Jaki materac dla dziecka? Jak dopasować materac do wzrostu i wagi

PlantPur,Materac

Dzień Chłopaka z PlantPur

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-15%

z kodami rabatowymi

-15% Sprawdź
Jaki materac dla dziecka? Jak dopasować materac do wzrostu i wagi

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i zdrowia naszych pociech. W kwestii doboru materaca nie warto szukać kompromisów, gdyż ciało i umysł dziecka bardzo szybko się rozwijają i rosną. A większość tych procesów zachodzi w czasie snu.

Czy wiesz, że dziecko w pierwszych latach swojego życia śpi od 11 do 14 godzin? Większość procesów rozwojowych u dzieci zachodzi właśnie podczas snu. Zapewniając dziecku komfortowy, zdrowy i dopasowany do wieku oraz potrzeb małego organizmu materac, zapewniamy maluchowi idealne warunki do rozwoju psychofizycznego. Organizm dziecka nie tylko rozwija, ale też regeneruje podczas snu. Zależność między jakością i długością snu najłatwiej jest zaobserwować u małego dziecka. Wyspany maluch jest w dobrym nastroju ładnie je, nie marudzi i szybko się uczy nowych umiejętności. Doświadczone mamy wiedzą, że niewyspane dziecko jest rozdrażnione i częściej płacze. Zapewniając dziecku komfort podczas snu, wydłużamy tak ważny dla młodego organizmu sen i wspieramy naturalne procesy, które zachodzą w organizmie naszej pociechy.

Jaki materac dla dziecka wybrać? Cechy dobrego materaca dla dziecka

Bezpieczny, zdrowy i komfortowy materac dla dziecka, to taki który zapewnia odpowiednią powierzchnię podparcia podczas snu. Jest dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, łatwy w utrzymaniu w czystości i wspiera rozwój dziecka. Dobry materac dla dziecka powinien być:

  • Materac dobrany do wzrostu, dobrze dopasowany materac do wzrostu dziecka to odpowiednia powierzchnia podparcia. Co w praktyce oznacza, że dziecko śpi w anatomicznej rekomendowanej przez ortopedów pozycji. Dziecko śpiąc na materacu dopasowanym do swojego wzrostu, ma dobrze podparty kręgosłup na całej długości, a także kark, głowę i nogi. Taka pozycja zapewnia prawidłowy rozwój całego organizmu.
  • Materac dopasowany do anatomicznego kształtu dziecka. Dobry materac powinien w czasie snu odzwierciedlać anatomiczny kształt dziecka. Najlepsze materace dla dzieci są wykonane z PlantPur HR oraz PlantPur Visco (pianka zapamiętująca). Materace z ekologiczną pianką memory sprawiają, że materac idealnie odwzorowuje kształt dziecka, dzięki czemu maluch śpi w anatomicznej pozycji. Słabej jakości lub zbyt twarde materace wymuszają pozycję ciała, co prowadzi do skrzywień kręgosłupa, a niewygodna pozycja utrudnia wypoczynek, regenerację i rozwój.
  • Łatwy do utrzymania w czystości, materace dla niemowląt są szczególnie narażone na zabrudzenia. Kupując materac do łóżeczka, warto zwrócić uwagę, czy jest wyposażony w zdejmowany pokrowiec. Jednak często wypranie samego pokrowca to za mało, zdecydowanie najlepszym wyborem są nowoczesne i praktyczne materace do łóżeczka składające się z dwóch warstw. Pierwsza to pokrowiec z probiotyczną warstwą z nitką srebra oraz Fresh, oraz drugą warstwą która jest wykonana z dedykowanej tkaniny nasączonej antybakteryjnym wyciągiem z aloesu. Top można prać tak często, jak jest to konieczne, a warstwa bazowa ma właściwości antybakteryjnie i przeciwgrzybicze. Ponadto dzięki olejom roślinnym jest wolna od roztoczy. Druga warstwa materaca do łóżeczka jest wykonana z ekologicznej pianki visco. Obie warstwy są połączone zamkiem błyskawicznym, dzięki czemu pranie i czyszczenie jest wyjątkowo proste.
  • Zapobiegający przegrzaniu, materace dla dzieci powinny zapewniać odpowiednią cyrkulację, co zapobiega przegrzaniu i poceniu się dziecka w czasie snu.
  • Hipoalergiczny materac. Antyalergiczne właściwości materaca to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli mowa o materacu do łóżeczka, w którym dziecka przez pierwsze miesiące spędza większość doby. Kupując materac dla dziecka, warto wybrać ten, który ma certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Tylko wówczas mamy pewność, że materac do spania dla dziecka jest bezpieczny.

Cechy-dobrego-materaca-dla-dziecka

Rozwój dziecka podczas snu

Naukowcy dowiedli, że rozwój neurologiczny i psychoruchowy u dziecka jest uzależniony od jakości i długości snu. Dzieci, które mają zapewniony odpowiednio długi i komfortowy sen, rozwijają się lepiej i szybciej. Na jakość i długość snu ma bezpośredni wpływ jakość materaca do spania dla dziecka. Dowiedziono również, że dzieci, które śpią na materacach z pianką visco, budzą się w lepszym, nastroju, są bardziej błyskotliwe w ciągu dnia, a także szybciej zasypiają w nocy.

Jak dopasować twardość i wielkość materaca do wagi i wzrostu dziecka?

Dobry materac to materac dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, co oznacza, że zanim nasza pociecha dorośnie przynajmniej trzy razy, warto wymienić materac, na który taki będzie spełniał aktualne potrzeby dziecka. Również w tej kwestii nie warto szukać kompromisów, gdyż materac dobieramy do wzrostu dziecka. Materac do łóżeczka o wymiarach 60x120 i 70x140 jest dedykowany dla dzieci od urodzenia do 3-4 roku życia. Taki materac jest najczęściej dwustronny i na każdym z etapów rozwoju zapewnia odpowiednią twardość i powierzchnię podparcia. Dla noworodka materac może być miękki, ponieważ pod ciężarem maluszka materac nie będzie się wgniatać, a dziecko nie będzie się zapadać. Dla niemowlaka, przedszkolaka i dziecka do 10 roku życia wybieramy materac o średniej twardości, ponieważ waga dziecka jest nadal stosunkowo niska. Nastolatki natomiast powinny spać na znacznie twardszych materacach, które nie będą się uginały pod ich ciężarem. Dla nastolatków, które ważą powyżej 50 kilogramów, rekomenduje się zakup materaca dla dorosłych oznaczony symbolem H2, natomiast dzieci, których waga jest wyższa niż 40 kg, ale niższa niż 50 powinny spać na materacu oznaczonym symbolem H1. Twardość materacy jest oznaczona symbolami od H1 do H4, dla nastolatków najczęściej stosuje się materace od H1 do H2.

Jak-dopasować-twardość-i-wielkość-materaca-do-wagi-i-wzrostu-dziecka


Materace dla dzieci - najpopularniejsze wymiary

Wielkość materaca zawsze wybieramy, stosując ten sam klucz. Materac dla dziecka powinien być dłuższy przynajmniej o 20 cm niż jego ciało. Materace dla dzieci są dostępne w różnych rozmiar ze względu na różne wymiary łóżek dziecięcych. Najpopularniejsze wymiary materacy dla dzieci:

Najpopularniejsze-wymiary-materacy-dla-dzieci

Najlepszy materac dla dziecka, czyli jaki ?

Najlepszy materac dla dziecka odwzorowuje anatomiczną budowę naszej pociechy, co oznacza, że maluch nie musi spać w wymuszonej pozycji. Na takim materacu całe ciało jest ułożone w zdrowej komfortowej naturalnej pozycji. Najlepsze materace dla dzieci są wykonane z pianki HR oraz visco, która dopasowuje się do sylwetki malucha. Ponadto wybierając materac dla dziecka, warto pamiętać o higienie. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku materacy dla dzieci są te z materacem nawierzchniowym, który jest wyposażony zdejmowany pokrowiec i antybakteryjną, grzybobójczą warstwę na powierzchni, której nie tworzą się roztocza i nie zbiera się kurz.

 

wróć do listy