Jak spać w ciąży - najzdrowsze pozycje snu dla ciebie i dziecka

Sen

Z miłości do snu! Gwarancja dostawy łóżka w Maju!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-19%

z kodami rabatowymi

-19% Sprawdź
Jak spać w ciąży - najzdrowsze pozycje snu dla ciebie i dziecka

Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się, jak spać w ciąży, aby nie zaszkodzić dziecku, a jednocześnie zapewnić sobie komfort. W internecie wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniami, że kobieta powinna spać tylko na lewym boku, co nie brzmi zbyt optymistycznie, zwłaszcza dla pań przyzwyczajonych do innych pozycji. Czy faktycznie to jedyna słuszna pozycja do snu, gdy ciążowy brzuszek urośnie? Jak spać w ciąży, aby maluch był bezpieczny, a nam po prostu było wygodnie?

Na początku mamy dla was, drogie przyszłe mamy, pozytywną wiadomość - wcale nie musicie od teraz spać bez ruchu, koniecznie układając się na lewym boku! Jest to mit, który co prawda bazuje na anatomii człowieka, ale nie ma jednoznacznych zaleceń, jakoby miała to być jedyna właściwa pozycja snu w czasie ciąży. Ta często pojawiająca się w internecie rada wynika z faktu, iż wzdłuż kręgosłupa posiadamy sprężystą aortę (po lewej stronie) oraz bardziej możliwą do uciśnięcia żyłę główną dolną (po prawej stronie). Nasz maluch, zamieszkujący brzuch, w późnych etapach ciąży może powodować delikatne zmniejszenie przepływu krwii przez wspomniane naczynia, co jednak u większości kobiet jest tak nieznaczne, że nie ma żadnego wpływu na samopoczucie i zdrowie matki oraz dziecka. 

Są jednak pewne rzeczy, o których warto pamiętać, aby spanie w ciąży było dla nas w pełni bezpieczne i wygodne. Nie tylko znalezienie wygodnej pozycji do snu w ciąży bywa problematyczne. W czasie ciąży wiele kobiet ma spore problemy z wysypianiem się z innych przyczyn, ale są jednak pewne sprawdzone sposoby na bezsenność, które z pewnością pomogą z nią walczyć. 

jak spać w ciąży gdy doskwiera bezsenność

Jak spać w ciąży - najważniejsze wskazówki, które ułatwią ci sen

Jeżeli spanie w ciąży jest dla ciebie problematyczne, spróbuj wyciszyć się i wsłuchać w swoje ciało. Zastanów się, co tak naprawdę przeszkadza ci w pełnym zrelaksowaniu się - rozmiar brzucha, ból kręgosłupa, opuchnięte nogi, problemy z oddychaniem, nieodpowiednia temperatura, a może drażni cię materiał pościeli? Czasem okazuje się, że wystarczy zmienić jedną rzecz, a zasypianie stanie się z pewnością łatwiejsze. 

Zwróć jeszcze większą uwagę niż dotychczas na to, aby dobrze wietrzyć pomieszczenie, nie przegrzewać go, ani nie wychładzać, a także zadbaj o czystość pościeli (wymieniaj ją przynajmniej raz na dwa tygodnie). Jeśli do tej pory spałaś w piżamie, być może jednak koszula nocna okaże się być wygodniejsza? Pomyśl także nad specjalną poduszką dla kobiet w ciąży, która pozwoli ci się wygodnie ułożyć na boku, wspierając ciężar twojego dużego brzuszka. Koniecznie opróżnij pęcherz przed zaśnięciem, a także odłóż telefon przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka. Dobre sposoby na bezsenność to także ciepła kąpiel, długi wieczorny spacer oraz zapach lawendy lub innych relaksujących ziół (w postaci kropelek do kominka zapachowego, nawilżacza powietrza, mgiełki do pościeli, balsamu do ciała lub klasycznej świecy). 

Bardzo często niewygodny materac odpowiada za to, że nasze ciało nie potrafi rozluźnić się, a nam trudno jest znaleźć wygodną pozycję do snu w ciąży. Jeśli spodziewasz się dziecka, a materac w twojej sypialni ma już swoje lata, jest to idealny moment na wymianę go na nowy, lepszy model. Jeśli masz taką możliwość i potrzebę, postaraj się poszukać modelu, który będzie całkowicie dopasowywał się do twojego ciała, dając kręgosłupowi idealne podparcie na każdym jego odcinku. Taki będzie z pewnością materac termoelastyczny, a jeszcze lepiej, gdy wybierzesz materac antyalergiczny. 

Spanie na brzuchu w ciąży 

Wiele kobiet, wcześniej przyzwyczajonych do spania na brzuchu, martwi się, że w czasie ciąży nie będzie mogła zasnąć. Na szczęście w pierwszym trymestrze, kiedy brzuszek jest jeszcze niemal niewidoczny, można spokojnie zasypiać na brzuchu. Natura wyposażyła nas w niezwykły mechanizm - zwykle nawet podświadomie, w czasie głębokiego snu, przybieramy taką pozycję, która jest dla nas najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna. To samo tyczy się okresu ciąży - w większości przypadków zdrowa kobieta zmieni pozycję w czasie snu, jeśli jej ciało sygnalizuje jej, że przybrana uprzednio pozycja nie jest już dla niej dobra. Wraz z upływem czasu, kiedy brzuch będzie się powiększał, prawdopodobnie sama poczujesz, że spanie na brzuchu w ciąży na tym etapie nie jest już dla ciebie odpowiednie. W drugim i trzecim trymestrze spanie na brzuchu będzie nie tylko niezdrowe, ale i niemożliwe - sama poczujesz, że kompletnie nie jesteś w stanie wygodnie ułożyć się w takiej pozycji i stopniowo przyzwyczaisz do innej.

spanie na brzuchu w ciąży

Spanie na prawym boku w ciąży

Skoro krąży opinia, że spanie na lewym boku jest najlepszą pozycją do snu dla kobiety w ciąży, to czy prawy bok również może być bezpieczny? Zasada jest taka sama, jak wyjaśnialiśmy wcześniej - póki czujesz się dobrze, jest ci wygodnie i twoje ciało nie wysyła żadnych sygnałów, jakoby obrana pozycja przeszkadzała ci, to możesz spokojnie właśnie w niej spróbować zasnąć. Jeśli spanie na prawym boku jest dla ciebie wygodne, nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej właśnie pozycji. Prawdopodobnie w końcówce ciąży zauważysz, że lewy bok jest dla ciebie wygodniejszy, ponieważ unikniesz w ten sposób zmniejszenia przepływu krwi.

Dla kobiety w ciąży, która zasypia na boku, znakomitym wyborem jest materac medyczny, który został zaprojektowany tak, by dawać znakomite podparcie całemu ciału, na każdym jego odcinku. Wtedy możesz mieć pewność, że krew w twoim organizmie oraz w łożysku przepływać będzie w 100% prawidłowo, dając tobie komfort, a dziecku bezpieczeństwo.

Spanie na plecach w ciąży

Większości kobiet, zwłaszcza w ciąży zaawansowanej lub mnogiej, spanie na plecach zupełnie nie odpowiada, powodując dość szybko złe samopoczucie - zawroty głowy, mroczki przed oczami, mdłości. Istnieją dwie grupy naukowców - jedni twierdzą, że kobieta zasypiająca na plecach w czasie ciąży i tak szybko zmieni pozycję, a inni, że nie należy w ciąży układać się na plecach do snu. 

Jak spać w ciąży, biorąc pod uwagę wszystkie te wskazówki?

Najważniejsza rada brzmi - słuchaj swojego ciała. Najzdrowsze dla rozwoju dziecka jest częste zmienianie pozycji i układanie się w taki sposób, w jaki ciało matki to podpowiada. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do bezpieczeństwa twojego snu podczas ciąży, przedyskutuj ten temat ze swoim lekarzem. Zwłaszcza, jeśli masz jakiekolwiek problemy z kręgosłupem - być może lekarz zasugeruje ci materac rehabilitacyjny do spania, który zapewni ci jeszcze większy komfort, podparcie dla pleców i bezpieczeństwo.

wróć do listy