Materace gryczane - Ekologiczny Sypialniany Raj czy siedlisko robaków w twoim łóżku?

Ekologia,Materac

Tylko do 16.10 gwarancja dostawy łóżka w grudniu!

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

-15%

z kodami rabatowymi

-15% Sprawdź
Materace gryczane - Ekologiczny Sypialniany Raj czy siedlisko robaków w twoim łóżku?

Materace gryczane i kokosowe to naturalna ekologiczna alternatywa dla materacy syntetycznych, nic więc dziwnego, że w ostatnich latach nastąpił prawdziwy boom na nie. Proporcjonalnie jednak do wzrostu ich popularności, zaobserwowano wzrost inwazji insektów w gospodarstwach domowych. Robactwo w domu było domeną biedy i braku higieny i problem pasożytów atakujących ludzi zakończył się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i wzrostem świadomości higienicznej. Skąd więc wszy książkowe i afrykańskie roztocza w nowo wybudowanych domach, mieszkaniach i apartamentowcach?
 
Okazuje się, że ekologiczny raj w naszej sypialni, to początek dużych problemów zdrowotnych i nie tylko. Jak to możliwe? Zastanówmy się, kiedy problem wesz ludzkich i książkowych został zażegnany w Europie? Jak na ironię, kiedy zalała nas fala plastiku i innych sztucznych tworzyw. Dlaczego? Bo wszelkie insekty, wybierają i lęgną się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Ich jaja można spotkać na owocach, warzywach i wszystkich niemalże roślinach. Nie znajdziemy ich natomiast na szkle, stali, czy wreszcie piance visco. Dlaczego? Bo to warunki, w których nie rozwijają się żadne formy życia. Są one niekorzystne dla roztoczy, wszy, pluskiew, grzybów i pleśni.
 

Tajemnice materacy gryczanych i kokosowych, zobacz co się kryje w twoim materacu 

Aż chciałoby się napisać „mroczne tajemnice materacy gryczanych i kokosowych” dlaczego? Bo już sam materiał, z jakiego powstają, budzi wiele wątpliwości i już na etapie produkcji nie jest wolny od insektów i pasożytów. Jak to możliwe? Jaja wszy książkowej, jak i żywe osobniki we wszystkich stadiach rozwoju są obecne w łuskach gryki, z których powstaje materac. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w przypadku roztoczy Tyrophagus, są one niewidocznie gołym okiem, ale bytują, rozmnażają się i żyją w kokosowych włóknach, o czym boleśnie przekonują się każdego dnia osoby pracujące przy obróbce włókien.

Zatem w obu przypadkach już na etapie produkcji w pakiecie razem z materacem otrzymujemy całkiem sporą kolonię insektów. W najlepszym przypadku setki tysięcy jaj, z których się wyklują robaki, kiedy tylko materac się rozgrzeje i pojawi się na nim odrobina wilgoci. A zatem już pierwszej nocy na nowym materacu, który podgrzewamy do minimum 36,6 C i w czasie snu wydalamy około ⅓ szklanki wody. W ten sposób stwarzasz idealne warunki, do wyklucia się jaj wszy książkowej.

Kolejnej nocy będziemy już dzielić nasze ekologiczne łoże z setkami tysięcy malutkich wesz oraz ich odchodami. Już po kilku miesiącach możesz spodziewać się około miliona niechcianych gości w swoim łóżku. To jednak nie koniec złych wiadomości…
 
Wkrótce twój ekologiczny raj w sypialni stanie się ekologiczną ostoją dla milionów insektów, które wyjdą z materaca. W nocy będą dzielić z tobą łóżko, szukając ciepłego i wilgotnego miejsca do spania oraz pożywienia. Wprawdzie nie gryzą one ludzi, ale w poszukiwaniu pożywienia wędrują nie tylko po materacu od wewnątrz i na zewnątrz, ale też po nas samych. Otwór nosowy, jama ustna, uszy to dla nich miejsca prawdziwej uczty. Żywią się resztkami organicznymi, a więc wszystkimi wydzielinami również ludzkimi. Kiedy następnym razem męczyć cię będzie swędzenie w uchu, nosie lub innej części ciała, zastanów się, czy nie spałeś ostatnio na materacu gryczanym lub gryczano kokosowym. Błony śluzowe to prawdziwy raj dla wszy książkowej, większość osobników po zdobyciu pożywienia powraca do swojego gniazda, jednak zdarza się też, że pozostają one w miejscu, w którym mają idealne warunki do rozwoju i mnóstwo pożywienia.

W istocie, przypisywane materacowi gryczanemu korzyści zdrowotne nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Chociaż łuski gryki spożywane doustnie mogą posiadać pewne pozytywne właściwości zdrowotne, ich umieszczenie w materacu nie umożliwia transferu tych substancji do organizmu. Struktura materaca gryczanego zapobiega również bezpośredniemu kontaktowi łusek z skórą użytkownika, eliminując możliwość zewnętrznego zastosowania ich dobroczynnych efektów.

Ponadto, łuski gryki wykorzystywane w produkcji materacy są często traktowane środkami chemicznymi, co ma na celu ich konserwację. Taki proces obróbki znacząco ogranicza, a nawet eliminuje, potencjalne prozdrowotne działanie łusek gryki zawartych w materacu.

Tajemnice-materacy-gryczanych-i-kokosowych-zobacz-co-się-kryje-w-twoim-materacu

Czy wesz książkowa jest groźna dla ludzi? I skąd się wzięła w materacach gryczanych? 

Wszy książkowe to małe, owadzie szkodniki, które zazwyczaj żywią się skrobią zawartą w kleju książkowym, stąd ich nazwa. Mimo że nie są one pasożytami ludzi ani zwierząt, mogą wywoływać dyskomfort i alergie u niektórych osób. Ich obecność w domu może być również sygnałem nadmiernej wilgotności i problemów z jakością powietrza.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w materacach gryczanych bytuje wesz książkowa. Odpowiedź jest bardzo prosta, w czasach kiedy tym insektom nadano nazwę wszy książkowej, kleje do papieru były organicznego pochodzenia. Zapach organicznych klejów przyciągnął iposcelididae z rodziny psotnikowatych, które gołym okiem można było dostrzec w bibliotekach, księgarniach, antykwariatach, a nawet drukarniach. Ich plaga była tak duża, że insekt wkrótce zyskał potoczną nazwę wszy książkowej. Obecnie większości przypadków stosuje się kleje syntetyczne, a iposcelididae przeniósł się między innymi na łuski gryki, z których powstają materace.

Materace gryczane, cenione za swoje właściwości ortopedyczne i naturalny skład, mogą niestety stanowić atrakcyjne środowisko dla różnych szkodników, w tym wszy książkowych. Owady te mogą zostać przeniesione do materaca wraz z surowcem (łuskami gryki) lub znaleźć w nim schronienie, jeśli materac był przechowywany w wilgotnym i nieodpowiednio zabezpieczonym miejscu przed użyciem.

Materac kokosowy naturalny komfort czy zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia?

Materace kokosowe powstają z włókien kokososowych, na pierwszy rzut oka jest to idealny materiał na materac. Po pierwsze dlatego, że nie lubią ich żadne insekty i jak przekonują producenci, żadne pasożyty w nich się nie lęgną. Ponadto taki materac się twardy, naturalny i polecany przez wielu ortopedów, szczególnie dla noworodków. Przyznajcie się, kto z Was kupił do łóżeczka nowo narodzonego dziecka kokosowy materacyk? A kto z Was kupił dla noworodka rożek z kokosowym wypełnieniem? Wprawdzie producenci takich materacy informują nas, że powstają one z naturalnych włókien kokosowych, że są ekologiczne, nie przyjmują wilgoci, nie pleśnieją, nie powstaje na nich grzyb. Ale nie informują nas, jak agresywny i uczulający gatunek roztoczy może bytować w tych włóknach. Wystarczy spojrzeć na ręce i odkryte części ciała osób pracujących przy pozyskiwaniu włókien kokosowych oraz pracowników produkcyjnych zatrudnionych przy produkcji materacy kokosowych. Tyrophagus longior to właśnie te roztocza, wywołują one chorobę o nazwie świąd kopry, jej objawy to uporczywy świąd i czerwone grudki na skórze. Najbardziej narażeni na świąd kopry są pracownicy zakładów przetwórstwa i obróbki włókien kokosowych. 

Materac-kokosowy-naturalny-komfort-czy-zagrożenie-dla-zdrowia-a-nawet-życia

Dlaczego dzieci po umieszczeniu w łóżeczku zaczynają histerycznie płakać? 

Kiedy na świat ma przyjść dziecko, rodzice robią wszystko, żeby stworzyć mu idealne warunki do rozwoju. Wymieniają dotychczasowe łóżko w sypialni na nowe, wolne od roztoczy i kurzu. Syntetyczne materace wymieniają na nowe, najczczęściej ekologiczne. W łóżeczku pojawia się materac kokosowy lub gryczano kokosowy, bo chcemy dziecku stworzyć ekologiczny raj w czasie snu. A potem okazuje się, że nasza pociecha najsmaczniej i najmocniej śpi w objęciach rodziców, albo w gondoli wózka. Rodzice zachodzą w głowę, dlaczego dziecko nie lubi swojego łóżeczka ani nawet łóżka rodziców. Ale jak nasza pociecha może spać spokojnie, kiedy maszerują po niej wszy książkowe i podgryzają ją roztocza Tyrophagus longior? Szukasz ekologicznego materaca, rób to z głową! Pamiętaj wszystkie naturalne, organiczne odpady, do których należą łuski z gryki czy włókna kokosowe są równie przyjaznym środowiskiem dla rozwoju twojego dziecka, jak i różnych insektów. Jeśli więc nie chcesz, żeby twoje dziecko dzieliło dzieciństwo z milionami robali, kupuj materacyk do spania rozsądnie. Możesz wybrać materac do łóżeczka z pianki visco, na której twoje maleństwo będzie spać w anatomicznej pozycji. Wybierz taki, który jest klejony naturalną żywicą (w niej nic się nie lęgnie) i nasączony naturalnymi olejami, które ułatwiają relaks i zasypianie. 

Jak nas oszukują producenci materacy kokosowych i gryczanych? Czy od wszy książkowej przez świąd kopry wstrząsu anafilaktycznego 

Po wypłynięciu do mediów informacji, że świąd kopru w Tajlandii wystąpił głównie u użytkowników materacy kokosowych. A także po tym, jak świat obiegła informacja, że wesz książkowa pojawiła się po dekadach nieobecności w europejskich domostwach za sprawą materacy gryczanych. Producenci materacy gryczano kokosowych i kosowych zaczęli uspokajać swoich klientów i opinię publiczną. Informując, że włókna kokosowe przed umieszczeniem ich w materacach są poddawane kąpieli lateksowej, która zapobiega mnożeniu się roztoczy i innych nieproszonych form życia. Jednak zapomnieli dodać, że taki materac może wywołać silną reakcję alergiczną, w najlepszym wypadku świąd i zaczerwienienie skóry, a w skrajnych przypadkach prowadzić do duszności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jak to możliwe? Naturalny lateks jest bardzo silnym alergenem, osoby uczulone na banany, w większości przypadków są uczulone na ich skórkę, a dokładnie na naturalny lateks, który się w niej znajduje. Mimo że skórki banana nikt nie je, to już krótki kontakt z nią, lub zjedzenie obranego banana dla alergików kończy się wstrząsem anafilaktycznym, opuchlizną krtani lub poważnymi problemami skórnymi.
 
Czy nadal chcesz spać w swoim ekologicznym raju, na materacu z odpadów organicznych? Czy chcesz dzielić łóżko z milionami robaków, które każdej nocy nie tylko po tobie chodzą i pozostawiają swoje odchody i zwiedzają wszystkie dostępne zakamarki twojego ciała?
Czy przytulając swoje dziecko tuż po przebudzeniu, zastanawiasz się, czy w jego uszach nosie albo między włosami są insekty? Pewnie nie, ale jeśli śpi ono na gryczanym lub kokosowym materacu, lepiej dobrze je oglądaj swoją pociechę po przebudzeniu…

Jak-nas-oszukują-producenci-materacy-kokosowych-i-gryczanych-Czy-od-wszy-książkowej-przez-świąd-kopry-wstrząsu-anafilaktycznego 

 

FAQ: Materace Gryczane i Kokosowe - Czy Warto?

1. Czy materace gryczane i kokosowe są ekologiczną alternatywą?

Tak, materace gryczane i kokosowe są uważane za naturalną i ekologiczną alternatywę dla materacy syntetycznych. Oferują one korzyści wynikające z użycia naturalnych materiałów, takich jak właściwości ortopedyczne, przewiewność oraz wsparcie dla kręgosłupa.

2. Czy materace gryczane mogą stanowić siedlisko dla insektów?

Niestety, zarówno materace gryczane, jak i kokosowe mogą przyciągać różnego rodzaju insekty, takie jak wszy książkowe czy roztocza. Te szkodniki znajdują w naturalnych materiałach, z których wykonane są materace, idealne warunki do życia i rozmnażania.

3. Dlaczego materace z naturalnych materiałów przyciągają insekty?

Insekty i szkodniki preferują środowiska, które są jak najbliżej warunków naturalnych. Naturalne materiały, takie jak łuski gryki czy włókna kokosowe, mogą zawierać jaja lub żywe osobniki insektów już na etapie produkcji. Ponadto, naturalne warunki, takie jak ciepło i wilgotność generowane przez ludzkie ciało, sprzyjają ich rozmnażaniu.

4. Jakie są potencjalne zagrożenia zdrowotne związane z użyciem materacy gryczanych i kokosowych?

Użytkowanie materacy gryczanych i kokosowych może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie, świąd skóry, czy nawet wstrząs anafilaktyczny w przypadku ekspozycji na naturalny lateks używany w procesie produkcji materacy kokosowych.

5. Czy materac kokosowy jest bezpieczny dla noworodka?

Mimo że materace kokosowe są często reklamowane jako idealne dla noworodków, ze względu na ich twardość i naturalność, mogą one nie być całkowicie bezpieczne. Włókna kokosowe mogą być domem dla roztoczy Tyrophagus, które mogą powodować alergie i świąd skóry.

6. Jak producenci materacy gryczanych i kokosowych próbują zabezpieczyć swoje produkty przed szkodnikami?

Producenci materacy mogą poddawać włókna kokosowe kąpieli lateksowej, mającej na celu zapobiegnięcie mnożeniu się roztoczy i innych szkodników. Jednakże, takie rozwiązanie może nie eliminować problemu w 100% i potencjalnie wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks.

7. Czy istnieją bezpieczne alternatywy dla materacy gryczanych i kokosowych?

Dla osób szukających bezpiecznych alternatyw, warto rozważyć ekologiczne materace wykonane z materiałów, które są mniej atrakcyjne dla szkodników, np. materace z pianki visco klejone naturalną żywicą i nasączone naturalnymi olejami. Takie rozwiązania mogą oferować zarówno komfort snu, jak i większe bezpieczeństwo zdrowotne

8. Co to jest materac gryczany?

Materac gryczany to rodzaj materaca, którego wypełnienie stanowią łuski gryki. Łuski te, będące naturalnym produktem, są znane z właściwości ortopedycznych, zapewniając wsparcie dla ciała i pomagając w utrzymaniu prawidłowej pozycji podczas snu. Materac taki jest często wybierany przez osoby szukające ekologicznych i zdrowych rozwiązań do swojej sypialni, ze względu na swoje przewiewne właściwości i zdolność do regulacji temperatury, co może przyczyniać się do lepszego komfortu snu. Pomimo swoich zalet, w praktyce materace gryczane mogą różnić się pod względem jakości i procesu produkcji, co wpływa na ich ostateczne właściwości i zgodność z oczekiwaniami użytkowników pod kątem bycia produktami w pełni naturalnymi. 

wróć do listy