Techniki relaksacyjne przed snem ułatwiają zasypianie, sprawiają, że zasypiasz szybciej, śpisz spokojniej, a cały twój organizm się regeneruje. Kiedy rozluźniony idziesz spać, nie miewasz koszmarów i nie budzisz się w nocy. Zobacz, jak odrzuć troski przed snem.
Nawet jeśli idąc do łóżka nie towarzyszy Ci stres w nocy, kiedy zaśniesz, twój mózg będzie analizował negatywne wydarzenia z całego dnia. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że będziesz mieć koszmary lub przebudzi się w nocy zestresowany sytuacją, która miała miejsce poprzedniego dnia.
Jeśli kładziesz się spać zestresowany z natłokiem myśli, obaw i pretensji do siebie i innych. Nie możesz przestać myśleć o niepowodzeniach w ciągu dnia lub przykrościach, które cię spotkały? W takim stanie prawdopodobnie długo nie uśniesz, będziesz się kręcił i wiercił poirytowany, a stres będzie tylko narastać. Następnego dnia obudzisz się zmęczony, niewyspany i równie, a nawet bardziej zestresowany niż poprzedniego wieczora.
Jednak to nie wszystko osoby, które idąc spać, analizują i próbują rozwiązać problemy lub się zamartwiają jakąś sytuacją. Rano budzą się z silnym napięciowym bólem głowy, a czasem nawet mięśni. Dzieje się tak dlatego, że kiedy się denerwujemy mamy spięte mięśnie i kiedy prześpimy w ten sposób całą noc lub tylko jej część, rano całe ciało będzie obolałe.
Po co się zrelaksować przed snem?
Zdarza Ci się myśleć lub słyszałeś kiedyś, że można być zbyt zmęczonym lub za bardzo zestresowanym, żeby iść spać? Osoby, prowadzące stresogenny tryb życia, często narzekają na bezsenność, ponieważ zdenerwowanie nie pozwala im zasnąć. Nawet jeśli następnego dnia są niewyspani, są oni w lepszej sytuacji od tych, którzy uważają, że z każdym problemem muszą się przespać. Ci drudzy, przeważnie kładą się do łóżka i zaczynają analizować problem wszystkie za i przeciw. Szukać do białego rana możliwych rozwiązań. A kiedy w końcu zasypiają, śpią lekkim snem, ich mózg cały czas analizuj problem, o który zabrali do łóżka. Stres przez całą noc narasta, a rano po przebudzeniu są oni już prawdziwym strzępkiem nerwów. Nawet jeśli tego nie okazują, wystarczy drobny problem, żeby wybuchnęli płaczem lub zaczęli krzyczeć na wszystkich dookoła.
Techniki relaksacyjne przed snem
Techniki relaksacyjne przed snem są bardzo ważne dla naszego wypoczynku i dobrego samopoczucia. Stosowanie odpowiednich technik pomaga się nam zrelaksować, zwolnić tempo oddechu, uspokoić umysł i przygotować się do spokojnego snu. Dobrze przeprowadzony proces relaksacji wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm. Poniżej przedstawiamy VI technik relaksacyjnych które pomagają organizmowi wypocząć.
Technika relaksacyjna I.
Przewietrz mieszkanie, dotleniony organizm jest mniej spięty i łatwiej się relaksuje. Przygaś światła już na 30-40 minut przed snem. W tym czasie już nie oglądaj telewizji, przejrzyj czasopisma, zajmij się czymś, co lubisz, co sprawi Ci dużo przyjemności i nie jest irytującym zajęciem. Potem weź relaksującą kąpiel przy świecach lub prysznic przy słabym świetle. Wyjdź z łazienki i wykonaj masaż dłoni, stóp lub karku w zależności, którą część ciała jest najbardziej napięta. Z biegiem czasu taki masaż będzie działał jak ten wykonywany przez profesjonalistę. Posiedź jeszcze chwilę, wypij herbatę lub szklankę wody, poczekaj, aż poczujesz, jak twoje ciało zaczyna odpoczywać, a mięśnie się rozluźniają. Teraz spokojnie bez pośpiechu idź do sypialni, połóż się i delektuj spokojem.
Technika relaksacyjna II
Metoda Bensona polegająca na wyłączeniu myśli krążących po głowie przed snem. Polega ona na powtarzaniu w myślach jednego wyrazu lub dźwięku przed najmniej kwadrans, do czasu aż zupełnie się na nim skupimy. Skoncentrowaniu na jednym wyrazie lub dźwięku nie będziemy myśleć o niczym innym. Kiedy osiągniemy stan pustki myślowej, jesteśmy gotowi, żeby iść spać, jeśli w łóżku myśli powracają, powtarzamy czynność ponownie.
Technika relaksacyjna III
Wysiłek fizyczny a dokładnie porządny trening, pozwala zwolnić myśli i skupić się na zmęczeniu, Ważne jest, żeby w czasie ćwiczeń nie myśleć o nadwadze i innych mankamentach figury. Ten trening ma nas wprowadzić w dobry nastrój i pomóc w pozbyciu się wszystkich myśli, które krążą nam po głowie.
Technika relaksacyjna IV
Połóż się na materacu, na płasko lub na bardzo niskiej poduszce, idealnie, jeśli śpisz na materacu z pianki termoelastycznej, która odwzorowuje anatomiczny kształt ciała. Połóż się na wznak a dokładnie na baczność, złącz i wyprostuj nogi, a ręce wyciągnij wzdłuż ciała. Bardzo w tej metodzie jest takie ułożenie ciała, aby głowa znajdowała się w linii prostej z karkiem i resztą kręgosłupa. Teraz skup się na swoim oddechu, wykonuj równomiernie wdech i wydech. Powietrze zawsze wydycha ustami i wypuszczaj nosem. Nie myśl o niczym innym jak o swoim oddechu. Po kilku lub kilkunastu minutach nie tylko będziesz zrelaksowany, ale też senny. Kiedy dojdziesz do wprawy relaks, będzie przychodził coraz wcześniej.
Technika relaksacyjna V
Metoda Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Najpierw napnij mięśnie karku i rozluźnij go, ćwiczenie powtarzaj kilka razy. Następnie napinamy mięśnie ramion i klatki piersiowej, rozluźniamy i ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie. Mięśnie brzucha są kolejne, a potem nóg. Kiedy nauczysz się na żądanie naprężać ciało i je rozluźniać, nauczysz się relaksować fizycznie i psychicznie bez naprężania żadnych mięśni. W tej metodzie chodzi o to, żeby zacząć panować nad swoim ciałem i nauczyć się relaksować na żądanie. Dodatkowo napinanie i rozluźnianie mięśni nawet w pozycji leżącej, przypomina trening, wywołuje relaks zbliżony do tego, który odczuwamy np. podczas biegania czy na siłowni. A co najważniejsze przyspiesza on zasypianie.
Technika relaksacyjna VI.
Długi dobrze ciepły prysznic w słabo oświetlonej łazience ze strumieniem skierowanym nie na głowę, lecz kark. Woda uderzająca setkami małych ciepłych kropli jest jak hydromasaż, rozluźnia mięśnie, a jej szum działa kojąca. Kiedy kark będzie już rozluźniony, strumień kierujemy na jeden bark, potem na drugi, następnie łopatki i niższe partie pleców. Na koniec przenosimy strumień na głowę, a dokładnie na jej czubek, i czekamy, aż poczujemy na głowie przyjemne mrowienie, skóra rozluźni się, a ty poczujesz się zrelaksowany i gotowy do spania.
Dopasuj metodę relaksacyjną do siebie
Metod relaksacyjnych przed snem jest bardzo dużo, jednak na każdego z nas różne bodźce działają w różny sposób. Dlatego co dla jednych jest wypoczynkiem, dla innych może być irytującym doświadczeniem. Wieczór to czas, kiedy warto, wsłuchać się w swoje ciało, rozpieszczać się trochę i zrelaksować. Nawet jeśli oznacza to, że pójdziesz później spać. Jeśli więc relaksuje Cię długi spacer z psem, nie rezygnuj z niego i nie skracaj go. Zrelaksowany lepiej się wyśpisz. Niektórzy nie wyobrażają sobie wieczoru bez zjedzenia ulubionego owocu lub wypicia herbaty i wieczornej prasy, najważniejszy jest efekt, czyli pustka w głowie, zanim zaśniemy.
Niekwestionowanym liderem wśród wszystkich metod jest spanie na wygodnym łóżku nie na sofie. Leżąc na wygodny materac termoelastyczny, wszystkie nasze mięśnie i kości odpoczywają. Specjaliści zwracają również uwagę na fakt, że osoby, które śpią w sypialni, zaraz po wejściu do tego pomieszczenia przechodzą na tryb relaksu i odpoczynku. Jeśli używasz pokoju tylko w nocy, to już na samą myśl o nim robisz się senny i zaczynasz marzyć, kiedy przekroczysz jego próg.