Materac grubość 40 cm? Czy jest taka potrzeba?

Materac

Jesienne Rabaty na Wszystkie Modele

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-15%

z kodami rabatowymi

-15% Sprawdź
Materac grubość 40 cm? Czy jest taka potrzeba?

Wybierając materac, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele jego cech. Zdecydowanie warto zainteresować się nie tylko tym, jakie są właściwości danego modelu, który mamy na oku, ale także sprawdzić jego wymiary. I mamy tutaj na myśli nie tylko te klasyczne wymiary, czyli szerokość i długość, które wybieramy w pierwszej kolejności, ale także wysokość, czy raczej grubość materaca. Okazuje się, że ma ona spore znaczenie dla naszej wygody. Zdarza się, że padają pytania o materac grubości 40 cm. Czy taka grubość jest potrzebna?

Jest sporo prawdy w założeniu, że im większa grubość materaca, tym lepszej jakości jest to model. O tym, jaka jest optymalna wysokość materaca pisaliśmy w tym artykule. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaka grubość materaca będzie odpowiednia dla Ciebie, w powyższym artykule na pewno znajdziesz wiele praktycznych podpowiedzi.

Cienkie materace z sieciówek, czyli takie o grubości 16-19 cm, nie będą najwygodniejszą propozycją dla osoby dorosłej. Jeśli ktokolwiek miałby ocenić je jako odpowiednie do spania, to raczej bardzo lekkie osoby, np. dzieci. Osoba powyżej 60 kg powinna posiadać w swojej sypialni materac o grubości minimum 19 cm. Im cięższa osoba, tym twardszy materac powinna wybrać, aby zagwarantować swojemu kręgosłupowi lepsze podparcie. Im twardszy materac, tym większa jego grubość.

Nie bez znaczenia jest także budowa materaca. Zwykle całkowita grubość materaca zależna jest od konfiguracji różnych warstw pianek wewnątrz niego. Materace do spania o różnych stopniach twardości będą różniły się grubością poszczególnych warstw wewnętrznych. Zastanawiając się zatem nad tym, jaka grubość materaca będzie najlepsza dla Ciebie, sugeruj się także jego twardością - te dwie właściwości powinny być dla Ciebie wystarczającym wyznacznikiem.

materac o grubości 40 cm

Grubość materaca 40 cm - czy to możliwe?

Skoro najpopularniejsze grubości materacy na rynku to między 20 a 25 cm, to czy materac o grubości 40 cm jest w ogóle możliwy do zakupu? Czasem wybrany producent materacy jest w stanie przygotować niestandardowy wymiar materaca na zamówienie. Czy jednak jest taka potrzeba? Uspokajamy - zupełnie nie. Już materac o grubości 25-27 cm jest bardzo wygodnym materacem dla osoby dorosłej, nawet ważącej powyżej 90 kg. Tutaj największe znaczenie i wpływ na wygodę będzie mieć twardość materaca. Zatem dla osoby 90 kg i więcej świetnym materacem będzie już gruby materac na 27 cm o twardości H4/H5.

Bardzo wysoki materac często kojarzy nam się z luksusem, ponieważ wysokie łóżka pojawiają się np. w pięciogwiazdkowych hotelach, gdzie dodatkowo spotykamy najlepsze materace. Podczas wakacji w hotelu najczęściej świetnie się wysypiamy i długo wspominamy ten beztroski wypoczynek, a później chcemy uzyskać taki sam efekt we własnym domu. Warto jednak wspomnieć, że w hotelach wrażenie wysokiego materaca jest złudne, ponieważ mamy do czynienia tak naprawdę z wysokim łóżkiem. Dodatkowo na klasycznym materacu bardzo często położony jest materac nawierzchniowy o grubości 5 cm, który ten efekt jeszcze potęguje. Zatem wcale nie jest to materac o grubości 40 cm, tak jak myślą niektórzy goście. 

materac 40 cm grubości

Materac o grubości 40 cm - dlaczego nie warto?

Pamiętajmy, że materac musi oddychać i zapewnić powietrzu oraz wilgoci pełną cyrkulację. Im grubszy materac, tym trudniejsze to zadanie. Materac o grubości 40 cm niemal blokowałby przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci, przez co byłby niehigienicznym wyborem. Już po roku prawdopodobnie nie zachęcałby do położenia się na nim.

Co prawda dawniej często można było spotkać materace o grubości 35-40 cm. Nazywano je materacami amerykańskimi lub kontynentalnymi. Zwykle były to materace sprężynowe, bardzo ciężkie, które należało co jakiś czas obracać. Każda ze stron była zbudowana z innego rodzaju sprężyn. Dziś nie produkuje się takich materacy, ponieważ były bardzo niewygodne w użytkowaniu i szybko traciły swoją jakość. Współczesne, niezwykle zaawansowane technologie pozwalają nam tworzyć zdecydowanie wygodniejsze materace, przy znacznie mniejszej grubości, np. 22-27 cm. 

Jeśli zatem marzy Ci się wysoki materac, bo kojarzy Ci się z wygodą i po prostu elegancko się prezentuje, uzyskasz taki sam efekt, kupując wysokie łóżko, a dodatkowo dobierając do klasycznego materaca materac nawierzchniowy. W PlantPur niezwykle wygodny materac Natural ma 23 cm wysokości, a dodatkowo nakładając na niego materac nawierzchniowy o grubości 5 cm zyskasz materac wysoki na 28 cm. To komplet, który zapewni Ci jeszcze większą wygodę, niż materace hotelowe. Pokrowiec z materaca Natural możesz w każdej chwili wyprać w pralce, tak samo jak materac nawierzchniowy. Warstwy możesz też w bardzo łatwy sposób rozdzielić i przewietrzyć. To zdecydowanie bardziej rozsądny wybór, jeśli marzy Ci się wysoki materac.  

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.