Materace rehabilitacyjne: zastosowanie w profilaktyce, wspomagającym leczeniu oraz rehabilitacji schorzeń narządu ruchu.

Materac
Materace rehabilitacyjne: zastosowanie w profilaktyce, wspomagającym leczeniu oraz rehabilitacji schorzeń narządu ruchu.

Schorzenia narządu ruchu należą do najczęstszych chorób XXI wieku. Układ ruchu to część organizmu odpowiadająca za utrzymanie postawy i wykonywanie ruchów, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie jego dobrej kondycji. Dziś opowiemy o tym, jakie znaczenia w profilaktyce i poprawie zdrowia kręgosłupa mają materace rehabilitacyjne.

Dlaczego materace rehabilitacyjne to tak naprawdę dobry wybór dla każdego, nawet zdrowej osoby?

Nasze kości są wbrew pozorom lekkie, silne i połączone w taki sposób, aby ludzkie ciało miało dużą możliwość ruchu. Główną jednostką organizmu ludzkiego jest kręgosłup. Zadaniem tej konstrukcji jest ochrona rdzenia kręgowego oraz podpora ciała. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Niestety, często rodzaj wykonywanej pracy, przede wszystkim praca siedząca, jest przyczyną różnych dolegliwości bólowych, a także zwyrodnień kręgosłupa.

Jaki materac rehabilitacyjny wybrać?

Problemem też są przewlekłe choroby układu ruchu, do których należy między innymi Zesztywniające Zapalenie Stawów (ZZSK). Objawami tej choroby jest przewlekły ból kręgosłupa, zaczynający się od odcinka krzyżowego, następnie piersiowego, lędźwiowego, aż po odcinek kręgosłupa szyjnego. Ból występuje także w okolicy pośladków oraz obrzęk i ból innych stawów, głównie kończyn dolnych.

W tej sytuacji możemy wspomóc się odpowiednio dobranym materacem rehabilitacyjnym, który podczas leżenia, snu, będzie idealnie podpierał nasz kręgosłup, dopasowując się do wszelkich krzywizn fizjologicznych ciała ludzkiego. Odpowiednio dobrana twardość jest wskazana, gdyż będzie zapobiegać deformacjom kręgosłupa, a w ostrym stanie zapalnym zmniejszy dolegliwości bólowe. Jaki materac wybrać, aby zapewniał nam komfort i wygodę? Wybór jest trudny, gdyż na rynku jest tyle rodzajów materacy, że nie sposób tego dokonać, nie posiadając odpowiedniej wiedzy.

materace rehabilitacyjne

W materacach bonelowych, sprężyny obłożone są warstwą filcu i pianki. Są to materace do spania najstarszej konstrukcji, sprężyny szybko wydostają się na zewnątrz uwierając użytkownika. Typowe dla materacy bonelowych jest odczucie efektu falowania. Ich zaleta to niska cena.

Materace kieszeniowe, są udoskonaloną wersją sprężynowych konstrukcji. Każda ze sprężyn zapakowana jest w osobną kieszonkę materiałową. W miarę czasu użytkowania, dochodzi do rozrywania  kieszonek sprężyn i wydostania się na zewnątrz, powodując trzeszczenie materaca i dyskomfort.

Co do materacy lateksowych, to komfort ich pozostawia jednak wiele do życzenia, ponieważ wraz ze wzrostem czynnika “naturalności” wzrasta również stopień twardości materaca. Jak wiadomo twarda powierzchnia snu nie sprzyja schorzeniom narządu ruchu. W miejscach nacisku krew nie krąży swobodnie i czujemy ból. Dużą zaletą ich jest przewiewność i działanie antyalergiczne.

Materace piankowe osiągają lepsze wyniki niż materace lateksowe w testach sprawdzających komfort, np.prawidłowe krążenie krwi. Materace do spania z termoelastycznej pianki Visco gwarantują najlepszą powierzchnię zdrowego snu, zapewniając odpowiednie krążenie krwi oraz doskonałe dopasowanie do ciała użytkownika. I tu możemy liczyć na materace rehabilitacyjne PlantPur Composite i PlantPur Natural. Materace te to 2 w 1- komfort i zdrowie. Materac PlantPur Composite to materac sprężynowy, ale nie multipocket. W bazie materaca sprężyny zalewane są pianką poliuretanową, proces ten przypomina rośnięcie ciasta drożdżowego. Przestrzenie między sprężynami są dokładnie wypełnione. Konstrukcja ta jest niezwykle wytrzymała, w związku z czym producent udziela na bazę materaca 30 lat gwarancji. Materac rehabilitacyjny PlantPur Natural to model piankowy. Jego dolna warstwa to wysokoelastyczna pianka PlantPur HR, która ma nacisk punktowy i poddaje się tylko w miejscu gdzie spoczywa ciężar. Oba materace posiadają drugą warstwę, tak zwany materac nawierzchniowy, który zawiera piankę Visco. Pianka Visco pod wpływem temperatury ciała idealnie dopasowuje się do kształtu użytkownika odciążając kręgosłup.

Dość często występującą chorobą narządu ruchu jest osteoporoza. Jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się zmniejszoną masą i nieprawidłową strukturą kości. Powoduje osłabienie kości i wzrost podatności na złamania. Pacjenci po złamaniach kości często wymagają opieki, długotrwałej rehabilitacji, a nawet na długo stają się niezdolni do samodzielnego życia. Osteoporoza dość długo nie daje wyraźnych dolegliwości, jeśli występują to są niecharakterystyczne i zwykle dotyczą kręgosłupa, które pojawiają się w ciągu dnia, szczególnie po przeciążeniu. Celem leczenia jest zapobieganie pierwszym, a także kolejnym złamaniom osteoporotycznym, poprzez leczenie farmakologiczne, systematyczną rehabilitację oraz ortopedycznym zaopatrzeniem chorych po złamaniach kostnych. Stosowanie w różnych stadiach osteoporozy odpowiednich materacy rehabilitacyjnych jest bardzo ważne. Więc jaki wybrać materac do spania? Należy wybrać taki, który podczas leżenia dostosuje się do wszelkich krzywizn i wystających części ciała ludzkiego, zapobiegając deformacjom układu ruchu, zwłaszcza u chorych ze zmniejszoną masą i nieprawidłową strukturą kości. Materac z pianki termoelastycznej Visco to najlepszy wybór. W stanach po złamaniach zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów, szczególnie biodrowych, gdyż pod wpływem temperatury ciała idealnie dopasowuje się do fizjologicznych krzywizn użytkownika.

wróć do listy