Sklep z materacami radzi - jak przygotować sypialnię do spania?

Sen

Maj z Plantpur! Rabat -14%

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-14%

z kodami rabatowymi

-14% Sprawdź
Sklep z materacami radzi - jak przygotować sypialnię do spania?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że źle sypiamy i nasz sen nie przynosi naszemu organizmowi oczekiwanego odpoczynku i regeneracji. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ popełniamy błędy podczas urządzania sypialnia. Te drobne błędy mogą mieć duży wpływ na to, jaka jest jakość naszego snu. Sklep z materacami radzi, o czym trzeba pamiętać przed położeniem się do łóżka i jakich błędów unikać.

Sklep z materacami dzieli się radami

Sklep z materacami informuje, że najbardziej popularnym błędem podczas urządzania sypialni jest złe ustawienie mebli w sypialni np. łóżko tuż obok kaloryfera. Dodatkowo często do sypialni kupujemy niewygodne materace, które sprawiają, że kręgosłup oraz szyja po całej nocy są zesztywniałe i obolałe. Brak wiedzy o tym, jaki materac będzie dla nas najlepszy sprawia, że często sobie szkodzimy. Takie niewygodne spanie szybko może doprowadzić do przewlekłych bólów pleców, a nawet chorób kręgosłupa. Materac, poduszki i kołdra są odpowiedzialne za poranne niewyspanie. Poprzez niewłaściwe ich dobranie np. zbyt miękkiego materaca kręgosłup zamiast w nocy odpocząć, tylko męczy się, a Ty rano obudzisz się z nieprzyjemnym bólem. Dlatego już na etapie urządzania sypialni należy zwrócić uwagę na najlepsze materace, a potem dobrać do nich kołdrę i poduszki oraz pościel najlepiej z oddychających materiałów – bawełny lub lnu.

Gdy mamy już dobrze urządzoną sypialnię, wybraliśmy odpowiedni materac i pościel przed snem musimy pamiętać o wykonaniu kilku prostych czynności, które powinny stać się naszymi codziennymi nawykami. 

 

Najlepsze materace nie pomogą, jeśli zapomnimy o świeżym powietrzu w sypialni

 

Jeśli nigdy nie wietrzysz sypialni tuż przed położeniem się do łóżka, koniecznie powinieneś to zmienić. Nawet najlepsze materace nie zagwarantują dobrego snu, jeżeli zapomnisz o przygotowaniu pomieszczenia do spania. Jeśli nie wymienia się powietrza w sypialni, cały kurz i roztocza krążą w powietrzu, sprawiając, że nie możemy spać, mamy problemy z oddychaniem. Świeże powietrze pozwala nam łatwiej oczyścić umysł przed snem. Spanie w pokoju pozbawionym świeżego powierza skutkuje najczęściej porannym bólem głowy. Podobne skutki ma brak odpowiedniego nawilżenia w sypialni. Suche powietrze wysusza śluzówki i utrudnia zasypianie. 

Przed położeniem się spać powinieneś zadbać również o odpowiednią temperaturę. Zbyt wysoka  sprawia, że organizm szybciej się męczy i ciężko jest mu zwolnić obroty, co jest konieczne do zdrowego i szybkiego zaśnięcia. Im temperatura ciała jest wyższa tym wyższa aktywność mózgu, im chłodniej, tym nasza aktywność jest mniejsza i jesteśmy bardziej senni. Jeżeli w Twojej sypialni jest bardzo ciepło i stale utrzymujesz temperaturę na jednym poziomie nawet, gdy kładziesz się do łóżka, wówczas mózg nie uzna, że jest to dobry czas, aby wejść w pierwszą fazę snu i bardzo długo nie będziesz mógł zasnąć. Optymalna temperatura pokoju do spania mieści się w przedziale 18–22°C, w takich warunkach na pewno szybko zaśniesz.

sklep z materacami

Sypialnia jest również szczególnym miejscem, które powinniśmy regularnie sprzątać, a przede wszystkim regularnie wymieniać pościel. Higiena w sypialni jest bardzo ważna, ponieważ podczas snu złuszcza się naskórek, którego resztki pozostają w pościeli i w pobliżu łóżka. Sklep z materacami przypomina, że tyczy się to również higieny materaca - warto zatem wybrać materac, który będzie posiadał ściągalny top nawierzchniowy.

 

Światło i telewizor w sypialni

To, jaki materac zagości w Twojej sypialni, to nie jedyny czynnik, na który musisz zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Kładąc się do łóżka gasimy wszystkie światła i zasłaniamy okna, tak aby w sypialni panowała ciemność. Im w sypialni jest ciemniej, tym lepiej, ponieważ więcej melatoniny wydziela się wówczas do organizmu. A im więcej melatoniny jest w organizmie, tym łatwiej jest zasnąć i spać głęboko przez całą noc. Jeśli w Twojej sypialni będzie za jasno, w organizmie będzie za mało melatoniny i Twój sen będzie zakłócony i niespokojny.

W miarę możliwości w sypialni starajmy się też odciąć od różnych źródeł hałasu. W ciszy śpi się najlepiej. Nie wstawiajmy do sypialni telewizora oraz radia, ich miejsce jest w salonie. Długotrwale używanie urządzeń elektronicznych przed snem takich jak smartfony, tablety i laptopy, utrudnia wyciszenia się i zapadnięcie w spokojny sen.

 

Atmosfera w pomieszczeniu, w którym śpimy

Aby zagwarantować sobie zdrowy sen, nie wystarczy zastanowić się, jaki materac nam go zapewni - trzeba zadbać również o otoczenie, a właściwie o atmosferę w sypialni. Odpowiednio stworzona tuż przed samym snem atmosfera sprawi, że organizm odpowiednio przygotuje się do snu. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć sobie przed snem odpowiednie warunki, które wprowadzą w harmonijny i spokojny nastrój. Na godzinę przed pójściem do łóżka najlepiej nie oglądać telewizji, aby nie przyzwyczajać wzroku do zbyt jaskrawego światła, które pobudza.

Przed snem można zrobić sobie odprężającą kąpiel z użyciem olejków zapachowych np. lawendy która odpręża lub zrelaksować się przy niezbyt głośnej łagodnej muzyce.

Odwiedź sklep z materacami i wybierz materac, który odmieni Twoją sypialnię oraz jakość snu.

wróć do listy