Spanie na podłodze - czy faktycznie jest zdrowe dla kręgosłupa?

Materac
Spanie na podłodze - czy faktycznie jest zdrowe dla kręgosłupa?

Idei na zdrowie człowieka - w zależności od epoki, omawianych dolegliwości czy kręgów kulturowych - istnieje wiele. Na dobre samopoczucie wpływa mnóstwo elementów, począwszy od właściwej diety, a skończywszy na spokojnych, przespanych nocach. Nie da się ukryć, że głęboki sen jest głównym motorem napędowym na kolejny dzień i gwarantem większej ilości energii. Swojego czasu powstawały również teorie sugerujące, że spanie na podłodze może pozytywnie wpływać na jakość naszego snu. Jakie argumenty przemawiają za zwolennikami i przeciwnikami tej teorii? Oraz jak ma się do tego dobry materac do spania?

Spanie na podłodze, a może dobre materace ortopedyczne?

Od setek lat zarówno Zachodni, jak i Wschodni krąg kulturowy stworzyły swoje własne prawidła religijne i społeczne. Na Dalekim Wschodzie, w kulturze życia codziennego przyjęła się idea związana z nocnym odpoczynkiem na macie na podłodze, czego źródłem miały być lata historii człowieka. Za tym poglądem mają przemawiać nie tylko odniesienia do tradycji życia humanoidów, lecz również tworzonych tam reguł zdrowia dla kręgosłupa i ciała w ogóle. Z kolei specjaliści z krajów zachodnich zwykli odrzucać tę koncepcję, tak samo jak wybór mocno twardych powierzchni do spania sugerując, że tworzy to niepotrzebne bóle i potęguje dolegliwości zarówno kręgosłupa, jak i stawów. Jak zwykle - spór ten niełatwo jest rozstrzygnąć, a prawda z pewnością leży pośrodku. Wartościowym rozwiązaniem przy tworzeniu swojej własnej higieny snu, może być zatem dobry materac do spania, który cechując się wartościowymi właściwościami, sprosta indywidualnym wymaganiom każdego z nas. Nie istnieje przecież optymalna twardość dla wszystkich kręgosłupów, sugerujmy się zatem indywidualnymi preferencjami oraz - kilkoma ważnymi parametrami decydującymi o tym, co jest najlepszym dla nas wyborem.

spanie na podłodze

Jak zinterpretować pojęcie dobrego materaca do spania mogącego być alternatywą dla spania na podłodze?

Sprawdzone przez nawet najbardziej wymagających materace ortopedyczne, pozwalają wrócić do lepszej sprawności i mogą ugasić ból związany z dolegliwościami kręgosłupa. Na decydujący wpływ na to, jaki materac jest najlepszym wyborem, decyduje szereg elementów. Oto niektóre z nich:

  • znakomite dopasowanie do ciała, sprężystość oraz elastyczność, dzięki czemu kręgosłup zyskuje wartościowe wsparcie podczas snu,
  • pianki termoelastyczne bądź wysokoelastyczne, które pozwalają osiągnąć maksymalny komfort i są ulgą do zbolałych pleców,
  • możliwość indywidualnej konfiguracji twardości wkładu,
  • poszycie wykonane z antybakteryjnej, probiotycznej tkaniny chroniącej nas przed kurzem, roztoczami i alergiami,
  • ograniczenie do minimum toksyczności i zastosowanie w komponentach materaca olejów oraz surowców roślinnych w miejscu tych syntetycznych, ropopochodnych,
  • wysoki poziom higieny dzięki zdejmowanemu topowi, który można prać, solidność, wytrzymałość oraz konstrukcja, która nie ulega zużyciu czy odkształcaniu.

Materace ortopedyczne ulgą dla kręgosłupa

Poszukując najlepszego wyboru dla swojego ciała, nie sugerujmy się jedynie ceną. Pamiętajmy, że z materaca korzystamy przez wiele lat, dlatego powinna być to jedna z najlepszych inwestycji w nasze zdrowie. W zależności od potrzeb i stanu naszego organizmu, zwracajmy uwagę na powyższe wskaźniki i poszukujmy swojej własnej, najlepszej alternatywy dla sugerowanej przez wschodnich filozofów czy specjalistów idei spania na podłodze.

wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.