Śniadanie do łóżka, czy powinno się jeść w łóżku?

Materac,Inspiracje do sypialni,Sen

Końcówka blackweeks! Czarne tygodnie, jasne oszczędności -20%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-20%

z kodami rabatowymi

-20% Sprawdź
Śniadanie do łóżka, czy powinno się jeść w łóżku?

Śniadanie do łóżka jest marzeniem wielu osób. W końcu któż nie chciałby się obudzić i dostać wytworne posiłek do łóżka od ukochanej osoby. Tak cudownie rozpoczęty dzień powinien pozytywnie Cię nastroić. A jednak zaraz po jego zjedzeniu, nie czujesz się najlepiej. Mimo że było lekkie, masz zgagę i jest Ci ciężko na żołądku? 

Kanapki, słodkie i słone przekąski nawet popite gorącą kawą lub herbatą są częstą przyczyną zgagi. Jeszcze większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest, kiedy jesz w łóżku w pozycji półleżącej.

Śniadanie do łóżka, czy to na pewno dobry pomysł?

Jedzenie w łóżku bez względu na porę dnia bywa zgubne i nie chodzi tu o umiejętności kulinarnej osoby, która przygotowała posiłek. Przyczyny są zupełnie inne i jest ich kilka. Po pierwsze zwróć uwagę, w jakiej pozycji spożywasz posiłki w łóżku. Nawet jeśli czujesz się jak królowa, konsumując wytworny posiłek w pozycji półleżącej, twój organizm już kilka chwil później zaczyna się buntować. Wysyła Ci różne sygnały, takie jak zgaga, ból żołądka, ból głowy, a także ociężałość całego ciała.

Dlaczego jedzenie w łóżku wywołuje zgagę refluks i inne dolegliwości?

Przyczyn może być kilka, a pierwszą z nich jest pozycja, w jakiej jesz. Jeśli leżysz na boku z nieznacznie uniesioną głową, pokarm ma utrudnioną drogę do żołądka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaraz po posiłku wystąpi u Ciebie refleks. Zacznie Ci się odbijać, treść żołądkowe zacznie wracać do gardła, a jeśli śniadanie w łóżku było obfite, możesz poczuć, że jest Ci niedobrze. Jesz w pozycji półsiedzącej? To również nie najlepszy pomysł, twój posiłek nie znajdzie się od razu w żołądku. Zanim wstaniesz lub usiądziesz porządnie, będzie zalegał w przewodzie pokarmowym. A to już najkrótsza droga do zgagi. Nie tylko ma znacznie to, w jakiej pozycji odżywiasz się w łóżku, równie ważne jest to, co jesz. Nawet jeśli posiadasz stolik do jedzenia w łóżku, wcale nie musi to oznaczać, że unikniesz zgagi. Jeśli jesz słodkie lub słone przekąski np. chipsy, słone paluszki, ciastka, czekoladki, batoniki czy ciasta z kremem i tak możesz odczuwać negatywne skutki tego posiłku. Tym bardziej że leżąc po śniadaniu w łóżku, nie strawisz go, twój organizm nie poradzi sobie ani z cukrem, ani z tłuszczem, który zjadłeś.

Jedzenie-w-łóżku-wywołuje-zgagę-refluks-i-inne-dolegliwości

Łóżko to oaza spokoju, relaksu i wypoczynku, chcesz smacznie spać? Nie jedz w nim!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jedzenie czy oglądanie telewizji w łóżku, może prowadzić do bezsenności lub trudności z zasypianiem. Podobnie jak kuchnia kojarzy nam się z jedzeniem i po przekroczeniu jej progu podświadomie szukamy smakołyków lub przekąsek, nawet jeśli nie jesteśmy głodni. W podobny sposób nasz mózg powinien reagować, na widok łóżka, które powinno wywoływać senność i spokój. Jeśli jednak oprócz wypoczynku w łóżku jesz, oglądasz telewizję lub pracujesz. Wchodząc do sypialni ani nie poczujesz się senna, ani nie pozbędziesz się też natłoku myśli, które towarzyszyły Ci w dzień. Podobnie jak organizm wysyła do Ciebie różne sygnały, np. odczuwasz głód, zmęczenie, ból czy przepracowanie. Tak Ty wysyłasz sygnały do mózgu. Są to bodźce wywołujące określoną reakcję np. widok kuchni = uczucie głodu, widok kanapy w salonie = ochota na relaks i telewizję, łóżko do spania = senność. Jedząc lub pracując w łóżku, wysyłasz do mózgu sprzeczne sygnały, dlatego, kiedy wchodzisz do sypialni, nie czujesz się zmęczony.

Jedzenie w łóżku bywa niebezpieczne

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego stół jest twardy, a krzesło ma oparcie? Bo są to meble, które zapewniają nam bezpieczne spożywanie posiłków. Na krześle siedzimy stabilnie, podobnie jak stabilny jest twój talerz i filiżanka na stole. To zapobiega wylaniu gorącej zawartości filiżanki czy talerza. Kiedy jesz w łóżku, nawet jeśli twój posiłek jest ustawiony tacy, to bardzo łatwo jest jej zawartość wylać lub wysypać. Nigdy nie wysunęła Ci się filiżanka lub kubek z dłoni? A co będzie, jeśli stanie się to w łóżku podczas picia gorącej kawy?

Jesz w łóżku za dnia? W Nocy śpisz na okruchach

Mówi się, że łóżko powinno pachnieć snem, a czym pachnie twoje łóżko? Czekoladą, jajecznicą, a może chipsami??? Jak często zdarza Ci się nakruszyć na prześcieradło i poduszkę, a w nocy wstawać, żeby się pozbyć pozostałości z niedawnej uczty? No właśnie, krusząc w łóżku, sam opóźniasz moment zaśnięcia. Każdy dyskomfort odwraca twoją uwagę od potrzeby wypoczynku, za każdym razem, kiedy coś Cię zdenerwuje lub uwiera, wzrasta twojej ciśnienie krwi i się rozbudzasz. Takie przerywane zasypianie, może skończyć się bezsenną nocą lub problemami z zasypianiem, a nawet prowadzić do zaburzeń snu. A to już problem, który potrafi skutecznie utrudnić życie, negatywnie wpływa na samopoczucie, jakość życia, a nawet stan zdrowia.

Lubisz spać z pajęczakami? Jedząc w łóżku, dokarmiasz roztocza

Roztocza mikroskopijne pajęczaki, które bardzo szybko się rozmnażają i bytują między innymi w naszych łóżkach. Odpowiednio karmione już po kilku miesiącach mogą stworzyć kilku milionową populację. Czy naprawdę chcesz z nim dzielić łóżko? Nie chcesz ich dokarmiać? Po każdym posiłku odkurzaj materac, trzep prześcieradło i pościel, a przynajmniej raz w miesiącu, pierz materac. Nie chcesz dzielić łóżka z pajęczakami, zainwestuj w materac z materacem nawierzchniowym, który można prać w pralce. Jednak nawet nowoczesny antybakteryjny i antyalergiczny top na materac nie uchroni Cię przed bakteriami, które bytują w zepsutym jedzeniu. No, chyba że będziesz go prać codziennie. W przeciwnym razie mikroskopijne resztki jedzenia i martwy naskórek, który gubisz każdej nocy, będą doskonałą pożywką dla roztoczy i różnych bakterii.

Lubisz-spać-z-pajęczakami-Jedząc-w-łóżku-dokarmiasz-roztocza

Podjadasz w nocy w łóżku? Szybciej się starzejesz!

Czy wiesz, że podjadanie w łóżku w nocy może stać się twoim nawykiem? A przecież w nocy cały organizm się regeneruje, zachodzi w nim mnóstwo procesów. Jeśli nie chcesz by zamiast odbudowy i regeneracji komórek, twoje ciało zajmowało się trawieniem, nie jedz w nocy. Brak nocnej regeneracji nie tylko prowadzi do licznych dolegliwości za dnia, a także chronicznego zmęczenia. Największym problemem jest starzenie się wszystkich organów. Włosów, skóry, paznokci, ale też serca, wątroby i mózgu.

Jaki posiłek w nocy nam nie zaszkodzi?

Jeśli budzisz się każdej nocy z uczuciem głodu lub nie potrafisz zasnąć, jeśli tuż przed udaniem się na nocny wypoczynek nie zjesz posiłku. Zadbaj o jego jakość. Wybierz taki, który będzie sprzyjał szybkiemu zasypianiu i nie zakłóci nocnych procesów zachodzących w organizmie. Na nocny posiłek wybieraj lekkostrawne produkty z dużą zawartością białka np. twaróg, jabłko, migdały, ogórki, białe mięso, jagody i jogurty najlepiej naturalne. Taka kolacja, nawet jeśli zjadasz ją tuż przed położeniem się spać lub jest drugą z kolei i ma miejsce w środku nocy, utrzymuje prawidłowy poziom cukru aż do rana.

Jaki-posiłek-w-nocy-nam-nie-zaszkodzi

Jeśli nie chcesz rezygnować ze śniadań do łóżka? Koniecznie kup materac z materacem nawierzchniowym

Materac z materacem nawierzchniowym jest przystosowany do prania w pralce. Jedz zawsze na dedykowanym stoliku do jedzenia w łóżku. Zanim postawisz na nim herbatę lub kawę, poczekaj, aż przestygnie. Zadbaj, żeby posiłek był lekkostrawny i jedz go w pozycji siedzącej. Regularnie nie rzadziej niż raz na 14 dni pierz pokrowiec na materac. W ten sposób unikniesz milionów nieproszonych gości w swoim łóżku. Stosując się do naszych porad, nie tylko miło zaczniesz poranek, zgaga, refluks i ból żołądka nie zepsują Ci reszty dnia.

materac-z-materacem-nawierzchniowym

wróć do listy