Jaki rozmiar materaca do sypialni? Jakie wymiary ma wygodny materac?

Materac
Jaki rozmiar materaca do sypialni? Jakie wymiary ma wygodny materac?

Kupujesz materac do spania i nie wiesz jaki rozmiar wybrać? Wiele osób staje przed tym dylematem. Tymczasem obliczenie optymalnego wymiaru powierzchni do spania nie jest takie trudne. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jaka szerokość i długość materaca jest dla Ciebie odpowiednia.

Nie ma wątpliwości, że szerokość materac do spania ma wpływ na komfort w czasie snu. Co nie oznacza, że wszyscy potrzebujemy po 90 cm powierzchni, żeby się wyspać. Jeśli więc wchodząc do sklepu, tęsknym wzrokiem patrzysz na materac o wymiarach 180 × 200 cm i myślisz. że na innym się nie wyśpisz. Zostań z nami i koniecznie sprawdź, ile miejsca do spania rzeczywiście potrzebujesz.

 

 

Moja sypialnia jest za ciasna na wygodne łóżko. Czy aby na pewno?

Większość osób żyje w przeświadczeniu, że tylko najszersze materace są wygodne do spania. Jednak nie zawsze tak jest. Osoby, które mają przestronną sypialnię, najczęściej decydują się na najszersze łóżka tapicerowane, takie, do których pasuje materac 180 × 200, a nawet 200 × 200, lub dwa materace po 90 × 200 cm. W większości przypadków już po kilku nocach okazuje się, wykorzystują one trochę więcej niż połowę swojej części łóżka. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że śpiąc na komfortowym piankowym materacu, nie kręcą się w nocy, ponieważ nie szukają wygodnej pozycji w czasie snu. Po drugie dlatego, że materac dopasowujemy do rozmiarów swojej sylwetki podobnie jak ubrania i buty.

Z tego też powodu większość osób, które szuka łóżka do sypialni, kupuje modele zbyt szerokie, nawet jeśli oznacza, to rezygnację z dodatkowej szafy, komody lub innego sprzętu. Zanim popełnisz ten błąd, sprawdź jakiej szerokości materac, będzie dla Ciebie komfortowy.

Wygodne-łóżko-łóżko-tapicerowane-biszkopty

Jakiego rozmiaru materaca potrzebuję?

Takiego, który jest do Ciebie dopasowany, czyli nie za wąskiego i nie za szerokiego, tylko w sam raz. A jak taki znaleźć? Już spieszymy z pomocą. Do swojego wzrostu dodaj 10 cm, w ten sposób obliczysz optymalną długość materaca. Szerokość dopasujesz, obliczając swoje BMI (rozpiska z wynikami poniżej).

 • I grupa — komfortowa powierzchnia do spania to 60-69 cm, zalecany materac to 120 × 200 lub dwa po 60 × 200 cm
 • II grupa - 70-79 cm, a to oznacza, że potrzebujesz materaca do sypialni 140 × 200 lub dwóch 70 × 200 cm
 • III grupa - 80-89 cm, podwójny materac powinien mieć wymiary 160 × 200, chyba że wolisz dwa po 80 × 200 cm
 • IV grupa 90 - 100 cm łóżko do spania 180 × 200 lub niestandardowe 200 × 200 cm, możesz go zamienić na dwa po 90 × 200 cm lub zamówić takie o wymiarach 100 × 200 cm 

BMI grupy

 • I grupa 18,5- niedowaga
 • II grupa 19- 24,9 – prawidłowa masa ciała
 • III grupa 25-29,9 – nadwaga, 30- 34,9- otyłość I stopnia
 • IV grupa 35- 39,9- otyłość II stopnia 

Nie tylko rozmiar ma znaczenie. Sprawdź, jak twardego materaca potrzebujesz

Nie tylko rozmiar materaca dopasowujemy do wagi ciała. Równie ważna jest jego twardość. Im większa masa ciała, tym twardszy powinien być materac. Oczywiście nie trzeba każdego testować, kładąc się na nim. Wystarczy sprawdzić informację zawartą przez producenta, którą znajdziemy w opisie sklepu internetowego z materacami. Są one oznaczone od H2 Do H4+, przy czym pierwsza wartość oznacza materac miękki. Z praktycznego punktu widzenia, wystarczy wejść na wagę, żeby sprawdzić jaki materac będzie odpowiedni. Jeśli ważysz:

 •  60 kg i mniej zdecydowanie najlepszym wyborem będzie dla Ciebie materac oznaczony symbolem H2. Jest on miękki, ale dla osób, których waga nie przekracza 60, będzie odpowiednim podparciem w czasie snu.
 • Od 60 kg do 80 kg, to waga wymagająca lepszego podparcia, dlatego też materac powinien być twardszy. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie ten z oznaczeniem H2/H3
 • 80 - 110 kg, jeśli mieścisz się w tym przedziale, rekomendowanym wyborem będzie H3/H4, mimo że w opisie znajdziecie informację, że jest to materac twardy. Pod ciężarem twojego ciała, stanie się elastyczny i komfortowy. A co najważniejsze zapewni odpowiednie podparcie w newralgicznych miejscach,
 • od 110 kg w górę należy zawsze stosować najtwardszy materac, oznaczony literą H4+. Nie należy się obawiać, że będzie on zbyt twardy, te o mniejszej twardości będą się zapadać. A to oznacza spanie w niewygodnej pozycji. 

Dwa materace o różnej twardości do jednego łóżka czy Materac Ona i On?

Jeśli kupujesz materac do sypialni dla dwojga i stajesz przed dylematem, co zrobić, jeśli ważysz połowę mniej niż twój partner lub partnerka. Warto pomyśleć nad zakupem dwóch oddzielnych pojedyńczych materacy lub materaca ona i on które posiadają różne twardości. Każdy z nich ma taką samą wysokość, różnią się tylko odpornością na ciężar. Materac Ona i On wyróżnia możliwość dopasowania 2 twardości w jednym dużym materacu. Materac Plantur Composite dzięku przyszytemu zamkiem błyskawicznym materacowi nawierzchniowemu posiada możliwość stworzenia materac ONA i ON. Materac Ona i On specjalnie dopasujemy do strony dla par o znacznych różnicach wagowych. 

Dwa-materace-o-różnej-twardości-do-jednego-łóżka-czy-Materac-Ona-i-On_

Jeden szeroki czy dwa oddzielnie materace do spania? Co wybrać?

To zależy od tego, jaki materac zamierzasz kupić. Jeśli wybierzesz ten z pianki termoelastycznej, nawet kiedy ty lub twój partner kręcicie się w nocy, nie będzie to mieć znaczenia. Materace z wypełnieniem z pianki Visco dopasowują się tylko do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. A to oznacza, że nawet jeśli śpisz obok osoby, która wierci się przez całą noc, twoja część łóżka nawet nie drgnie. Nie wierzysz? Wykonaj test piłeczki. Rozgrzej piłeczkę do tenisa w dłoniach, połóż na jednej części materaca. A na drugiej energicznie usiądź, potem się połóż. Na piankowym termoelastycznym materacu, piłeczka nie zmieni położenia, mimo że Ty będziesz zmieniać pozycję. Z każdego innego spadnie lub przesunie się tak daleko, jak daleko się on odkształca pod twoim ciężarem.

Szerokość materaca do spania - dostępne wymiary

 • Materace pojedyncze: 70 × 200, 80 × 200, 90 × 200 cm 100 x 200 cm, 120 x 200 cm
 • Materace podwójne: 140 × 200, 160 × 200 180 × 200, 200 × 200 cm

U producenta materacy Plantpur można kupić materace w niestandardowych wymiarach, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Nie obawiajcie się szukać, pytać, wybierać i przebierać. A jeśli kupujecie go w naszym sklepie internetowym, koniecznie wybierzcie model, który ma ofercie od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet więcej nocy na darmowe przetestowanie materaca do spania. W końcu jest to ten element sypialni, który w największym stopniu decyduje o waszym komforcie w nocy i samopoczuciu w dzień.

Jaki materac do małej sypialni? 

Wiele osób, które nie dysponują oddzielnym miejscem na sypialnię, wydziela pokój do spania z salonu lub innego pomieszczenia. Prawdą jest, że lepsza taka sypialnia niż żadna. Jednak znalezienie do niej łóżka bywa kłopotliwe. Szczególnie jeśli mowa o osobach, które potrzebują szerokiego materaca. W takiej sytuacji do wyboru są dwie możliwości albo rezygnacja z komfortowej szerokości łóżka, albo też z innego mebla np.komody lub szafy. W malutkich sypialniach z pomocą przychodzą nam łóżka z pojemnikiem na pościel. Im szersze łóżko, tym skrzynia bardziej pojemna. Wykorzystując dedykowane organizery możesz z powodzeniem zastąpić nim komody a nawet średniej wielkości szafę.

Jaki-materac-do-małej-sypialni_ łóżka-z-pojemnikiem-na-pościel

Jeśli z jakiegoś powodu decydujesz się na materac sprężynowy/bonellowy. Lepiej kup dwa pojedyncze materace. Wówczas nie będziesz się budzić za każdym razem, kiedy osoba, z którą śpisz, będzie kręcić.

Osobom ceniącym komfort i dbającym o zdrowie zdecydowanie polecamy materace z piankowym termoelastycznym wypełnieniem. Śpiąc na nich zapewniamy kręgosłupowi odpowiednie podparcie i potrzebujemy mniejszej powierzchni, żeby się wyspać. Dzieje się tak dlatego, że śpiąc na komfortowym łóżku, nie kręcimy się szukając wygodnej pozycji. A to oznacza, że możemy się nawet obudzić w tym samym miejscu i takiej pozie, w jakiej zasnęliśmy.

wróć do listy