Dlaczego nie mogę wstać rano i zasypiam, dlaczego się nie wysypiam?

Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Dlaczego nie mogę wstać rano i zasypiam, dlaczego się nie wysypiam?

Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz wstać rano i czemu wszędzie zasypiasz? Śpisz po 6-8 godzin na dobę, a mimo to wstajesz zmęczony i niewyspany. Towarzyszy Ci ból karku, pleców i głowy? Czujesz piasek pod powiekami? Zobacz, jakie są przyczyny niewysypiania się i jak je wykluczyć. 

Jak często zasypiasz do szkoły lub pracy i zastanawiasz się, dlaczego nie mogę wstać rano, czemu po przespanej nocy budzę się zmęczony i obolały? To problem wielu osób na całym globie. Okazuje się, że żeby wypocząć, nie wystarczy spać przez kilka godzin. Równie ważne, jak nie najważniejsze są warunki, w których śpisz oraz to, co robisz tuż przed snem. Sprawdź, dlaczego po wielu godzinach snu budzisz się zmęczony, jak w chwili, w której kładłeś się do łóżka. Dlaczego tak często tuż po przebudzeniu odczuwasz ból karku, głowy i pleców i jak sobie radzić z tymi dolegliwościami.

Dlaczego nie mogę wstać rano?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy po przespanej nocy ignoruje budzik i zasypia do pracy czy na uczelnię lub wstaje w ostatniej chwili. Okazuje się, że nie wystarczy spać, żeby się wysypiać. Przyczyn problemów ze wstawaniem może wiele od bardzo prozaicznych po bardziej złożone jak depresja. Jeśli problem z budzeniem się o właściwej godzinie jest twoją codziennością lub pojawia się bardzo często, warto zastanowić się nad jego przyczyną. Problem jest tym poważniejszy, jeśli budzik zawsze dzwoni o tej samej godzinie, a Ty śpisz rekomendowaną ilość godzin, czyli od 6- do 8 i nie możesz wstać rano.

Do najczęściej spotykanych powodów problemu ze wstawaniem zaliczamy_

Do najczęściej spotykanych powodów problemu ze wstawaniem zaliczamy:

  • Nieregularny tryb życia, czyli wstawanie codziennie o innej godzinie. Jest to problem osób pracujących w systemie zmianowym. Jeśli należysz do tego grona to warto zapoznać się z kalkulatorem snu który pomoże ci obliczyć ile należy spać aby się wyspać.  
  • Złe nawyki przed snem, czyli czytanie stresogennych treści lub oglądanie filmów, które wywołują u nas dreszczyk emocji lub negatywne uczucia. Po takim seansie lub lekturze wiele osób, zamiast zrelaksować się przed snem, analizuje go, a w nocy ma związane z nim koszmary.
  • Zbyt duża dawka emocji przed zaśnięciem może sprawić, że mózg, zamiast skupić się na regeneracji, pracuje na wysokich obrotach i przetwarza obrazy i treści, które zrobiły na nas tak duże wrażenie tuż przed snem.
  • Chodzenie spać o bardzo nietypowych porach, czyli zmiana rytmu dnia i nocy. Jeśli przeważnie kładziesz się spać o tej samej godzinie i wstajesz o jednej porze, a raz lub dwa razy w tygodniu, zamiast iść spać np. o 22 jak zawsze. Kładziesz się o 4 rano i nawet jeśli prześpisz 6 czy 8 godzin, następnego dnia będziesz mieć problem ze wstaniem.
  • Ludzki mózg bardzo szybko „programuje się” na regenerację w stałych godzinach. Nie śpiąc czasie kiedy zachodzi proces regeneracji, nie pozwalasz sobie na odpoczynek i następnego dnia nie możesz wstać.

Dlaczego budzę się obolały?

Dokucza Ci ból głowy, karku lub pleców o poranku? Każdy dzień zaczynasz od walki z bólem, który mija w ciągu dnia i pojawia się kolejnego ranka? To znak, że śpisz na niewygodnym łóżku, w wymuszonej pozycji. Organizm w nocy regeneruje wszystkie komórki, a ciało odpoczywa, pod warunkiem, że śpimy na komfortowym materacu z właściwym podparciem. Jeśli kładziesz się na twardym zużytym lub zbyt miękkim łóżku, blokujesz prawidłowy przepływ krwi, ponieważ leżysz na swoich organach nie na łóżku. Pierwszym sygnałem, że najwyższa pora na zakup materaca to drętwienie i mrowienie w kończynach w nocy. To znak, że są niedokrwione i niedotlenione. W 90% przyczyną tej dolegliwości jest źle dobrany materac i uciskanie poszczególnych części ciała. Obolały kark i głowa o poranku to znak, że śpisz w wymuszonej pozycji, w której szyja i głowa znajdują się wyżej lub niżej niż reszta ciała. Kręgosłup zostaje wygięty w nienaturalny sposób, a mięśnie karku napięte. Leżąc przez kilka godzin w taki sposób, o poranku obudzisz się ze sztywnym karkiem i bólem głowy. Brak odpowiedniego podparcia powoduje nacisk na poszczególne organy, a to oznacza, że zakłócamy prawidłowe krążenie krwi, w nocy. Wówczas organizm nie jest dotleniony w wystarczającym stopniu, wszystkie mięśnie są napięte jak podczas treningu. Po tak spędzonej nocy obudzisz się obolały i poirytowany.

Dlaczego budzę się zmęczony?

Wiele osób po przespaniu kilku nawet kilkunastu godzin budzi się zmęczona. Dzieje się tak dlatego, że są zbyt aktywni w nocy przez sen. Jak wynika ze statystyk około 50% dzieci do 10 roku życia, mówi przez sen i około 5% dorosłych. Zjawisko to nie jest groźne dla zdrowia, ale może być przyczyną niewysypiania się. Większość osób mówiących przez sen robi to tylko przez kilka minut, ale zdarzają się i tacy, którzy mówią przez całą noc. To oni budzą się rano zmęczeni i mają wrażenie, że dopiero zasnęli. Jeśli mówienie przez sen, sprawia, że w ciągu dnia jesteś zmęczony, zmień swoje nawyki:

  • ogranicz ilość bodźców i sytuacji robiących na Tobie duże wrażenie przed snem (oglądanie horrorów, kryminałów itp.)
  • Postaraj się tak zorganizować wieczór, żeby służył on wyciszeniu przed snem.
  • Ogranicz stres w ciągu dnia.
  • Spisuj wszystkie czynności w ciągu dnia, przyjęte pokarmy, napoje i leki. Często mówienie przez sen wywołują substancje, które dostarczamy do organizmu w dzień.
  • Inną możliwością jest aktywność fizyczna przed snem lub jej brak.
  • Staraj się spać rekomendowaną ilość godzin od 6 do 8 na dobę Ureguluj rytm dnia i nocy, kładąc się spać i wstając codziennie o tej samej godzinie.
  • Zwróć uwagę, w jakiej pozycji i w jakich warunkach śpisz. Wiele osób śpiących na wąskich niewygodnych, starych wysłużonych lub nieprzystosowanych do spania łóżkach odpoczywa psychicznie w nocy, ale po przebudzeniu odczuwa zmęczenie fizyczne.

Napięte mięśnie, wielokrotne poszukiwania wygodnego miejsca do spania i zasypianie w byle jakiej pozycji prowadzi do zmęczenia o poranku. Śpiąc w niekomfortowej pozycji mamy spięte mięśnie. Leżymy uciskając na nerwy i różne organy, a także blokujemy równomierny przepływ krwi. Przez większą część lub – co gorsza – całą noc nasze organy są niedotlenione, co powoduje poranne zmęczenie.

Co zrobić, żeby odpoczywać w czasie snu?

Śpij wygodnie w anatomicznej pozycji, na komfortowym materacu do spania np. materac piankowy, który przystosowuje się do anatomicznego kształtu ciała. Uporządkuj pokój, w którym udajesz się na odpoczynek Odrzucić wszystkie zmartwienia przed snem Śpij w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu Dotleń organizm przed wieczorem, Ogranicz ilość bodźców przed snem Zrezygnuj z telewizji i korzystania z internetu wieczorem Zamień ekrany i monitory na książki, krzyżówki lub rebusy w papierowej wersji, które pomogą Ci się wyciszyć i zmęczyć przed zaśnięciem. Dzięki wysiłkowi intelektualnemu zaśniesz szybciej i będziesz spać smaczniej.

Materac-piankowy-Co-zrobić-żeby-odpoczywać-w-czasie-snu_

Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez organizm

Czy wiesz, że ignorowanie sygnałów wysyłanych przez organizm takich jak ból głowy o poranku, sztywny lub obolały kark, ból pleców, drętwienie kończyn w czasie snu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych? To właśnie w taki sposób twoje ciało komunikuje się z umysłem. Jeśli mimo licznych dolegliwości przez większą część swojego życia będziesz spać na niewygodnym, zużytym materacu lub łóżku. Na kanapie, wersalce lub narożniku, które wprawdzie mają funkcję spania, ale są to meble wielofunkcyjne, na wypadek konieczności przenocowania gości. Nabawisz się wady kręgosłupa, możesz mieć problemy z bezsennością, lub nie wypoczywać w nocy. Długotrwały chroniczny brak regeneracji komórek sprawia, że szybciej się starzejemy i częściej chorujemy. Brak odpowiedniej ilości snu lub słaba jego jakość jest przyczyną braku koncentracji, małej odporności na stres, agresji u dzieci i młodzieży, depresji, a także spadku zdolności poznawczych. Nie ignoruj zmęczenia, poirytowania i dolegliwości bólowych o poranku. Zacznij spać wygodni na dobrym materacu do spania, zacznij się cieszyć każdym nowym dniem z Plantpur. 

wróć do listy