Zastanawiasz się jak dbać o łóżko tapicerowane, żeby wyglądało jak pięknie przez długie lata? Czy wiesz, że dbałość o nie zaczyna się już w chwili ustawienia go w sypialni? Zobacz, jak nie powinno się go ustawiać, jakimi środkami możesz je bezpiecznie czyścić i co sprawi, że nawet po wielu latach będzie wyglądało jak nowe. Sprawdzone sposoby na czyszczenie tapicerowanego łóżka i pikowanego zagłówka.
Jak dbać o łóżko tapicerowane? Tego nie rób z tapicerką łóżka
Jak już wspomnieliśmy dbałość o łóżko z tapicerką, zaczyna się od jego prawidłowego ustawienia. Czy wiesz, że nie powinno ono stykać się ze ścianą? Przylegające do muru nie będzie oddychać, podobnie jak ściana. Już w pierwszym sezonie zimowym staną się one wilgotne. Kolejna kwestia to ustawienie go tuż przy kaloryferze, który zimą jest gorący i może przygrzać tapicerkę, potem będzie ona wyglądała jak po kontakcie z żelazkiem. Tkaniny tapicerskie w większości są odporne na promienie UV, ale łóżko ustawione tuż pod oknem, eksponowane przez wiele lat na promienie słoneczne może wyblaknąć. Kolejną ważną kwestią jest utrzymanie łóżka w czystości oraz bezpiecznie spieranie ewentualnych plan z tapicerki, o czym, przeczytasz poniżej.
Metody czyszczenia łóżka tapicerowanego, rodzaj czyszczenia szybka reakcja?
Poniższa tabela przedstawia różne metody czyszczenia materaca, zalecane środki czyszczące oraz dodatkowe informacje dla każdego rodzaju zabrudzenia. W dalszej części artykułu dowiesz się dokładnie Jak dbać o łóżko tapicerowane? Jak czyścić tapicerkę łóżka do sypialni?
Rodzaj zabrudzenia |
Metoda czyszczenia |
Środek czyszczący |
Dodatkowe informacje |
Roztocza Kurzu Domowego |
Odkurzanie |
Odkurzacz z dedykowaną końcówką |
Czyszczenie jak inne powierzchnie w sypialni, pranie materaca lub materaca nawierzchniowego |
Zabrudzenia ogólne |
Czyszczenie na sucho |
Soda oczyszczona |
Wetrzeć sodę, pozostawić na 30 minut, odkurzyć |
Brzydkie zapachy |
Absorbowanie zapachu |
Soda oczyszczona + kawa sypana |
Rozsyp sodę, postawić kawę pod łóżkiem, odkurzyć sodę po kilku godzinach, wymienić kawę na nową |
Odświeżenie tapicerki oraz czyszczenie materaca |
Para wodna |
Szczotka parowa, wilgotna gąbka z sodą lub mop parowy |
Wykonywać w słoneczny dzień, wietrzyć sypialnię po zabiegu |
Plamy z krwi |
Czyszczenie na mokro kostką LODU |
Lód, woda, mydło w płynie |
Stosować kostki lodu, pracować na powierzchni plamy, nie rozcierać |
Plamy z czerwonego wina |
Czyszczenie na sucho |
Ryż, sól kuchenna, soda oczyszczona, flanelowa szmatka |
Posypać sól na mokrą plamę, użyć ryżu, sodę oczyszczoną z wodą, czyścić pianą z płynu do naczyń |
Plamy z gumy do żucia/plasteliny |
Czyszczenie na zimno |
Kostki lodu, lakier do włosów |
Zamrozić gumę/plastelinę, usunąć większe kawałki, resztę ściągnąć delikatną szczoteczką |
Plamy z atramentu/tuszu |
Czyszczenie chemiczne |
Perfumy, woda utleniona, amoniak, aceton |
Sprawdzić na próbniku tkaniny, spryskać perfumami, użyć wacika kosmetycznego, ugnieść plamę |
Jak często odkurzać łóżko tapicerowane?
Tak często, jak wycierasz kurze w sypialni i tak często, jak odkurzacz podłogę. Wprawdzie porządne grubo tkane tapicerki jak recyklingowana, hydrofobowa tkanina TASOS w standardzie dostępna we wszystkich łóżkach z pojemnikiem na pościel Plantpur nie przepuszczają kurzu do wypełnienia, ale on nadal na nich osiada. Jednak kurz, jak i wszystkie zanieczyszczenia w równy stopniu osiadają na łóżku jak na innych powierzchniach. Wyznacznikiem, że trzeba odkurzyć łóżko, jest widoczna warstwa pyłu na innych meblach i podłodze. Nawet jeśli go nie widać co często zdarza się na plecionych tkaninach, znajduje się go tyle samo co na komodzie czy parapecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gramatury tkanin lub jaka tkanina obiciowa najlepsza zapraszamy do czytania naszego bloga.
Tak bezpiecznie odkurzysz łóżko:
Dedykowana końcówka. Do odkurzania łóżka zawsze używaj oddzielnej szczotki, większość nowoczesnych odkurzaczy ma dedykowaną końcówkę. Nie odkurzaj pod włos. Ponadto są takie tkaniny, w zasadzie większość welurowych poza TASOS, których nie należy odkurzać pod włos. Zmniejsz moc odkurzacza. Kolejna kwestia to moc odkurzacza, którą należy zmniejszyć w przypadku tapicerek mniej odpornych na rozciąganie i przesuwanie nici. Nie trzyj, tylko dokładaj. Odkurzając tapicerkę łóżka, nie rób tego tak jak podczas czyszczenia dywanu. Szczotkę dokładamy, nie przesuwamy. Słabsze tkaniny, w zasadzie większość oprócz bardzo nowoczesnej TASOS mogą w ten sposób ulec zniszczeniu. Warto zaznaczyć, że większość z nich jest odporna na konkretną ilość cykli tarcia, potem przecierają się i dziurawią, a w najlepszym wypadku tracą ładny wygląd. Jak wyczyścić na sucho łóżko tapicerowane? Soda oczyszczona niczym pralnia chemiczna Jeśli twoje tapicerowane łóżko wymaga czyszczenia, nie mocz go, jest łatwiejszy sposób, który przynosi spektakularne efekty. Rozsyp na całej jego powierzchni sodę oczyszczoną. Suchą czystą szmatką lub gąbką wetrzyj sodę w tapicerkę i pozostaw na 30 minut. Potem odkurzaczem zdejmij sodę, wraz z nią pozbędziesz się nie tylko zabrudzeń, ale też wszystkich bakterii, wirusów i alergenów.
Co zrobić, kiedy tapicerowane łóżko zaczęło brzydko pachnieć? Tak pozbędziesz się niechcianego zapachu?
Jedni palą w łóżku, inni piją w nim kawę lub wino, a jeszcze inni uwielbiają jeść w łóżku. W niektórych domach dzieci śpią z rodzicami, a kiedy są małe, zdarzają im się małe wypadki ????. A jeśli masz w domu psa lub kota, pewnie nie raz z nim spałeś. To wszystko powoduje, że łóżko może zacząć brzydko pachnieć. Nie jest to jednak koniec świata, ponieważ pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z tapicerki nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zacznij od porządnego odkurzenia jej. Potem rozsyp na tapicerowanych elementach łóżka sodę oczyszczoną, następnie wysyp na podatek lub miseczkę około 100 g kawy sypanej. Wstaw ją pod łóżko, sodę wetrzyj w tapicerkę i pozostaw na kilka godzin. Potem dokładnie odkurz sodę, a kawę wymień na nową i pozostaw na kilka dni. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich niechcianych zapachów, nie tylko z łóżka, ale z całej sypialni.
Jak odświeżyć tapicerkę łóżka? Para wodna niczym magiczna różdżka
Doskonałym sposobem na odświeżenie tapicerki łóżka jest potraktowanie jej parą wodną. Jeśli masz w domu szczotkę parową lub mopa parowego, zamontuj dedykowaną końcówkę i wypatruj tapicerkę. Odświeżania łóżka parą najlepiej jest wykonywać w słoneczny dzień zaraz po wstaniu z łóżka. Po pierwsze dlatego, że w pomieszczeniu szybko zrobi się duża wilgotność. Po drugie dlatego, że tapicerka po takim zabiegu będzie wilgotna. Konieczne więc będzie wietrzenie sypialni i wyschnięcie łóżka. Para wodna eliminuje alergeny, zabija roztocza, zabija bakterie i wirusy oraz brzydkie zapachy. Takie czyszczenia łóżka warto wykonywać po każdej chorobie oraz dwa razy do roku. Po uprzednim wyczyszczeniu sodą oczyszczoną i dokładnym odkurzeniu.
Jak bezpiecznie sprać plamy z łóżka tapicerowanego? Stosuj produkty spożywcze zamiast drażniącej chemii.
Plamy na tapicerkach to prawdziwa zmora, a te pojawiają się jak grzyby po deszczu, jeśli w naszym łóżku goszczą dzieci. Można zastosować jeden z gotowych produktów, jednak najczęściej zawierają one substancje chemiczne, które mogą wywoływać podrażnienia i alergie od kontaktowych skórnych po oddechowych. Z tego też powodu bardzo dużą popularnością cieszą się domowe sposoby czyszczenia tapicerek.
Jak wywabić plamy z krwi na tapicerce? Chcesz wyczyścić krew, musisz ją ożywić
Krew jest całkowicie spieralna, pod warunkiem, że jest świeża, dlatego najlepiej jest ją czyścić, kiedy plama jest jeszcze mokra. Niestety zdarza się i tak, że kiedy zobaczymy ją na swoim łóżku, jest ona już brązowa i zaschnięta. Nie wpadajcie w panikę! Wystarczy ją ożywić kostkami lodu, a potem sprać chłodną wodą i mydłem w płynie. Nigdy jednak nie rozbierajcie plamy, a pracujecie tylko i wyłącznie na jej powierzchni. Idealną metodą jest zawinięcie w czystą ściereczkę kostek lodu ułożenie jej na plamie. Kiedy ściereczka się zabarwi, owijamy w czystą kostki lodu i tak do skutku. Resztki krwi usunięcie zimną wodą z mydłem w płynie.
Jak wyczyścić plamy z czerwonego wina na tapicerce? Ryż, sól kuchenna, soda oczyszczona i flanelowa szmatka.
Pamiętaj, by za każdym razem przykładać inną ściereczkę do plamy, ponieważ ożywiona i zebrana na szóstkę krew będzie plamić łóżko w innym miejscu. Plamy z czerwonego wina najlepiej jest wywabiać, zanim one zaschną. Na mokrą plamę posyp sól kuchenną, poczekaj, aż wchłonie ona wino. Jeśli była to naprawdę duża ilość, w pierwszej kolejności rozsyp na plamę surowy ryż. Ziarenka wciągnął całą wilgoć. W razie konieczności zbierz je łyżeczką i rozsyp kolejną porcję. Najlepiej na plamę i przestrzeń wokół niej, wymieniaj go tak długo, aż ryż będzie suchy i czysty. Teraz posyp plamę solą kuchenną (drobnoziarnistą) i spryskaj ją czystą wodą. Poczekaj chwilę, potem zbierz całą sól, ale nie wcieraj jej. Na plamę nałóż roztwór sody oczyszczonej z wodą i pozostaw na 2-3 minuty, zdejmij papkę łyżeczką. Czystą papkę zaaplikuj na czystą ściereczkę i pocieraj nią palmę. Ale uwaga tylko w miejscu zabrudzenia, nie rozcieraj plamy, bo ją powiększysz. Na koniec czyścić pianą z płynu do naczyń i letniej wody. Na koniec flanelową szmatkę przykładaj do czyszczonego miejsca tak długo, aż będzie ona prawie sucha. Teraz suszarką i chłodnym strumieniem do susz łóżko.
Jak wyczyść wyczyścić gumę do żucia lub plastelinę z tapicerowanego łóżka? Kostki lodu i lakier do włosów.
Gumę do żucia i plastelinę najłatwiej jest usunąć, kiedy są suche i zimne. Dlatego w pierwszej kolejności należy je zamrozić, przykładając do nich kostki lodu. Innym sposobem jest spryskanie ich lakierem do włosów. Następnie ściągamy palcami większe kawałki, resztę silikonową szczoteczką do masażu dziąseł dla noworodków i niemowląt, którą kupisz w aptece. Jest ona na tyle delikatna, że nie uszkodzi tkaniny, zabrudzenia łatwo się do niej przyczepią.
Jak wywabić plamy z atramentu i tuszu z tapicerowanego łóżka? Perfumy, woda utleniona, amoniak, aceton
W tym wypadku konieczne jest zastosowanie domowej mikstury na bazie spirytusu lub amoniaku, pomocny może okazać się też amoniak. Jednak zanim przystąpisz do usuwania plamy, sprawdź, czy nie odbarwisz nimi tapicerki. Większość mebli ma przyczepiony niewielki skrawek materiału, na nim spróbuj czy mikstura nie niszczy tkaniny. Jeśli go nie posiadasz, test wykonaj w niewidocznym miejscu np. od spodu łóżka lub w tylnej części zagłówka. Bezbarwne perfumy spryskaj nimi plamę i przyłóż wacik kosmetyczny. Ugniataj plamę, nie trzyj, bo rozniesiesz ją na większą powierzchnię. Jeśli na wacik się zabarwi, znalazłaś sposób na wywabienie plamy. Inną możliwością jest spryskanie jej wodą utlenioną, ale ostrożnie możesz to zrobić dopiero po wykonaniu testu bezpieczeństwa. Ponownie dołóż do zwilżonej plamy wacik kosmetyczny i sprawdź, czy się zabarwi, jeśli tak to znaczy, że pozbędziesz się w ten sposób plamy. Aceton, niestety ma on bardzo intensywny nieprzyjemny zapach, ale kiedy wywabić plamę, zajmiesz się jego wonią. Po uprzednim sprawdzeniu, czy nie odbarwi tkaniny, dołóż do plamy wacik nasączony acetonem. Jeśli się zabarwi, nasącz kolejny i ponownie przyłóż do plamy, postępuj tak, aż ślad po atramencie lub tuszu zniknie. Teraz mokry ślad posyp surowym ryżem i poczekaj, aż wciągnie wilgoć. Następnie zdejmij go łyżeczką i rozsyp kolejny. Kiedy plama będzie prawie sucha, rozsyp na niej sodę oczyszczoną, kiedy zawilgnie, zdejmij i rozsyp kolejną porcję. Na koniec wysusz mokre miejsce zimnym strumieniem i ponownie rozsyp sodę oczyszczoną. Pozostaw ją na kilka godzin, aż nieprzyjemny zapach zniknie w 100%.
Nie tylko o higienę łóżka warto dbać
Czyszczenie tapicerki powinno zawsze iść w parze z czyszczeniem materaca. W higienicznym łóżku lepiej odpoczywamy. Osoby śpiące w pomieszczeniach, w których meble tapicerowane są wolne roztoczy i kurzu rzadziej chorują, nie cierpią na alergie oraz rzadziej chrapią. Jeśli chcesz spać w czysty łóżku, warto nie tylko je czyścić i odkurzać, a także wietrzyć sypialnię. Równie ważna, jak częstotliwość odświeżania łóżka jest tkanina tapicerska, te najlepszej jakości są bardzo gruba tkane, więc kurz nie przedostaje się pod nie i we wnętrzu łóżka nie mnożą się bakterie i roztocza. Przykładem takiej tapicerki jest TASOS, kolejna kwestia to materac, nawet bardzo często pranie zagłówka i tapicerowanych boczków nie będzie skuteczne, jeśli śpimy na niskiej jakości materacu, który w środku jest zawilgotniały, a w jego wnętrzu mnożą się roztocza, pleśń i grzyby. Chcesz spać w higienicznym łóżku? Czyść i odkurzaj regularnie jego tapicerkę, wymień materac na taki o właściwościach antybakteryjnych i z materacem nawierzchniowym. Topem, który łatwo się demontuje, można prać w pralce i jest tak gęsto tkany, że nie przepuszcza kurzu, a ani innych zanieczyszczeń do materaca do spania. Koniecznie sprawdź na naszej stronie jak dbać o materac do spania i który z nich będzie najodpowiedniejszy do łóżka tapicerowanego. Nie chcesz spać z roztoczami? Wybierz ten z materacem nawierzchniowym. Jesteś alergikiem, często odświeżaj łóżko parą i śpij na materacu antyalergicznym.
FAQ: Jak dbać o łóżko tapicerowane? Jak czyścić tapicerkę łóżka do sypialni?
Jakie są zasady prawidłowego ustawienia łóżka tapicerowanego?
Nie powinno ono stykać się ze ścianą ani być ustawione tuż przy kaloryferze. Unikaj także ustawiania łóżka pod oknem, aby zapobiec blaknięciu tkaniny tapicerskiej pod wpływem promieni UV.
Jak często należy odkurzać łóżko tapicerowane?
Odkurzaj łóżko tapicerowane tak często, jak wycierasz kurze w sypialni i odkurzasz podłogę.
Jak usunąć brzydki zapach z tapicerowanego łóżka?
Porządnie odkurz tapicerkę, a następnie posyp sodę oczyszczoną na tapicerowanych elementach łóżka. Wstaw pod łóżko miseczkę z kawą sypaną i pozostaw na kilka dni, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
świeżyć tapicerkę łóżka?
Użyj pary wodnej do potraktowania tapicerki łóżka. Wykonaj to zabieg w słoneczny dzień, aby łatwiej wysuszyć łóżko i zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia.
Jak bezpiecznie sprać plamy z tapicerowanego łóżka?
Stosuj produkty spożywcze, takie jak soda oczyszczona, zamiast drażniącej chemii. Wybierz odpowiednią metodę w zależności od rodzaju plamy, taką jak kostki lodu dla krwi czy sól kuchenną i sodę oczyszczoną dla czerwonego wina.
Jak usunąć gumę do żucia lub plastelinę z tapicerowanego łóżka?
Zamroź gumę do żucia lub plastelinę, używając kostek lodu owiniętych w ściereczkę, a następnie delikatnie zeskrobuj.
Jak odkurzyć łóżko tapicerowane?
Używaj dedykowanej końcówki do odkurzania tapicerki, zmniejsz moc odkurzacza i unikaj tarcia szczotką po tkaninie. Odkurzaj tapicerkę delikatnie, dokładając końcówkę szczotki, nie przesuwając jej.
Jak czyścić łóżko tapicerowane na sucho?
Rozsyp sodę oczyszczoną na tapicerce, a następnie wetrzyj ją suchą, czystą szmatką lub gąbką. Pozostaw na 30 minut, a potem odkurz tapicerkę.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z łóżka tapicerowanego?
Odkurz tapicerkę, a następnie rozsyp na niej sodę oczyszczoną. Umieść pod łóżkiem miseczkę z kawą sypaną i pozostaw na kilka godzin lub dni. Odkurz sodę i wymień kawę na nową, jeśli potrzeba.
Jak sprać plamy z łóżka tapicerowanego?
Stosuj produkty spożywcze, takie jak sól, soda oczyszczona czy ryż, zamiast drażniącej chemii. Dla plam z krwi, użyj kostek lodu, chłodnej wody i mydła w płynie. Dla plam z czerwonego wina, użyj ryżu, soli kuchennej, sody oczyszczonej i flanelowej szmatki.