Spanie na brzuchu uważa się za pozycję niezdrową wywołującą szereg dolegliwości zdrowotnych. Mimo to aż 7% osób na całym świecie nie potrafi ani zasnąć, ani też spać w żadnej innej pozycji. Zobacz, jak zminimalizować negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie o poranku po spania na brzuchu. Odpowiadając na pytanie spanie na brzuchu nie jest zdrowe.
Statystycznie tylko 7% wszystkich ludzi na świecie śpi na brzuchu. Tylko albo aż, biorąc pod uwagę, że jest to jedna z najbardziej niezdrowych pozycji do spania. Kiedy kładziemy się na brzuchu spowalniamy krążenie krwi, przez co nasz organizm jest w nocy niedotleniony. A to z kolei zakłóca lub wręcz eliminuje proces jego regeneracji. Ponadto śpiąc w ten sposób gnieciemy większość naszych organów wewnętrznych łącznie z sercem i tętnicami, a także cały układ pokarmowy. Z tego też powodu nasze mięśnie nie mogą się rozluźnić, ponieważ ludzki mózg jest tak zaprogramowany, żebyśmy nie mogli sami sobie wyrządzić krzywdy. Dlatego nasz mózg przez całą noc czuwa i nie pozwala się rozluźnić mięśniom szyi. Kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, ponieważ leżąc w tej pozycji, musimy mieć głowę albo wspartą na przedramionach, na poduszce, a więc uniesioną do góry, albo odwróconą na bok i uniesioną do góry. Z medycznego punktu widzenia nie ma sposobu na zdrowy sen w tej pozycji, ale można zminimalizować jego skutki uboczne.
Jaki wpływ na zdrowie ma spanie na brzuchu?
Spanie na brzuchu ma wiele negatywnych wpływów na nasz organizm. Kiedy śpisz na brzuchu twoja głowa albo jest uniesiona do góry i wsparta na ramionach, albo skierować na bok i wsparta na policzku. W obu przypadkach odcinek szyjny kręgosłupa znajduje się w nienaturalnej pozycji, która dodatkowo wymusza napięcie mięśni i nerwów. Po całej nocy leżenia w ten sposób, budzisz się ze sztywnym karkiem, napięciowym bólem głowy, a w najlepszym przypadku ze złym samopoczuciem. Jednak to nie koniec dolegliwości, jakie możesz mieć po nocy przespanej na brzuchu. Wiele osób narzeka na ból biodra, uda, kolana lub obu kończyn dolnych. Jeśli leżąc cały czas balansujesz, żeby nie zgnieść samego siebie, czyli układasz się, w taki sposób, żeby tylko w minimalnym stopniu gnieść klatkę piersiową i cały tułów. Wspierasz się na kościach biodrowych, kolanie lub udzie, które są twardsze od jamy brzusznej. Taką sytuację możesz porównać do tej, w której jakiś przedmiot o zbliżonym ciężarze jak twoje ciało przygniata twoją nogę lub biodro. Czy po takim zdarzeniu czułbyś się dobrze?
Dlaczego dla nowo narodzonych dzieci leżenie na brzuchu jest zdrowe, a dla dorosłych już nie?
Leżenie na brzuchu przez kilka lub kilkanaście minut tak, spanie już nie. Noworodki i niemowlęta wprawdzie lekarze polecają układać na brzuszku, ale nie dlatego, że jest to zdrowa pozycja dla ich ciała. Jednak dlatego, że ich układ pokarmowy i jelita zajmują około 70% całego ciała. I nie są jeszcze na tyle wykształcone, żeby bez pomocy oddawać gazy. Natomiast w szczególności maluch nie powinien spać na brzuszku, ponieważ może się udusić, kiedy przekręci główkę. Dlatego, jeśli chcesz każdej nocy „spać jak dziecko” nie kładź się w pozycji na brzuchu, ponieważ termin ten oznacza beztroski spokojny sen, a nie spanie w tej pozycji.
Spanie na brzuchu to ciężka fizyczna praca dla całego organizmu
Spanie na brzuchu to dla twojego kręgosłupa, mózgu i mięśni jest ciężka fizyczna praca. Jeśli przez kilka godzin twój kręgosłup pozostaje w nienaturalnej pozycji, to nie odpoczywa, nie prostuje się, a mięśnie wokół niego cały czas są napięte. Twoja szyja dźwiga głowę, a kończyny i biodra resztę ciała. A to oznacza, że przez kilka godzin na dobę masz pod kontrolą całkiem spory ciężar. W tym czasie twój mózg ,cały czas pracuje i pilnuje, żebyś się nie udusił, przekręcając głowę na wznak. Biorąc pod uwagę, że leżąc w ten sposób przygniatasz serce, tętnice i nie pozwalasz, żeby krew swobodnie przepływała przez ciało, to jest to naprawdę ciężka praca fizyczna dla twoich mięśni, które są w tym czasie niedotlenione.
Na jakim materacu najwygodniej śpi się na brzuchu?
Jeśli nie potrafisz spać w innej zdrowszej pozycji, warto jest zminimalizować negatywny wpływ na zdrowie. Wówczas jedynym ratunkiem dla całego ciała jest spanie na takim materacu, który bez względu na to, jak leżysz, dopasuje się do twojego anatomicznego kształtu i dosłownie każdej pozycji, w jakiej leżysz. Materace z pianki termoelstycznej pod wpływem temperatury ciała stają się elastyczne i przybierają kształt osoby na nich leżącej. Śpiąc na nim nie musisz zadzierać głowy do góry, ponieważ w jej miejscu powstanie idealne wgłębienie, nie za niskie i nie za wysokie, tylko w sam raz. Każdy organ i kończyny będą swobodnie spoczywać na materacu, dzięki odpowiedniemu podparciu, jakie zapewnia taka pianka, nie będziesz ich przygniatać. Wprawdzie nie jest to nadal rekomendowana pozycja na nocny odpoczynek, ale skutki uboczne są znacznie mniejsze. Przede wszystkim dobre podparcie ciała, sprawi że nie będziesz leżeć sobie lecz na łóżku. A to oznacza, że nie będziesz blokować ani ograniczać swobodnego przepływu krwi, a więc krążenie pozostanie prawidłowe, a organizm dotleniony. Ponadto odcinek szyjny kręgosłupa, nawet jeśli będziesz spać z głową odwróconą na bok, będzie w mniejszym stopniu naprężony i co najważniejsze pozostanie na właściwej wysokości względem reszty kręgosłupa.
Spanie na brzuchu z poduszką, czyli najgorszy sposób na spędzenie nocy
Spanie na brzuchu z poduszką, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jest to dodatkowy wysiłek dla kręgosłupa. Leżąc na brzuchu na poduszce, znacznie wyżej unosisz szyję i głowę, zwiększając tym samym kąt skrzywienia kręgosłupa. Po tak spędzonej nocy, obudzisz się ze sztywnym karkiem, bólem szyi i pleców, a także napięciowym bólem głowy. Zmęczenie to kolejny objaw, jaki będzie Ci towarzyszyć przez cały dzień. A zaraz po przebudzeniu będziesz rozbity, obolały i rozdrażniony. Czy naprawdę chcesz w taki sposób witać każdy poranek?
Czy spanie bez poduszki na brzuchu jest zdrowsze?
Zdecydowanie tak, ale tylko pod warunkiem, że śpisz na komfortowym porządnym materacu, który się dopasowuje do twojego ciała. Nadal jednak musisz pamiętać, że śpiąc w ten sposób sobie szkodzisz. Jest to oczywiście lepsze rozwiązanie niż podkładanie pod i tak „skręconą” głowę poduszki, ale przynajmniej znajduje się ona na tej samej wysokości co reszta kręgosłupa. Bolesność twoich mięśni będzie mniejsza, a z czasem powinna całkowicie ustąpić. Jeśli przez wiele lat każdej nocy nadwyrężyłeś kręgosłup, to mowa już o chronicznym bólu, a czasem nawet zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa. zatem ból może ustąpić dopiero po kilku nocach wygodnego leżenia. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy materac nie działa jak tabletka przeciwbólowa, tym bardziej, jeśli na swoje dolegliwości pracowałeś przez kilka lub kilkanaście lat.
Co zrobić, żeby spać w innej pozycji niż na brzuchu?
Pozycja, w której śpimy często jest uwarunkowana szukaniem tej najwygodniejszej w której nic nas nie uwiera, nie zapadamy się lub w stopniu, który jest dla nas do zaakceptowania. Nie oszukujmy się, nadal wiele osób układając się do snu, musi godzić się na kompromisy i śpi w pozycji najmniej niewygodnej, że wszystkich. Wynika to z faktu, że nadal kupując materac do spania myślimy, że jest to inwestycja na całe życie lub – co gorsza – śpimy na meblach wielofunkcyjnych. Takich, które w dzień są elegancką kanapą, a w nocy służą nam za łóżko do spania. Dlatego, jeśli chcesz zmienić swój zgubny nawyk, spędzania wielu godzin każdej nocy na brzuchu. Zacznij od wymiany materaca na wygodny, potem próbuj różne pozycje, aż znajdziesz taką, w której wszystkie twoje mięśnie i kości zaczną odpoczywać. Poleż tak, a potem połóż się tak, jak każdej nocy. Z pewnością poczujesz różnicę i powrócisz o poprzedniej pozycji. Pewnie przez pierwszych kilka nocy będziesz się przekręcać na brzuch w czasie snu. Staraj się jednak, usypiać na plecach lub na boku. Jeśli ułożysz się naprawdę wygodnie, co noc będziesz spać dłużej w komfortowej pozycji, aż w końcu intuicyjnie będziesz wybierać inną niż ta na brzuchu, która jest najgorszą i najmniej komfortową ze wszystkich.