Każdy materac przeciwodleżynowy pełni przede wszystkim funkcję zapobiegawczą, dlatego kiedy wiadomo, że chory spędzi dużo czasu w łóżku, należy jak najszybciej kupić ten typ materaca. Materac przeciwodleżynowy należy również zastosować wówczas wtedy, kiedy odleżyny już występują. W tym wypadku materac wspomaga leczenie istniejących już odleżyn i zapobiega powstawaniu nowych. Jeśli planujesz kupić materac przeciwodleżynowy, rodzaje tego typu materaca będą miały dla Ciebie znaczenie. Poznaj je i sprawdź, który najlepiej wybrać
Jakie materace przeciwodleżynowe warto kupić? Rodzaje.
Materace przeciwodleżynowe są jest prawdziwym wybawieniem dla osób przewlekle chorych, zmuszonych do długiego leżenia w jednej pozycji. Przede wszystkim materace przeciwodleżynowe skutecznie odciążają ciało chorej osoby i zmniejszają ucisk, który spowodowany jest długim leżeniem. Dodatkowo materace te usprawniają krążenie krwi i uśmierzają ból. Jeśli wiadomo, że Ty lub ktoś z Twoich najbliższych będzie spędzał dużo czasu w łóżku, warto odwiedzić profesjonalny sklep z materacami i zastanowić się, który z typów materacy wybrać.
Kiedy powstają odleżyny?
Ryzyko powstawania odleżyn dosięga osób, które nie są w stanie samodzielnie zmienić pozycji ciała, a jednoczenie nie odczuwają dotkliwego ucisku, podczas długiego leżenia w jednej pozycji. Jeżeli chory przebywa w określonej pozycji zbyt długo, dochodzi do zahamowania właściwego przepływu krwi i powstawania odleżyny, które są niczym innym jak uszkodzeniami skóry, tkanek i kości. Odleżyny mogą pojawić się na całym ciele, najczęściej powstają wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach, łokciach, potylicy, piętach, kolanach, a nawet na małżowinach usznych. Odleżyny są bardzo bolesne, a zastosowanie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego łagodzi ból i zapobiega powstawaniu kolejnych odleżyn.
Jaki wybrać materac przeciwodleżynowy - rodzaje materacy, które spełniają swoje zadania i przynoszą ukojenie osoby chorej
Wśród najbardziej popularnych modeli materacy przeciwodleżynowych wyróżniamy:
- materace bąbelkowe,
- materace rurowe,
- materace gofrowane,
- materace rehabilitacyjne.
Materac bąbelkowy stosowany jest przede wszystkim w celach profilaktycznych oraz przy leczeniu odleżyn pierwszego stopnia. Ten rodzaj materaca cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją niską cenę i możliwość położenia go bezpośrednio na łóżku - w domu lub w szpitalu. Materac bąbelkowy może być stosowany wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe, o czym warto pamiętać, odwiedzając sklep z materacami.
Materac bąbelkowy najczęściej występuje jako pneumatyczny zmiennociśnieniowy materac wykonany z PCV. Ten typ materaca jest łatwy w utrzymaniu czystości i posiada bardzo cichą pompkę. Praca pompy powoduje zmiany ciśnienia powietrza wewnątrz materaca, zmienia się więc siła ucisku na skórę leżącego, co zapobiega powstawaniu odleżyn.
Materac rurowy zapewnia o wiele bardziej zaawansowaną ochronę przed odleżynami niż materac bąbelkowy. Materac rurowy jest bardzo elastyczny i miękki, dzięki czemu użytkowanie go zapewnia uczucie komfortu i łagodzi ból. Pneumatyczny materac rurowy zbudowany jest z wielu komór, które są automatycznie i naprzemiennie wypełniane powietrzem, dzięki temu zmieniane są punkty podparcia osoby na nim leżącej, a ciało jest utrzymywane zawsze na stałej wysokości. W materacu rurowym można odłączać poszczególne partie, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności wyleczenia powstałych wcześniej odleżyn na określonych częściach ciała chorego. Materac rurowy wykorzystuje się w leczeniu odleżyn pierwszego i drugiego stopnia.
Materac gofrowany
Materac gofrowany stosuje się w celach profilaktycznych. Materac swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej budowie, której sześcienne wypustki dopasowują się do anatomicznego kształtu ciała, tym samym materac wygląda jak gofr. Gofrowana budowa materaca umożliwia stalą cyrkulację powietrza, co przedłuża żywotność materaca i utrzymanie go w czystości.
Materac rehabilitacyjny
Materac PlantPurTM Composite jest certyfikowanym materacem rehabilitacyjnym. Ten model materaca wpływa na polepszenie jakości snu oraz niweluje ból kręgosłupa i pleców. Jest to wyrób przeznaczony do zapobiegania, monitorowania oraz łagodzenia przebiegu chorób układu neurologicznego i narządu ruchu.
Materace rehabilitacyjne PlantPur Composite i PlantPur Natural mogą być stosowane w:
profilaktyce i łagodzeniu przebiegu chorób narządu ruchu (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa, dyskopatie, inne przewlekle stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych, zniekształcenia układu ruchu, osteoporoza), profilaktyce i łagodzeniu przebiegu chorób neurologicznych (np. niedowłady i porażenia po udarach i urazach mózgu, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, nerwobóle różnego pochodzenia), stanach po urazach i operacjach układu ruchu, wspomagająco w przeciwdziałaniu zaburzeniom snu.
Lecznicze działanie materacy na kręgosłup - odwiedź nasz sklep z materacami
Materace PlantPur Composite i PlantPur Natural, działają masująco, kojąco i odrażająco, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza, rozkradając nacisk, dzięki czemu mogą być stosowane w profilaktyce przeciwodleżynowej, a przede wszystkim niwelują ból kręgosłupa i pleców oraz zapewniają uczucie przyjemnego i komfortowego wypoczynku dla osoby chorej. Teraz wiesz już jakie właściwości mają materace przeciwodleżynowe, a rodzaje dostępne na rynku są naprawdę różne. Jeśli masz wciąż wątpliwości, jaki materac wybrać, skontaktuj się z naszym doradcą.