Jeśli zastanawiasz się nad zakupem materaca, na pewno zauważyłeś już, że są bardzo różne rodzaje materacy i trudno jest się zorientować, który jest najlepszy i odpowiedni dla nas. Jaki materac wybrać, jaki materac jest najlepszy do spania? Dowiedz się, jakie są rodzaje materacy i jakie są ich wady oraz zalety?
Rodzaje materacy - czym się charakteryzują?
Rodzaje materacy rozróżniane są na podstawie konstrukcji i materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Do najbardziej popularnych należą materace bonellowe (znane również sprężynowymi), materace kieszeniowe, lateksowe, piankowe i termoelastyczne.
Jaki materac wybrać? Być może materace bonellowe (sprężynowe)?
Podstawę konstrukcji materacy bonellowych stanowią połączone ze sobą sprężyny. Ten rodzaj materacy charakteryzuje system sprężyn połączonych ze sobą drutem, który powoduje elastyczność powierzchniową tzn. stosunkowo niewielkie obciążenia wywołują nieznaczny opór sprężyn.
Zalety: duża żywotność, tani, dobry dla tęższych osób.
Wady: bardzo szybko robią się odkształcenia po osobach tęższych, jest to materac przejściowy, nie jest komfortowy przy dłuższym użytkowaniu.
Jaki materac kupić? Sprawdź również materace kieszeniowe
Ten typ materacy zbudowany jest z systemu sprężyn kieszonkowych. Każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce wykonanej z tkaniny. Takie rozwiązanie sprawia, że ugięcie jednej sprężyny nie powoduje ruchu pozostałych, tzn. że wszystkie sprężyny pracują niezależnie od siebie. Te rodzaje materacy zapewniają wysoki komfort wypoczynku we dwoje i doskonałe dopasowanie materaca do kształtu ciała osób na nim śpiących.
Zalety: elastyczność punktowa, właściwości rehabilitacyjne, brak odgłosu uginających się sprężyn, przewiewny.
Wady: słaba trwałość kieszonek, sprężyny łatwo się deformują, kieszonki podczas skakania się rozrywają.
Kolejną grupę materacy stanowią materace piankowe. Materace piankowe charakteryzują się dosyć dużym stopniem twardości. W zależności od tego, z jakiego rodzaju pianki zostały wykonane różnią się między sobą właściwościami. Mogą być także uzupełniane np. warstwą kokosową.
Jaki materac wybrać? Czy dobre będą materace lateksowe?
Materace lateksowe wykonane są z pianki, która została wyprodukowana przy użyciu 20% naturalnego mleczka kauczukowego. Ten rodzaj materacy charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością punktową, co zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Lateks jest odporny na odkształcenia i deformacje, dlatego materace lateksowe są bardzo trwałe. Dodatkowym atutem lateksu są właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Lateks posiada porowatą budowę, która zapewnia swobodny przepływ powietrza i odprowadza nadmiar wilgoci z materaca.
Zalety: duża trwałość, bardzo dobra elastyczność punktowa, nie trzeba go odwracać, posiada właściwości rehabilitacyjne, dobra izolacja cieplna.
Wady: lateks może uczulać, lateks ma nieprzyjemny zapach, mała przewiewność, ryzyko pleśni.
Materace z pianki wysokoelastycznej
Pianka wysokoelastyczna HR zapewnia idealne podparcie dla kręgosłupa i całej sylwetki i wykazuje właściwości rehabilitacyjne. Dodatkowo pianka posiada strukturę, która zapewnia odpowiednią wentylację i przewiewność materaca, co przedłuża jego żywotność.
Zalety: antyalergiczny, bardziej przewiewny niż lateks, właściwości rehabilitacyjne, trwały.
Wady: nieprzyjemny zapach pianki.
Materac z pianki termoelastycznej
Pianka termoelastyczna VISCO zwana również pianką memory została wynaleziona w latach 70. przez naukowców z NASA i pierwotnie była wykorzystywana w lotach w kosmos. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło, zwiększając swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. W ten sposób pianka przejmuje ciepło ciała i dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając mu odpowiednie podparcie na całej powierzchni. Termoelastyczna pianka Visco często jest stosowana w profilaktyce przeciwodleżynowej i w problemach z krążeniem. Materiał ten jest również w pełni antyalergiczny. Obecnie jest to najlepsza pianka stosowana w materacach.
Jaki materac wybrać? Sprawdź materace ekologiczne PlantPur
Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, zwróć uwagę na materace ekologiczne z pianki termoelastycznej PlantPurComposite. Składają się one z dwóch warstw o łącznej grubości 27 cm - pierwsza to baza materaca, wykonana z zalanych sprężyn pianką poliuretanową, połączonych ekologiczną pianką. Baza ta pełni funkcję elementu nośnego i jest wykonana bez użycia toksycznych klei i rozpuszczalników. Druga warstwa składa się z doszytego zamkiem błyskawicznym, ściągalnego materaca nawierzchniowego z możliwością konfiguracji, wykonanego z połączenia dwóch ekologicznych pianek o łącznej grubości 5 cm. Warstwa ta pozwala na obracanie pianek według preferencji komfortowych. Zadajesz sobie pytanie jaki materac kupić, aby zapewnić sobie maksimum wygody? Dowiedz się więcej o naszych materacach rehabilitacyjnych!
Wkłady materacy
Rodzaje materacy to nie wszystko, o czym powinieneś wiedzieć. Materace mogą być również uzupełniane wkładami, które znajdują się w ich wnętrzu i najczęściej są umieszczone pomiędzy warstwami pianek. Do najbardziej popularnych tego typu wkładów należą:
Mata kokosowa
Naturalny materiał wykonany ze skorupy orzecha kokosowego. Jest on odpowiedzialny za nadanie odpowiedniego stopnia twardości materacowi oraz nadaje trwałości całej konstrukcji. Materace z wkładem kokosowym mogą jednak wydawać się bardzo twarde, dlatego nie dla każdego będą wygodne. Dużą wadą mat kokosowych jest możliwość wystąpienia pleśni.
Wełna owcza
Naturalny materiał, który posiada właściwości termoregulacyjne. Jest stosowana w materacach i ma ogrzewać podczas chłodnych nocy. Owcza wełna posiada także właściwości antyalergiczne i przeciwreumatyczne.
Hydrożel
Jest to materiał, który posiada właściwości termoregulujące. Materac z warstwą hydrożelu będzie dobry dla osób, które mają problemy z przegrzewaniem się i potliwością podczas snu. Obniża on temperaturę ciała o około 3 stopnie, daje uczucie świeżości i orzeźwienia.
Owata
Jest to miękka i ciepła włóknina wykonana z poliestru. Nadaje, optycznej puszystości oraz limituje przepływ powietrza do rdzenia materaca. Bardzo często stosowana jako „podbitka” do materiałów o niskiej gęstości. Nadaje ona pokrowcowi materaca optyczną puszystość oraz artyficjalnie zwiększa grubość materaca.
Jaki materac kupić, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen?
Znasz już różne rodzaje materacy i wiesz, jakimi zaletami oraz wadami się wyróżniają. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, na pewno wiedza ta pomoże Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru przed zakupem. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki materac kupić, skontaktuj się z naszym doradcą - pomoże on znaleźć odpowiedź na wszystkie Twoje pytania oraz rozwiać wątpliwości. Rodzaje materacy to pewnie nie jedyny dylemat, jaki pojawi się przed zakupem, ale gwarantujemy, że znajdziemy rozwiązanie idealne dla Ciebie.