Piżama koszulka a może na golasa? W czym spać, żeby się wyspać? spanie bez bielizny?

Materac,Inspiracje do sypialni,Sen,Zdrowy kręgosłup

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Piżama koszulka a może na golasa? W czym spać, żeby się wyspać? spanie bez bielizny?

To w czym śpisz, nie tylko świadczy, tylko o tym, jakie masz usposobienie, czy jesteś zmarzluchem, czy należysz grupy osób, którym jest zawsze gorąco. Okazuje się, że to w czym śpimy, może wpływać na naszą samoocenę, zdrowie, a także to jak szybko się zestarzejemy. Sprawdź, spanie bez bielizny? w czym spać, żeby się dobrze wyspać, dlaczego nie zawsze piżama to dobry pomysł i kto nie powinien spać nago.
 
Spanie w piżamie, koszulce czy nago to indywidualny wybór każdego z nas, który najczęściej jest podyktowany naszym komfortem psychicznym, przyzwyczajeniami wyniesionymi jeszcze z domu rodzinnego, a także normami społecznymi. Jeszcze w XIX wieku zarówno kobiety, jak i mężczyźni spali w koszulach, a panowie dodatkowo zakładali do snu szlafmyce, czyli specjalne czapki. W piżamy wskoczyli już na początku XX wieku. Kobiety spały wyłącznie w koszulach nocnych do końca pierwszej płowy ubiegłego stulecia, wyjątkiem była Coco Chanel, która już na początku XX wieku wybierała do snu męskie piżamy, uważając je za wygodniejsze i dużo bardziej atrakcyjne niż damskie stroje do spania. W latach 50 XX damska moda nocna przeszła niemałą rewolucję i na rynku pojawiły się seksowne i znacznie krótsze koszulki do spania. Obecnie każdy śpi w tym, w czym chce, w czym jest mu wygodnie. Jednak czy wybory te są korzystne dla naszego zdrowia? Zobaczcie, w czym tak naprawdę powinniśmy spać, żeby dobrze się wyspać, zachować urodę na dłużej i obudzić się dobrym nastroju.

Spanie w bieliźnie czy spanie bez bielizny?  

Oto jest pytanie, wiele osób nie wyobraża sobie spania bez bielizny. I tak 90% mężczyzn na noc pozostaje w slipach lub bokserkach. Panie śpią w uwodzicielskich stringach i figach a czasem nawet w biustonoszach, lub koszulkach z miękkim stanikiem, które podkreślają ich kształty. Jest to jednak duży błąd, ponieważ nasze ciało, również jego intymne części potrzebują odpoczynku. Nasza skóra powinna w nocy oddychać, a każda część naszego ciała powinna mieć dostęp do świeżego powietrza. Z medycznego punktu widzenia, mężczyźni, którzy śpią w obcisłej lub przylegającej do ciała bieliźnie mogą mieć problemy z oddawaniem moczu, bardziej się pocą i trudniej znaleźć im odpowiednią pozycję do spania.
Kobiety śpiące w biustonoszach częściej narzekają na ból piersi, a ponadto gniotą swoje piersi fiszbinami i szwami, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Spanie w stringach prowadzi do infekcji intymnych a w figach do zwiększonej produkcji śluzu i infekcji grzybiczych. Bielizna powstała pod koniec XVIII i miała chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych w tym wenerycznych. Jednak jej przeznaczeniem była i jest dzienna ochrona. Majtki chronią przed zanieczyszczeniami i bakteriami, które występują na ulicach czy w miejscach użyteczności publicznej. Biustonosz utrzymują biust na miejscu kiedy jesteśmy w pozycji pionowej, nie są więc potrzebne kiedy śpimy. Masz czystą pościel i czyste łóżko? Zapomnij o spaniu w bieliźnie.

Q&A Spanie bez bielizny czy z bielizną?

Spać powinniśmy bez bielizny, a jeśli już zachodzi taka konieczność lub nie potrafimy się przełamać, powinna ona być luźna, przewiewna i wykonana z naturalnej tkaniny.

Spanie-w-bieliźnie-czy-bez

Spać w piżamie czy bez? Pozwól skórze oddychać a ciału odpocząć w nocy

Przez piżamę rozumiemy dwuczęściowy strój do spania, spodnie i bluzka lub koszula na guziki. W piżamie jesteśmy więc ubrani od stóp po samą szyję. Wiele osób nie wyobraża sobie zaśnięcia bez takiego stroju. Jednak czym on się różni, od naszych dziennych ubrań? Czy nasze ciało rzeczywiście odczuwa różnicę między piżamą, a tym, co nosiliśmy w dzień? No właśnie, rozgraniczenie dnia i nocy jest bardzo ważne szczególnie dla osób, które mają problem z zasypianiem. Tymczasem zmieniając jedne spodnie na drugie, szczególnie jeśli jeszcze zostawiasz na noc bieliznę, wykonujemy czynność podobną do tej, którą wykonujesz w ciągu dnia. Czy nasz mózg odbierze ją jako przejście z trybu aktywności dziennej do nocnego odpoczynku? Czy nasza skóra naprawdę poczuje się komfortowo? Czy oddycha i odpoczywa w piżamie?

Z medycznego punktu widzenia powinniśmy spać bez piżamy, która powoduje, że w nocy się pocimy, skóra się przegrzewa i szybciej starzeje. Spanie w ubraniu, a piżama bądź co bądź nim jest, może powodować wybudzanie się nocy, podrażnienia skórne, odparzenia i infekcje intymne, nie tylko u kobiet. A spanie w bieliźnie i piżamie to już zdaniem naukowców grzech niewybaczalny. Sami na własne życzenie fundujemy sobie szereg chorób i problemów zdrowotnych, których możemy uniknąć, zmieniając nawyki.

Czy spanie w koszulce nocnej lub T-shircie jest zdrowe? Znacznie lepiej, ale to jeszcze nie to...

Wiele kobiet zdecydowanie bardziej komfortowo czuje się w koszuli nocnej krótkiej lub długiej. Panowie coraz częściej zamieniają piżamy na T-shirty. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze powinny być one wykonane z naturalnych tkanin, bez rękawów i szerokie. Ponadto są one tylko wtedy dobrym wyborem, kiedy się w nich nie przegrzewamy, jeśli więc budzimy się zgrzani lub spoceniu, to znak, że nie powinniśmy w nich spać. Ponadto koszulka nocna jest lepszym rozwiązaniem niż dwuczęściowy strój, ale pod warunkiem, że zrezygnujemy z bielizny. Śpimy na tzw. Waleta. Wprawdzie nasza skóra mniej więcej do bioder oddycha (pod warunkiem, że koszulka jest krótka), ale co z resztą ciała? Czyż nie zasługuje ono na odpoczynek ? 

Zdrowotne konsekwencje spania w piżamie! Czy wiesz że śpiąc w piżamie zaburzasz produkcję hormonów?

Czy wiesz, że śpiąc w piżamie, podwyższasz temperaturę swojego ciała, która w naturalny sposób obniża się tuż przed zaśnięciem i może być niższa nawet o 1.1 C? Najniższa jest na około 2- 3 godziny przed stałą porą pobudki i może wynosić 35,5 C. Jej spadek zapewnia nam łatwiejsze zasypianie i reguluje produkcję niektórych hormonów. Takich jak:

  • kortyzol odpowiadający za utrzymanie glukozy na prawidłowym poziomie, utrzymanie prawidłowej wagi. Jego nieprawidłowa produkcja u dzieci przegrzewanych w nocy może być przyczyną nocnych lęków, koszmarów, a nawet ataków paniki.
  • Hormon wzrostu, który jest bardzo ważny szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, u dorosłych odpowiada za tempo starzenia. Jego prawidłowy poziom sprawia, że dłużej zachowujemy zdrowy wygląd, opóźnia się powstawanie zmarszczek.
  • Melatonina to hormon regulujący nasz biologiczny zegar. Utrzymana na prawidłowym poziomie pomaga nam budzić się bez problemu i równie szybko zasypiać w nocy.

Jeśli chcesz utrzymać produkcję hormonów na prawidłowym poziomie i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i młodym wyglądem. Śpij na waleta w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie jest wyższa niż 21 C, a optymalna dla naszego zdrowia to 19 C.

Zdrowotne-konsekwencje-spania-w-piżamie-Śpiąc-w-piżamie-zaburzasz-produkcję-hormonów

Kto powinien spać nago? Spanie na waleta nie tylko dla odważnych 

Absolutnie każdy, kto może sobie na ten komfort spania na waleta pozwolić. Jeśli nie dzielisz pokoju z kilkoma innymi osobami, nie wstajesz kilkanaście razy w ciągu jednej nocy do dziecka.  Temperatura w twojej sypialni nie jest niższa niż 19 C, możesz spać nago.

Śpiąc na golasa, musisz pamiętać o zachowaniu najwyższej higieny w łóżku, dlatego prześcieradło i pościel zmieniaj tak często, jak często zmieniłabyś piżamę i nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jednak to nie wszystko, bardzo ważne jest, również to na czym śpisz. Gąbka, a także pianki niskiej jakości, które nie przepuszczają powietrza tzw. zamknięto komórkowych to najgorsze co może cię spotkać! Już po kilkunastu nocach są wilgotne w środku. Każdej nocy wydzielasz około 1/2 szklanki potu, który w połączeniu ze złuszczonym martwym naskórkiem jest doskonałym środowiskiem do rozwoju  grzybów, pleśni oraz siedliskiem dla roztoczy kurzu domowego.

Jeśli więc chcesz spać nago, żeby opóźnić procesy starzenia skóry, a także utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie. Zwróć uwagę, nie tylko na to, w czym śpisz, równie ważne jest to, na czym śpisz. Idealnym rozwiązaniem będzie więc materac piankowy, oddychający o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Z pokrowcem o wysokiej gramaturze, który nie przepuszcza kurzu ani martwego naskórka do jego wnętrza i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto powinien posiadać  materac nawierzchniowy, który pokroweic można prać w pralce, dzięki czemu twoje łóżko będzie tak higieniczne, że będziesz mógł spać w nim, nawet nago nawet bez prześcieradła.

Kto nie powinien spać nago?

Mimo że spanie nago jest zdrowe i korzystne dla całego organizmu, jest grupa osób, która powinna przywdziewać piżamę lub koszulkę na noc, należą do nich:

  • Lunatycy, jeśli nieświadomie przemierzasz cały dom przez sen, lub zdarza Ci się maszerować po klatce schodowej, lub – co gorsza – ogrodzie, zdecydowanie śpij w piżamie.
  • Osoby przeziębione lub gorączkujące.  Jeśli jesteś chory to stan, w którym nie powinieneś spać bez piżamy.
  • Alergie kontaktowe, które mogą wystąpić podczas kontaktu z pościelą, tapicerką wersalki, lub ropopochodnymi klejami. Te ostatnie są stosowane w większości materacy. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem jest spanie na materacach Plantpur, przy produkcji których stosowane są tylko kleje naturalnego pochodzenia. Dodatkowo pokrowce są one nasączone naturalnymi olejkami takimi jak Aloes o działaniu antyalergicznym. Na takim materacu mogą spać nago nawet alergicy.

Dlaczego osoby śpiące nago nie marzną?

Zastanawiasz się, dlaczego osoby śpiące nago nie marzną, a Ty nawet w polarowej piżamie trzęsiesz się z zimna, mimo że śpisz pod zimową kołderką. Odpowiedź jest bardzo prosta, nasze ciało ma temperaturę 36,6 C w ciągu dnia, która w nocy spada do 35,5 C. Nasza skóra działa jak kaloryfer, ogrzewa otoczenie.  Wprawdzie nie ogrzejesz sam całej sypialni, ale już przestrzeń pod kołdrą tak. Oczywiście pod warunkiem, że skóra będzie miała kontakt z kołdrą, prześcieradłem i powietrzem znajdującym się wokół Ciebie. Jeśli natomiast na ciele znajduje się kilka cienkich warstw ubrań lub gruba piżama, to one zatrzymują ciepło i twoja pościel będzie długi czas zimna, nie będzie miała się od czego rozgrzać. Nie wierzysz? Przeprowadź eksperyment;

Wejdź pod kołdrę w ciepłej piżamie i zmierz temperaturę pod nią, powtórz czynność po 15 minutach. Następnego dnia wejdź pod kołdrę nago i zmierz temperaturę po 5 minutach, czynność powtórz po dokładnie takim samym czasie jak dzień wcześniej. A potem porównaj wyniki swojego eksperymentu.

Dlaczego-osoby-śpiące-nago-nie-marzną

Materace i łóżka Plantpur – doskonałe rozwiązanie dla osób śpiących nago

Jednym z najważniejszych oraz kluczowych czynników wpływających na jakość snu jest wybór odpowiedniego wygodnego materaca i łóżka. Dla osób, które śpią nago, ważne jest, aby ich miejsce do spania oferowało maksymalny komfort oraz higienę. Materace termoleastyczne Plantpur są wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak pianki termoelastyczne na bazie biopoliolu czy pianki wysokolelasyczne, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację i utrzymanie higieny. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, antyalergicznym i antygrzybicznym materacy Plantpur, osoby śpiące nago mogą czuć się pewnie, wiedząc, że ich skóra nie jest narażona na kontakt z niepożądanymi mikroorganizmami.

Łóżka z pojemnikiem na pościel Plantpur łączą w sobie elegancję oraz olbrzymią funkcjonalność. Stabilne konstrukcje oraz staranne wykończenia tapicerki sprawiają, że łóżka te są nie tylko wygodne, ale także estetyczne i trwałe. Wybierając łóżko Plantpur, osoby śpiące nago mogą cieszyć się komfortem, który gwarantuje im zdrowy i przyjemny sen. Nie bez znaczenia jest również dbanie o pościel i prześcieradła, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Regularne pranie i zmienianie pościeli, szczególnie dla osób śpiących nago, jest kluczowe dla utrzymania higieny i zapewnienia miłego otoczenia do odpoczynku.

Podsumowując, spanie nago przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale aby w pełni z nich skorzystać, warto pamiętać o w wysokiej jakości materacach i łóżkach. Dzięki nim, osoby śpiące nago mogą cieszyć się nie tylko zdrowszym snem, ale także komfortem, wygodą oraz higieną, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Materace-i-łóżka-Plantpur-doskonałe-rozwiązanie-dla-osób-śpiących-nago

wróć do listy