Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką lub posiadaczem przestronnej, dużej sypialni, z pewnością miałaś/eś okazję usłyszeć o stylu loftowym. Sypialnia w stylu loftowym to właśnie rozległe pomieszczenie, w którym panują głównie ciemne barwy, surowe materiały i industrialne detale. Sprawdź, czy podoba Ci się taki styl oraz jak urządzić taką sypialnię!
Sypialnia loftowa przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom designerskich, oryginalnych i alternatywnych stylów wnętrzarskich. Mimo surowości, nie będzie to tylko męska sypialnia! To wnętrze z charakterem, które może spodobać się zarówno kobietom, jak i mężczyznom, ze względu na swój uniwersalny charakter. Chociaż z założenia styl loftowy wywodzi się z amerykańskich, przestronnych mieszkań na ostatnich piętrach budynków, zwykle poprzemysłowych, to jednak równie dobrze sprawdzi się on w polskim mieszkaniu czy domu.
Jeśli lubisz niebanalne aranżacje wnętrz, nie boisz się ciemnych pomieszczeń i minimalistycznych projektów, to być może sypialnia loftowa jest właśnie dla Ciebie! Możesz się zdecydować na nią zwłaszcza, jeśli Twoja sypialnia jest naprawdę duża i przestronna, a także marzy Ci się sypialnia w stylu nowoczesnym. W tym artykule podpowiemy, jak ją od A do Z urządzić.
Sypialnia w stylu loftowym - kolorystyka i wykończenie wnętrza
Sypialnia w stylu loftowym to niemal to samo, co sypialnia industrialna. Jest to wnętrze, które charakteryzuje się prostotą i przywołuje na myśl stare, przemysłowe budynki - hale, spichlerze, fabryki, magazyny.. Styl loftowy będzie jednak nieco bardziej przytulny i elegancki, niż typowo industrialny klimat - powinien kojarzyć się z luksusowymi, poprzemysłowymi apartamentowcami w różnych dzielnicach Nowego Jorku, widzianymi przez nas często w serialach.
Jeśli chodzi o kolory do sypialni loftowej, na pewno będą dominowały w niej ciemne szarości, czerń, ceglasta czerwień, ciemny brąz, oliwkowa zieleń. W łagodniejszych przypadkach mogą to być również jasne odcienie szarości, biel i beż. W loftowych sypialniach często pojawia się również granat, złoto, srebro, miedź, ale głównie w dekoracjach i detalach. Rzadko jednak spotkamy w niej intensywne, energiczne barwy - wtedy byłby to już nieco inny styl.
Wykończenie takiego wnętrza powinno być maksymalnie proste i surowe, idealna zatem będzie ściana z czerwonej lub białej cegły, a także beton. Im bardziej nienaruszony naturalny wygląd pomieszczenia, tym lepiej - zasada ta z pewnością sprawdzi się w mieszkaniach w starych kamienicach, w których od początku były betonowe lub ceglane ściany. Jeśli jednak Twoje mieszkanie mieści się w nowym budynku, nic się nie przejmuj - szybko i bardzo łatwo stworzysz taki efekt, posiłkując się materiałami budowlanymi powszechnie dostępnymi w sklepach.
Styl loftowy w sypialni wiąże się także z dużymi oknami, a czasem nawet przeszklonymi (chociaż częściowo) ścianami. Jeśli masz takie w sypialni, to świetnie! Zasłoń je długimi, grubymi zasłonami, by zyskać intymność i prywatność. Jeśli jednak w Twojej sypialni okna są standardowej wielkości, możesz podobny efekt uzyskać, stosując lustra na ścianach.
Sypialnia loftowa - wystrój wnętrza
Pamiętaj, że sypialnia loftowa nie lubi dużej ilości zbędnych dodatków i dekoracji. Tutaj ozdobą samą w sobie jest piękne wykończenie ścian czy podłóg, które buduje niebanalny klimat we wnętrzu. To, co może zdobić sypialnię w stylu loftowym, to także:
-
industrialne oświetlenie, najlepiej lampy metalowe, przypominające fabryczne, z geometrycznymi, metalowymi kloszami czy z widocznymi, ciemnymi, metalowymi elementami konstrukcji;
-
łóżko w stylu loftowym, czyli najlepiej z drewna, z widocznymi czarnymi metalowymi detalami, np. nóżkami czy dodatkową obudową ramy. Jeśli jednak wolisz bardziej przytulne meble, łóżko PlantPur Bed świetnie wpisze się w loftowy klimat wnętrza;
-
plakaty lub obrazy - może to być np. szkic mapy, budynku, ciekawy typograficzny napis, możliwości jest tutaj mnóstwo;
-
neony - obecnie niezwykle modne, najlepiej w formie ciekawego napisu, a nawet spersonalizowane, przygotowane na zamówienie;
-
akcesoria tekstylne - aksamitna pościel, najlepiej gładka, a do tego sporo poduszek, prosta narzuta na łóżko, grube zasłony;
-
designerski zegar, który będzie zdobił ścianę niczym obraz;
-
świece i świeczniki, które dodadzą wnętrzu przytulności.
Tak naprawdę nie potrzeba niczego więcej, by była to naprawdę atrakcyjna sypialnia - styl loftowy kocha minimalizm i prostotę. Kwintesencją tego stylu jest to, że zarówno w dodatkach, meblach, jak i elementach funkcjonalnych (np. oświetleniu) dużo jest widocznych elementów konstrukcji, kabli, metalu. To właśnie one tworzą wrażenie jakby były pożyczone wprost z fabryki czy magazynu, a w tak eleganckim wnętrzu, jak sypialnia loftowa, będą prezentowały się po prostu jak designerskie dodatki.