Materac a stelaż - jak dopasować stelaż do zakupionego materaca i na odwrót

Materac

Wielkanoc z PlantPur

pozostało

00

dni

00

godz.

00

min

00

sek

do -15%

z kodami rabatowymi

do -15% Sprawdź
Materac a stelaż - jak dopasować stelaż do zakupionego materaca i na odwrót

Jeśli mówimy o technicznych aspektach zdrowego snu, z reguły najczęściej skupiamy się na materacach. Słusznie, gdyż to one w zdecydowanej większości decydują o jakości naszego nocnego odpoczynku. Warto jednak zastanowić się nad kolejnym istotnym elementem, a mianowicie nad stelażem. Postaramy sobie zweryfikować zależność między tymi obydwoma oraz jak dobierać materac na stelaż.

Stelaż pod materac - jak je rozróżniać?

Wyróżniamy głównie dwa rodzaje stelaży - najbardziej znane listwowe oraz te segmentowe. Pierwszy typ jak sugeruje nazwa, zbudowany jest z listewek, które w zależności od modelu mogą być różnej szerokości, grubości oraz o różnych odległościach między sobą. Stelaż pod materac o konstrukcji segmentowej z kolei, jest bardziej złożony. Może zawierać elastyczne elementy oraz niezależne od siebie partie wspierające. Z pewnością do najważniejszych funkcji stelażu jest nie tylko podpieranie materaca, ale także “pomoc” w odpowiednim rozkładaniu ciężaru naszego ciała, właściwa cyrkulacja powietrza oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci z materaca.

Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Z reguły powinniśmy wspierać się zasadą, że konkretny rodzaj materaca powinien współpracować z bezpośrednio wybranym stelażem. Bardzo popularne materace sprężynowe na przykład, są odpowiednie do stałych stelaży listwowych z nieelastycznym rozłożeniem listew. Materace delikatniejsze w swojej konstrukcji, takie jak piankowe, możemy z kolei połączyć z konstrukcją bardziej elastyczną listwową lub także segmentową. Odpowiedź na pytanie jaki stelaż do łóżka wybrać, wiąże się również z potrzebami naszego kręgosłupa oraz odpoczywającego ciała. Ważnym aspektem jest też możliwość regulacji konkretnych segmentów stelaża, a można przypuszczać, że taka opcja da nam więcej swobody w dopasowywaniu całego łóżka pod swój komfort.

jaki stelaż do łóżka

Stelaż pod materac a zależności zdrowotne

Ważnym elementem w wyborze odpowiedniego zestawu materac-stelaż lub po prostu stelaża, jest odpowiedni stopień twardości. Warto wziąć pod uwagę, aby całość nie była ani zbyt miękka, ani zbyt twarda. Pierwsza opcja doprowadza do zapadania się ciała, z kolei druga - do nienaturalnego nacisku na stawy. Dobrze dobrany materac na stelaż powinien więc z nim współpracować i wspomagać kręgosłup na całym jego odcinku. Te części ciała, które wymagają usztywnienia powinny podczas snu takie pozostać, z kolei te, które wymagają elastycznego podłoża - powinny mieć takowe zapewnione.

Właściwa higiena snu

Gdy zaopatrzymy się już w odpowiedni materac oraz stelaż dobrany zgodnie z naszymi potrzebami i komfortowym snem, warto zadbać o odpowiednią higienę. Stelaż należy co kilka miesięcy przecierać z kurzu i zabrudzeń, a materac wywietrzyć lub przynajmniej - odwracać na drugą stronę w celu zachowania jego właściwości. Pamiętajmy również o tym, aby zapewnić w przestrzeni pod łóżkiem odpowiednią cyrkulację powietrza - pozwoli to na dłuższe zachowanie świeżości miejsca, w którym śpimy. Gdy masz wątpliwości jaki stelaż do łóżka wybrać, skontaktuj się ze specjalistą - z pewnością wskazówki doświadczonego sprzedawcy pozwolą Ci dokonać najlepszej decyzji!
wróć do listy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.