Łóżko z materacem w zestawie - czy warto kupić komplet?

Materac,Inspiracje do sypialni

Dzień Chłopaka z PlantPur

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-15%

z kodami rabatowymi

-15% Sprawdź
Łóżko z materacem w zestawie - czy warto kupić komplet?

Coraz więcej sklepów oferuje różne modele łóżek do sypialni z wbudowanym materacem. Czy na pewno łóżko z materacem w zestawie jest dobrym wyborem? Czy materac w takim łóżku będzie dobrej jakości i zagwarantuje komfortowy i zdrowy sen? O czym warto pamiętać, wybierając materace do spania z łóżkiem w komplecie?

Łóżko z materacem w zestawie - wszystko, co warto wiedzieć

Wybierając łóżko do sypialni częściej niż wygodą spania kierujemy się designem. Szukamy łóżka, które będzie pasować do wystroju sypialni lub będzie zaskakiwać swoim stylem, zapominając, że powinno być ono przede wszystkim dobre do spania.

Czy łóżko z wbudowanym materacem spełni swoją podstawową funkcję, czyli zapewni zdrowy i przyjemny sen?

Najczęściej producenci łóżek 2 w 1 (czyli łóżek z materacem w komplecie) przyciągają klientów wyglądem łóżka - mają one przykuwać uwagę, być stylowe i oryginalne, a drugorzędną kwestią jest czy wygodnie się na nich śpi. Łóżka z materacem w komplecie najczęściej mają słabej jakości materac, jest to zazwyczaj tani materac sprężynowy, który szybko zacznie się odkształcać, a sprężyny przebijać przez jego wierzchnią warstwę. Więc jeśli kupimy łóżko z materacem i materac się zniszczy, będziemy zmuszeni wymienić całe łóżko, co jest znacznie większym kosztem niż wymiana samego materaca, gdy ten się zużyje. Takie łóżka mogą być również źle wyprofilowane np. mogą być podwyższone w miejscu, w którym kładziemy głowę. Spanie na takim łóżku jest niekomfortowe i niebezpieczne dla zdrowia. Tylko śpiąc na prawdziwym materacu, który dopasowuje się do kształtu ciała i idealnie je podpiera zapewniamy sobie naprawdę komfortowy i regenerujący sen. Warto zainwestować w najlepsze materace, które będą dobre dla naszego zdrowia, nawet jeśli czasem poszukiwania idealnego materaca wymagają od nas więcej wysiłku.

<uploads/images/lozko-z-materacem2.jpg" alt="łóżko z materacem" width="4000" height="4000" />

Najlepsze materace a materace dołączone w komplecie do łóżka

Materac wbudowany w łóżko jest również trudny w utrzymaniu czystości. Nie możemy odpiąć od niego materaca nawierzchniowego i go wyprać w pralce lub wyprać pokrowiec, gdy się poplami lub zabrudzi. Jest to więc bardzo zły wybór zwłaszcza dla alergików, którzy szczególnie muszą pozbywać się z materaca roztoczy oraz alergenów i utrzymywać materac w czystości. Najlepsze materace pozwalają nam na czyszczenie ich zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Takie materace do spania będą z pewnością lepsze dla naszego zdrowia.

Łóżka typu tapczan, kanapa lub sofa z funkcją rozkładania są po prostu niewygodne. Skutki spania na tego typu łóżkach są bardzo szybko odczuwane. Rano budzimy się niewyspani, często z bólami pleców i kręgosłupa.

Materace do spania to nie wszystko. Jakie łózko do sypialni?

Najlepsze łóżko do sypialni to takie, które zbudowane jest z ramy łóżka, stelaża i oddzielnego materaca, który leży na stelażu. Oferta łóżek do sypialni jest bardzo szeroka. Jakie modele możemy znaleźć w popularnych sklepach z meblami?

Łóżko z  płyty z litego drewna, czyli z płyty wykonanej z jednego rodzaju drewna. Najtańsze i najmniej trwałe będzie łóżko z drzewa sosnowego, najdroższe i najtrwalsze z dębu.

Łóżko z płyty wiórowej powstaje z włókien sklejonych za pomocą żywicy, przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia. Jej jakość zależy od grubości. Popularnym, choć stosunkowo cienkim i niezbyt wytrzymałym rodzajem płyty wiórowej jest płyta OSB. Łóżka z płyty wiórowej są stosunkowe tanie.

Łóżko z płyty pilśniowej powstaje podczas procesu spilśniania, czyli formowania rozwłóknionej tkanki drzewnej, przy udziale bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury. Płyta pilśniowa jest twardsza i bardziej wytrzymała niż wiórowa. Najbardziej popularnym rodzajem płyt pilśniowych jest MDF. Łóżka z MDF-u są bardzo popularne ze względu na stosunek ceny do jakości. Takie łóżka w swojej ofercie mają najpopularniejsze sklepy z meblami: IKEA, Agata Meble, BRW, Jysk.

Łóżko ze stelażem

Wyżej wymienione sklepy oferują również duży wybór stelaży do łóżek. Jakie stelaże są najpopularniejsze?

Stelaż to jeden z istotniejszych elementów łóżka, który często trzeba dokupić oddzielnie do ramy właściwej. Stelaże wykonuje się ze specjalnych, drewnianych, lekko uwypuklonych listewek połączonych taśmą. Produkuje się je przede wszystkim z: drewna sosnowego, brzozowego lub bukowego. Z sosny produkowane się najtańsze modele rozwijane, niesprężyste, montowane w najprostszy sposób, czyli kładzione na ramie łóżka. Stelaże sosnowe są też niestety podatne na odkształcenia, co szybko pogarsza jakość snu. Najlepsze są stelaże bukowe, które charakteryzują się sprężystością, reagują na pracę materaca. Takie stelaże są idealne do materacy do spania z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.

Łóżka ze stelażem są najlepszym wyborem, gdy do łóżka zamierzamy dokupić oddzielny materac do spania. Stelaż, który nie jest zabudowany, wentyluje materac, dobrze go podtrzymuje i razem z nim pracuje, reagując na nacisk i obciążenie.

Jaki rozmiar łózka wybrać?

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia rozmiaru łóżka. Przed wyborem łóżka trzeba dokładnie wymierzyć przestrzeń na jakiej będzie ono stać, biorąc pod uwagę: miejsce na swobodne przejście po obu stronach łóżka, odchylenie zagłówka czy wysuwaną szufladę. Najlepiej jest kupować łóżka w standardowych wymiarach, bo łatwiej jest kupić do nich materac i komplet pasującej pościeli.

Łóżka pojedyncze standardowo dostępne są w wymiarach: 90 x 200 cm lub 100 x 200 cm. Łóżka podwójne nazywane również łożami małżeńskimi mają wymiary: 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm, i 200 x 200 cm.

Największy wpływ na Twój komfort ma jednak to, na czym bezpośredni śpisz, czyli materac do spania. Na naszym blogu znajdziesz wiele porad na temat tego, jak rozpoznać najlepsze materace. Pamiętaj o naszych dzisiejszych wskazówkach, jeśli ktoś proponuje Ci łóżko z materacem w komplecie - jak widać nie jest to najlepszy wybór dla Ciebie, Twojego zdrowia i higieny.

wróć do listy