Roztocza kurzu domowego. Sprawdź, co żyje w naszych domach

Materac,Inspiracje do sypialni
Roztocza kurzu domowego. Sprawdź, co żyje w naszych domach

Roztocza kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem pajęczaki, z którymi dzielimy nasze domy. Największe ich skupiska można spotkać w materacach do spania, poduszkach i kołdrach. Występują na dywanach, meblach tapicerowanych i zasłonach. Wywołują astmę, atopowe zapalenie skóry a w najlepszym wypadku alergię. Zobacz czym są roztocza i jak się ich pozbyć.

Roztocza kurzu domowego bytują nawet w czystych i na pozór higienicznych domostwach. Jednak sam fakt sprzątania, odkurzania i mycia wszystkich powierzchni to za mało. Jak pokazują liczne badania, roztocza w domu upodobały sobie miejsca trudne do mycia i czyszczenia. Największe ich kolonie znajdują się w naszych łóżkach, które ze względu na podwyższoną temperaturę i wilgotność są idealnym środowiskiem dla rozwoju całych kolonii tych mikroskopijnych pajęczaków. Zobacz, z kim dzielisz łóżko i co wędruje po twoim ciele, kiedy śpisz.

Roztocza kurzu domowego co to jest?

Roztocza kurzu domowego, czyli Acari to kilkadziesiąt gatunków pajęczaków, niektóre z nich są mikroskopijnych rozmiarów, inne osiągają aż 3 cm wielkości. Roztocza występują we wszystkich strefach klimatycznych. W Polsce najpopularniejsze są te zamieszkujące w naszych domach, czyli roztocza kurzu domowego. Są niewidoczne gołym okiem, żywią się kurzem i drobinkami martwego naskórka. Rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, samica roztocza kurzu domowego żyje około 2-3 miesięcy i w tym czasie składa od 20 do 30 jaj. Odnóża, odchody i martwe osobniki roztoczy domowych są bardzo silnym alergenem. A spotkać je można w materacach do spania i innych domowych tapicerkach, a także w pościeli.

Roztocza_plantpur_zwalcza_roztocza

Roztocza najszybciej rozwijają się w temperaturze powyżej 20 C i miejscach o wilgotności zbliżonej do 70-80%. Gdzie takie warunki panują? W łóżku, a dokładnie na materacu i na pościeli. Przykryte kołdrą ciało oddaje swoje ciepło, rozgrzewając prześcieradło i materac, a także poduszkę i kołdrę. W tym czasie przez skórę wydzielany jest pot, w ciągu całej nocy uwalniamy go około 300 ml. Już po kilkudziesięciu minutach łóżko, na którym śpisz zamienia się w idealne środowisko dla roztoczy. Biorąc pod uwagę temperaturę pokojową w większości domów, która często przekracza 20 C, nawet w ciągu dnia łóżko pozostaje idealnym środowiskiem dla roztoczy. Ponadto część potu pozostaje wewnątrz materaca lub wersalki, a także w poduszkach i kołdrach. W praktyce te mikroskoskopijne pajęczaki cały czas mają sprzyjające warunki do życia, składania jaj i wylęgu. A martwy naskórek, który gubimy przez sen zapewnia im pożywienie. Jeśli dodać, że prześcieradło nie chroni materaca przed kurzem, a wersalki, kanapy i narożniki z funkcją spania przez cały dzień zbierają kurz z otoczenia, to nasze łóżka stają się prawdziwym rajem dla roztoczy.

Roztocza-kurzu-domowego-co-to-jest

Roztocza w domu, czyli niewidzialne pajęczaki, z którymi dzielimy dom

Największym zagrożeniem są roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijnej wielkości pajęczaki, których nie widać gołym okiem. Zakładają one całe kolonie w materacach do spania, pościeli, meblach tapicerowanych i dywanach. Roztocza domowe i ich odchody są silnymi alergenami, które uczulają coraz więcej osób, wywołują alergię układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach nawet astmę, wysypkę, a także atopowe zapalenie skóry. Nieświadomie dzielimy z nimi nasze domy, żyjąc w przekonaniu, że regularne odkurzanie, pranie dywanów i zmiana pościeli zapewnia nam życie w higienicznym domu. Niestety wyniki badań i liczne testy nie pozostawiają złudzeń, już sam fakt, że korzystamy z naszych tapicerowanych mebli, śpimy na materacu bez dedykowanego ochronnego topu, czy też stąpamy po dywanie, czyni go idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Roztocza, czy wiesz że…

Rocznie śpimy na materacu 365 nocy, a nasze ciało rozgrzewa go powyżej 20 C tworząc idealną temperaturę do rozmnażania roztoczy.

  • Ludzkie ciało każdej nocy wydala aż ⅓ litra potu, co w skali roku daje aż 109,5 litra. Od 80 do 90% potu wyparowuje z materaca i pościeli w ciągu dnia. Ale pozostałe 10-20% wnika w głębsze jego warstwy. W ten sposób tworząc wprost idealne warunki dla całych kolonii roztoczy, które namnażają się właśnie w ciepłym i wilgotnym środowisku, podobnie jak grzyby i pleśń.
  • Co noc nasza skóra pozbywa się martwego naskórka i jest to około 12 g, jest to czubata łyżka stołowa, co w skali roku daje nam od 100 do 200 g martwego naskórka, który jest doskonałą pożywką dla roztoczy.
  • Już po 1 miesiącu spania na materacu żyje w nim około 12500 roztoczy, każda samica żyje około 2 miesięcy i w tym czasie składa około 20-30 jaj. Po roku materac zasiedla około 150 000 roztoczy, a ich populacja cały czas rośnie. Są to żywe organizmy, które mają zdolność przemieszczania się, więc kiedy śpimy one w najlpesze po nas spacerują.
  • Roztocza jedzą i wydalają, co oznacza, że oprócz samych pajęczaków na dywanie, materacu i w pościeli znajduje się całe mnóstwo ich odchodów, w które są bardzo silnym alergenem.
  • Roztocza żyją od 2 do 3 miesięcy, na miejsce każdej dorosłej samicy pojawia się od 20 do 30 nowych osobników. A martwe roztocza zalegają w naszych łóżkach, meblach tapicerowanych i na dywanach.

Roztocza kurzu domowego jak sama nazwa wskazuje wybierają miejsca zakurzone i choć wiele osób jest tego nieświadoma łóżko, materac i przestrzeń pod łóżkiem to prawdziwe siedlisko kurzu. W nieodkurzanym i nieprawnym materacu, który nie jest zabezpieczony materacem nawierzchniowym już po roku użytkowania można znajduje się około 0,5 kg kurzu. Nie wierzysz? Zważ swój materac zaraz po zakupie i po 6 lub 12 miesiącach. Zdecydowana większość z nich jest znacznie cięższa. Dodatkowa waga to kurz, żywe i martwe roztocza, ich odchody, martwy naskórek, który gubimy w nocy i różne wydzieliny organiczne pochodzenia ludzkiego.

W którym pomieszczeniu w domu jest najwięcej roztoczy? 

Roztocza w domu, choć ich nie widać gołym okiem są obecne w każdym pomieszczeniu i mogą wywoływać reakcję alergiczną. Najwięcej jest ich w sypialni, ponieważ to tam znajduje się materac do spania, a także kilka poduszek jedna lub dwie kołdry, a także wykładzina lub dywan. Warto zaznaczyć, że wszystkie domowe tapicerki i tekstylia to również siedliska acari.


Kolejnym pomieszczeniem, w którym znajdziemy duże ich kolonie jest salon, w którym są meble tapicerowane, zasłony i dywan.

Pokój dziecięcy jest w równym stopniu narażony na prawdziwą plagę roztoczy jak sypialnia. A to dlatego, że oprócz łóżka w większości dziecięcych aranżacji znajdują się poduszki ozdobne, dywan i całe mnóstwo pluszaków. Maluszki spędzają mnóstwo czasu swoim łóżku, w nocy pocą się bardziej niż dorośli, a na dywanie bawią się godzinami. Dziecięce ozdobne poduszki bardzo często są wykorzystywane jak siedzisko dla rówieśników, a więc zbierają kurz z podłogi.

Roztocza a twoje zdrowie. Jak obecność roztoczy wpływa na nasze życie? 

Roztocza w domu są bardzo silnymi alergenami, które mogą skutecznie utrudnić życie nie tylko alergikom. Warto zauważyć, że nie każda osoba jest uczulona roztocza, co nie oznacza, że są one obojętne na jej zdrowie i samopoczucie. Jak wynika z licznych badań, nawet jeśli organizm nie reaguje na obecność tych mikroskopijnych pajęczaków typowymi objawami alergii, może wysyłać nam różne sygnały. Jednym z nich jest ból głowy zaraz po przebudzeniu, który mija po kąpieli lub prysznicu, czyli po zmyciu z ciała nieproszonych gości i ich odchodów. Ponadto wiele osób cierpi na poranną, a nawet nocną chrypkę i ból gardła, nocne chrapanie i suchy lub mokry kaszel, który mija chwilę po wstaniu z łóżka. Inni w nocy odczuwają świąd całej skóry, a także dyskomfort, u innych pojawia się wysypka, lub opuchnięte i zaczerwienione oczy po przebudzeniu. Chroniczne zmęczenie zdaniem naukowców również może być spowodowane kontaktem z roztoczami. O ile same objawy szybko ustępują i często są bagatelizowane, to długotrwały kontakt z alergenami, których ilość jest coraz większa może prowadzić do silnych reakcji alergicznych, a nawet do astmy. Warto pamiętać, że alergia może wystąpić nawet u osób dorosłych.

Roztocza-a-twoje zdrowie-Jak obecność-roztoczy-wpływa-na-nasze-życie_ 

Jakie są objawy alergii na roztocza?

Wśród osób uczulonych na roztocza, objawy są znacznie poważniejsze i najczęściej nie ustępują w ciągu dnia. Wówczas nawet niewielka ilość alergenów w szkole czy pracy wraz z tymi, które otaczają alergika podczas nocnego odpoczynku w łóżku, może wywołać groźne dla zdrowia objawy, do których zaliczamy:

  • suchy duszący kaszel, a ten może trwać nawet całą noc. U niektórych osób nasila się on, kiedy ciało jest rozgrzane a wyższa temperatura w łóżku zwiększa aktywność roztoczy.
  • Długotrwały kaszel prowadzi do skurczu oskrzeli, a nawet duszności. Wówczas zwykłe leki antyhistaminowe (antyalergiczne) nie są w stanie go zlikwidować i konieczne jest przyjęcie leków sterydowych; katar, wodnisty, uciążliwy, który podrażnia błonę śluzową nosa i gardła, najczęściej towarzyszy mu kaszel i chrypka;
  • zapalenie krtani, które można rozpoznać po charakterystycznym szczekającym kaszlu; 
  • problemy z oddychaniem, spowodowane spuchniętą krtanią, które może doprowadzić do uduszenia; wysypka i świąd skóry; atopowe zapalenie skóry; zapalenie spojówek;

Jak widać z alergią na roztocza nie ma żartów, ponieważ może ona nie tylko skutecznie utrudniać nam życie i wpływać na jego komfort. W skrajnych przypadkach może również doprowadzić do poważnych dolegliwości i śmierci osoby uczulonej.

Jakie-są-objawy-alergii-na-roztocza

Jak pozbyć się roztoczy z sypialni? 

Roztocza w domu alergika to prawdziwy problem, jednak uczulić na nie można się w każdym wieku. Dlatego warto dbać o czystość w każdym pomieszczeniu, a w sypialni ze szczególną starannością o higienę materaca i pościeli. Jeśli chcesz uniknąć roztoczy w sypialni, zrezygnuj z dywanu, zasłony i firanki pierz co dwa tygodnie. Łóżko to newralgiczne miejsce, dlatego warto jak najczęściej odkurzać podłogę wokół niego i całą przestrzeń pod nim. Nawet materac, który wydaje nam się czysty należy systematycznie nie rzadziej niż raz w tygodniu dokładnie odkurzać, wietrzyć i poddawać działaniu promieni słonecznych. Roztocza bardzo źle znoszą ekspozycję na promienie UV. Zatem najskuteczniejsze jest wynoszenie go raz w tygodniu na balkon lub do ogrodu, w najgorszym wypadku zdjęcie z niego pościeli i ustawienie jak najbliżej otwartego okna. Ponadto prześcieradło i pościel należy zmieniać co tydzień i prać w temperaturze powyżej 60 C, w której mikroskopijne pająki giną. Z poduszkami i kołdrą postępujemy dokładnie tak jak z materacem. Jednak uwaga to nie wszystko. Raz na 6-12 miesięcy należy oddać materac do pralni, a raz w miesiącu na wywietrzony i odkurzony rozsypać sodę oczyszczoną, która ma działanie antybakteryjne. Proszek rozprowadzamy na całej jego powierzchni i pozostawiamy na 1-2 godziny. Następnie dokładnie odkurzamy. Bardzo ważne jest, żeby każdego ranka, zdejmować z materaca pościel i pozostawić go na 2-3 godziny do wyschnięcia, jest to czas potrzebny na odparowanie potu. Podobnie postępujemy z poduszkami i kołdrą. Na koniec pościel układamy na materacu i łóżko przykrywamy narzutą, która ochroni je przed kurzem w ciągu dnia.
 
Jak pozbyć się roztoczy z sofy, Jak zdezynfekować materac, domowym sposobem lub wersalki czy narożnika z funkcją spania? W tym wypadku sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ jest to mebel, na którym w nocy śpimy, a w dzień na nim siedzimy. W tym wypadku również należy pamiętać o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu tapicerki. Jeśli korzystasz ze skrzyni na pościel, nigdy nie chowaj pościeli zaraz po wstaniu z łóżka, ponieważ nie zdąży ona odparować, a roztocza wprost uwielbiają wilgoć.

Jak-pozbyć-się-roztoczy-z-sypialni

Materac nawierzchniowy w walce z roztoczami 

Porządny materac nawierzchniowy z zamkiem błyskawicznym, przystosowany do prania w pralce pozwala na utrzymanie materaca właściwego w czystości. Jak pokazały liczne badania prześcieradło ani jedno warstwowe topy nie są w stanie zatrzymać kurzu, wilgoci i roztoczy. Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie roztoczy z łóżka są materace ochronne pikowane nasączone naturalnymi olejami o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, z warstwą piankową. Chcesz uniknąć roztoczy, zrezygnuj z wyrobów syntetycznych. Tylko te wykonane z naturalnych włókien i o wysokiej gramaturze są w stanie zatrzymać roztocza z dala od materaca właściwego. Materace nawierzchniowe Plantpur można prać w pralce, a producent zaleca wykonywać tę czynność nie rzadziej niż raz na trzy tygodnie.

Ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie roztoczy jest bardzo ważne dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Każdy z nas chce zapewnić swojemu maleństwu jak najlepsze i najbardziej higieniczne warunki do spania. Jest to niezwykle ważne ponieważ delikatna skóra dziecka i niewykształcony jeszcze układ opornościowy nie stanowią wystarczającej bariery przed kurze, bakteriami i roztoczami. A dziecko w pierwszych miesiącach życia spędza w łóżku od 80 do 90% swojego życia. To w nim je, ulewa, ślini. Ponadto materac noworodka jest narażony na kontakt z moczem i kałem dziecka, podczas przewijania czy wreszcie kiedy pieluszka okaże się zbyt mała lub źle się ułoży.  Jak już wspomnieliśmy prześcieradło nie stanowi ochrony przed bakteriami wirusami i roztoczami.  Wiele osób stosuje podkłady do łóżeczka, te jednak zsuwają się i co gorsza latem powodują odparzenia. 
 

Jak chronić łóżeczko dziecięce przed bakteriami, pleśnią, grzybami i roztoczami?

Jeśli chcesz realnie chronić swoje dziecko przed roztoczami, bakteriami i wirusami koniecznie zainwestuj w materac do łóżeczka z materacem nawierzchniowym Plantpur. Na rynku jest dostępnych wiele różnych materacyków, jednak tylko specjalna formuła ultrafresh oraz srebrna prawdziwa srebrna nitka z której uszyty jest pokrowiec realnie chronią materac właściwy przed rozwojem grzybów, pleśni i namnażaniem się roztoczy w jego wnętrzu. Dla utrzymania higieny kluczowe znaczenie ma materac nawierzchniowy, który łatwo można zdjąć i wyprać w pralce. Idealnie sprawdzi się zatem zestaw materac dla dziecka plus nawierzchniowy montowany na zamek błyskawiczny. Taki, który nie zsuwa się i nie marszczy, kiedy dziecko śpi.

Kupując materac do łóżeczka, warto zatem wybrać taki, który łatwo będzie utrzymać w czystości, a także taki, który jest wyposażony w dedykowany w materac nawierzchniowy. Wówczas pierwszy z nich chroni ten właściwy przed bakteriami, roztoczami, pleśnią i grzybami. Formuła ultra — fresh to połączenie probiotycznych olei i srebrnej nitki w pokrowcu na materac. To właśnie dzięki tym dwóm dodatkom zostaje zachowana higiena materaca i są wolne od alergenów.

Materac-nawierzchniowy-w-walce-z-roztoczami

Jaki materac dla dziecka jest naprawdę bezpieczny?

Rodzice nowo narodzonych dzieci nieustannie stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich wybór materaca, jest komfortowy, wspiera rozwój fizyczny dziecka, ale też jest bezpieczny dla zdrowia naszej pociechy. A co to oznacza w praktyce? Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, może być uczulone na kurz, roztocza, pleśń, grzyby, a także lotne kleje, które w tradycyjnie produkowanych materacach są wykorzystywane w procesie produkcyjnym. I dopóki dziecko nie ma z nimi kontaktu, dopóty jego rodzice nie wiedzą o ewentualnych alergiach maluszka. Niestety u tak małych dzieci wszelkie uczulenie mogą mieć bardzo gwałtowny i ostry przebieg, co często stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Z tego też powodu nie warto ryzykować, zdecydowanie lepiej jest kupić antyalergiczny, antybakteryjny, odporny na grzyby, pleśnie i roztocza materac. Taki, który jest wyposażony w dedykowany top z dodatkowym materacem, który można systematycznie prać w pralce.
Zanim twoje dziecko nabierze naturalnej odporności, to Ty musisz chronić jego delikatny organizm przed szkodliwymi substancjami, alergenami, wirusami i bakteriami. Miejscem, w którym nasza pociecha spędza najwięcej czasu przez pierwszy rok życia, jest właśnie łóżeczko.


Jak wybrać bezpieczny materac dla dziecka i dorosłego alergika?

Wybierając bezpieczny materac do spania, warto zwrócić uwagę na jego skład. Zdecydowanie najlepsze są materace, które nie zawierają żadnych substancji chemicznych, takich jak syntetyczne lotne kleje czy pokrowce bez olejków oraz specjalnych antybakteryjnych zabezpieczeń. Ponadto tradycyjnie wykonane materace są prawdziwym siedliskiem grzybów, pleśni, roztoczy, oraz bakterii i wirusów, które przynosimy do domu ze szkoły, pracy czy ze zwykłego spaceru. Równie ważna, jak skład i sposób produkcji jest łatwość utrzymania go w czystości. W końcu każdy z nas chce spać w higienicznych warunkach.

Zdaniem ekspertów najbezpieczniejsze dla zdrowia są materace z pokrowcem, który można prac w pralce. Ponadto porządny materac powinien posiadać liczne certyfikaty, które potwierdzają jego jakość, ale też są ważną informacją dla klienta. Materace Plantpur jako jedne z nielicznych są antyalergiczne, a celulozowa tkanina, z której zostały wykonane ich pokrowce, nie podrażnia skóry. Powstaje ona z odpadów drewna bukowego i dla większego komfortu użytkownika jest nasączona wyciągiem z drzewek oliwnych. Czy można od materaca oczekiwać więcej?

Jak-wybrać-bezpieczny-materac-dla-dziecka-i-dorosłego-alergika

Dlaczego warto kupić materac do spania Plantpur?

Wszystkie materace Plantpur są bezpieczne dla zdrowia, mają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, są wolne od grzybów i pleśni nawet po wielu miesiącach użytkowania. Za każdy sprzedany materac Plantpur sadzi jedno drzewo. Są wolne od szkodliwych substancji chemicznych, łatwe do utrzymania w czystości i zapewniają niebywały komfort snu. Plantpur to najczęściej wybierane materace do spania w Polsce. Chcesz spać wygodnie? Śpij na materacu Plantpur.
Materac-do-spania-Plantpur

wróć do listy