Chrapanie nie daje spać? Co zrobić, żeby nie chrapać, jak nie chrapać?

Sen,Zdrowy kręgosłup
Chrapanie nie daje spać? Co zrobić, żeby nie chrapać, jak nie chrapać?

Chrapanie bywa uciążliwe i irytujące, szczególnie jeśli mowa o chrapaniu osoby, która śpi obok nas, kiedy próbujemy zasnąć. Zdarza się, że z tego powodu niektóre pary zaczynają spać osobno lub kłócą się o poranku. Zanim więc po raz kolejny zabierzesz swoją poduszkę do salonu, zobacz, jakie są przyczyny i skuteczne sposoby na chrapanie.

Dlaczego chrapiemy?

Przyczyn chrapania jest wiele od bardzo prozaicznych po poważne schorzenia zdrowotne. Jeśli więc jedne z twoich domowników każdej nocy chrapie i nie daje innym spać, poszukaj przyczyny, zamiast na niego krzyczeć i obrażać. Wprawdzie natężenie chrapania jest naprawdę duże i można go porównać do kilku głośnych odkurzaczy lub ruchu ulicznego. A sam dźwięk przyprawia wielu z nas o gęsią skórkę, jednak najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest znalezienie przyczyny.

Pierwszą i najczęściej niedostrzeganą i bagatelizowaną jest spanie w złej pozycji. Jeśli głowa jest wyżej niż szyja i klatka piersiowa lub – co gorsza – jest nachylona do przodu, sami sobie blokujemy prawidłowy przepływ powietrza. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy głowa nam się zapada na łóżku i w rezultacie jest niżej niż reszta ciała. Również spanie z wygiętym do góry lub w dół torsem może zakłócać prawidłowe oddychanie.

Przyczyną chrapania może być alergia i katar sienny, a więc zwężona błona śluzowa nosa i krtani, a także niedrożne drogi oddechowe np. na skutek nieżytu nosa. Osoby, które mają skrzywioną przegrodę nosową lub polipy są mistrzami chrapania i to zanim jeszcze zasną. Ten nieprzyjemny dźwięk zaczyna być słyszalny już, kiedy ułożą się w pozycji leżącej i zaczynają oddychać nosem. Bezdech senny to kolejny winowajca, jednak tej przyczyny nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do niedotlenienia organizmu, a nawet śmierci. Choroby serca i układu krążenia to kolejne dolegliwości, których przyczyną jest chrapanie. Panowie po 45 roku życia to również zawodowi chrapacze, z których aż 90% „koncertuje” każdej nocy. Panie, choć ustępują im miejsca w tej niechlubnej czołówce, to dużych ich odsetek zaczyna swoją „przygodę z chrapaniem” po menopauzie. W dwóch ostatnich przypadkach winna jest mniejsza wilgotność błon śluzowych jamy ustnej, nosa i dróg oddechowych.

Dlaczego_chrapiemy

Jak znaleźć przyczynę chrapania

Zanim wygrasz z chrapaniem i znajdziesz na nie skuteczny sposób, musisz znaleźć jego przyczynę. Zacznij od przeanalizowania swojego łóżka i pozycji, w jakiej śpisz, jeśli często lub zawsze twoja głowa jest pochylona do przodu i uniesiona do góry, przyczyną będzie zbyt twardy materac i za wysoka poduszka. Jeśli głowa zapada się na materacu w dół i odchyla do tyłu to przyczyną, jest zbyt miękki materac. W obu przypadkach jesteś prawdopodobnie okazem zdrowia, pod warunkiem, że nie skrzywiłeś sobie kręgosłupa podczas takiego spania co noc.

Jeśli przez cały dzień towarzyszy Ci katar ale nie jesteś chory lub pojawia się on po wejściu do sypialni to znak, że masz alergię. Chrapiesz mimo spania na wygodnym komfortowym materacu i zaczynasz pochrapywać, kiedy tylko nabierzesz powietrza nosem. To znak, że masz niedrożny nos spowodowany roztoczami kurzu domowego, lub skrzywioną przegrodę nosową. Od pewnego czasu odczuwasz suchość w jamie ustnej i nosie, inne śluzówki również nie są tak dobrze nawilżone, jak kiedyś. Prawdopodobnie zbliża się menopauza lub andropauza.

Osoba, która z tobą śpi, zauważyła, że w nocy przestajesz na chwilę oddychać lub twój oddech jest nierówny? To znak, że trzeba odwiedzić najpierw lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do specjalisty. Jesteś tak zmęczony, że kiedy tylko przyłożysz głowę do poduszki, wpadasz w letarg i kiedy jeszcze dobrze zaśniesz, słyszysz swoje chrapanie. To jest częsta przypadłość osób, które do późnego wieczora wykonują ciężką pracę fizyczną lub pracują w miejscach mocno zapylonych. Kolejną grupą są pracownicy umysłowi, którzy często pracują do późnej nocy w domu, a potem kiedy są już bardzo zmęczeni, od razu kładą się do łóżka.

Przyczyna_chrapania

Skuteczne sposoby na chrapanie

● Nieprawidłowo ułożona głowa - Sposobów jest kilka a każdy z nich w dużym stopniu uzależniony od przyczyny nocnego chrapania. Jeśli śpisz w jednej z wymienionych wyżej pozycji, to znak, że pora wymienić materac lub zakupić specjalistyczną poduszkę ortopedyczną. Nie tłumacz się, że nie masz miejsca do przechowania, dlatego w twojej sypialni stoi wersalka, w której trzymasz różne przedmioty. W sprzedaży są piękne i komfortowe łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel z dużo większą skrzynią i lepszym dostępem do niej. Ponadto, żadna wersalka, tapczan, a nawet stary wysłużony materac nie zastąpi tego nowoczesnego. W takiej sytuacji sprawdzonym i najskuteczniejszym sposobem jest materac z pianki termoplastycznej, który przystosowuje się do kształtu ciała i dosłownie je odwzorowuje. Zapewniając jednocześnie doskonałe podparcie, dzięki czemu ani głowa, ani pośladki nie zapadają się, a powietrze swobodnie przepływa przez całe drogi oddechowe. Jeśli nie potrafisz spać bez poduszki, spraw sobie profilowaną również z pianki termoplastycznej, która dopasuje się do ciężaru i kształtu twojej głowy, sprawiając, że będzie ona w linii prostej z karkiem i resztą kręgosłupa.

● Alergia - Alergia to kolejna przyczyna chrapania, jeśli pojawia się ona, kiedy wejdziesz do sypialni lub jak tylko położysz się na łóżku. To znak, że bytujące w nim roztocza i ich odchody albo pleśń i grzyby, które znajdują się w większość łóżek, uczulają Cię. Skutecznym sposobem walki z roztoczami kurzu domowego jest materac nawierzchniowy. Według badań, ponad 40% domostw zmaga się z obecnością alergenów psa, kota, roztoczy kurzu domowego i karalucha. Dzięki ściągalnemu pokrowcowi nawierzchniowemu w materacu PlantPur Composite można bardzo łatwo wyprać zabrudzony pokrowiec i pozbyć się pasożytów.Nie zaszkodzi wizyta u alergologa, ale konieczna będzie też wymiana materaca na antyalergiczny, nasączony naturalnymi olejami i taki, który jest wyposażony w gęsto tkany materac nawierzchniowy, który można prać w pralce.

● Duże zmęczenie - Osoby zmęczone pracą fizyczną, jak i umysłową zanim pójdą spać, powinny odpocząć i rozluźnić wszystkie mięśnie. Jeśli jednak jesteś zbyt zmęczony na relaksującą kąpiel i w grę wchodzi tylko szybki prysznic. Potem połóż się na łóżku na wznak i rozluźnij wszystkie mięśnie, staraj się równo oddychać. Ale uwaga ten sposób jest skuteczny tylko, kiedy śpisz na porządnym wygodnym materacu do spania. Doskonale w tej roli sprawdzają się materace do sypialni Plantpur z pianką termoelastyczną, który dopasuje się do anatomicznego kształtu twojego ciała i dzięki któremu leżysz w anatomicznej pozycji. W ten sposób już układając się do snu, zaczynasz odpoczywać. A kiedy zaśniesz nadal twoje ciało, mięśnie, układ nerwowy, a nawet stawy nadal odpoczywają. A kiedy zaśniesz rozluźniony, twój układ oddechowy, a także szyja i głowa również będą rozluźnione, a powietrze będzie swobodnie przez nie przepływać. A to oznacza, że nie będziesz chrapać.

● Suche błony śluzowe - W każdej aptece dostępne są dedykowane krople i spraye, które nawilżają gardło i zapobiegają chrapaniu. Dodatkowo możesz w sypialni włączać nawilżacz powietrza, który nie będzie dopuszczał do jej przesuszania, nawet kiedy śpisz z otwartymi ustami. Sposoby na inne przyczyny chrapania otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, do którego zostaniesz skierowany.

Materac_nawierchniowy_roztocza_kurzu_domowego

Dbaj o komfort snu i prawidłową pozycję podczas spania, ponieważ chrapanie to tylko sygnał, który wysyła twój organizm. Wsłuchuj się w to, co chce Ci powiedzieć twoje ciało, bagatelizowanie faktu, że śpisz wygodnie, masz suche błony śluzowe, czy nawet też zasypiasz tak zmęczony, że nie możesz wypocząć to wstęp do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.


 

wróć do listy