodnie z feng shui, jeśli wokół małżeńskiego łoża zachowamy równowagę i równouprawnienie, taki też będzie związek tych ludzi.

Meble stawiamy nie tylko zgodnie z zasadami feng shui, ale też wzmacniamy poszczególne dziedziny życia odpowiednimi kolorami. Dodatki i bibeloty stosujemy w umiarze i najczęściej w celu wzmocnienia danej strefy, dzięki czemu uzyskamy równowagę w życiu. Aranżacja z tą koncepcją jest bardzo dobrze zorganizowana i poukładana, a każdy przedmiot ma w niej swoje miejsce. W takim wnętrzu wszystkie elementy wyposażenia wzmacniające przepływ pozytywnej energii, która działa na korzyść domowników. Jeśli więc szukasz inspiracji na komfortowe, dobrze zaplanowane i funkcjonalne wnętrze zastosuj się do sztuki aranżacji wnętrz, znanej już w starożytnych Chinach.

Jak-wygląda-sypialnia-zgodnie-według-feng-shui

Podział przestrzeni w sypialni feng shui. Jak podzielić sypialnię na strefy?


Podział przestrzeni w feng shui to pierwsza i podstawowa kwestia, która decyduje o ustawieniu mebli i kolorystyce pomieszczenia. Zanim więc kupisz farbę do ścian, wybierzesz kolor mebli i dodatków, podziel swoją sypialnię na segmenty. Na tej podstawie zacznij aranżować wnętrze.

Prawidłowy podział przestrzeni wprowadzisz, jeśli stojąc w drzwiach sypialni, podzielisz ją na 9 równych kwadratów. Każdy z nich będzie oznaczał inną strefę i dziedzinę życia. Poniżej znajduje się kolejność poszczególnych stref w sypialni. Bardzo ważne jest, żeby zaaranżować każdą z nich, pamiętając jednocześnie, że łóżko powinno znajdować się w centralnym punkcie pokoju.

Podział-przestrzeni-w-sypialni-feng-shui

Do każdej z tych stref są przyporządkowane konkretne przedmioty i barwy:

 • Dobrobyt — W tym segmencie koniecznie umieść szkatułkę z biżuterią lub ukryj sejf na domowe kosztowności. Jeśli masz domową skarbonkę, możesz ją ustawić w tym miejscu. Dodatki w kwadracie dobrobytu powinny mieć kolor złoty lub czerwony.
 • Rodzina i zdrowie to przestrzeń, w której nie może zabraknąć rodzinnych fotografii i roślin, które oczyszczają powietrze, sprawiając, że w sypialni lepiej się śpi i odpoczywa. Wiedza kariera sprzyjające zdobywaniu wiedzy, zatem w tym miejscu nie powinno zabraknąć biblioteczki, jeśli nie ma na nią miejsca, ustaw komodzie lub półce piramidkę z 3 - 4 książek, które zaznaczą ten obszar. Chcesz poprawić przepływ energii odpowiadający za karierę, obok książek ustaw przedmioty związane z wodą takie obrazy wodne lub modna ściana wodna, której szum będzie koić nerwy i przyspieszać zasypianie. Lusterko to kolejny element wystroju, który sprzyja karierze, jednak w sypialni można je umieścić tylko pod warunkiem, że nie będzie na wprost łóżka.
 • Podróże i pomocni ludzie to strefa, w której nie powinno zabraknąć zdjęć życzliwych osób, a także pamiątek z podróży lub symbolicznego globusa.
 • Kreatywność i dzieci w tym miejscu ustaw przedmioty kojarzące się z kreatywnością, ręcznie wykonany bibelot lub mini sztalugę. Doskonałym rozwiązaniem będzie również ustawienie toaletki z szufladą pełną kosmetyków.
 • Sława i dobre imię to strefa, w której nie powinno zabraknąć koloru czerwonego i złotego, a także przedmiotów, które podkreślają twoje osiągnięcia. Mogą to być dyplomy, medale lub inne dowody uznania.
 • Związki to obszar, w którym ustawiamy przedmioty do pary, dwa świeczniki, dwie identyczne poduszki ozdobne. Strefę tą wzmocnisz dwoma okrągłymi lub owalnymi lustrami, ale ustawionymi w taki sposób, żeby nie odbijało się w nim łóżko.
  TAO to obszar komunikacyjny, im mniej zastawiony, tym lepszy będzie przepływ energii ze wszystkich stref w pomieszczeniu.

Kolory w sypialni feng shui

Barwy w feng shui są bardzo ważne, ponieważ to one w głównej mierze odpowiadają za prawidłowy przepływ energii. Dzielą się one na kolor żywiołów i dwóch najstarszych materiałów, które podobnie jak same barwy mają wymiar symboliczny. I tak barwy symbolizują ogień, ziemię, wodę, metal i drewno.

 • Ogień — Fioletowy, czerwony, pomarańczowy, różowy i soczysty żółty to barwy, które motywują do działania.
 • Ziemia — Pastelowy żółty i różne odcienie beżu, są to kolory ziemi odpowiedzialne za stabilizację.
 • Metal — Szarości i biele sprzyjające jasności umysłu, kreatywności i bystrości.
 • Woda — Czerń i wszystkie odcienie niebieskiego symbolizują spokój, relaks, odnowienie.
 • Drzewo — Brązy i zielenie, które wspierają zdrowie i witalność.

Łóżko w sypialni feng shui

Łóżko w sypialni feng shui to najważniejszy element wyposażenia, dlatego też powinno się znajdować w centralnym punkcie. Ponadto powinno być komfortowe, piękne, im większe, tym lepsze i miękkie, nie chodzi tu rzecz jasna o twardość materaca, lecz o zagłówek. Jest to jeden z tych elementów wyposażenia, który ma największy kontakt z naszym ciałem, a zgodnie z feng shui głowa w czasie snu powinna być osłonięta od twardej ściany i otulona miękki tapicerowanym wezgłowiem. Do takiej sypialni idealnie pasują więc ekskluzywne i bardzo wygodne łóżka z pikowanym zagłówkiem.

Miejsce pod łóżkiem powinno być puste lub zorganizowane w taki sposób, aby energia mogła swobodnie przepływać. Nie należy stawiać niczego na podłodze, jeśli więc z konieczności lub przyzwyczajenia wykorzystujesz tę przestrzeń, koniecznie zorganizuj profesjonalny schowek pod łóżkiem. Nowoczesne łóżka z tapicerowanym zagłówkiem są wyposażone w pojemnik pod materacem. Dzięki któremu przestrzeń w sypialni jest maksymalnie wykorzystana, a spod łóżka nie wystają żadne pudełka czy walizki, zostaje również zachowany prawidłowy przepływ energii.


Najważniejsze zasady feng shui

 1. Łóżko nie może, stać przodem do drzwi.
 2. Łóżko nie może, znajdować się między oknem i drzwiami.
 3. Nogi nie powinny, wystawać przez drzwi.
 4. Łóżko nie powinno, odbijać się w żadnym lustrze.
 5. Na podłodze pod łóżkiem nic nie stawiamy.
 6. Nad łóżkiem nie powinno, być żadnych szafek i belek.
 7. Łóżko feng shui powinno, mieć zagłówek najlepiej miękki.
 8. W pokoju z łóżkiem nie powinno, być telewizora.
 9. Nie może, też stać we wnęce.
 10. Nie śpimy nad pustymi przestrzeniami.
 11. Wezgłowie łóżka nie powinno, graniczyć ze ścianą toalety.
 12. Spanie na sofie i innych dziennych meblach nie sprzyja dążeniu do życiowej stabilizacji.

Najważniejsze-zasady-fengshui-w-sypialni

Jakie meble do sypialni feng shui

Meble w sypialni Feng shui powinny być gustowne, stonowane i jedno lub dwubarwne. Ponadto meblując pomieszczenie warto pamiętać, o ustawieniu sprzętów zgodnie z podziałem na strefy. Jednak najważniejszą kwestią jest niezastawianie łóżka z żadnej ze stron i nie zdominowanie go przez inne przedmioty. W Tym pomieszczeniu to właśnie łóżko z matearcem króluje a pozostałe elementy wyposażenia powinny je uzupełniać. 

Jak dobrać materac w do sypialni fengshui 

Najlepszy materac do sypialni fengshui to taki który swoją budową jest wykonany z naturalnych surowców, których kompozycja stanowi odpowiednim podporę dla Twojego ciała.  Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę aby podczas snu zapewnił regenerację dla mięśni, stawów oraz kręgosłupa. Gwarancją zdrowego snu będą materace z połączenia ekologicznych pianek: pianka termoelastyczna oraz pianka wysokoelastyczna. 


Dodatki w sypialni feng shui

Dodatki w sypialni urządzonej zgodnie z zasadami feng shui powinny być piękne, ale też dopasowane zarówno tematycznie jak i kolorystycznie do obszarów życia. Z tego też powodu dodatki wybieramy ostrożnie i z umiarem, pamiętając że w takiej aranżacji powinien panować porządek i na zbędne przedmioty nie ma miejsca. Doskonałą dekoracją będą zatem ramki z rodzinnymi zdjęciami, jedna lub dwie pamiątki z wakacji a także niewielki owalne lustra, które nie mogą wisieć na przeciwko łóżka. Ponadto nie zapomnijmy o szkatułce z biżuterią, kilku książkach fantazyjnie ułożonych i tekstyliach takich jak zasłony, narzuta na łóżko lub dekoracyjne poduszki.

Dodatki-w-sypialni-feng-shui


Rośliny w sypialni feng shui

Urządzając sypialnię według feng shui również rośliny wybierany starannie kierując się ich właściwościami. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest rezygnacja z kaktusów i wszystkich kujących gatunków. Wśród polecanych kwiatów, które dopełniają wnętrze sypialnia feng shui znajdziemy:

 • Paprotkę, która koi nerwy i wprowadza harmonię do wnętrza
  Bambus, jest to roślina emitująca delikatne wibracje, które wspierają kreatywność i twórczą wrażliwość
 • Fikus, jest symbolem żywotności, odnowionych relacji, życiowej energii
  Zielistka zapewnia witalności i płodności, wspiera psychikę
 • Dracena to roślina, która ma działanie orzeźwiające i pobudzające
 • Fiołek afrykański poprawia nastrój i sprawia, że patrzymy na świat optymistycznie
 • Drzewko szczęścia sprzyja karierze i dobrobytowi

Pamiętaj aby aranżację sypialni zacznij od zakupu łóżka oraz naturalnego materaca, do którego dopasujesz wszystkie inne sprzęty.

wróć do listy