Jak szybko zasnąć w dwie minuty, sprytne sposoby na zasypianie

Materac,Sen,Zdrowy kręgosłup
Jak szybko zasnąć w dwie minuty, sprytne sposoby na zasypianie

Kładziesz się zmęczony i wyczerpany po całym dniu ze świadomością, że już za kilka godzin zadzwoni budzik? Leżysz i zerkasz na zegarek, patrząc jak ucieka czas przeznaczony na odpoczynek, a sen nie nadchodzi? Zobacz, jak zasnąć w dwie minuty i wypocząć w zaledwie kilka godzin.
 
Natłok codziennych zajęć sprawia, że na sen przeznaczamy coraz mniej czasu. Kładziemy się zmęczeni zestresowani, wiedząc, że jeśli zaraz nie uśniemy, rano będziemy niewyspani. Jeśli przez cały dzień funkcjonujesz według wcześniej ustalonego harmonogramu. Dzielisz dzień z zegarkiem w ręku na czas na pracę, relaks, jedzenie. Oczekujesz od siebie, że uda Ci się również zaplanować czas na sen i pobudkę. Oczywiście w idealnym scenariuszu powinniśmy każdego dnia chodzić spać o tej samej godzinie i wstawać bez budzika. Jednak szybkie tempo życia, stres, który towarzyszy nam w ciągu dnia, a także świadomość, że na spanie mamy coraz mniej czasu sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem. Nawet jeśli należysz do osób, na które presja czasu działa motywująco. Zasypiać w taki sposób jest bardzo trudno. Z tego też powodu coraz więcej ludzi cierpi na bezsenność i problemy z zaśnięciem.

Czy możliwe jest zasypianie o określonej godzinie?

Tak, ale nie wystarczy położyć się do łóżka pięć minut przed planowanym czasem zaśnięcia. Nie będzie pomocne nerwowe zerkanie na zegarek i irytacja, że kurczy się przedział czasowy, jaki zaplanowałeś na nocny wypoczynek. Wręcz przeciwnie, kiedy się denerwujesz, ciśnienie krwi wzrasta, a twój organizm robi się bardziej aktywny. Jeśli więc chcesz szybko zasypiać o określonej godzinie, powinieneś najpierw zadbać o swój komfort fizyczny i psychiczny, a także zastosować jedną z metod, która szybko przeniesie Cię do krainy snów.

Jak zasnąć w dwie minuty, kilka kroków, które przyspieszają zasypianie

 • Zacznij od przygotowania pomieszczenia, w którym udajesz się na nocny odpoczynek. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają oddzielną sypialnię. Wówczas samo wejście do niej wieczorem, jest już sygnałem dla organizmu i naszej podświadomości, że przyszedł czas na spanie. Zdarza się, że mówimy, iż w naszej sypialni pachnie snem, co oczywiście z naukowego punktu widzenia nie jest prawdą. Jednak wieczorem, kiedy zasypiamy, towarzyszą nam różne zapachy np. płynu, w którym została wyprana pościel lub olejku eterycznego itp. Jeśli zapach ten jest niezmienny przez dłuższy czas, po przekroczeniu progu sypialni, kojarzymy go ze snem, relaksem i spokojem. 
 • W sypialni powinno nie tylko pachnieć snem, bardzo ważne jest świeże powietrze, a także, niższa temperatura niż w innych pomieszczeniach. Już na 15 - 30 minut przed położeniem się do łóżka warto przewietrzyć pokój, obniżyć temperaturę i wpuścić do niego świeże powietrze. W sezonie letnim doskonałym pomysłem jest spanie przy otwartym lub uchylonym oknie.
 • Nie bez znaczenia są warunki, w jakich śpisz, a w szczególności materac, jeśli jest wygodny, nic Cię nie uwiera i nie musisz szukać wygodnej pozycji do spania. Kiedy tylko się na nim położysz, czujesz, że wszystkie twoje mięśnie się rozluźniają, wysyłasz sygnał do mózgu, „odpoczywam, relaksuję się, jestem bezpieczny, jest mi dobrze, mogę zapomnieć o wszystkim i zasnąć. Taki efekt możesz osiągnąć tylko na materacu, który się dopasuje do twojego ciała, nigdy na odwrót. Dla osób, które muszą się „szybko wysypiać” doskonałym rozwiązaniem są materace z pianki termoelastycznej. Dopasowuje się ona do anatomicznego kształtu ciała, kładziesz się na nim, a on odwzorowuje twój kształt. Leżysz i nic Cię nie uwiera, głowa i pośladki nie zapadają się, kończyny nie drętwieją, ponieważ całe ciało ma odpowiednie podparcie. Śpisz w tak, jak chcesz. Nawet jeśli twoją ulubioną pozycję jest, tak zwane „chińskie S” materac piankowy podąży za tobą.
 • Jedz niedużą i lekkostrawną kolację. Znasz takie powiedzenie, że zdrowy człowiek je „śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”? To złota zasada, o której warto pamiętać, jeśli chcesz szybko zasypiać. Zatem co jeść na kolację? ostatni posiłek przed snem powinien być lekkostrawny i niewielki np. jedne jogurt lub 1 - 2 banany.
 • Nie oglądaj telewizji przed snem, nie czytaj w telefonie i tablecie. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia, jest odbierane przez nasz mózg jak promienie słoneczne. A na nie nasz organizm reaguje zastrzykiem energii i większą aktywnością. Zatem wpatrywanie się w telefon, telewizor, monitor komputera lub tablet w oczekiwaniu na sen, to wysyłanie do mózgu błędnych sygnałów.
 • Nie przeglądaj służbowych dokumentów, nie czytaj wciągających lub stresujących książek i artykułów,
 • Nie planuj zajęć i wydatków na kolejny dzień,
 • Już około 40 minut przed snem zrezygnuj ze światła centralnego na rzecz bocznego lub lampki nocnej.
 • Zwolnij tempo i zacznij się wprowadzać w nocny tryb.
 • Na 30 minut przed snem wybierz się na krótki spacer lub jeśli masz balkon, bez względu na porę roku, wypij na nim herbatę ( ubrany odpowiednio do pory roku), szklankę ciepłego mleka lub rumianek.
 • Weź ciepłą relaksująca kąpiel, lub długi prysznic
 • Potem połóż się w łóżku z wygodnej pozycji, jeśli nie potrafisz leżeć bezczynnie, rozwiąż krzyżówkę lub poczytaj książkę, ale taką z najniższej półki, która Cię znuży lub ukoi.
 • Warto też stosować narzędzia które pomogą w wyspaniu się. Kalkulator snu to przydatne narzędzie, które może pomóc w planowaniu optymalnego czasu snu i budzenia się, aby być bardziej wypoczętym. Poprzez wykorzystanie cykli snu, kalkulator pomaga określić najlepszy moment do zasypiania lub budzenia, aby uniknąć przerywania snu w fazie REM. Dzięki temu łatwiej jest zasnąć, a jednocześnie obudzić się wypoczętym i pełnym energii.

Jak-zasnąć-w-dwie-minuty-kilka-kroków-które-przyspieszają-zasypianie

Zasypianie w 2 minuty. Sposób na zasypianie, którego uczą się żołnierze

Nie jest tajemnicą, że wyspany masz lepszy refleks, jesteś bardziej wydajny i czujny. Dlatego każdy amerykański żołnierz przechodzi specjalne szkolenie z zasypiania w 2 minuty. Metoda ta powstała z myślą o zdrowiu, bezpieczeństwie i wydajności żołnierzy biorących udział w konfliktach zbrojnych. Polega ona na wyłączeniu wszystkich myśli i przejściu w tryb snu bez względu na hałasy, zagrożenie i bodźce zewnętrzne.

Zasypianie w 2 minuty w 5 prostych krokach

Metoda 2 minut KROK 1 Połóż się na wznak i zamknij oczy i rozluźnij całą twarz. Zacznij od rozluźnienia mięśni szczęki, potem czoła a na końcu oczu. Nie ruszaj gałkami, nie zaciskaj powiek na siłę, postaraj się o kompletne rozluźnienie nerwów i mięśni, aż poczujesz, że gałki zaczynają się zapadać. Ten etap początkowo może wydawać się trudny do zrealizowania, ale już po kilka dniach zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście sekund. Metoda 2 minut KROK II Teraz rozluźniamy kolejno kark, ramiona, ręce, tors, biodra i kończyny dolne. Optymalny czas tego etapu to około 10 sekund. Oczywiście początkowo może zająć nieco więcej czasu. Metoda 2 minut KROK III Oczyść mózg ze wszystkich myśli, co nie będzie łatwe, ponieważ jest on jak komputer, który przetwarza i analizuje dane. Twoim zadaniem jest wyłączenie tego procesu, jeśli nie potrafisz o niczym nie myśleć, bezgłośnie wydawaj raz za razem rozkaz “NIE MYŚL”, po minimum 9 powtórzeniach, powinieneś odnieść sukces. Metoda 2 minut KROK IV Wizualizacja wyobraź sobie, że śpisz w ciemnej sypialni na swoim łóżku lub na hamaku w dżungli, w której panuje zupełna ciemność. Jeśli woda koi twoje zmysły, może to być niewielka łódka, na której śpisz pośrodku jeziora, w rozgwieżdżoną noc.

Trening czyni mistrza, zasypiaj w 2 minuty

Zanim wytrenujesz tę metodę, a twoje mięśnie i mózg zaczną reagować w kilka sekund, zaśnięcie może zająć Ci kilka minut dłużej. Jednak już kilka nocy później będziesz w stanie zasnąć w 2 minuty. Jest to skuteczny sposób na zasypianie bez względu na hałasy, bodźce zewnętrze docierające do ciebie i natłok obowiązków, jakie czekają Cię o poranku. Nie wierzysz? Pomyśl w jakich warunkach zasypiają żołnierze w krajach ogarniętych wojną, o wieczornych rytuałach i wyciszeniu przed snem mogą tylko pomarzyć. A mimo to zasypiają i wypoczywają.

Poduszka do spania – czy wybór ma znaczenie przy zasypianiu?

Wybór odpowiedniej poduszki do spania może mieć istotne znaczenie dla jakości snu i łatwości zasypiania. Poduszka wpływa na komfort oraz na prawidłowe ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa podczas snu. Nieodpowiednio dobrana poduszka może powodować bóle szyi, napięcia mięśniowe oraz problemy z krążeniem. Istotne jest więc, aby wybrać taką poduszkę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb, stylu spania i preferencji.

Poduszka-do-spania-czy-wybór-ma-znaczenie-przy-zasypianiu

Poduszka do spania – Poduszka ortopedyczna z pianki visco

Ortopedyczne poduszki z pianką visco, inaczej znaną jako pianka termoelastyczna, to doskonały wybór dla osób, które szukają wsparcia i komfortu podczas snu. Pianka visco charakteryzuje się zdolnością do dopasowywania się do kształtu ciała oraz temperatury, co sprawia, że poduszka jest niezwykle wygodna i wszechstronna. Poduszki z pianką visco oferują znakomite wsparcie dla głowy, szyi i kręgosłupa, utrzymując je w optymalnym ułożeniu. Dzięki temu może zostać zredukowane ryzyko bólu szyi, karku oraz ramion. Ponadto, poduszki z pianką visco pomagają w zachowaniu prawidłowego krążenia krwi, co jest istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wybierając poduszkę z pianki visco, warto zwrócić uwagę na gęstość pianki visco oraz grubość. Wyższa gęstość pianki termoelastycznej oznacza lepsze właściwości dopasowujące się do kształtu ciała. Grubość poduszki zależy od indywidualnych preferencji oraz pozycji, w jakiej śpisz. Osoby śpiące na boku mogą potrzebować grubszą poduszkę, aby wypełnić przestrzeń między ramieniem a głową, natomiast osoby śpiące na plecach lub brzuchu mogą potrzebować cieńszej poduszki. Poduszki ortopedyczne PlantPur posiadają dwie grubości i są przeznaczone dla osób śpiących na plechach oraz na boku.  

Podsumowując, wybór odpowiedniej poduszki do spania oraz materaca termoealstycznego, może mieć znaczący wpływ na łatwość zasypiania oraz na jakość snu. Korzystając z technik zasypiania oraz dostosowując poduszkę czy materac do swoich potrzeb, możemy poprawić znacząco komfort i przyśpieszyć zasypianie.  

Poduszka-do-spania-Poduszka-ortopedyczna-z-pianki-visco

wróć do listy