Spanie z psem, czy spanie z psem jest zdrowe?

Inspiracje do sypialni,Sen

Tylko do 16.10 gwarancja dostawy łóżka w grudniu!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-15%

z kodami rabatowymi

-15% Sprawdź
Spanie z psem, czy spanie z psem jest zdrowe?

Czy spanie z psem jest zdrowe i dlaczego tak wiele osób pozwala spać czworonogom w swoim łóżku. Zobacz, kto może spać z psem, komu kategorycznie się tego odradza, jak dbać o higienę pupila, który z nami śpi i jak czyścić materac po psie.
 
Nie jest tajemnicą, że psy uwielbiają spać w łóżku właściciela, niezależnie od ich wieku i rasy są bardzo zdeterminowane, żeby „dostąpić tego zaszczytu”. A zapraszanie pupila do naszego łóżka jest szeroko komentowane. Jedni twierdzą, że pies w łóżku to kompletny brak higieny, inni, że w ten sposób buduje się wyjątkowa więź między pupilem a jego opiekunem. A jaka jest prawda, kiedy możemy spać z psem, a kiedy powinniśmy zrezygnować z tego zwyczaju?

Dlaczego psy lubią spać z właścicielem?

Twój pies jest w 100% od ciebie uzależniony, karmisz go, dbasz, by zawsze miał wodę i był czysty, zadbany i zdrowy. Nawet jeśli czasem się on buntuje podczas kąpieli czy czesania rozumie, że to dzięki tobie nie jest głodny i czuje się bezpiecznie. Kiedy jesteś w domu, twój pupil stara się być jak najbliżej Ciebie. Po pierwsze dlatego, że Cię darzy sympatią, ale przede wszystkim dlatego, że czuje się przy tobie bezpieczny. A kiedy w domu zgaśnie światło i zapada nocna cisza, nasz pies czuje się samotny, nie rozumie też, dlaczego nie może również nocy być blisko ciebie. Próbując wejść na twoje łóżko, nie chce on łamać zasad czy też Cię zdominować i przejąć stery w domu. Chce być blisko Ciebie. Pamiętaj jednak, że tak jak posłanie psa jest jego własnym terytorium, tak łóżko jest twoi terytorium i ty na w nim rządzisz.

Czy pies może z nami spać w łóżku?

To zależy od wielu czynników, pierwszym i najważniejszym jest jego higiena i stan jego zdrowia. Pies, który śpi w łóżku, powinien być często kąpany i przynajmniej raz dziennie czesany, żeby nie zostawiał sierści na pościeli. Regularne odrobaczywianie i szczepienie to kolejna kwestia, która może zaważyć na naszym zdrowiu. Dlatego decydując się wspólne spanie, powinniśmy spełnić warunków. Rozmiar, waga i charakter psa też mają duże znaczenie, ponieważ to przede wszystkim ty powinieneś się wysypiać w swoim łóżku. Jeśli więc twój czworonóg jest pokaźnych rozmiarów, może się okazać, że będzie zajmował większą część łóżka. A to oznacza, że zaproszenie go do niego nie jest najlepszym pomysłem. Charakter naszego czworonożnego przyjaciela też jest ważny, jeśli ma on skłonności przywódcze i jest zaborczy, a Ty nie potrafisz go okiełznać, szybko może się okazać, że przejmie on całe twoje łóżko i łaskawie pozwoli Ci spać na jakimś skrawku. Jeśli więc już pozwolisz by spał on w łóżku, dopilnuj, żeby wchodził do niego tylko na twoją komendę i spał w wyznaczonym miejscu np. w nogach. Nie pozwalaj też, by jadł na twoim łóżku czy też przynosił do niego zabawki. Postaw sprawę jasno: możesz tu spać, ale tylko, kiedy ja śpię, na moich zasadach i kiedy dostaniesz pozwolenie. W większości przypadków pierwsze dwie trzy noce to próba sił, pies próbuje zagarnąć jak największą część twojego łóżka dla siebie, lub chce spać na swojej poduszce, by być jak najbliżej. A także przynosi na nie zabawki i smakołyki jak na swoje posłanie, jeśli ustąpisz, czworonóg będzie twoje łoże traktował jak swoje posłanie. Dlatego, jeśli brakuje Ci asertywności, zrezygnuj ze spania z psem lub poświęć kilka wieczorów na wpojenie mu zasad, który musi się trzymać, jeśli chce z tobą spać.

Czy-pies-może-z-nami-spać-w-łóżku 

Jak utrzymać higienę w łóżku, w którym śpimy z psem?

Śpiąc z psem, częściej musimy zmieniać pościel i to nie ulega wątpliwości. Jednak sierść naszego pupila nawet tego systematycznie czesanego wbija się w nasz materac. Podobnie jak resztki zanieczyszczeń i kurzu, który zbiera nasz pies z podłogi. Nasze łóżko już po kilku nocach przestaje być higieniczne. Do tego dochodzi zapach, który wydziela nawet bardzo zadbany i czysty czworonóg, Jego wydzielanie jest regulowane przez hormony i umożliwia oznaczenie swojego terytorium. Wydzielanie tej woni jest niezależne od niego, więc musimy się z tym liczyć, zapraszając psa do łóżka. Jeśli więc śpisz z psem, powinieneś systematycznie odkurzać i prać materac. A to oznacza mnóstwo pracy. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest materac nawierzchniowy, montowany na suwak, nie zostanie zdjęty z łóżka nawet przez dużego psa. Łatwo się go zdejmuje i można prać w palce, dzięki czemu w łatwy sposób nawet śpiąc z psem, możesz utrzymać higienę w swoim łóżku.

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania łóżka tapicerowanego i planujesz spać z psem to sprawdź Łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel Plantpur.  Tapicerka jest wytrzymała na zadrapania i nie łapie sierści, co znacznie ułatwia jej utrzymanie w czystości. Łóżka tapicerowane są idealne dla osób, które chcą utrzymać higienę w sypialni, a jednocześnie zapewnić sobie oraz psu wygodne miejsce do spania. Nie tylko tapicerka, ale również konstrukcja łóżka została zaprojektowana z myślą o wytrzymałości i wygodzie użytkowania. Łóżka Plantpur są stabilne, wytrzymałe i dostępne w różnych dużych rozmiarach, co oznacza, że z łatwością znajdziesz odpowiedni model dla siebie i swojego pupila. 

Jak-utrzymać-higienę-w-łóżku-w-którym-śpimy-z-psem

Kto nie powinien spać z psem?

Alergicy, to grupa osób, która nie powinna spać z psem nawet tym, który zamiast sierści ma włosy. Nie chodzi tutaj o to, że czworonóg jest brudny, ale w jego futrze znajduje się mnóstwo alergenów: pyłki kwiatowe, nasiona ziół, kurz, a nawet insekty, które przyniósł ze spaceru, a których nie zauważyliśmy podczas czesania. Do tego dochodzi sierść innych zwierząt, z którymi nasz pupil bawił się na spacerze. Są to alergeny, które ciężko jest wyeliminować, nawet jeśli mowa o rasie dla alergików. Nawet zwierzę, które wyprowadzamy na spacer do naszego prywatnego ogrodu, będzie je przynosić na sierści.

Psy, które nie powinny spać w łóżku

Temperament i usposobienie niektórych psów sprawia, że lepiej, a nawet bezpieczniej jest ich nie zabierać do łóżka. Należą do nich wszystkie psiaki bez względu na rasę, które są zazdrosne o swojego opiekuna, mogą one nie pozwolić dziecku lub partnerce zbliżyć się do niego w nocy. Zwierzaki, które są zaborcze i chcą panować w domu, pozwolenie na spanie w łóżku odbiorą jako oddanie im władzy i będą próbowały Cię zdominować. Zaproszenie do łóżka może więc wywołać całą lawinę złych, niewłaściwych zachowań, a nawet wojnę o wpływy. Psy, które z natury są agresywne i nawet przed domownikami bronią swojego legowiska, jeśli twój pupil zaczyna powarkiwać, kiedy zbliżasz się do jego zabawki czy legowiska, może się dokładnie tak samo zachowywać w łóżku. Psy, które agresywnie reagują na wszystkie bodźce zewnętrze w czasie snu, będą dokładnie tak samo, reagować w nocy śpiąc z nami na łóżku. Psy, które zjadają swoje odchody lub odchody innych zwierząt, mimo że przez część weterynarzy takie zachowanie jest interpretowane jako brak witamin i okres przejściowy. To w kale znajdują się bakterie kałowe i pasożyty, którymi możemy się zarazić, śpiąc w jednym łóżku.

Zalety spania z psem

Spanie z psem to dla wielu właścicieli jedna z najprzyjemniejszych form relaksu i odpoczynku. Często jednak pojawiają się wątpliwości, czy takie zachowanie jest zdrowe dla człowieka, a także dla psa. Mimo to, wiele osób ceni sobie bliskość ze swoim pupilem podczas snu. Poniżej przedstawiamy zalety które towarzyszą spaniu z psem.

  • Zwiększa poczucie bezpieczeństwa - Według badań przeprowadzonych przez Dr. Christy L. Hoffman, psychologa z Canisius College, ludzie, którzy śpią z psem, odczuwają większe poczucie bezpieczeństwa i spokoju podczas snu. Obecność psa może wpłynąć na nasz układ nerwowy i zwiększyć produkcję oksytocyny, hormonu, który wpływa na poziom stresu i lęku.
  • Spanie z pupilem buduje więź między nim a opiekunem.
  • Pies jest ciepły i chętnie nas ogrzewa.
  • Poprawia nastrój - Kolejnym pozytywnym aspektem spania z psem jest poprawa nastróju. Według badań przeprowadzonych przez PetMD, psy pomagają nam się odprężyć i uspokoić, co wpływa na ogólny stan naszego zdrowia psychicznego.
  • Zdaniem ekspertów od dogoterapii pies uspokaja, relaksuje i poprawia jakość snu.
  • Radzenie sobie ze stresem. Według badań przeprowadzonych przez UC Davis Health, obecność psa może wpłynąć na nasz układ nerwowy i zwiększyć poziom hormonu kortyzolu, który pomaga nam radzić sobie ze stresem. Bliskość z psem może także zmniejszyć uczucie samotności i izolacji, co wpływa na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne.
  • Pies, śpiąc z właścicielem, czuje się bezpieczny i szczęśliwy.
  • Psy, które śpią w łóżku obok opiekuna, są bardziej posłuszne.
  • Często śpiąc z psem w łóżku, nie musisz wstawać o świcie, żeby go wyprowadzić na spacer, ponieważ czworonogi bardzo szybko się dopasowują do naszego rozkładu dnia.
  • Śpisz i twój pies też, dopiero kiedy wstaniesz z łóżka, pupil zacznie się domagać spaceru.

Zalety-spania-z-psem

Wady spania z Psem

Spanie z psem może również wiązać się z pewnymi wadami, które warto wziąć pod uwagę. Spanie ze zwierzakiem może prowadzić do zakłóceń snu, ale również stanowić ryzyko dla zdrowia człowieka oraz zwierzaka. W poniższym tekście przedstawimy kilka wad, które warto wziąć pod uwagę decydując się na spanie z psem.

  • Ryzyko alergii - Osoby z alergiami na sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego powinny zrezygnować z spania z psem, ponieważ kontakt z jego sierścią może pogorszyć ich stan zdrowia. 
  • Zakłócenia snu - Psy często wędrują w nocy, co może przeszkadzać w odpoczynku i prowadzić do zakłóceń snu.
  • Ryzyko infekcji - W przypadku, gdy pies jest chore na jakąś chorobę zakaźną, ryzyko infekcji właściciela podczas wspólnego snu jest znacznie większe.
  • Zachowanie agresywne - Niektóre psy, zwłaszcza te o agresywnym usposobieniu, mogą reagować na pewne bodźce i zachowywać się agresywnie, nawet w nocy.
  • Niedogodności higieniczne - Psy często nie dbają o higienę i nie przestrzegają zasad dobrego wychowania, co może wpłynąć na komfort snu.

Warto pamiętać, że decyzja o spaniu z psem powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Materace - dla spania z Psem

Jak zadbać o wygodę i higienę podczas spania ze zwierzakiem? Czy wiesz, jakie korzyści przynosi spanie z psem? Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi oraz sobie wygodne i zdrowe miejsce do spania, to koniecznie poznaj materace z pianki termoealstycznej Plantpur które posiadają specjalistyczne materace nawierzchniowe.

Materac Plantpur to produkt wykonany z pianki na bazie olejów roślinnych, która zapewnia doskonałą wentylację i antyalergiczne właściwości. Co więcej, materac posiada łatwe do ściągnięcia pokrowce, co umożliwia utrzymanie higieny i czystości. Dzięki przyszytemu na zamek błyskawiczny materacowi nawierzchniowem pokrowiec możemy w bardzo prosty oraz szybki sposób ściągnąć i wyprać. Dzięki temu rozwiązaniu mamy gwarancje zachowania odpowiedniej higieny materaca i łóżka.

Spanie z psem niesie ze sobą zalety oraz wady z jednej strony, kontakt z psem i jego sierścią może wprowadzić do łóżka różne bakterie i alergeny, które mogą wpłynąć na stan zdrowia. Z drugiej strony, brak odpowiedniej higieny może sprzyjać rozwojowi roztoczy, pleśni, wirusów i innych szkodliwych czynników, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka i psa. W związku z tym, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu łóżka i materaca, szczególnie jeśli śpimy z psem. Parowce materacy powinny być bardzo często prane a wkład odkurzany. Należy również pamiętać o częstej oraz regularnej zmianie pościeli, najlepiej co tydzień.

Materace-dla-spania-z-Psem

Niezależnie od tego, czy śpisz z małym, czy dużym psem, powinieneś systematycznie dbać o czystość w łóżku. Dlatego, zanim zaprosisz na wspólny wypoczynek zwierzaka kup materace które posiadają materac nawierzchniowy Plantpur. W przeciwnym razie sierść, która wbije się w twój materac do spania, pozostanie w nim na zawsze.

wróć do listy