Nie bez przyczyny liczbę godzin w ciągu doby rozkładamy tak, aby znaleźć wystarczająco dużo czasu na sen, pracę i małe bądź większe przyjemności. Nie da się ukryć, że ten pierwszy element rozpoczyna cały ciąg zdarzeń i bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie w trakcie dnia. Nie tylko ilość czasu przeznaczonego na sen decyduje, czy czujemy się dobrze. Głównym elementem świadczącym o przespanej, zdrowej nocy jest oczywiście odpowiedni materac. Dziś zwrócimy uwagę na charakterystykę materaca miękkiego oraz czy jest on dobrym rozwiązaniem dla każdego?
Szeroka dostępność materacy na rynku stwarza ogromne możliwości zakupienia najlepszej wersji. Nierzadko jest to jednak złudna zależność, gdyż najczęściej wiedzeni dobrą ceną sięgamy po niekoniecznie dobre rozwiązanie akurat dla naszego kręgosłupa. Istnieje również pewien stereotyp, w myśl którego synonimem dla dobrego i spokojnego snu będzie miękka wersja materaca. Właśnie, jak to przedstawia się w praktyce?
Specjaliści sugerują, że wybór odpowiedniej konstrukcji oraz stopień twardości niekoniecznie leży w gestii wyłącznie naszych upodobań. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która wersja będzie najodpowiedniejsza - miękka czy twarda? Stworzona z pianki termoelastycznej czy może typowo sprężynowa?
Najlepsze materace będą więc wypadkową naszej wagi, ewentualnych urazów bądź dolegliwości, a także potrzeb naszego ciała i pozycji, którą lubimy przybierać podczas snu. Z reguły
materace do spania miękkie dedykowane są osobom ważącym do 60 kg, gdyż ten zakres wagi pozwoli na wciąż bezpieczne rozłożenie ciężaru ciała i jednocześnie zapobieganie wadom kręgosłupa. Pamiętajmy, że osoby cięższe powinny mieć na uwadze wyższy stopień twardości, gdyż dzięki temu mięśnie niemal całego ciała nie muszą “pracować” nad wyraz, aby uchronić kręgosłup przed niebezpiecznym dla zdrowia ułożeniem. Wyższa twardość zabezpieczy bowiem przed nienaturalną, “zapadniętą” pozycją.
Najlepsze materace czyli jakie?
Efekty błędnie dobranego materaca (w tym stopnia twardości) mogą być bardzo nieprzyjemnie. Noce będą nieprzespane, ciało ratując się przed dyskomfortem może często sygnalizować o zmianę pozycji, a pogłębiające się dolegliwości kręgosłupa często prowadzą do drętwienia kończyn, bólu głowy i szyi czy nadmiernego, niepotrzebnego napięcia mięśni. Pamiętajmy również, że dobór miękkości jest kwestią wysoce indywidualną i przed podjęciem decyzji warto brać wskazane powyżej czynniki pod uwagę. Będzie to zatem waga naszego ciała, ewentualne urazy kręgosłupa bądź kończyn, a także nasze upodobania względem twardości podłoża, na którym śpimy. Obecnie, coraz większą popularnością (i nie bez przyczyny!) cieszą się materace stworzone z pianki termoelastycznej. Dzięki temu surowcowi nasze ciało “dobiera” swoją własną, naturalną i bezpieczną pozycję, a ciężar rozkłada się odpowiednio. Pamiętajmy, aby ostateczny wybór
najlepszego materaca skorelować również z opinią specjalisty - zarówno od materacy, jak i lekarza prowadzącego.
Zwróć uwagę na jakość! Ważne właściwości dobrych materacy do spania
Pamiętajmy również, że nie tylko rodzaj konstrukcji i stopień twardości ma znaczenie. Jakość oraz rodzaj materiałów wykorzystanych m.in. do stworzenia warstwy nawierzchniowej czy poszycia ma ogromne znaczenie. Warto postawić na materace ekologiczne, wyprodukowane bez użycia toksycznych, niebezpiecznych substancji. Zwróćmy również uwagę na odpowiednie certyfikaty, atesty oraz najlepiej jak najdłuższą gwarancję! Niezależnie od tego, czy wybieramy
materac miękki czy twardy, solidne, wysokojakościowe komponenty będą tutaj pierwszoplanowe. Dobry materac to inwestycja na lata, dlatego w tym przypadku nie polecamy oszczędzać. W przeciwnym bowiem razie możemy napotkać na jeszcze wyższy koszty, gdyż takie wersje nie będą tak wytrzymałe i na drodze użytkowania utracą swoje właściwości.