Bezdech senny objawy, jak rozpoznać bezdech senny?

PlantPur,Materac,Sen,Zdrowy kręgosłup

Ostatni dzień - gwarancja dostawy łóżka w maju!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-19%

z kodami rabatowymi

-19% Sprawdź
Bezdech senny objawy, jak rozpoznać bezdech senny?

Bezdech senny to dolegliwość, która bardzo często jest bagatelizowana lub nierozpoznana przez wiele lat. Może on występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych i prowadzi do poważnych chorób takich jak podwyższone ciśnienie tętnicze, (POChP), czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zawał serca, niewydolność serca, udar i wiele innych. Zobacz, jakie są objawy bezdechu nocnego, jak je rozpoznać i kiedy należy wybrać się do lekarza.
 
Głośnie gardłowe chrapanie, które nie jest związane katarem przerywane absolutną ciszą, podczas której nawet nie słychać oddechu, jest powodem do niepokoju. Jeśli zaobserwowałeś ten objaw u osoby bliskiej, koniecznie zabierz ją do lekarza. Chroniczne zmęczenie i niezaplanowane drzemki w czasie oglądania telewizji lub rozmowy z kimś to kolejny symptom, który powinien skłonić Cię do konsultacji medycznej. Zobacz, czym dokładnie jest bezdech senny obturacyjny, dlaczego do niego dochodzi i jakie choroby wywołuje.

Bezdech nocny czym jest?

Bezdech nocny jest obturacyjnym bezdechem sennym, który występuje, kiedy smacznie śpisz, nawet nie podejrzewasz, że właśnie przestajesz oddychać, a twój organizm jest niedotleniony. Jest to zablokowanie przepływu powietrza z gardła do płuc. Najczęściej dochodzi do niego w gardle, przez rozluźnienie mięśni pełniących kontrolę nad górnymi drogami oddechowymi, na skutek czego opada miękkie podniebienie, oraz języczek, zwężają się górne drogi oddechowe, a powietrze nie dociera do płuc, w lub tylko w niewielkim stopniu. Następstwem opuszczenia podniebienia i języczka jest głośne gardłowe chrapanie. To wtedy dochodzi do zatrzymania powietrza na poziomie gardła i bezdechu. Może on trwać od kilku do nawet kilkunastu a w skrajnych przypadkach kilkudziesięciu sekund. W tym czasie nasz mózg jest niedotleniony. Z perspektywy osoby leżącej obok Ciebie jest to błoga chwila ciszy, ale rzeczywistości jest to dla Ciebie bardziej niebezpieczny czas, który prowadzi do wielu poważnych schorzeń.

Bezdech-nocny-czym-jest

Jak rozpoznać, że mam bezdech senny? Niekontrolowane przysypianie i ból gardła o poranku, powinny Cię zaniepokoić

Osoby dzielące z kimś łóżko, pewnie nie raz słyszą, że potwornie chrapały, że czasem przestawały tylko na chwilę i spały tak spokojnie, że nawet nie było słychać, jak oddychają. Nie było słuchać, ponieważ prawdopodobnie w tym czasie nie oddychały. I to powinien być powód do szybkiej wizyty u lekarza.

Jak jednak rozpoznać bezdech nocy, jeśli śpisz w pojedynkę? Do najczęściej zgłaszane dolegliwości, które odczuwa osoba z obturacyjnym bezdechem następnego dnia to: ból gardła o poranku, który w ciągu dnia ustępuje, wysuszone gardło (spanie z otwartymi ustami wysusza błonę śluzową w gardle), ból głowy po przebudzeniu, zmęczenie po całonocnym śnie. Zmęczenie w ciągu dnia i najbardziej charakterystyczny symptom niekontrolowane nieplanowane kilku minutowe drzemki podczas oglądania telewizji, w poczekalni, w kinie, komunikacji miejskiej, a nawet w czasie rozmowy z kimś. Po tym poznasz, że w nocy dochodzi do zablokowania przepływu powietrza, przerw w oddychaniu i niedotlenienie mózgu.

Jak-rozpoznać-że-mam-bezdech-senny

Czy bezdech nocny pamiętamy o poranku? Dlaczego nie pamiętać, że przestaje oddychać?

Bezdech nocny w praktyce to duszenie się, zatrzymanie powietrza w gardle, zaprzestanie transportowania go do płuc, co odczuwasz jako duszenie się. Jednak osoba, śpiąca najczęściej przebudza się, łapie oddech i zasypia ponownie, a rano nie pamięta, że w nocy doszło do zatrzymania oddechu. Ciekawostką jest fakt, że do takich epizodów w ciągu jednej nocy może dochodzić od kilku do kilkuset razy, a mimo to nie masz pojęcia, że w nocy przestajesz oddychać, budzisz się, łapiesz oddech i ponownie przestajesz oddychać.

Bezdech senny objawy, czyli chrapanie przerywane absolutną ciszą

Objawy bezdechu obturacyjnego mocnego dzielimy na te, które można zaobserwować w nocy i w dzień. Tych pierwszych prawdopodobnie sam nie zauważysz, ponieważ część z nich występuje w fazie głębokiego snu, drugie możesz zaobserwować samodzielnie. Jednak jak już wspomnieliśmy większości z nich, mimo że się wybudzasz, możesz nie pamiętać następnego dnia.

Nocne objawy bezdechu sennego, czyli objawy, tego możesz nie pamiętać rano

Zatem jeśli osoba, z którą dzielisz łóżko, żali się, że bardzo głośno chrapiesz, dźwięk jest nieregularny, potem następuje chwila ciszy, następnie nerwowo się wybudzasz, łapiesz oddech i ponownie zasypiasz, a sytuacja powtarza się wiele razy w ciągu jednej nocy. To ewidentny objaw bezdechu. Kolejnym, który trudno jest skojarzyć z tą dolegliwością, jest nocne oddawanie moczu, oraz nadmierna potliwość. Budzisz się w nocy zlany potem i musisz zmieniać piżamę i przykręcić kołdrę i poduszkę na drugą stronę. Niespokojny przerywany sen, kiedy budzisz się i nie wiesz z jakiego powodu. Wybudzenie i wrażenie, że szybko musisz złapać oddech, to najbardziej charakterystyczny objaw tego przed chwilą miałeś przerwę w oddychaniu.

Dzienne objawy bezdechu nocnego, możesz je zaobserwować

Ból gardła po przebudzeniu bardzo często towarzyszy osobom, które nocy uporczywie chrapały, spały z otwartymi ustami. Wynika on z podrażnienia gardła drganiem, w jakie ono wpada podczas chrapania, a także wysuszeniem śluzówki. Kolejnym charakterystycznym symptomem jest zmęczenie po przebudzeniu. Zdarza Ci się budzić bardziej zmęczonym, niż poszedłeś spać, zupełnie jakbyś przez całą noc wykonywał ciężką pracę fizyczną? No właśnie to znak, że twój organizm był niedotleniony, jego komórki się nie tylko nie regenerowały, ale musiały walczyć o przetrwanie. Poranny ból głowy, kiedy budzi się po przespanej nocy z uporczywym bólem, o znak, że w nocy byłeś niedotleniony. Suchość w ustach, jama ustna powinna być cały czas nawilżona, przyczyną jej wysuszenia jest sanie z otwartymi ustami. Chroniczne zmęczenie i drażliwość, które obserwujesz od samego rana, a także przysypianie w ciągu dnia, nad którym nie możesz zapanować.

Bezdech senny prowadzi do poważnych chorób. Nie chcesz mieć zawału, lecz bezdech nocny

Czy wiesz, że systematyczne nawet bardzo krótkie i epizodycznie niedotlenienie organizmu może prowadzić do wielu poważnych chorób. Badania przeprowadzona na pacjentach z całego świata wykazały, że:

  • Cukrzyca i ryzyko jej wystąpienia wzrasta aż o 70% u osób z bezdechem sennym w porównaniu do pacjentów, którzy bez całą noc oddychają równomiernie i dobrze dotleniają organizm.
  • Nadciśnienie tętnicze występuje u 50% osób z nadciśnieniem tętniczym, z czego u większości wystąpienie podwyższonego ciśnienia jest bezpośrednio związane z systematycznymi epizodami nocnych przerw w oddychaniu.
  • Wysokie ciśnienie tętnicze mimo leczenia farmakologicznego, występują aż u 83% pacjentów cierpiących na bezdech nocny.
  • Udar częściej występuje u osób cierpiących na bezdech senny, a jego epizody są obserwowane aż u 83% pacjentów po udarowych.
  • Zawał serca i ryzyko jego wystąpienia wzrasta u osób cierpiących na bezowocny aż kilkakrotnie.
  • Kolizje i wypadki drogowe są częściej dziełem kierowców, którzy mają bezdech senny, a samo ryzyko spowodowania wypadku drogowego wzrasta u nich aż siedmiokrotnie.
  • Leczenie bezdechu sennego u dorosłych
  • Jest kilka metod leczenia bezdechu, ale zawsze najpierw należy udać się do internisty, który po krótkim wywiadzie z pacjentem skieruje go do pulmonologa, laryngologa lub neurologa. Najczęściej leczenie jest farmakologiczne lub polega na ćwiczeniach oddechowych, bardzo rzadko natomiast kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Bezdech nocny u dzieci, zjawisko, które wywołuje panikę u rodziców

Bezdech nocny występuje również u dzieci, co słusznie bywa powodem obaw o zdrowie dziecka. Występuje on u maluchów między 3 a 6 rokiem życia i jest uważany za upośledzenia wymiany oddechowej w płucach. U większości dzieci powodem tej dolegliwości są powiększone migdałki gardłowe lub podniebienne. Rozróżniamy kilka rodzajów tych zaburzeń:

  • Centralny bezdech senny, który jest wywołany nieprawidłową komunikacją na linii ośrodki mózgowe odpowiedzialne za oddychanie i mięśnie oddechowe. Jeśli z mózgu płynie nieprawidłowy sygnał, wywołuje on nieprawidłową reakcję mięśni oddechowych i dochodzi do chwilowego zatrzymania przepływu powietrza.
  • Obturacyjny bezdech senny to najczęściej spotykana przyczyny przerw w oddychaniu u dzieci. Jego przyczyną jest zablokowanie przepływu powietrza na skutek zablokowania gardła np. najczęściej przez migdałki.
  • Mieszany bezdech senny, którego powodem są nieprawidłowe sygnały z mózgu do mięśni oddechowych i blokada gardła przez przeszkodzę, czyli migdałki.

Objawy bezdechu sennego u dzieci, czyli dlaczego dziecko, które nie ma kataru chrapie

W praktyce zaobserwowanie bezdechu u dziecka nie jest trudne, szczególnie jeśli mowa małych dzieciach, które bacznie obserwujemy w każdej możliwej chwili. Pierwszym objawem jest chrapanie, nawet wówczas, kiedy maluch nie ma kataru. Spanie z otwartymi ustami i oddychanie przez usta powinno niepokoić rodziców, ponieważ dzieci od urodzenia oddychają nosem i jest to naturalny sposób dostarczania tlenu do organizmu. Kolejny objaw wywołuje u wielu rodziców panikę, to przerwy w oddychaniu i nierówny oddech. Kiedy twoje dziecko śpi, pochrapuje i nagle następuje niczym niezmącona cisza, to czas, kiedy powietrze zostaje zatrzymane w gardle i dziecko przestaje oddychać, a za kilka sekund ponownie łapie oddech. Dla osoby obserwującej ten proces kilka sekund nieoddychania trwają wieczność i panikę. Zdarza się też, maluch nie chrapie, spokojnie oddycha i nagle następuje cisza, widzisz, że dziecko przestało oddychać. To prawdopodobnie błędnie wysyłane sygnały przez mózg, które są powodem zatrzymania oddechu. Bezdech centralny również trwa kilka maksymalnie kilkanaście sekund, ale może porządnie nastraszyć rodziców. Bez względu na przyczynę przerw w oddychaniu i ich długość należy niezwłocznie zabrać dziecko do lekarza, sprawdzić jego przyczynę i rozpocząć leczenie.

Przyczyny bezdechu u dzieci:

Mogą one być bardzo prozaiczne lub mieć podłoże zdrowotne, jednak każdorazowo zaobserwowany powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą. Do najczęściej spotykanych jego występowania u dzieci zaliczamy:

  • Otyłość,
  • Sanie w nieprawidłowej pozycji np. z głową odchyloną do tyłu, lub w tak zwanej pozycji fotelowej z głową mocno pochyloną dół, kiedy to broda dotyka klatki piersiowej. W obu przypadkach może dojść nie tylko do bezdechu, ale także do uduszenia dziecka. W tym wypadku należy zapewnić dziecku profesjonalny materac do spania i poduszkę, na której cały kręgosłup łącznie z odcinkiem szyjnym (karkiem) i głową będą leżały w linii prostej. Jeśli dziecko śpi w podróży, należy zadbać, aby fotelik był rozłożony do pozycji leżącej lub półleżącej a głowa nie opadała w dół.
  • Powiększone migdałki podniebienne lub gardłowe
  • Alergia
  • Rozszczep podniebienia
  • Nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych
  • Choroby genetyczne
  • wady wrodzone

Przyczyny-bezdechu-u-dzieci

Leczenie bezdechu sennego u dziecka

Pierwszym krokiem jest poznanie jego przyczyny, jeśli mowa o alergii, lekarz kieruje dziecko na testy, potem jest wprowadzana terapia farmakologiczna, a przed snem podanie sterydu, który poprawia drożność gardła i płuc. W przypadku powiększonych migdałków lekarz może zaproponować ich wycięcie lub obserwację, czy powiększają się nadal, czy też są bez zmian i kiedy dziecko podrośnie nie będą blokować przepływu powietrza.

Łagodzenie objaw bezdechu sennego

W jaki sposób można łagodzić objawy bezdechu sennego? W celu łagodzenia objawów bezdechu sennego, również warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie naszej sypialni. Warto mieć na uwadze produkty takie jak materac termoplastyczny i poduszka ortopedyczna z wysoko elastycznej pianki HR. Oba te produkty zapewniają optymalne podparcie ciała podczas snu, co pozwala załagodzić objawy bezdechu sennego i zapewnić komfortowy sen. 

Jaka poduszka na bezdech senny jest najlepsza?

Bardzo ważnym elementem walki ze schorzeniem bezdechu sennego jest poduszka ortopedyczna. Poduszka na bezdech senny jest jednym z najlepszych oraz najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które pozwala zapewnić właściwą pozycję głowy i szyi podczas snu. Taka poduszka jest wytworzona z specjalnych nacięć tzw. "profili" (jednego wyższego a drugiego niższego), które dają optymalne podparcie i umożliwiają utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas snu. Warto wybrać poduszkę o właściwościach ortopedycznych, która i zapewnia odpowiednie cyrkulację powietrza.

Jaka-poduszka-na-bezdech-senny-jest-najlepsza

Łagodzenie objawów bezdechu materacem termoplastycznym

Oprócz poduszki, ważne jest również odpowiednie podparcie całości ciała podczas snu. Rehabilitacyjny materac Plantpur to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na bezdech senny. Materac Composite jest materacem termoplastycznym. Zbudowany z dwóch warstw; materaca bazowego oraz materaca nawierzchniowego. W materacach Plantpur doszyty na zamek błyskawiczy materac nawierzchniowy jest wykonany z pianki termoplastycznej, która doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia właściwe podparcie. Pokrowce materacy Plantpur są wytworzone z grubo dzianych dzianiny która zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwala uniknąć nadmiernego pocenia się podczas snu. Dzięki temu, sen jest bardziej komfortowy i zdrowy, a objawy bezdechu sennego są znacznie załagodzone.

Łagodzenie-objawów-bezdechu-materacem-termoplastycznym

wróć do listy