Szukając informacji o materacach do spania, natrafiamy często na nazewnictwo, które bywa dla nas sporą zagadką. Wszyscy wiemy, czym jest kauczuk, ale materac kauczukowy…? Co to takiego? Jak wygląda taki materac, z czego jest zbudowany i jakimi właściwościami się charakteryzuje? Zebraliśmy dla Was wszystkie szczegóły, które wyjaśnią wszelkie wątpliwości!
Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, a każdy z nich posiada nieco inne cechy, przez co polecany jest innym osobom. Jeżeli należysz do grona świadomych kupujących i przed wyborem materaca chcesz poznać wszystkie możliwości, to z pewnością chociaż raz usłyszałeś określenie “materac kauczukowy”. Mimo istnienia takiego pojęcia, tak naprawdę w sklepach żaden materac nie jest tak nazwany wprost. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo posta!
Materac kauczukowy - co to znaczy? Jaki to materac?
Materac kauczukowy to tak naprawdę materac lateksowy - i wszystko nagle staje się jasne. Lateks to materiał wytwarzany z mleczka kauczkowego, a dokładniej mówiąc z soku mlecznego z drzewa kauczukodajnego. Tuż po pozyskaniu ma on formę cieczy, a dopiero po dodaniu do niego środków chemicznych i zastosowaniu specjalnych procesów produkcyjnych, przyjmuje stałą formę, którą używa się w materacach do spania.
Jeśli spotkasz się ze stwierdzeniem, że materac kauczukowy (lateksowy) jest w 100% naturalny, to wiedz, że nie jest to prawda. Otóż, jak już wspomnieliśmy, by lateks mogł osiągnąć postać stałą, muszą być do niego dodane zagęszczacze i koagulanty. Przyjmuje się, że jeśli zawartość mleczka kauczukowego w lateksie wynosi ok. 30%, to można lateks ten określić mianem naturalnego. Jeśli poniżej, to będzie to lateks syntetyczny - tańszy odpowiednik.
Materac kauczukowy - właściwości
Wiemy już, z czego zbudowany jest materac latekstowy. Właściwości tego rodzaju materacy pozwolą nam zrozumieć, czy warto taki materac wziąć pod uwagę podczas poszukiwań oraz dla kogo w szczególności taki model będzie odpowiedni. Materace kauczukowe mają pewne zalety, które powinny posiadać najlepsze materace, ale niestety warto też poznać ich wady.
Zalety materaca kauczukowego:
-
trwałość - są wyjątkowo odporne na odkształcenia i deformacje, dzięki czemu posłużą nam przez wiele lat i zachowają swoją pierwotną formę;
-
elastyczność - jest niemal na tak wysokim poziomie jak ta, którą charakteryzuje się materac wysokoelastyczny, ale i tak jest to jeden z wygodniejszych materacy do spania;
-
sprężystość - daje znakomite podparcie dla kręgosłupa, niezależnie od pozycji snu;
-
brak efektu bujania się - gdy śpią na nim dwie osoby, obie mają ten sam komfort, nawet w czasie zmieniania pozycji snu;
-
jest bezpieczny dla osób borykających się z różnymi problemami kręgosłupa;
-
materac jest przewiewny, dzięki pionowym i poprzecznym kanałom, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa przez całą bryłę materaca;
-
antybakteryjność - nie zamieszkają w nim drobnoustroje czy roztocza;
-
można używać ich w łóżkach o regulowanej wysokości.
Wady materaca kauczukowego:
-
wielu ludzi jest uczulonych na lateks, co uniemożliwia użytkowanie takiego materaca;
-
cena - materace kauczukowe są jednymi z najdroższych na rynku materacy;
-
ciężar - przenoszenie go, podnoszenie, przewożenie podczas przeprowadzek bywa prawdziwą trudnością;
-
nie można narażać go na promieniowanie UV, dlatego nie może leżeć blisko okna;
Materac kauczukowy - opinie o tego rodzaju materacach
W internecie możemy spotkać się z dwiema skrajnymi opiniami na temat materaca kauczukowego. Jedni uważają, że jest to bardzo dobra inwestycja, mimo wysokiej ceny, a inni twierdzą, że materace wysokoelastyczne piankowe będą zdecydowanie lepszym wyborem. Tak jak w przypadku wszystkich rodzajów materacy, tak i tutaj sprawa jest bardzo indywidualna. To, który materac sprawdzi się lepiej, zależy od bardzo wielu czynników i osobistych preferencji użytkownika.
Materac kauczukowy - cena
Za materac kauczukowy przeciętnej jakości, w rozmiarze średnio 160-180x200 cm zapłacisz od 1500zł do 2000 zł. Z kolei jeśli chcesz mieć w swojej sypialni materac kauczukowy naturalny, czyli zawierający w składzie około 30% mleczka kauczukowego, możesz spodziewać się nawet ceny między 3000 a 5000 zł.
Czy warto? Z pewnością jest to komfortowe i bezpieczne rozwiązanie, nawet dla osób, którym towarzyszy ból kręgosłupa. Materac kauczukowy często nazywany jest materacem ortopedycznym, co dodatkowo potwierdza przewagę jego pozytywnych właściwości. Jednakże wysoko- lub termoelastyczny materac z pianki poliuretanowej będzie tak samo fantastyczną propozycją, a dodatkowo pozbawiony będzie wad, które niestety możemy przypisać materacom kauczukowym.