Materac na podłodze. Wszystko o łóżku... bez łóżka

Materac
Materac na podłodze. Wszystko o łóżku... bez łóżka

Kiedyś materac na podłodze leżał tylko wtedy, gdy byliśmy w trakcie przeprowadzki. Obecnie bardzo często w sypialniach i w katalogach wnętrzarskich można spotkać łóżko z samego materaca. Takie rozwiązanie na pewno jest tańsze niż zakup łóżka ze stelażem i może wyglądać bardzo designersko, ale czy to dobry pomysł? Czy materac, który leży na podłodze, może się zniszczyć?

Czy materac na podłodze to dobre rozwiązanie?

Najczęstszą przyczyną tego, że rezygnujemy w swojej sypialni z ustawienia w niej łóżka z ramą i stelażem jest niewielki metraż pomieszczenia, który uniemożliwia wstawienie dużego łóżka. Łóżko z samego materaca zajmuje tylko tyle miejsca, ile sam materac i w każdej chwili można go postawić przy ścianie, gdy chcemy mieć więcej wolnej przestrzeni. Łóżko z samego materaca wprowadza do każdego wnętrza również minimalizm i obecnie jest jednym z trendów w urządzaniu sypialni.

Gdzie ustawić łózko w sypialni?

Wybór właściwego miejsca ustawienia łóżka lub materaca jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na jakość naszego snu i samopoczucia. Warto pamiętać, że powinniśmy spać w przeznaczonym do tego miejscu, bez względu na to, czy jest to łóżko w sypialni, czy sam materac. Miejsce przeznaczone tylko do odpoczynku pozwoli zachować prawidłową higienę snu i zapewni o wiele lepszy sen. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ustawić łóżko lub materac w swojej sypialni, powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę odległość od okna oraz to, jak padają promienie słoneczne, szczególnie o wschodzie słońca. Łóżko trzeba postawić tak, by rano słońce nie zakłóciło naszego snu. Dobrym rozwiązaniem jest również takie ustawienie łóżka czy materaca na podłodze, które zapewnia do niego swobodny dostęp z przodu i po bokach.

Łóżko z samego materaca - dlaczego rezygnujemy ze stelaża i ramy łóżka?

Powodów, dlaczego w swojej sypialni mamy tylko sam materac, może być bardzo wiele. Na pewno jednym z takich powodów są względy estetyczne - leżący na podłodze materac wygląda nowocześnie i pasuje do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym czy industrialnych. Najczęściej takie rozwiązanie spotyka się w mieszkaniach młodych osób, które cenią sobie komfort i wygodę oraz minimalizm. Kolejnym powodem, mogą być względy ekonomiczne. Jeśli nie dysponujemy wystarczającym budżetem na zakup łóżka ze stelażem i materaca, dużo lepszym wyborem będzie zakup tylko dobrego materac do spania i ułożenie go na podłodze, niż ramy łóżka wraz ze stelażem oraz gorszej jakości materaca, na którym nie będziemy się wysypiać. Zrezygnowanie z łóżka pozwala również zaoszczędzić przestrzeń w sypialni, co jeszcze szczególnie ważne, gdy dysponujemy małym metrażem na urządzenie kącika do spania, a zależy nam przede wszystkim na jakości snu, którą zapewni dobry materac do spania, nawet jeśli będzie to materac na podłodze.

Co pod materac na podłogę?

Jeśli chcesz zrezygnować w swojej sypialni z łóżka i położyć materac na podłodze, ale zastanawiasz się czy to go nie zniszczy, musisz wybrać materac, który można położyć bezpośrednio na podłodze. Wiele osób pyta nas, co pod materac na podłogę sprawdzi się w funkcji ochronnej. Niestety nie każdy materac można położyć po prostu na podłodze, ponieważ nie będzie on odpowiednio wentylowany, a tym samym będzie zbierał i gromadził wilgoć, może pleśnieć i szybko przestanie nadawać się do użytkowania oraz będzie niebezpieczny dla zdrowia użytkownika. Wtedy niezależnie od tego, co pod nim położysz, higiena może nie być zachowana. Materac, który będzie leżał bezpośrednio na podłodze musi być przede wszystkim dobrze wentylowany, co przedłuży jego żywotność.

Poza tym, każdy leżący na podłodze materac należy od czasu do czasu stawiać pionowo na boku, aby dolna część, która się styka z podłożem, też miała szansę się przewietrzyć.

Najlepiej będzie, gdy materac będzie wyposażony w tym przypadku w zdejmowalny pokrowiec - taki, który możesz prać w pralce. Umożliwi Ci to dbanie o higienę materaca, który leży bezpośrednio na podłodze, a także ochroni go, przedłużając trwałość.

Jak dbać o materac, który leży na podłodze?

Materac, który leży bezpośrednio na podłodze wymaga szczególnej uwagi ze względu na to, że brudzi się dużo szybciej niż ten, który leży na stelażu. Jak utrzymać materac w czystości? Materace PlantPur bardzo łatwo jest utrzymać w higienicznej czystości, ponieważ wystarczy odpiąć materac nawierzchniowy i wyprać go w pralce. Jeśli decydujesz się na łóżko z samego materaca, zadbaj o to, żeby materac pokryty był warstwą antyalergiczną, odpychającą kurz i roztocza, dzięki temu dłużej pozostanie on czysty i bezpieczny dla Twojego zdrowia.

Łóżko z samego materaca - zalety

To właśnie od dobrze dobranego materaca zależy komfort snu i to, czy będziemy dobrze się na nim sypiać. Zdecydowanie bardziej warto jest zainwestować w dobrej jakości materac niż w drogie łóżko i stelaż.

  • Łóżko z samego materaca idealnie wpisuje się w najnowsze wnętrzarskie trendy. Sam materac można położyć na wciąż modnym i tanim łóżku z palet.
  • Brak łóżka w sypialni pozwoli zaoszczędzić bardzo dużo miejsca.
  • To od odpowiednio dobranego materaca zależy nasz komfort, więc jeśli zrezygnujesz z łóżka, będziesz mógł przeznaczyć więcej pieniędzy na wygodny, dopasowany do Twoich potrzeb materac, który zapewni przyjemny i komfortowy sen.

O czym należy pamiętać, gdy w swojej sypialni masz tylko sam materac?

  • Niezabezpieczony materac ciężko jest utrzymać w czystości z uwagi na kurz, który będzie na nim osiadał. Najlepiej jest więc wybrać model z antyalergicznym pokrowcem i szczególnie dbać o czystość w sypialni.
  • Materac bez stelaża może łatwo przesuwać się po podłodze i zmieniać swoje miejsce.
  • Nieodpowiednio wybrany model materaca pod wpływem złej wentylacji może blokować przepuszczanie powietrza, a co się z tym wiąże, po pewnym czasie może pojawić się nieprzyjemny zapach, a z czasem materac może nawet pleśnieć i być niebezpieczny dla zdrowia.

Łóżko z samego materaca, jeśli odpowiednio zadbamy o materac i czystość w sypialni, może posłużyć przez długie lata i wciąż dawać taki sam komfort snu, jak tuż po zakupie. Nie trzeba się bać położenia materaca na podłodze i rezygnacji z tradycyjnego łóżka. Wystarczy wybrać dobrej jakości materac, który można kłaść na podłodze bez ryzyka uszkodzenia go.

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądar