Praca z łóżka? Materac do spania czy do pracy?

Materac

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Praca z łóżka? Materac do spania czy do pracy?

W Internecie, w mediach społecznościowych, na popularnych portalach lifestylowych znaleźć można mnóstwo zdjęć publikowanych przez freelancerów – blogerów, copywriterów, dziennikarzy, które przedstawiają typowy dzień - pracy z laptopem i kubkiem kawy w łóżku. Tego typu publikacje pokazują ich podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych, do której potrzebują jedynie laptopa z dostępem do Internetu. Praca z łóżka wydaje się być marzeniem. Na takie zdjęcia patrzy się z zazdrością. Myślisz sobie, że fajnie jest pracować bez wychodzenia z domu, a nawet bez wychodzenia z łóżka. Ale czy na pewno tak jest? Czy spędzanie całych dni w łóżku jest dobrym pomysłem, czy można w łóżku pracować efektywnie?

Praca z łóżka? Łóżko powinno być tylko do spania

W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia. Co noc śpimy w nim minimum 7 godzin. Nasze łóżko, nasz materac powinien służyć tylko do spania, nie można robić z łóżka domowego biura. Dlaczego? Praca z łóżka przestawia nasz mozg na tryb „pracuj”, zamiast na tryb „odpoczywaj”. Konsekwencją tego mogą być późniejsze poważne problemy z zasypianiem i wysypianiem się. Takie zachowania to najczęstsze przyczyny bezsenności. Sypialnia i łóżko powinny jednoznacznie kojarzyć się naszemu mózgowi ze snem i odpoczynkiem, tylko wtedy sen będzie wartościowy i zapewni odpoczynek i regenerację. Pracowanie w łóżku, czytanie w nim książek lub oglądanie telewizji chociaż jest przyjemne, jest niebezpieczne, bo rozstraja nasz organizm, w konsekwencji kładąc się do łóżka wieczorem spać, nie możemy zasnąć, bo mózg nie wie, jaką czynność powinien w tym momencie wykonać. Położenie się do łóżka powinno być jednoznacznym sygnałem, że jest to czas na wyciszenie się organizmu i na sen. Materac do spania powinien więc pełnić tylko jego podstawową funkcję.

Praca z łóżka wiąże się również z tym, że przynosimy również do niego bardzo wiele przedmiotów m.in.: laptop, dokumenty, książki, jedzenie, a wraz z nimi kurz, roztocza i liczne alergeny, które osiadają w pościeli i materacu. Łóżko przeznaczone do spania powinno być najczystszym, najbardziej higienicznym miejscem w naszym domu. Wykorzystywanie łóżka do innych celów, niż spanie lub czynności seksualne, wprowadza do sypialni chaos i dużo niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Praca w łóżku niekorzystnie wpływa więc na jakość snu, co bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie. Warto o tym pamiętać, jeśli zastanawiamy się, jakie mogą być przyczyny bezsenności, która nam doskwiera.

praca z łóżka

>Znaczenie snu i przyczyny bezsenności

Znaczenie snu dla człowieka można by podsumować jednym stwierdzeniem - nie da się bez niego żyć, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Sen pozwala na redukcję napięcia i stresu. Dzięki snu zmniejsza się nasza apatia i przygnębienie, wpływa on na poprawę naszego samopoczucia. Duże znaczenie snu przypisuje się także utrwalaniu świeżo nabytych informacji, w czasie snu następuje analiza i odpowiednie „pogrupowanie” informacji nabytych za dnia oraz usuwanie zbędnych, nieprzydatnych informacji zgromadzonych podczas dnia.

Sen to także odpoczynek i czas na regenerację zmęczonych całodzienną pracą komórek i tkanek naszego organizmu. Sen, który przebiega bez zakłóceń, na przyjemnym, komfortowym materacu do spania, przynosi odświeżenie, regenerację, pomaga nabrać sił na kolejny dzień pracy i codziennych zmagań.

Znając dobroczynne działanie snu nie można go bagatelizować, a łóżka traktować jako codzienne miejsce pracy. Łóżko powinno być miejscem, które przeznaczone jest tylko do spania, a materac, który do niego wybraliśmy powinien być dobrej jakości, wykonany z najlepszym materiałów, ekologiczny, z pianki termoelastycznej, idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Twój materac do spania ma największe znaczenie dla efektywności i skuteczności Twojego snu, a co za tym idzie - dla Twojej produktywności za dnia.

Praca w łóżku - czy może być efektywna?

Do zmiany przyzwyczajeń mogą skłonić nas nie tylko fakty, że praca w łóżku to najczęstsze przyczyny bezsenności. Argumentem przemawiającym z tym, żeby jednak nie pracować w łóżku, jest na pewno to, że w łóżku nie pracuje się efektywnie. Położenie się do łóżka daje naszemu mózgowi sygnał, że czas zwolnić, przełączyć się na wolniejszy tryb, wyciszyć i zasnąć. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się zasnąć w łóżku po kilku minutach czytania książki lub tuż po włączeniu filmu do snu. Sypialnia nie jest najlepszym miejscem do pracy. Zarówno dla jakości i efektywności pracy oraz snu lepiej jest, żeby swoje domowe biuro zaaranżować sobie w innym miejscu niż sypialnia. O ile praca w domu ma wiele zalet, o tyle traktowanie swojego materaca do spania jako biuro już nie. Jeśli dotychczas zdarzało Ci się pracować właśnie z zacisza swojej sypialni, dla polepszenia jakości swojej pracy i snu, postaraj się to zmienić.

wróć do listy